Sign in to follow this  
miraaj

Achizitie MTB ~12mil, i need your wisdom

Recommended Posts

Salut,

Doresc sa achizitionez o bicicleta care sa nu sara de 11..12 mil

Va fi folosita pentru a ajunge la munca(~5 km), ceva plimbari prin oras(Buc), parc etc si ocazional la munte(nu ceva extrem).

Am aproape 65kg imprastiate pe 1.73 m. :D

Consider ca bicicleta trebuie sa aiba amortizoare pe fata.

Doresc sa aiba si frane pe disc, macar pe fata, iar butucul de pe spate sa permita montarea unui astfel de sistem de franare.

Dupa ce am citit cateva zeci de pagini din acest thread si cateva threaduri de pe aici, as renunta si la sistemul de franare pe disc de pe fata daca il pot monta ulterior, in favoarea unui sistem de franare v-brake, dar am gasit aceste modele:

- RAM HT One - la 1250 lei, pentru care pe site-ul respectiv nu am gasit detalii

- Magellan Draco (prindere disc) - la 1000 lei, dar pentru care nu stiu daca prin "prindere disc" se refera la faptul ca pot pune un sistem de franare pe disc sau ca acest sistem este deja montat

- Magellan Crater Alivio Disc 2008 - la 1250 lei - pe acest site sunt si ceva detalii

- Univega HT-5500 Disc - la 900 lei, la care sa ii schimb sistemul de franare cu unul mai bun, deoarece din cate am inteles de aici, sistemul de franare Promax folosit nu este chiar asa de reusit.

Dintre modele enumerate mai sus care considerati ca ar fi cea mai buna alegere ?

Astept si recomandari a altor modele din partea voastra, mai ales ca multe magazine nu au site.

Prefer sa o cumpar noua, ca sa am o garantie deoarece nu ma pricep prea bine sa testez una sh.

Magazinul trebuie sa fie din Bucuresti ca sa am posibilitatea sa fac "o tura" cu ea inainte de a o cumpara.

Thanks in advance :)

multumesc Trevizes

Intre timp m-am mai documentat putin si am descoperit aici ca RAM HT 1 foloseste GripShift-uri (ovidiugm: Un lucru de verificat la RAM ar fi cum te impaci cu GripShift-urile (schimbatoarele rotative) de pe ea). HT One same problem....

Deci RAM HT One sau 1 iese din discutie, deoarece nu vreau schimbatoare rotative.

Cube Aim am gasit aici la 14 mil, mai scumpa dar observ ca schimbatoarele sunt Shimano Alivio ... ceea ce nu stiu, se pot monta frane pe disc fara sa fiu nevoit sa schimb butucul :confused:

Deci vreau ca pisele sa fie cat de cat de calitate DAR sa imi permita ca pe viitor sa fac upgrade pe rand la diverse componente.

multumesc Trevizes

Intre timp m-am mai documentat putin si am descoperit aici ca RAM HT 1 foloseste GripShift-uri (ovidiugm: Un lucru de verificat la RAM ar fi cum te impaci cu GripShift-urile (schimbatoarele rotative) de pe ea). HT One same problem....

Deci RAM HT One sau 1 iese din discutie, deoarece nu vreau schimbatoare rotative.

Eu la DK Bikes in Cringasi am vazut RAM HT1 cu GripShift-uri, dar vladosan spune aici ca a gasit-o si in configuratie cu triggere:

http://www.ciclism.ro/forum/showthread.php?p=24106&highlight=%2Agrip%2A#post24106

Daca bicla vine cu v-brake, sigur nu o sa aiba butuci pentru disc. Poti cel mult sa verifici cadrul si furca, sa aiba prinderile pentru frinele pe disc, iar cind o sa vrei sa faci upgrade-ul schimbi butucii, sau rotile cu totul.

