Sign in to follow this  
ovidiu

Intrebari/Raspunsuri- Team Manager TDF

Recommended Posts

Acesta este forumul dedicat discutiilor legate de team manager -ul care va fi functional in timpul Tour de France 2006

Echipele se anunta cam cu 7 zile inainte in marile tururi.

Sunt liste provizorii care devin definitive cu 3 zile inainte de start.

Listele o sa apara si la noi la fel ca pe site-ul organizatorilor TDF.

Mai ai putina rabdare http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Nu se prea poate. Se poate face inscriere si se poate administra o echipa de pe un singur IP. Am facut asta ca sa evitam cazurile in care cineva isi face mai multe echipe de pe acelasi calculator.

Stiu ca nu merge de pe acelasi calculator, dar ea nu locuieste cu mine si deci nu asta e problema. Eu te intrebam ca sa nu fiu acuzata dupa aia ca trisez. Ea nu urmareste decat TDF si de aia nu si-a facut echipa pt giro. Deci se poate sau nu?

Pai clar ca se poate.

De fapt jocul este "just for fun". Adica din punctul meu de vedere cel care se gandeste sa triseze este un idiot si un nesimtit(o sa spui ca e plina lumea de oameni din acestia si nu o sa te contrazic http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif ).

Cand o sa dam drumul la inscrieri va invit sa faceti doua echipe.

banuiesc ca userii se pastreaza de la turul italiei. corect?

sunt nou pe aici. cum pot sa-mi fac echipa? ciclistii pot sa ii iau din diverse echipe ? se poate sa am nici un cliclist de la echipa aleasa ca nume ?

deocamdata nu poti sa iti faci echipa ci doar user.

echipa o vei putea crea doar dupa ce vor fi afisate preturile ciclistlor.

In ceea ce priveste compoenta echipei nu ai nici o restrictie poti sa alegi AG2R si 9 ciclisti de la alte echipe. Sfatul meu este sa citeste regulamentul si mai ales modalitatile de punctare inainte sa creezi echipa.

MAMA DE ABIA ASTEPT SA INCEAPA MAI SUNT 8 ZILE SPER SA FIU MAI IN FATA IN CLASAMENT,CA IN GIRO CAM JOS,AM FOST ASA CA HAI TDF VINO MAI REPEDE 8) APROPO JOACA CINEVA WORLD CUP GAME PE EUROSPORT.COM?

mai sunt 8 zile si am gasit pe site-ul turului frantei o lista cu ciclistii ,si pot sa spun ca sunt ceva surprize

sa inceapa turul!!!!!!!!11 :evil:

o sugestie as avea,sa se puna preturi,un pic mai mici,la ciclistii de top,sau sa se adauge,niste bani in plus. de ex:sa se faca 2 milioane voi ce ziceti? dar voi administratori ce credeti? sar putea,daca nu la tdf,poate pe viitor?

Pai daca ai venit cu aceasta propunere inseamna ca scopul nostru a fost atins.

Noi vrem sa nu se poata cumpara multi ciclisti de top. Vrem sa va dam de gandit.

Ar fi usor daca ai avea 5.000.000 si cu preturile actuale...nu? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif :D

Asta este viata. Il alegi pe el si restul ciclisti mai slabuti sau faci o echipa cu ciclisti de nivel mediu care puncteaza des.

Sunt foarte multe variante.

Trebuie sa te gandesti ca si adversari tai vor avea tot 1.800.000

Si ca sa terminam discutia..preturile nu se negociaza. Ele sunt stabilite de mine si de Piratul si asa vor ramene.

Atentie!!!!!!

Nu va jucati cu focul. cel care a facut mai multe conturi sa le stearga imediat sau isi ia BAN IP pe ciclism.ro(pe viata). Pot da ban si pe o clasa de ip-uri si ma prind extrem de repede daca cineva vrea sa fenteze.

Inca odata...nu stricati jocul. Ar fi pacat ca din cauza unui singur om sa anulez team manager TDF.

