adrian  marinescu

SALVATI ROSIA MONTANA

Recommended Posts

Un articol in limba romana: http://ro.stiri.yahoo.com/eldorado-gold-%C3%AEncepe-explorarea-aurului-%C3%AEn-rom%C3%A2nia--054045746.html

Si ceva in plus:

În Grecia, canadienii de la Eldorado Gold urmează să distrugă întreaga peninsulă Halkidiki. Ei au demarat lucrările pentru crearea infrastructurii necesare exploatării în iunie 2012, când în Skouries, au început defrișările pădurilor antice și extinderea activității miniere.

Povestea uriaşului complex de mine de aur Yanacocha, din Peru. Minele au fost concesionate unuia dintre acţionarii Gabriel Resources, compania americană Newmont, care este acuzată de ţăranii şi activiştii din Peru că, prin ceanurile folosite în procesul de exploatare, a distrus agricultura pe o rază de câteva zeci de kilometri şi că, pentru a-şi facilita accesul la zăcămintele de aur, a reuşit să “cumpere întreaga” întreaga administraţie publică, de la preşedintele ţării, până la poliţiştii cu cele mai mici grade.

Să înțeleg că nu-s buni numai economiștii plătiți de RMGC?

P.S Te-am mai întrebat dacă te-ai apucat de croșetat...

• Upvote 1

Parca nu faceam politica la noi pe forum. Pe topicul asta vad ca, de la un moment dat, NUMAI politica se discuta. Hai sa ramanem strict in discutiile de mediu, daca se poate. 

• Upvote 1

Să înțeleg că nu-s buni numai economiștii plătiți de RMGC?

Mai exprima odata ce ai vrut sa zici ca nu am inteles.

Parca nu faceam politica la noi pe forum. Pe topicul asta vad ca, de la un moment dat, NUMAI politica se discuta. Hai sa ramanem strict in discutiile de mediu, daca se poate.

Este o discutie despre un proiect economic. Unde vezi tu partea politica? Nici nu cred ca se poate discuta despre dimensiunea politica, politicienii s-au sucit de vreo 20 de ori pina acum. 

Eu zic ca dezbaterea teoriilor conspiratiei economice, politice sau de care or mai fi, chiar si in aceasta arie, nu aduce nici un beneficiu forumistilor. Oricum exista 2 puncte de vedere diametral opuse si ireconciliabile, dupa cum se vede.

Astea sunt subiecte de discutat fata in fata, la o masa, nu pe un forum de ciclism. Zic si eu...

Parca nu aveau toate aprobarile necesare pentru a incepe mineritul. Voi incepeti sa va construiti casa daca nu aveti toate aprobarile ? Chiar daca e gata, ti-l poate darama, si n-ai ce sa comentezi. Cine e neserios atunci ?

Se compara otrava cu care a gazat Hitler evreii, cu apa de la Tarnita. Buna comparatie.

Iar referitor la centrale nucleare: daca platesc taxa uriasa pentru CO2, centrala nucleara e mai sanatoasa decat CO2-ul ? Extremismul eco vine tocmai din prostirea asta a poporului cu taxa de incalzire globala, guvernul si-a facut-o cu mana lui. Cand incerci sa prostesti pe cineva, trebuie macar sa fii consecvent cu prostirea. Nu ca ce faci tu polueaza, ce fac eu nu polueaza, desi facem acelasi lucru.

• Upvote 3

Mediul investițional a primit un semnal extrem de puternic: este o țară instabilă, care nu își respectă angajamentele, unde contractele nu contează, fiindcă apar noi legi sub presiunea străzii.

Adica noi, poporul, vom avea de suferit pt ca politicienii sunt instabili, ca n-au oo si nu stiu sa puna piciorul in prag? De 14 ani se cacaie sa aduca buldozere la Rosia. Daca au vazut ca n-au reusit in 7-10 ani, de ce au mai continuat?

Cum adica "contractele nu conteaza fiindca apar noi legi sub presiunea strazii"? Protestul anti RMGC a izbucnit tocmai in urma aparitiei unei legi la presiunea RMGC. :|

WTF?!

