fastboy

Reglare schimbator de pinioane

Recommended Posts

Totusi se vede si la ochi daca lantul sta prea oblic.Da,un motiv in plus a uzurii precoce a lantului.

Se vede ca da sa cada de pe foaia din mijloc cand lantul e pe pinionul cel mai mare, si probabil cand apas pe pedale, flexeaza si atunci pica.  La voi, la cei cu 24V la fel de flexat sta lantul pe combinatia mai sus amintita?

Azi eram pe foaia mijlocie, si am hotarat sa nu mai urc cu pinionul cel mai mare spre casa, sa nu sara lantul de pe foaia mijlocie pe cea mica, si pe o rampa mai mica eram pe foaia mijlocie si pe pinionul 3, socotind pinionul cel mai mare cu nr1,  (am 8 pinioane) si surpriza, mia fost aruncat lantul pe foaia mica... deraiorul nu atingea, e reglat ok,  am studiat mai atent, si inafara faptului ca am   doi dinti parca piliti pe foaia mijlocie si pe cea mare, si ca lantul sta un pic inclinat, nu am vazut nimic suspect. Este normal ca la pedalier suntour xcr pe foaia mijlocie si pe cea mare sa am 2 dinti mai plati ?  Pe ambele foi dinti plati sunt unul dupa altul, ma gandesc ca poate fiind lantul inclinat cand se nimereste pe aia doi dinti, cade, se intapla rar, dar se intampla si este enervant...

Pe foaia mica am dintii toti identici.   Faza e ca dupa asta numai de proba am urcat cu mijlocie si pinion 2, si totul era ok, deci e random treaba...

Sa rezolvat, sa schimbat monoblocul cu unul mai scurt, si acum este ok, banuiesc ca nici lantul nu se va mai lungi asa repede...

Am dat jos tourney-ul :)   asta e reversul lui tourney, ala pe stand se regla corect si in mers dadea rateuri, iar asta nou pe stand nu sa reglat de nici o culoare, si in mers schimba perfect...

Intrebare: de ce nu are acest schimbator butoias de reglare pe derayor?, sau daca are?  Vreau sa stiu unde este :) Ca eu am reglat deraiorul doar de sus de pe maneta...

9458039IMG_20130717_182612.jpg

thumb_6188618IMG_20130717_182621.jpg

9887852IMG_20130717_204544.jpg

7421849IMG_20130717_204558.jpg

E un schimbator care are inglobat in el tehnologia Shadow.

Reglajul fin se face numai de la maneta.

mersi, asa am banuit si eu, schimba mai rapid si mai usor decat tourneyul, dar am impresia ca imi trebuie lant mai subtire, ca asta de 8v e la limita, si imi freaca undeva...

:) freca tare, dar nu mai freaca :) in cusca cand am bagat lantul, l-am bagat dupa un fel de limitator din greseala, acum schimba chiar perfect, si merge ca uns.

Se poate ca numai 2 pedale mai usoare, pe rulmenti, in loc de bile,  fata de cele vechi, si acest deraior sa ma faca sa alerg mai tare cu acelas efort? ca placebo nu e, se vede pe ceas.

:) freca tare, dar nu mai freaca :) in cusca cand am bagat lantul, l-am bagat dupa un fel de limitator din greseala, acum schimba chiar perfect, si merge ca uns.

Se poate ca numai 2 pedale mai usoare, pe rulmenti, in loc de bile,  fata de cele vechi, si acest deraior sa ma faca sa alerg mai tare cu acelas efort? ca placebo nu e, se vede pe ceas.

e placebo sau antrenament. simti mai tare o diferenta de 5psi in gume decat alt deraior si alte pedale. transmisia mecanica are un randament foarte ridicat, undeva la 98,6%, si pierderile majore sunt frecarile de la rolele lantului, restul e neglijabil, orice imbunatatire e mult dupa virgula.

Buna seara si bine v-am gasit pe acest forum. Este primul meu post si doresc sa va adresez o intrebare fiindca nu pot descoperi ce se intampla cu bicicleta mea. Mai intai de toate sa prezint agregatul...este vorba de un Schauff de prin 2002, cu 24 viteze, Shimano STX. Pe foaie scrie SHIMANO IG CHAIN ONLY. Bicicleta am luat-o second hand, lantul calca prost...trebuie schimbat, i-am luat cauciucuri noi Schwalbe Cx Comp...in fine sa descriu problema.

Am incercat sa schimb vitezele scotand cablul schimbatorului. Am impins schimbatorul cu mana, totul ok inafara faptului ca nu ajunge lantul pe pinionul mare.Am reglat ca mai inainte (ca in posturile voastre) si schimba perfect insa pe pinionul mare, lantul nu ajunge. Chiar daca imping cu mana schimbatorul. Aveti vreo idee ce se intampla? Ceva incompatibil?

De cele doua suruburi H (high) si L (low) nu ai aflat?

Trebuie sa desurubezi putin surubul L, pentru a permite schimbatorului sa se misca mai in sus.
De asemeni ar putea fi putin stramb, sau poate e stramba urechea.

De cele doua suruburi H (high) si L (low) nu ai aflat?

Trebuie sa desurubezi putin surubul L, pentru a permite schimbatorului sa se misca mai in sus.

De asemeni ar putea fi putin stramb, sau poate e stramba urechea.

