CenturionAG

Accident periculos la coborare

Recommended Posts

Va salut!

Astazi am fost martorul unui accident de bicicleta foarte periculos ce a avut loc pe una dintre pantele padurii Trivale din Pitesti. Acest accident ar fi putut avea urmari foarte grave. Din fericire cei de la ambulanta au dat dovada de promptitudine, protagonistul din videoclipul de mai jos, este in afara pericolului, nu are fracturi, ci doar leziuni la nivelul capului si la piciorul drept.

ATENTIE! Imagini socante!

Astept parerile si comentariile voastre privind acest subiect, ce parere aveti despre accident, daca el ar fi putut fi evitat, daca a fost vina exclusiva a biciclistului, ce s-ar fi putut intampla daca... Doamne Fereste!

Cred ca anvelopele nepotrivite (inguste si probabil slick) au fost una din cauze.

Il sustin pe Seb. In momentul cand incearca se vireze se vede clar cum ii fuge roata fata din lipsa aderentei pe partea interioara a anvelopei.

Clar ca nu aluneca roata daca era pe asfalt uscat. Si la fel de clar ca pe bicicleta respectiva nu putea pune anvelope la fel de late ca pe MTB. Si probabil ca daca mergea mai incet n-ar fi cazut.

• Upvote 1

Daca este concurs organizatorul are o mare parte de vina. Acolo este riscant pe ciclocros si zona trebuia semnalizata corespunzator. Eu as fi facut un S.

Oricum este ciudat ca se lupta cu un tip care se da pe MTB.

Baietii din filmulet se cunosc, concurenta e mare intre ei si cam asa se alearga pe la toate concursurile... Din pacate se mai intampla si accidente.

Sportivii de elita de la noi din tara sunt putini si se cunosc intre ei, iar despre baiatul din imagine am aflat ca acum este internat la Bucuresti, pentru mai multe investigatii.

Eu stiu ca radacinile de copac, ude, sunt foarte alunecoase si el tocmai trecuse peste unele... Asta + viteza + pozitia aplecata peste coarnele bicicletei => cazatura urata http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Dupa cum a picat baiatul ala cred o lua in freza si daca tot parcursul era numai S-uri. Aici nu se stie daca trebuiau incetiniti, nu se vede prea bine. Pare in urcare dupa viraj, care viraj e minim.

A franat pe denivelari atat de tare ca roata fata a pierdut aderenta de doua ori inainte sa cada (se vede nor de tarana de doua ori). A treia oara a luat si viraj si aia i-a fost. Cu spatele de ce n-a franat la limita sau dincolo, ca nu pica pe jos? A franat ca si cum ar fi fost cu slick-uri pe asfalt.

Apoi se vede ca-i lipseste reflexul sa-si apere tartacuta cand pierde aderenta. A ramas cu mana dreapta pe frana mult dupa ce a inceput sa are pamantul cu dintii. A ridicat mana stanga de pe ghidon cu doar 1/15 sec inainte de a atinge solul cu fata - useless. Mai are baiatul de luat multe trante pana sa invete sa cada.

Am pierdut si eu fata de cateva ori la viata mea dar intotdeauna mana de pe partea cazaturii a venit in fata sa-mi protejeze tartacuta (si pe atunci nu existau casti).

Iaca primul film la intamplare cu cazaturi. Aratati-mi-l p-ala care nu pune in fata mana de pe partea pe care cade:

• Upvote 1

Dupa cum a picat baiatul ala cred o lua in freza si daca tot parcursul era numai S-uri. Aici nu se stie daca trebuiau incetiniti, nu se vede prea bine. Pare in urcare dupa viraj, care viraj e minim.

A franat pe denivelari atat de tare ca roata fata a pierdut aderenta de doua ori inainte sa cada (se vede nor de tarana de doua ori). A treia oara a luat si viraj si aia i-a fost. Cu spatele de ce n-a franat la limita sau dincolo, ca nu pica pe jos? A franat ca si cum ar fi fost cu slick-uri pe asfalt.