Salut !! Eu te-as sfatuii sa te orientezi spre un altrix!! destul de bine echipate(alivio si sram si srsuntour 80mm) si destul de rezistente ! cu 12 mil, cred ca poti gasi un altrix tempest de 2008 care e destul de bun ! Poate sunt subiectiv(ca am eu altrix) dar sa stii ca merita bani! Bafta in alegere!!!

multumesc pentru sfaturi

cum era si normal, am inceput sa vizitez magazine, iar azi am fost la singurul care stiam ca e deschis si duminica, cel din Crangasi, DK Bike si . . . de ceea ce imi era frica nu am scapat, adica, cand am zis prima oara ca imi iau bicicleta am zis ca 10 bete sunt de ajuns, dupa ce am citit cateva zeci de pagini, am marit suma la 11..12 . . 13, iar acum ma vad nevoit sa o maresc pana pe la 15 . . 17 :shock: pentru a beneficia si de niste frane pe disc

deci:

- g.popovici - Altrix nu am vazut la magazinele Online din Bucuresti, daca vad o sa iau in consideratie recomandarea :)

- Trevizes - am observat ca un sistem de frana pe disc fata+spate e scumput, din acest motiv am marit si bugetul, pentru a beneficia din start de ele; daca iau Cube Aim si mai adaug franele pe disc sar lejer de 18 mil, si e cam mare suma, fata de cele 10 mil de la care am plecat; m-am mai uitat si la Univega, dar in afara de HT-5500 Disc despre care ovidiugm a zis ca e varza nu am gasit nimic, o sa-i intreb cand ajung la ei ce posibilitati de upgrade am

- ovidiugm - tot in Crangasi HT One sau HT 2 era cu triggere, multam si pentru "sa verifici cadrul si furca, sa aiba prinderile pentru frinele pe disc", ca habar nu aveam

Tipul din Crangasi a avut rabdare sa-mi raspunda la toate intrebarile de noob si sa-mi faca si recomandari. Asadar, in prima faza am inteles ca am nevoie de un cadru de 18"(eu am 1.73m) dar ar merge si de 20". Iar din ce am vazut in Crangasi m-am oprit la doua modele RAM HT, si anume, HT One si HT 2, ambele cu frana pe disc, schimbatoarele si shifterele(SRAM SX4 sau 5 am inteles ca sunt echivalente cu Deore) erau la fel, diferenta majora intre cele doua era ca HT2 avea o furca DART 2 pe cand HT One avea furca DART 1

Saptamana viitoare sper sa reusesc sa fac o vizita si la restul magazinelor din Bucuresti pentru a vedea cat mai multe modele.

Avand in vedere ca stacheta a ajuns undeva la 15..17 mil, va rog sa-mi spuneti pe ce modele ar trebui sa ma axez din magazinele din Bucuresti.

multumesc pentru sfaturi

cum era si normal, am inceput sa vizitez magazine, iar azi am fost la singurul care stiam ca e deschis si duminica, cel din Crangasi, DK Bike si . . . de ceea ce imi era frica nu am scapat, adica, cand am zis prima oara ca imi iau bicicleta am zis ca 10 bete sunt de ajuns, dupa ce am citit cateva zeci de pagini, am marit suma la 11..12 . . 13, iar acum ma vad nevoit sa o maresc pana pe la 15 . . 17 :shock: pentru a beneficia si de niste frane pe disc

deci:

- g.popovici - Altrix nu am vazut la magazinele Online din Bucuresti, daca vad o sa iau in consideratie recomandarea ;)

- Trevizes - am observat ca un sistem de frana pe disc fata+spate e scumput, din acest motiv am marit si bugetul, pentru a beneficia din start de ele; daca iau Cube Aim si mai adaug franele pe disc sar lejer de 18 mil, si e cam mare suma, fata de cele 10 mil de la care am plecat; m-am mai uitat si la Univega, dar in afara de HT-5500 Disc despre care ovidiugm a zis ca e varza nu am gasit nimic, o sa-i intreb cand ajung la ei ce posibilitati de upgrade am