Am reglat  H si L. H in functie de verticalitatea piciorului schimbatorului fata de pinionul mic, L in functie de penultimul pinion fiindca la la ultimul (cel mare) nu ajunge...chiar daca il imping eu (cu cablul scos).

Daca nu ajunge pe pinionul mare, ori e stramb, ori are cusca prea scurta.

Sau... e o distanta prea mare intre cadru si pinioane din cauza unui distantier nepotrivit.

Ceva poze ar lamuri situatia.

Daca nu ajunge pe pinionul mare, ori e stramb, ori are cusca prea scurta.

Sau... e o distanta prea mare intre cadru si pinioane din cauza unui distantier nepotrivit.

Ceva poze ar lamuri situatia.

Voi face maine poze. Multumesc!

Există vreun reglaj (simplu) pe care-l pot face și eu manetei (Shimano Deore SL-M591 3x10) schimbătorului spate astfel încât să „înceapă să schimbe” imediat cum apăs pe ea? Acum, când apăs, cam până la jumătatea cursei merge „în gol” și nu prea-mi place. La maneta schimbătorului față nu se întâmplă acest lucru, adică începe să schimbe (simt rezistență) imediat când încep să apăs pe ea.

Shimano-Deore-Schaltgriff-SL-M591-10-3-1

Există vreun reglaj (simplu) pe care-l pot face și eu manetei (Shimano Deore SL-M591 3x10) schimbătorului spate astfel încât să „înceapă să schimbe” imediat cum apăs pe ea? Acum, când apăs, cam până la jumătatea cursei merge „în gol” și nu prea-mi place. La maneta schimbătorului față nu se întâmplă acest lucru, adică începe să schimbe (simt rezistență) imediat când încep să apăs pe ea.

Shimano-Deore-Schaltgriff-SL-M591-10-3-1

Maneta aia este din seria deore, asa merge ea, dacă vrei instant release trebuie sa iei Deore XT

... Deci așa merge ea... :( Mă surprinde, totuși, faptul că cea din stânga opune rezistență din start când o apăs ca să urc o foaie, pe cand asta din dreapta se apasă în gol cam jumătate din cursa ei, când vreau să urc un pinion. De aceea m-am gândit că mai pot scurta cablul cumva sau învârti un șurubel, ceva, undeva...

Maneta are o piulita de reglaj a tensiunii cablului ce merge catre schimbator.Uite-o chiar acolo,dupa inscriptia Dynasys.Vezi daca poti ajusta din acest reglaj,tensionand sau detensionand cablul.

• Upvote 1

Dădui de ea în toate părțile... nu influențează deloc problema mea. Dar am aflat cum pot urca 3 pinioane dintr-o mișcare. :)

In mod normal,ea strange sau slabeste cablul.Vezi sa nu aiba ceva defect.

Cum poti urca 3 pinioane dintr-o miscare,la mine sunt reglate super si merge sa urc inca 2,manetele sunt XT. =P~

Oricum,daca poti in felul asta,pb.e rezolvata,nu? ;)

• Upvote 1

Am vrut să spun că dacă tensionez cablul cu piulița aia, la o apăsare pe manetă schimb 3 viteze, adică schimbătorul sare un pinion... m-am exprimat aiurea anterior... poate și acum... :)

Cred că o să desfac maneta aia în curând. Tre' să pricep cum i se mișcă mațele, altfel nu scap de mâncărime. :)

Ceva nu-i in regula,daca la o apasare pe maneta iti arata ca schimbi 3 viteze deodata iar in realitate schimbatorul sare un pinion.Cam asa inteleg eu ca se intampla.Daca ti-ar fi aratat pe maneta ca schimbi inca 3 viteze iar schimbatorul ar mai fii sarit un pinion,ca sa schimbi toate pinioanele unde ar trebui sa ajungi cu maneta?

Undeva e o incompatibilitate de piese sau ceva nu-i reglat asa cum trebuie.

Parerea mea.

O apasare, arata ca schimba 3 viteze = Deore XT+. Esti sigur ca tu ai Deore ? astea sunt chestii care doar manetele Deore XT sau mai sus stiu sa le faca. De ce numai alea ? ca sunt mai scumpe decit Deore ;)

Am expus problema mea în post-ul #65. În post-ul #68, Mihai mi-a sugerat să învârt piulița de reglaj a tensiunii cablului. Am răspuns că, în cazul în care o învârt (tensionez cablul), schimbătorul spate sare (urcă) peste un pinion la o singură apăsare a manetei, dar nu are nici o importanță (își revine la normal dacă învârt piulița în poziția inițială - detensionez cablul). Problema mea rămâne cea inițială (maneta se apasă „în gol” până la jumătatea cursei), scuze pentru confuzie.

Și da, e Deore maneta. Și da, în week-end i-am pus gând rău; a sosit vremea să-i număr șuruburile. O fac XT dacă-i scriu vitezele cu marker-ul? :)

Ce vorbiti voi aicea?

Si la Alivio poti schimba cate 3 pinioane o data. Daca apesi putin maneta schimba un pinion, iar daca o impingi pana la capat schimba 3. dar numai in sus.

Alte modele mai avansate schimba si mai multe si chiar schimba si in jos mai multe o data.

N-ati vazut manetele SunRace care schimba 6 dintr-o lovitura!

Jobby, ar trebui sa desfaci de tot cablul, sa-l verifici, apoi sa-l montezi din nou si sa refaci reglajul cu lantul pe pinionul mic. In pozitia asta cablul trebuie sa fie foarte intins.