Apoi se vede ca-i lipseste reflexul sa-si apere tartacuta cand pierde aderenta. A ramas cu mana dreapta pe frana mult dupa ce a inceput sa are pamantul cu dintii. A ridicat mana stanga de pe ghidon cu doar 1/15 sec inainte de a atinge solul cu fata - useless. Mai are baiatul de luat multe trante pana sa invete sa cada.

Am pierdut si eu fata de cateva ori la viata mea dar intotdeauna mana de pe partea cazaturii a venit in fata sa-mi protejeze tartacuta (si pe atunci nu existau casti).

baiatu ala iti da clasa pe orice coborare,iti zic io ;) lasa observatiile de ce a facut aia de ce n-a facut ailalta.

avea viteza prea mare pentru un ciclocros si a alunecat pe frunze sau pe niste crengi.

• Upvote 2

Zona a fost semnalizata corespunzator in sensul ca inainte de coborare au fost oameni care spuneau sa avem grija,

sa o lasam mai moale ca e panta foarte abrupta si periculoasa.

De fapt cam pe tot traseul au fost oameni care ne avertizau in zonele mai periculoase.

Legat de cazatura: s-a intamplat cu cateva momente inaintea mea, pt ca tipul in cauza a trecut pe langa mine pe urcare de parca ziceai ca mergea pe plat,

deci un "extraterestru" in toata regula, iar pe coborare a avut parte de ghinion, ce sa zic, avand in vedere ca traseul a fost cam umed.

Sper sa-si revina cat mai repede,

Mai are baiatul de luat multe trante pana sa invete sa cada.

La cum coboara mie mi se pare ca are foarte multa experienta si incredere in el , nu mi se pare a fi un incepator in filmul de mai sus , deasemenea nu cred ca este prima lui cazatura .

Io zic ca a fost ghinon , daca o mai i-a pe acolo de 10 ori cu aceiasi viteza urmand aceiasi trasa io zic ca nu cade niciodata .

Eu am incasat o singura cazatura in viata asta, cu o viteza mai mare, la vale pe sosea.

Daca n-as fi avut reflexe bune, ce am pe antebrat as fi avut pe faţă.

Imagine postată

Am sters vreo doua-trei postari mai nervoase. Dac se mai intampla, am sa fac si "cadouri" partilor implicate :D

• Upvote 3

Sunt de aceasi parere . Prietenul de mai sus ar trebui sa mearga putin pe bike inainte sa vorbeasca , ca nu a facut si nu a dres si etc.Nici daca aveai frane ceramice nu opreai acolo si de pus mana nici atat , timpul a fost prea scurt .

baiatu ala iti da clasa pe orice coborare,iti zic io ;) lasa observatiile de ce a facut aia de ce n-a facut ailalta.

avea viteza prea mare pentru un ciclocros si a alunecat pe frunze sau pe niste crengi.

Oameni buni, MTB-ul si CX-ul inseamna si cazaturi. Nu stiu cine era baiatul ala, dar nu era clar fieste-cine, clar era un ciclist foarte bun. I-a fugit roata si a cazut, atata tot. OK, e un accident spectaculos, si aia ce se dau peste cap cu masinile la raliu sunt spectaculosi, dar eu zic ca remarcile ar trebui sa se opreasca aici. Cui i se pare ca mergea prea tare, sa mearga el mai incet cand s-a duce pe-acolo. Cui i se pare ca n-avea cauciucurile corecte, sa-si puna el unele mai bune. Si cui nu-i place ca in ciclism se mai si cade, exista intotdeauna SAH-ul. Ai peste 18 ani, te duci cat te tine bulanul si iti asumi consecintele - e atat de simplu.

Una peste alta, mi se pare hilar sa analizam greselile unuia care ne da mai mult ca sigur clasa la toti care paravlagim aiurea pe-aici. Apropo, despre cine e vorba pana la urma, sa stim si noi cui ii uram insanatosire grabnica?

