fastboy

Reglare schimbator de pinioane

Recommended Posts

Schimba bine, nu sunt probleme, doar vroiam sa stiu daca e normala pozitia lui asa inclinata, sa nu fie vreo problema. Singura chestie e ca cei care au montat deraiorul nu au lasat sa pot detensiona cablul de la schimbator. E cineva din constanta si se pricepe? 

Serios, if aint bronken don't fix it. 

PS: in mod normal dupa ce il folosesti o vreme cablul se mai lasa si o sa trebuiasca sa il strangi. NU trebuie sa fie bleg. Go riding :)

Nu umblu momentan la ea, doar o sa reglez limitele cum trebuie si cam atat!

iti cade lantul pe pinionul mare sau pe cel mic, daca nu nu trebuie sa faci nimic nici cu limitele.

Schimba bine, nu sunt probleme...

Te mananca?

Te intrebi de ce functioneaza?

A cazut aseara de pe cel mic!

Vreau sa amintesc un lucru foarte important mai ales in cazul ergopowere unde pe langa faptul ca trebuie sa mergi pe acelasi model si nr de viteze ,se intampla ca desi totul este perfect totusi schimbarea pinioanelor este cu zgomote si nu schimba perfect .Primul lucru care trebuie facut este sa vezi daca urechea in care se monteaza deraiorul spate este drept .Nu de alta dar am vazut pe multi cum se chinue si nu le da de cap .Deci un dispozitiv care se poate chiar face home made o bare care se infileteaza in ureche si acolo masuram in 3 poziti diferite distanta fata de crecul roti .Foarte multe urechi nu sunt drepte sau au fost lovite si acest lucru da totul peste cap avand in vedere diferentele mici intre pinioanele de 9-10-11 . Dupa acest lucru nu mai sunt probleme doar daca iarasi mai este una legat de ax si care nu trebuie sa fie la 3-7 mm ca la bicicletele vechi ci una mult mai mare pentruca nu mai este vorba de 6 pinioane ci de 9-10 etc . Ultima problema ar fi si deraiorul care trebuie sa fie unul pentru 9-10 viteze si sa nu fie lovit sau stramb .Am scris toate astea pentruca am vazut ca multi amatori care pe buna dreptate doresc sa faca singuri lucrurile astea au probleme .

sa auzim de bine

• Upvote 2

Intrebare, ieri, dupa un centrat de roti, nu mai schimba pe pinionul mic, pana la urma am rezolvat-o, dar ma mancat in fund sa umblu si la al treilea surub de pe deraior, L si H stiu ce fac, cusca parea aliniata, asa ca am miscat de al treilea surub, am vazut ca schimbatorul se muleaza sau se indeparteaza de pinioane invartind de acest surub, acum bicla este ok, dar as dori sa stiu care este pozitia corecta, unde trebuie sa ma uit, sa reglez corect si din al treilea surub schimbatorul. Multumesc anticipat :-)

Cu lantul pe foaia si pinionul mare se invarte de surub pana cand lantul din partea de sus a custii schimbatorului este cu aproximativ 5 mm mai jos fatata de orizontala dusa din partea de jos a pinionului.. Daca vrei sa schimbi vitezele in forta ( lucru nerecomandat ) poti merge cu setarea pana cel mult la orizontala, Daca depasesti orizontala in sus ai sanse sa gripezi procesul de schimbare a vitezelor iar daca te duci prea jos incepi sa ajungi cu lantul in zona de tractiune a pinionului unde la schimbarea in forta ai din ce in ce mai multa frecare pe dinti si zale.

Exista o poza ceva? Daca nu, sper sa ma dumiresc cand ma aflu in fata biclei :-) Mersi frumos pentru ajutor.

Ceva de genul asta trebuie sa arate

der04.jpg

Intre rotita superioara a deraiorului si pinion trebuie sa ramana aproximativ 5mm.

Dar ai peste 2000 de postari, de ce intrebi asa ceva? Stii ca trebuie mult tupeu sa-ti permiti, da?

@@alextudor @@ionionion

Am apucat sa ajung la bicla, am pus foaie mare pinion mare, a trebuit sa desurubez la maxim, si tot mai mult de 5mm ramanae distanta, poate chiar un cm, dar functioneaza perfect.