- ovidiugm - tot in Crangasi HT One sau HT 2 era cu triggere, multam si pentru "sa verifici cadrul si furca, sa aiba prinderile pentru frinele pe disc", ca habar nu aveam

Tipul din Crangasi a avut rabdare sa-mi raspunda la toate intrebarile de noob si sa-mi faca si recomandari. Asadar, in prima faza am inteles ca am nevoie de un cadru de 18"(eu am 1.73m) dar ar merge si de 20". Iar din ce am vazut in Crangasi m-am oprit la doua modele RAM HT, si anume, HT One si HT 2, ambele cu frana pe disc, schimbatoarele si shifterele(SRAM SX4 sau 5 am inteles ca sunt echivalente cu Deore) erau la fel, diferenta majora intre cele doua era ca HT2 avea o furca DART 2 pe cand HT One avea furca DART 1

Saptamana viitoare sper sa reusesc sa fac o vizita si la restul magazinelor din Bucuresti pentru a vedea cat mai multe modele.

Avand in vedere ca stacheta a ajuns undeva la 15..17 mil, va rog sa-mi spuneti pe ce modele ar trebui sa ma axez din magazinele din Bucuresti.

la ce pret era ht one?

ce carnati!

pe site e 1250

pretul este in functie de cum este echipata

oricum ar fi fost recomandat sa fie oferite mai multe detalii despre biciclete pe site

Au ramas doi candidati, si anume: Magellan Polaris Deore Disc 2008 si RAM HT 2, dar mai am urmatoarele nelamuriri pentru care apelez la experianta voastra. Care componente considerati ca sunt mai bune dintre:

1. Schimbatoare: Shimano Deore vs. SRAM SX5

2. Furca: RST Gila T8 80mm vs. Rockshox Dart 2

Va multumesc :D

p.s. daca aveti alte recomandari in 1700 lei care sa aiba franele pe disc si suspensie pe fata, sunt binevenite.

Chiar nu doresc sa iti naruiesc tie visele:)), dar din pura curiozitate:

La cum ai zis ca o folosesti...de ce ai nevoie de suspensie pe fata?:confused:

Stiu ca Bucurestiul este plin de gropi dar eu fugaresc cu cursiera fara probleme (in afara de faptul ca ma opresc la borduri)...dar asta implica mersul pe trotuar care este cam neplacut. (ceea ce nici nu fac)

A fost doar o parere...

Ca parere de achizitie, votez si eu pentru cube aim.

multumesc Trance ;)

suspensie pe fata . . . deoarece vreau sa o urc si pe munte, nu doar sa o tin in Bucuresti :D

Te-ai gandit la un ciclocross?

Face fata cu succes si muntelui

(nu am experienta pe asemenea bitza de aceea nu pot garanta ca rezista si la extremitati:D, dar avand in vedere ca tu ai mentionat ca ele nu se vor afla in programul tau...e si mai bine)

nu m-am gandit

acestea sunt ?

am zis ca nu se afla in programul meu, dar sigur se vor ivi iar daca or sa ma tenteze as prefera sa fiu pregatit si sa nu mai investesc in bicla.

nu ma deranjeaza de putin efort in plus in oras(adica sunt constient ca e mult mai rapida una din acel link, plus ca e si mai usoara)

cu cat caut mai mult cu atat creste si suma :( , dar sper sa ma hotarasc pana la sfarsitul lunii ;)

se merita aceasta bicla ? adica se merita acesti bani pentru echiparea pe care o are ?

