fastboy

Reglare schimbator de pinioane

Recommended Posts

Neoficial, poti monta casete de 32 si pe schimbator short cage, dar te poti trezi cu surprize neplacute. Depinde si de lungimea urechii schimbatorului spate, la cadrele cu ureche mai lunga e mai usor decat la cele cu ureche mai scurta.

Evident ca vei avea nevoie de un lant mai lung cu o caseta cu pinioane mai mari, chiar si pastrand acelasi schimbator spate, si mai ales daca lungimea lantului actual a fost calculata pe baza regulii foaie mare + pinion mare + 2 zale, metoda care nu face decat sa uzeze prematur lanturile, pinioanele si arcurile schimbatoarelor spate. 

LE: da, pe 5701-GS merge oficial caseta de pana la 32 de dinti. La fel si la 5800-GS. Neoficial unii au mers si cu pinioane de 34 sau 36.

Atentie, 5700/5701 e pentru 7...10 viteze, iar 5800 e pentru 11, cele doua nu sunt interschimbabile.

Asa e, sunt diferente, stim. Si da, preferam sa nu fie probleme si batai de cap, mai ales pe urcari. 

Gata, am luat lant 11-93 KMC 114, RD-5800 GS si o caseta 11-32. Si saboti noi Swissstop :D 

LE. Si un wrench, sper sa fie ok pentru home use.

18 minutes ago, Mookyama said:

LE. Si un wrench

Se numeste cheie dinamometrică.

Se numeste cheie dinamometrică.

Așa e. Sper să fac un om fericit :)

@Mookyama confirm, am 105 5800 GS și casetă 11-32

LE Scuze, eram pe pagina precedentă și apoi am văzut restul comentariilor :)

[mention=18613]Mookyama[/mention] confirm, am 105 5800 GS și casetă 11-32
LE Scuze, eram pe pagina precedentă și apoi am văzut restul comentariilor [emoji4]

Mersi! Dilema mea era cu MC-ul respectiv. Dacă era mid-cage, teoretic ar fi trebuit să meargă o caseta de 11-32.

Are cineva o listă cu ce scule ar fi necesare cap coadă ca să desfaci o biciclelă complet, tot ce se poate desface pentru a face o revizie completa?

Cât ar costa în service o astfel de revizie?

Cât de des faceți o revizie completă de genul desfăcut tot și degresat/gresat? Iarna, o dată pe an ar fi suficient?

Ideea cu desfăcut pe bucăți mi-a venit când am văzut cum arată schimbatorul pe spate.

Nu cred ca merita cumpararea sculelor pentru desfacerea bicicletei complet sau pentru o eventuala revizie generala .

Ca idee in Galati asa ar fi : http://mausbike.ro/ro/Service-biciclete-i18.html

Pentru intretinere acasa iti trebuie scule , cunostinte , indemanare , experienta si timp . 

Un reglaj total transmisie m-a costat sambata , la un RockRider 340 ( bicicleta copilului ) 30 de lei si 3 sferuri de ora cu tot cu drum . Asta dupa ce acasa cu un vecin " am reparat-o " vreo jumate de ora . 

Think again . 

La un sram red 22, cam doua ore. Nu mai știu exact costul. Asta bineînțeles, după ce am încercat cu un prieten care chiar știe ce face. Eu nu i-am dat de cap. Am ajuns în service, s-au chinuit ceva, dar nici atunci nu a ieșit perfect.
E suficient sa cazi sau sa îți trântească cineva bicicleta și sa îți îndoaie urechea. Apoi urmează distracția.

Singurul detaliu ce mi-e cel mai frica e timpul, și bineînțeles, experiența. Însă mulți s-au apucat acasă și din motive am fost în service și arata sau merge mai rău ca înainte.

La mine a fost o incrucisare pinion-foaie , lant sarit si innodat intre foi si butucul pedalier . Si cred ca a fortat si a mai mesterit si el prin parc ( a venit pe langa bicicleta si murdar pe maini ) . Acasa am scos lantul si l-am repus pe foi si pinion , dar nu mai schimba . Asa ca .... service 

Btw, mi-a ajuns coletul de la Wiggle :) Pfff, ce rapid! Sa vedem ce iese la reglaje.