• Upvote 5

... mi se pare hilar sa analizam greselile unuia care ne da mai mult ca sigur clasa la toti ...

Inseamna ca dupa tine, ca incepator in orice domeniu, zicala "omul din greseli invata" inseamna sa te lovesti cu capul direct si personal, exclus sa analizezi si sa inveti din greselile altora.

Inca o chestie pe care am uitat s-o scriu de la inceput.

Baiatul coboara pe coarne in loc sa fie pe frane. O fi bine, o fi rau sau nu conteaza? Fiindca eu n-am mers niciodata cu bicicleta, ii las pe altii sa spuna cum e bine:

intre min 1:00 si 1:15:

si primele 30 de sec:

• Upvote 1

Inseamna ca dupa parerea mea nu a gresit nimic. Si-a dat drumul tare, luptand pentru un loc pe podium (senzatie care oricum noi n-avem cum sa o intelegem) si a picat. Faptul ca ai picat nu inseamna ca ai gresit undeva.

Normal ca cobora in coarne, ca de aia e la ciclocross. Franele tip cursiera nu au aproape nici o eficienta cu mainile pe manete, oricine s-a dat vreodata cu cursiera pe o coborare lunga stie ce obositor e sa apesi din pozitia aia. Cea mai buna pozitie e cu mainile in drop-uri, unde ai acces corect si eficient la maneta aia de frana. Plus o pozitie mult mai coborata = stabilitate mult mai mare si coeficient aerodinamic mult mai bun, chestie care de la un nivel incolo chiar conteaza. Pozitia de coborare cu mainile pe manete merge doar pe distante scurte sau coborari usoare.

• Upvote 1

CipM, victima a incercat sa prinda interiorul dar radacinile copacilor l-au dat jos. Deducand din viteza pe care amandoi o aveau, nu urma un viraj strans sau vreun obstacol si de aceea a incercat sa forteze interiorul.

Dupa cum spune si hcampian, senzatia bataliei pentru podium e greu de cunoscut :)

hcampian, nici nu ma asteptam sa fii de acord cu ce zice un fost antrenor al echipei de CX a Canadei :P Omul ala zice clar ca d-aia mai toti CX-istii stau pe frane si tin greutatea pe spate - ca sa nu incarce fata si s-o piarda la viraj plus ca pe denivelari pierzi din cursa utila a bratelor ca dai mai repede cu dintii de ghidon. N-ai decat sa mergi pe coarne pe asfalt sau cand e cararea buna. Te las pe tine sa-ti alegi ce film vrei tu de la orice competie de CX si sa-i numeri p-aia care merg pe coarne la o coborare tehnica, pe viraje sau cand e treaba groasa - daca vei vedea pe vreunul.

De ce compari cursiera cu CX-ul? Statul pe frane si franatul pe CX e mult mai comod din cauza pozitiei diferite al ghidonului si franelor.

VEzi:

si de la sec 25 vezi

Eu asa am setat ghidonul, ca pe CX, desi am cursiera.

Pandy, de acord cu batalia pt podium dar banuiesc ca nu era in batalie cu MTB-istul ca nu erau la aceasi clasa. Si daca se grabea tare, de ce a pierdut atatia metri la inceputul fimului ca nu era nimic prea tehnic sau altceva la care sa fie mai bun un MTB?

A avut doua obstacole (radacini) imediat dupa copacul pe langa care a trecut razant urmate de o groapa. Faptul ca incarcat prea mult fata cu greutatea lui (pozitie pe coarne si coborare) si cu frana, faptul ca stand pe coarne a avut posibilitati mai mici de compensare a denivelarilor din brate l-a facut sa piarda roata fata la o bracare destul de mica a rotii.

Ma rog, sa zicem ca betia luptei bla-bla, oboseala etc. Shit happens.