Daca il desurubezi, nu se distanteaza? Ideea(cel putin in capul meu) era sa-l apropii de pinioane.

Treaba asta cu maxim 5mm am citit-o cand am inceput sa folosesc sistemul shadow, la sistemul clasic nu sunt sigur daca distanta e tot atat de mica insa te pot lamuri colegii cu mai multa experienta.

Shadow am si eu, deore... Ideea e ca insuruband parca se distanta, desuruband se apropia... Am desurubat total si era spre un cm... Am lasat desurubat la maxim, aproape de maxim, am mai strans un sfert de tura...

f37ee52f68bdb0aa293e8153f5c4ca77.jpg

Daca acel 1cm il ai intre rola de sus si pinionul mare, lasa-l asa, ai pinionul mare de 28 la ochi, iar schimbatorul stie 32.

Multumesc. Uite la asta nu m-am gandit ca avem pinioane diferite. De asta e ok forumul:-) Oricum acum stiu la ce foloseste si acel surub, azi in 6 km de test a schimbat super ok, vedem diseara cand urc la deal, si eventual mai reglez putin din el daca va fi cazul.

Ti-am spus in primul meu post , daca este mai jos functioneaza bine cata vreme nu schimbi in timp ce ai tractiune pe angrenaj. Motivul pentru care se apropie cat mai mult de orizontala este ca atunci cand schimbi in forta ( relativ ) sa ai mai multe zale invelite pe pinion in momentul schimbului iar zala care face trecerea pe urmatorul pinion amplasata in partea de jos sa nu fie prea solicitata pe durata deplasarii spre dintii din partea stanga care fac practic tractiune ( sens de rotatie ).

Cu alte cuvinte; cata vreme nu mergi la competitii si cata vreme folosesti corect vitezele ( urcat la deal, plecat de pe loc, cu pinione mari nu cu pinioane mici care au mai putine zale invelite pe ele ) este bine si sanatos tot sistemul.

Am inteles. Nu am avut niciodata probleme cu schimbatul vitezelor, nici la cele nesincronizate, doar ca nestiind la ce foloseste, am zis sa intreb sa il reglez corect.

Salut!

Poate cineva sa îmi confirme ca MC ul e de la mid cage și ar merge cu o caseta de 11-32? Asta ca să nu comand degeaba un schimbator.

Mulțumesc! 44e094d7795242187e16360b769d7d12.jpg

Schimbatoarele Shimano de sosea sunt "botezate" SS pentru cele cu cusca scurta si GS pentru cele cu cusca lunga/medie. MC-ul ala nu cred ca are vreo legatura cu dimensiunea custii.

Explica baiatul asta diferenta dintre ele, respectiv care e distanta dintre suruburile rolelor (59 mm la RD-5800-SS, 86 mm la RD-5800-GS). Diferenta e foarte mare, n-ai nevoie de subler ca sa masori.

Stiu de SS si GS, dar m-a dus in eroare MC-ul respectiv, detaliu care apare pe unele siteuri, in descriere, cum ar fi la CRC si care zic ca are merge. Iar pe site la Shimano sunt doar RD-5800 in denumire, la ambele. 

Am gasit si linkul respectiv. @majikstone

http://www.chainreactioncycles.com/ro/en/shimano-105-5800-11-speed-rear-mech-medium-cage/rp-prod116506

Din linkul dat de tine am gasit asta. Din ce zice ar trebui un lant mai mare. Momentan e de 114. Oricum, cred ca o sa iau de GS, cel din poza o sa ramana de backup probabil.

Ia o rigla si masoara ca in videoul de mai sus, o sa te lamuresti rapid. Oricum, ar trebui sa fie destul de clar cu ochiul liber daca e cu cusca scurta sau medie. Dar daca ai dubii ia rigla si masoara, ai valorile in postul anterior.

Cum spuneam, Shimano nu a standardizat oficial nicaieri codul "MC" pentru a identifica schimbatoarele medium cage. De exemplu, la al meu RD-5701-GS (Medium Cage), in loc de inscriptia "MC" apare "NB", in cam aproximativ aceeasi pozitie ca in cea din poza ta.

Si merge caseta de 11-32 pe GS-ul tau, nu? Ramane sa cumpar unul nou, chiar acum fac comanda. Mersi de sfat!