KELLYS SALAMANDER DISC 2008

CADRU: Alutec alloy

FURCA: RST Gila Pro Tnl 100mm, oil/coil+MCU/Lockout

ANGRENAJ: Truvativ IsoflowPower Splin

MANETE SCHIMBATOR: Shimano Deore 2008 SL-M530 Rapidfire polus , 27 viteze

SCHIMBATOR FATA: Shimano Alivio 2008 M413

SCHIMBATOR SPATE: Shimano Deore LX M581

FRANE: Shimano 2008 M485 Hydraulic Disc

BUTUCI: Shimano M495 Disc Center Lock

JENTI: Kellys Draft Disc

ANVELOPE: KBIX Nomad 26*2.0 Silica Dual compound

SA: KBIX Driveline Pro Comp

GREUTATE: 14.74 kg (19.5")

si de serviceul de la Doua Roti ?

http://www.teamsport.cz/kelly-s-salamander-dsc-08/showdetail.php?prev=614&p=kelly-s-salamander-dsc-08.jpg

so, care componente considerati ca sunt mai bune dintre:

1. Schimbatoare: Shimano Deore vs. SRAM SX5

2. Furca: RST Gila T8 80mm vs. Rockshox Dart 2 vs. RST Gila Pro Tnl 100mm

multam Trance ;)

bicicleta de mai sus Kelly's Salamander Disc 2008 este 2000 lei :(

mama lor de biciclete :D

dupa cum v-ati dat seama pretul a ajuns la 2000 lei . . . pe care nu o sa-l depaseasca

daca ati avut probleme cu bicicletele Kelly's sau cu cei de la www.douaroti.ro(de service) va rog sa ma anuntati

daca aveti alte recomandari, sunt binevenite

multumesc :)

o poza mai mare cu Kelly's-ul

Ca sa nu mai deschid alt thread am zis sa postez aici.

Am urmatoarea problema.

La denivelari sau cand cobor borduri etc., lantul se loveste de bratul ghidonului. Am inteles ca s-ar intampla asta din cauza ca este lantul prea mare sau nu este reglat cum trebuie schimbatorul(Shimano Deore).

Aceasta problema apare indiferent de pozitia pe care o ocupa pe foaie respectiv pe pinion.

Folosesc mai des foaia mijlocie in combinatie cu aproape toate pinioanele sau foaia mare cu pinioanele de la primu(fiind cel mai mic) pana la cel mijlociu. Am evitat combinatiile foaie mica, pinion mare si invers(adica extremele).

Ce imi recomandati sa fac ?

Bicicleta este luata de aproximativ 2 saptamani.

Am incercat sa pedalez in timp ce coboram diverse borduri, pentru a tensiona lantul si a nu ii mai permite sa loveasca bratul ghidonului, dar la scari sau pe teren accidentat mi-e imposibil sa fac asta.

Va multumesc

Ca sa nu mai deschid alt thread am zis sa postez aici.

Am urmatoarea problema.

La denivelari sau cand cobor borduri etc., lantul se loveste de bratul ghidonului. Am inteles ca s-ar intampla asta din cauza ca este lantul prea mare sau nu este reglat cum trebuie schimbatorul(Shimano Deore).

Aceasta problema apare indiferent de pozitia pe care o ocupa pe foaie respectiv pe pinion.

Folosesc mai des foaia mijlocie in combinatie cu aproape toate pinioanele sau foaia mare cu pinioanele de la primu(fiind cel mai mic) pana la cel mijlociu. Am evitat combinatiile foaie mica, pinion mare si invers(adica extremele).

Ce imi recomandati sa fac ?

Bicicleta este luata de aproximativ 2 saptamani.

Am incercat sa pedalez in timp ce coboram diverse borduri, pentru a tensiona lantul si a nu ii mai permite sa loveasca bratul ghidonului, dar la scari sau pe teren accidentat mi-e imposibil sa fac asta.

Va multumesc

Se cumpara o aparatoare care vine fixata pe bratul cadrului. Costa maxim 10 ron.

Se cumpara o aparatoare care vine fixata pe bratul cadrului. Costa maxim 10 ron.

mutumesc FunkyCookie, am cautat ce mi-ai zis si am gasit, maine ma duc sa-mi monteze o aparatoare d'aia :P