MirceaO

Maratona dles Dolomites 2012

Recommended Posts

Pe 1 Iulie 2012 va avea loc editia 26 a celei mai frumoase curse de sosea din lume : Maratona dles Dolomites.

Au inceput inscrierile pentru tragerea la sorti pe www.maratona.it . Perioada de "preinregistrare" tine pana pe 2 Noiembrie.

Cu o saptamana inainte, pe 24 iunie 2012 in zona va avea loc Sella Ronda Bike Day (www.sellarondabikeday.com ).

Mai se gandeste cineva sa mearga?

Eu am facut preinregistrarea. Sa vedem daca am noroc:)

De v-ar da Domnu sa vedeti ce-i de vazut prin acele locuri "minunatje": cipuri, medii, pasta, pista, ... ;)"

"Shpor" la inscieri; ce-i de vazut va aratam la anu' ;)

@mirceao: Multumesc pentru aducerea aminte, uitasem! Sper sa am mai mult noroc anul asta la Maratona. Desi am auzit (din surse sigure) ca e cam aglomerata cursa...

Tartasesti Cycling Team http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif m-am spart de ras, nu altceva :D

DE anul trecut de cand a pomenit prima data horatiu despre el, m-am indragostit de concursul asta, dar cele 20 de kg in plus nu ma lasa.

mult succes la loterie celor care se inscriu.

Pai asa oameni buni ca ma simteam stingher acolo pe lista preinregistratilor ;-)

Sa avem bafta de data asta sa mergem cat mai multi.

Pai de ce sa nu te lase kg in plus? Exista si proba de 55 km, aia chiar nu ar trebui sa fie o mare problema. Exista 3 lungimi de traseu si, partea cea mai frumoasa, nu trebuie sa spui dinainte pe care te duci, te hotarasti pe traseu in functie de cum te simti.

6 romani cucuieti in acest moment:). Poate avem noroc si facem o saptamana frumoasa in Dolomiti.

Tare m-as baga si eu ... nu am cursiera dar oi gasi una de imprumutat.

Cam care e un minim de buget (cu taxa de inscriere, cazare , etc) ?

Tare m-as baga si eu ... nu am cursiera dar oi gasi una de imprumutat.

Cam care e un minim de buget (cu taxa de inscriere, cazare , etc) ?

Depinde unde te cazezi in primul rand. La camping la cort este 10-11 euro/noapte/pers.... la pensiuni poti sa gasesti cu 35-45 euro/noapte cu mic dejun inclus.

Taxa de inscriere este 73 euro din cate stiu + 10 garantia cipului (pe care ti-i returneaza la final).

Transport.... in functie cu ce mergi. Sunt cam 3000 km dus intors daca e sa ii faci cu masina.

Tragand linie poti iesi undeva intre 300 - 350 euro (cort, taxa, cheltuieli minime, impartit transport auto) pana la cat de duce buzunarul ;-)

Pt mtb-isti este si varianta www.sellarondahero.com pe 23 iunie, cu o zi inainte de Bike Day si cu o saptamana inainte de Maratona - uite aici un filmuletz ca sa iti dai seama cu ce se mananca:

Eu am fost anul trecut si a fost de vis. O sa fie al treilea an consecutiv daca merg si in 2012. Cine merge pentru 10 zile prinde toate trei evenimentele.

Daca ies la tragerea la sorti, ma gandesc la varianta asta cu 10 zile si cu toate evenimentele - 82 km cu 4200 m suna pe placul meu. Altfel, imi mut cartierul de vara la Marmottes la Alpe d'Huez si mai incerc aici la anu'.

Cu preturile pentru o astfel de iesire, daca stai doar sa zicem 5 nopti, eu cu sotia am iesit la 400 de euro amandoi la Oetztaler Radmarathon, fara taxa de inscriere. Am mers 4 in masina, impartit costurile, cu un cort mare cu 2 dormitoare la camping, impartit costurile si acolo, mancare cumparata din Romania si gatit acolo - am cumparat doar paine, bere si lapte de la austrieci, pana si apa am dus-o de acasa, vreo 4 bax-uri. Deci cam 200 de euro de persoana. Taxa se plateste de acum, dupa tragerea la sorti, asa ca nu prea as pune-o in buget.

gata suntem 7 ;)

LE: de fapt vad ca sunt deja 7 asa ca o sa fim 8 cand apare si confirmarea pentru mine .

Degeaba, la Oetztal am fost parca vreo 21 sau 24 si am ramas 2 dupa tragerea la sorti.

Ca de obicei, Michil Costa are un articol f.interesant pe pagina maratonului. Merita citit si luat aminte!

Bafta inscrisilor!

hopa ca am aparut si eu pe lista

zilele astea se inscrie inca un prieten,sper sa fim trasi amandoi la sorti

daca n-as fi stat anul asta 2 saptamani in zona, facand toate catararile alea superbe din Giro, m-as fi inscris cu siguranta la preselectie si pt 2012.

de aceea cred ca la anul eu o sa imi fac totusi tabara de baza in Franta, sa testez si catararile din LeTour ;)

M-am preinregistrat si eu!

Oricum, daca as avea de ales intre MdD si ORM, eu votez ORM.

Tocmai balotez pahare de vin sa pot sa dorm la noapte... Pana atunci, doar speram...

Numbers: 29.100 prereg. requests | 25.019 cyclists @ the draw for 4800 places.

Deci sanse 20% :)

P.S nu inteleg de unde vine diferenta: 29.100 - 25.019 ....

Nu-i chiar asa cu sansele, au un numar de locuri rezervate pentru italieni, altele pentru straini, altele pentru echipe, e mai complicat. O sa aflam in cateva ore :) Marmote sau Dolomiti la anu'...

@7omca7 Diferenta vine probabil de la faptul ca sunt un numar de ciclisti care, din diferite motive (3 trageri la sorti nereusite, multe participari in trecut, transferul locului de anul trecut) sunt inscrisi direct fara sa participe la tragerea la sorti.