Este plin de "lupi moralisti" pe forum (cand se discuta de dopaj si de trisat) dar uite ca la un simplu joc online se gaseste urgent un destept care vrea sa fenteze.

Sincer...sunt dezamagit http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Eu intru de pe doua IP-uri. De acasa si de la serviciu. Teoretic, puteam usor sa-mi fac doua echipe inca din Giro, dar iti dai seama ca nu ma intereseaza. Eu vreau sa cred ca-s fair. Ar fi frumos daca cei care incearca sa triseze vor fi trecuti la un panou al rusinii. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Sa-i vedem si noi, domn'e.

Referitor la preturi, si mie mi se pare scump 550.000, Ulle si Basso. Nu atat ca-s ei scumpi, dar si cei care sunt cotati cu sansa a doua (Leipheimer, Vinokourov, Menchov etc) au preturi foarte mari.

Te contrazic, ovidiu, cu preturile care au crescut nu vom avea un Manager mai bine gandit si mai tacticizat, ci o cota mult mai mare de hazard. Fireste ca 90% din echipe vor arata cam asa: combinatii Ulle/Basso - Boonen/McEwen + ciclisti de 100.000 si 150.000. Cine se baga la alternative, cand si alea costa foarte mult? Daca s-au stabilit preturi asa mari pentru cei doi favoriti, atunci ar fi trebuit coborate mai mult preturile "outsiderilor". Practic, cu actualul sistem, castigatorul va fi decis de baietii care costa 100.000. Cine va mai inspirat in a-i alege p-aia care vor fi in prim-plan mai multe etape, vor castiga. Iar asta e chestie strict de noroc.

Tin sa-i urez lui peNtru mult succes. :D

P.S. Am observat banner-ul ala cu Sibiu pe site. Sa stii ca lipseste o litera, "tot ce vrei sa stii". http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Preturile au fost gandite in asa fel incat basso si ulle sa nu poata face parte din aceasi echipa.

Daca conditia asta nu era respectata atunci intr-adevar era asa cum spui tu vreo 60 70 % din echipe lua ulle basso si apoi ramaneau cu bani pt ciclisti de 100, deci era o loterie.

Impiedicand aceast lucru am asigurat diversitatea echipelor avand astfel mai multe posiblitati de alegere.

In ceea ce priveste restul ciclistilor implicati pentru clasamentul general aceastia au fost raportati la cota lui basso si ullrich. In opinia noastra, a celor care am realizat preturile exista 3 categorii de favoriti 450, 400 350.

O comasare a acestor categorii ar fi dus la inlaturarea diversitatii toti alegand pe valverde, mancebo de exemplu daca acestia ar fi costat doar 350.

Cred ca preturile dau de gandit atat in strategia alegerii echipei cat si in alegerea ciclistiilor care sunt cotati la acelasi pret.

deci din favoriti pt.top ten la sfarsit de tur nu vom putea aleg decat 2 de ex:daca iei basso sau ullrich + boonen sau MCEwen este 1.000.000 plus echipa minim 50.000 ramane 750.000 pt.7 ciclist deci nu poti lua nici macar unul de 200.000 de ex:sandy casar dar cu siguranta vor fi surprize cea mai recenta este cea din giro unde nimeni nu la bagat in seama la team manager pe jose enrique gutierez catalunia care a terminat pe 2 acum ramane sa vedem cine va intui o surpriza daca va intui cineva eu personal nu as lua sprinteri pt ca ei 5 6 etape pot castiga iar in clasamentul general vor fi sub locul 50 sau vor abandona deci ar fi bani aruncati degeaba

p.s. ovidiu ce pret a avut j.e.g.catalunia in giro?

150 000 a fost j. e .gutierez

Poti sa nu iesi sprinter pe boonen poti lua sprinter pe freire de exemplu la 350 si atunci vei avea 250 pt inca un ciclist de general. Sau poti sa nu iei deloc sprinter ai destule variante.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this