Dar reflexul de a pune mana in fata unde a fost? Ca asta ar trebui sa-l ai din instinct si din experienta care incepe cu mersul in patru labe.

Ca daca ar pus mana in fata si si-ar fi amortizat caderea, nu mai povesteam noi p-aici. Se ridica de jos si-i dadea bataie mai departe.

• Upvote 1

Numele protagonistului cazaturii urate este Vlad Dobre, un ciclist de performanta foarte talentat care urmeaza sa participe la "Europene" impreuna cu alti colegi de la clubul sau - Torpedo-Vectra Zarnesti. Am aflat ca in urma investigatiilor facute la spitalul Baltazar din Bucuresti, rezultatele au iesit bune. Ii urez pe aceasta cale INSANATOSIRE GRABNICA si MULTA SANATATE!

Ma bucur ca am reusit sa aprind discutii pe baza acestui subiect care pe mine m-a marcat, fiind martor ocular (eu am realizat filmarea cu ajutorul unui Samsung Galaxy S) si participand activ la momentele ce au urmat dupa petrecerea evenimentului pana la plecarea ambulantei. Imi pare rau ca s-a interpretat acest accident ca fiind "banal". La cum a cazut, Vlad a avut mare noroc ca in locul in care a atins pamantul cu fatza, nu a fost nici o creanga/radacina, nici o pietricica sau alt element cu potential periculos. Nici daca avea ochelarii de ciclism pe fatza... nu era prea bine.

Avand in vedere ca si pe 6 Noiembrie va avea loc un concurs de si mai mare amploare care va avea in cuprinsul traseului sau aceeasi coborare periculoasa, ma astept ca organizatorii sa isi dea seama de potentialul foarte periculos al acestei coborari si sa poata sa gandeasca din timp metode de prevenire a unor astfel de accidente grave care ar putea fi fatale. Cu totii ne mai "tavalim" cu bicicleta, ne julim, ne vaitam, dar sa pici cu fata direct in pamant si tot corpul sa se dea peste cap... Eu pe moment am fost socat. Ma temeam ca bietul baiat sa nu isi fi rupt gatul, dar cand am vazut ca este constient si nu si-a pierdut cunostinta am incercat sa il imbabatam si l-am ajutat sa se deplaseze din perimetrul traseului pentru ca era pericolul ca si alti concurenti ce veneau in viteza pe coborarea sa ne loveasca si sa provocam alte accidente.

Imi pare bine totusi ca totul a iesit cu bine pana la urma si sper sa nu fie probleme pe viitor, pentru ca stim ca loviturile puternice la cap pot avea repercursiuni dupa luni si chiar ani de zile :(.

Avand in vedere ca si pe 6 Noiembrie va avea loc un concurs de si mai mare amploare care va avea in cuprinsul traseului sau aceeasi coborare periculoasa ...

Mai copile, ca altfel nu stiu cum sa-ti spun.

Ce tot dumnezeu ai cu Arges Autumn Race si acel accident ? Ca vad ca nu te astamperi. Cine ti-a zis tie ca traseul trece prin acel punct ? De unde si pana unde aceste analogii ?

Avem cu totii, organizatorii ma refer, in jur de 40 de ani, majoritatea avem copii pe acasa. Suntem foarte responsabili, si toata lumea ne cunoaste.

De curiozitate, pedalezi ? Eu da, din cand in cand, cand imi permite timpul, asa mai la puterile varstei mele.

Eu inca n-am reusit sa cobor pe MTB, nu pe Ciclo, acea bucata. Si incerc asta de 3 ani de zile, insa mi se pare extraordinar de periculoasa acea portiune, este o groapa care nu se vede bine in clip.

Eu am numi clipul 'INCONSTIENTA !'

Io aș înclina să cred că omul a făcut un filmuleț și-și căuta o audiență care să i-l dezbată. Țeapă, nu-i nimic spectaculos, cu atât mai puțin șocant; move along.

• Upvote 2