Sign in to follow this  
georginho

Sfat achizitie bicicleta Kelly's

Recommended Posts

Ca sa stii despre ce vorbesc:

Dipozitiv de centrat:

Imagine postată

Tensiometru:

Imagine postată

Gareantia-i garantie dar o sa-ti spuna iara sa fii serios dupa care uremaza gluma cu "derapajul si frinarea-n lateral" etc., etc. Inchipuieti ca esti la 500 km de atelierul tau minune cu garanrie ... Bine, tu asta n-ai de gind sa faci. Acuma nu-ti umezi camasa, mai asteapta sa vezi cum se dezvolta panarama.

Ehe, cred ca ce-mi arati tu aici sunt lucrari straine de multi mecanici de bicle de pe plaiurile mioritice.

Sunt curios daca se oboseste careva sa centreze fiecare roata de la fiecare bicicleta in felul in care imi arati tu, in afara de bicicletele ptr competitii si cele mai normale, dar peste 1000 euro.

Dar cum ziceai si tu, centrarea tine si de producator, dar si de reseller? sau daca roata e descentrata e numai vina producatorului?

In fine, am discutat prea mult pe tema asta si n-ar fi cine stie ce mare problema, vedem cum o sa decurga treburile.

Asta este diferenta intre "machined" si "hand made", ieftin si scump, "urit" sai debordind de frumusete.

Uite aici o firma specializata in constructie de roti (ofera garantie pe viata / spite):

http://www.whizz-wheels.de/

Cand o sa ajung la un venit mai consistent (peste 1000 euro), si daca pasiunea pentru biciclete se va dezvolta in mine, voi trece la un alt nivel de echipare ciclista, si vom discuta altfel atunci.

Pana atunci, ieftinul este affordable( si am dres-o cum am putut, de la 6-7 mil(200 euro), la 20 mil(500 euro)).Pentru o prima bicicleta eu zic ca este bine.

Georginho, e ok sa se decentreze rotile dupa primele cateva zeci de km daca n-au fost centrate manual. Trebuie doar recentrate din nou manual, si n-o sa mai ai probleme cu ele cel putin o mie de km, la o folosire normala. La fel si franele si schimbatoarele, asteapta-te sa ai probleme cu ele, pentru ca se intind cablurile si se aseaza in camasi. Astea e bine sa inveti sa le reglezi si singur, e o chestie de 5 minute si trebuie facuta relativ frecvent, ca deh, se mai uzeaza sabotii si trebuie stransi etc. In rest la faza cu zburatul peste ghidon... ce sa zic... oi fi fost obisnuit cu franele first bike-ului :D Cred ca tre sa-ti pui probleme cand NU tinde sa te arunce peste ghidon. Intotdeauna frana fata o sa fie mai eficienta ca cea spate, ca la orice vehicul pe roti de altfel.

Georginho, cum ti se comparta bicicleta si ce parere ai de ea? Nu de alta dar m-ar tenta si pe mine una. Ai luat-o de la AS Sport?

@clicu : mersi pentru sfaturi, e prima bicicleta a mea si inca nu stiu ce si cum, dar incet dar sigur le invat eu pe toate.

@vlad_tepes : dupa cum ai citit aici in afara de descentrarea rotii n-are nici o alta problema, merge foarte bine, schimba vitezele destul de lejer, este usoara, mi se pare o bicicleta foarte robusta si echilibrata si este tot ce mi-am dorit, un cyclocross entry-level care suporta si ceva offroad dar si sosea, si am incredere ca este o baza buna pentru viitoare update-uri la echipare, in caz ca vreau s-o fac cursiera.In alte cuvinte, e un inceput bun, totusi ptr oras parca as vrea o bicicleta mai ieftina si mai simpla, un single speed m-ar incanta, dar asta alta data.

Da, este luata de la Assport, suna-i si vezi ce mai au pe stoc, daca ai roata descentrata sa nu te duci la ei, nu fac treaba buna, du-te la Ion sau Bebe.

La ce magazine sunt Ion si Bebe? Si eu imi caut un model de bicicleta, voiam Kona Dew sau Kona Smoke 2-9, cred ca imi iau Smoke