• Upvote 2

De acelasi autor: “Aș dori să reamintesc faptul că în urma seriei de proteste care au avut loc acum mai bine de un an în toată țara – atunci când Guvernul de la acel moment a considerat că nu este oportună dezbaterea proiectului, având în vedere luptele politice care se duceau în România"

Cum adica lupte politice? Adica lupte pt cascaval?

Adica aia nu sunt in stare sa dezbata un asemenea proiect din cauza ca stau sa se certe si tot noi, cei care i-am votat, facem tara instabila?

• Upvote 6

articolul ala este cea mai mare mizerie citita in ultimul timp. Ce-i drept, asa faci frumos. Strici imaginea celor care protesteaza. Ii bagi pe toti la "abarnisti". 

Aia sunt teroristi eco pentru ca au iesit in strada impotriva unei legi care da dreptul unei entitati comerciale sa dispuna dupa bunul plac de proprietatile private ale oamenilor din zona aia? Tare.

• Upvote 6

Ok, dar nu amendamentul cu exproprierile a fost partea centrala a campaniei de 16 ani impotriva proiectului. Nu e ceva ce nu poate fi corectat. Daca numai asta ar fi cauza, in citeva saptamani se poate intoarce inapoi in alt format legea. 

De 14 ani se cacaie sa aduca buldozere la Rosia. Daca au vazut ca n-au reusit in 7-10 ani, de ce au mai continuat?

Ce sa reuseasca? 

Compania are licenta de explorare din 1999, de la Guvernul Radu Vasile, de exploatare nu sunt sigur. Au primit acordul statului roman sa continue cu studii de fezabilitate, achizitia de proprietati, etc. In 2004 au demarat procedura pentru obtinerea autorizatiei de mediu. 9 ani de indecizie, da sau ba, e foarte mult. Autorizatia de mediu se da in conformitate cu autorizatia de mediu a UE, nici macar pe aceasta Romania nu o mai poate da de capul ei. Ei vor opera in RO la aceleasi standarde ca in Finlanda, tara cea mai eco din cite exista pe lumea asta, probably. Exemplele cu Honduras, Guineea nu au legatura. Tarile scandinave sunt alea cele mai ale dracului in privinta standardelor eco, la o masina noua de lux, taxele sunt mai mari decat costul masinii, pachetul de tigari are pret fabulos, etc. E vina unei serii foarte lungi de politicieni ca de 9 ani, lucrurile s-au tergiversat. Ministerul Mediului e cel responsabil cu avizul de mediu. Cum naiba sa apara Romania ca tara seriosa? Articolul e in esenta corect, alti investitori pleaca singuri, nu mai trebuie alungati cu strada. Romania are nevoie de investitii, ca mai toate tarile Europei in conditiile crizei, capitalismul e pe bani, nu pe fructe de padure. 

In alta ordine de idei, e ridicol cum se agata lumea de cuvantul "aur". Noi nu mai avem nevoie de aur. Nu avem industrie de top sa-l preia in productie. Bijuterii? Sa fim seriosi. BNR nu mai are nevoie de aur, Ceausescu vanduse la un moment dat din rezerva ca sa achite in nebunia lui repede datoriile si apoi a pus presiune pe industria extractiva de aur. Nu avem "comenzi interne" de aur, minele azi lucreaza in parteneriat cu firme straine. La Baia Mare se exploateaza aur tot cu cianuri, dar cu rusii, de care nu se leaga nici un protestatar. Oare de ce?  Economic asta e cea mai normala situatie, vine o firma care ne extrage aurul si ne da si noua o parte. Altfel ramane acolo. Odata si odata cineva in Romania se va hotari sa-l scoata, cantitate e limitata, nu se inmulteste de la sine :) Asa ca nu se poate pastra sa fie scos la "nevoie",  el nu iese singur, trebuie investiti bani grei si atunci, e si mai putin probabil sa-i ai sau sa gasesti oportunitati. Resursele naturale se scot ca sa intre intr-un circuit productiv, nu sa se stocheze. De aceea e mai bine ca tot agentii comerciali sa scape de grija vanzarii lui. Pretul aurului fluctueaza, eu una dintre cele mai proaste investitii. 

• Upvote 2

Ce sa reuseasca?

Eu m-am referit la Statul Roman, care daca a vazut ca nu iese treaba cu Rosia trebuia sa puna capat si gata, nu s-o lalaie atata pt ca uite ce se intampla, neseriozitatea lui este pusa pe umerii poporului si nu e corect.

Da, articolul este corect in esenta, ca si dorinta RMGC care nu vrea decat sa le dea un loc de munca oamenilor din Rosia.

Am citit acum cateva zile un comentariu facut la un articol despre treaba asta cu Rosia. Din pacate nu mai stiu la care dintre ele.

Comentariul era al unei doamne care spunea ca locuieste intr-o zona aproximativ la fel de moarta ca Rosia, ba chiar fara vreo posibilitate de a veni vreo corporatie sa-i dea un loc de munca, dar ca prin forte propri a reusit sa-si incropeasca o afacere si sa traiasca din ea. Plateste taxe la stat cu duiumul, nu-i este chiar usor sa duca afacerea (nu a spus despre ce e vorba), dar se descurca. Probabil ca asezarea in care traieste nu arata la fel de frumos precum va arata Rosia dupa ce pleaca RMCG (

), dar femeia traieste acolo si isi vede de treaba.

Ea de ce a reusit?

Cum naiba sa apara Romania ca tara seriosa? Articolul e in esenta corect, alti investitori pleaca singuri, nu mai trebuie alungati cu strada. Romania are nevoie de investitii, ca mai toate tarile Europei in conditiile crizei, capitalismul e pe bani, nu pe fructe de padure.

De investitori care sa-si faca nevoile in romania dupa care sa plece nu avem nevoie.

Romania ofera facilitati pt investitii in alte domenii. Cu atat aur, pe cat se povesteste, noi ar terbui sa punem presiune pe companii ca RMGC nu sa fim pres.

• Upvote 4

Mediul investițional a primit un semnal extrem de puternic: este o țară instabilă, care nu își respectă angajamentele, unde contractele nu contează, fiindcă apar noi legi sub presiunea străzii.

Traducere: s-a dat spaga (mediul investitional - va cacati pe dvs, nu alta). s-a luat spaga (angajamentele). s-a schimbat schimbarea (tara instabila). pe viitor investitorii nu se mai pot baza pe spaga data (contractele) in romania.

• Upvote 2

Ce sa reuseasca? 

Ei vor opera in RO la aceleasi standarde ca in Finlanda, tara cea mai eco din cite exista pe lumea asta, probably. Exemplele cu Honduras, Guineea nu au legatura. Tarile scandinave sunt alea cele mai ale dracului in privinta standardelor eco, la o masina noua de lux, taxele sunt mai mari decat costul masinii, pachetul de tigari are pret fabulos, etc.

Problema e ca romanii nostri neprofesionisti susceptibili la coruptie sau presiuni de sus se vor ocupa cu implementarea standardelor, verificarea lor si tragerea vinovatilor la raspundere. Modernele microhidrocentrale din Arges tot cu "binecuvantarea" APM-ului local s-au facut iar ANAR-ul s-a facut ca ploua.

• Upvote 2

Traducere: s-a dat spaga (mediul investitional - va cacati pe dvs, nu alta). s-a luat spaga (angajamentele). s-a schimbat schimbarea (tara instabila). pe viitor investitorii nu se mai pot baza pe spaga data (contractele) in romania.

corect chiar mi-a placut ce ai spus, daca romanii nostri de la putere ar fi fost legionari(cum a fost Corneliu Zelea Codreanu) nu am fi avut nevoie asa mare de straini, ca in fond banii de la  FMI merg tot la anumite intreprinderi private si nu la noi, treaba asta a recunoscut-o si "presedintele" nostru ca banii de la FMI s-au luat pentru ca  bancile straine din Romania  sa nu se prabuseasca, cu alte cuvinte banii de la camatari lli s-au intors intreit si poporul ( "fraierii" cum sunt numiti de anumite persoane suspuse) trebuie sa plateasca .

P.S. cei care au inteles ce vreau sa spun e ok, cei care nu au inteles imi cer scuze  daca am fost prea direct , punct

Doamne ajuta!!!

adrian

• Upvote 1