Sign in to follow this  
ovidro

Memorialul "Ion Cozma"

Recommended Posts

Salut,

Am ramas surprins ieri cand am vazut intr-o revista de timp liber, o reclama la o cursa de ciclism in Brasov. Si am zis sa mediatizez putin evenimentul, poate sunt amatori printre voi, sau unii care au mai multe detalii. Pe www.frciclism.ro nu apare cursa.

Redau mai jos ceea ce citesc din revista:

Duminica 4 iunie

Cursa de ciclism

Memorialul "Ion Cozma"

Sponsori: MyBike, Seat, Autorally, SC Dinstar SRL, Baza sportiva "Olimpia".

Parteneri media: Zile si Nopti, Radio Brasov, mix tv, Monitorul Expres.

Detalii si inscrieri pe ciclism_tni@yahoo.com.

Cam asta e tot ce am obtinut din revista.

Bafta.

Interesant!

Ar fi chiar fain sa apara si curse independente de FRCT.

Ar prinde bine sa mai adaugam niste informatii pentru o mai buna mediatizare:

- tipul cursei (sosea, MTB)

- distante de parcurs

- locul de desfasurare

- traseu

- orele de START

etc.

Am incercat sa cer aceste detalii la e-mail-ul mentionat (ciclism_tni@yahoo.com) dar...

==============================================

The Postfix program

: host mx3.mail.yahoo.com[64.156.215.18] said: 554

delivery error: dd This user doesn't have a yahoo.com account

(ciclism_tni@yahoo.com) [0] - mta330.mail.scd.yahoo.com (in reply to end of DATA command)

==============================================

Verifica te rog daca ai reprodus corect adresa e-mail!

Calitatea grafica a anuntului cam lasa de dorit, ma uit acum cu o lupa, sa incerc sa disting daca avem de a face cu un "i" sau un "l", in fine ...

Poate adresa este ciclism_tnl@yahoo.com? Ar fi singura posibilitate, sper sa fie buna.

Imi cer scuze ca nu am verificat adresa inainte ...

Sandor...daca dai de organizator sa ne spui si noua. Suna interesant si poate venim cu echipa.

Multam

Guest andrei_triatlon

Am vorbit cu unul din sponsorii competitiei ...

Se pare ca e vorba de un contratimp de 4 km (2 x 2 km) undeva sub Tampa , Brasov .

Competitia e la prima editie !

Startul va fi la ora 10 .

Atat deocamdata , o sa primesc in urmatoarele zile mai multe informatii (regulament, inscriere...)

Se pare ca e vorba de un contratimp de 4 km (2 x 2 km) undeva sub Tampa , Brasov .

Startul va fi la ora 10.

TOT LA ORA 10:00 ESTE STARTUL PENTRU "CROSUL McDONALD'S" PE ACELASI TRASEU(din sens invers)!

(Lic. Unirea - Terasa TITUS - Aleea de sub Tampa - Restaurant Casa Vanatorului & retur)

ANDREI,

TE ROG SA ATENTIONEZI ORGANIZATORII CURSEI DE CICLISM ASUPRA ACESTEI SUPRAPUNERI!

S-auzim de bine!

Buna ziua stimati iubitori ai ciclismului!

Multumesc lui Sandor pentru e-mail

Numele meu este Horia Totu si sunt director organizatoric al competitiei.

Ca sa va raspund la nelamuriri:

1. cursa se adreseaza tuturor celor care au implint varsta de 16 ani si au in posesie o bicicleta, fie ea MTB sau cursierea... chiar si Pegas! Vrem sa facem din acest eveniment un tribut unuia dintre cei mai mari ciclisti romani si sa ii onoram rezultatele prin a facilita accesul cat mai multor oameni la acest sport frumos!

2. Traseul exact il puteti vedea pe harta de la linkul urmator:

http://i36.photobucket.com/albums/e5/horia_carmen/harta.jpg

3. Va asigur ca avem sprijinul total al autoritatilor in ceea ce priveste cursa. Aprobarea Primariei, avizul Politiei rutiere si chiar sprijinul Politiei Comunitare. Totul este organizat dupa cele mai inalte standarde si nici una dintre institutiile de mai sus nu ne-a atentionat asupra unei suprapuneri. Citesc aici despre asa ceva pentru prima data. Voi cerceta problema, dar va anunt ca aceasta cursa are prea multi sustinatori pentru a fi oprita de orice cross de pe aceasta planeta! 8)

4. Traseul va masura 3 kilometri (nu stiu cu ce organizator ati vorbit de v-a zis de 2x2...) si va avea ca start Strada Castelului (inchisa circulatiei incepand cu ora 8:30), Aleea Tiberiu Brediceanu (Aleea de sub Tampa adica), inschisa si ea circulatiei, pana la foisorul de langa Cabana Vanatorul, apoi un retur si o scurta coborare spre Terasa Titus. Evident, gardurile de protectie vor fi instalate incepand cu ora 8:30, cand vor fi prezenti Agentii Politiei Rutiere si Comunitare. Asadar, cei de la McDonalds cred ca va trebui sa se multumeasca cu a privi cursa noastra de pe margine!

Inscrierile se fac la Baza Sportiva Olimpia incepand cu ora 8:30. Va rugam sa dati insa intai un e-mail la adresa ciclism_tnl@yahoo.com

5. Ca fapt divers, totusi, aveti cumva ceva date de contact de la cei care organizeaza Cross-ul? :roll:

Multumim pentru detalii si pentru initiativa de organizare, Domnule TOTU!

Organizatorii Crosului McDonald's pot fi contactati la TEL: 021-316.25.36 (http://www.bestsport.ro/ODMBrasov.html)

Tocmai am vorbit cu ei si traseul crosului s-a schimbat! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Se pare ca se va desfasura in CENTRUL CIVIC (Bd 15 Noiembrie-Toamnei-MKOgalniceanu).

Multumesc si eu pentru informatii si pentru vestea cea buna!

Va asteptam cu drag la Brasov la o cursa frumoasa (sper sa tina si vremea cu noi...) si la un pahar de vorba!

Horia Totu

Salut,

Avand in vedere ca trec cu bicicleta in fiecare zi prin zona unde va fi concursul, m-am gandit ca as putea sa dau anumite date tehnice, pentru cei care au de gand sa participe. Asa ca am facut o harta mica ... sa nu radeti de ea http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Drumul este bine asfaltat, cu exceptia catorva zone cu piatra cubica. Pantele sunt estimative, iar coborarile sunt indicate cu panta negativa.

Imagine postată

Sper sa va fie de folos.

Ovidiu

Am pus harta pe IMAGECAVE, ca de pe wintersports.3x.ro nu se vedea:

Imagine postată

Chiar bune informatiile, mai ales pt. cursieristi!

(piatra cubica le poate juca feste, mai ales daca ploua)

Foarte interesanta harta! Multumim mult! Este exacta, cu cateva mici amendamente

In partea finala a traseului nu se mai parcurge si coborarea din curba aceea unde ai scris "Pavaj, atentie la gropi", ci se incheie pe linia dreapta cu pavaj dinainte.

Sper sa ne intalnim live duminica dimineata, la 8:30 la baza sportiva Olimpia.

Sa inteleg ca startul va fi la ora 10?

Care sunt categoriile de varsta?

In general la concursurile de amatori exista Juniori Mici, Juniori Mari, Seniori(peste 23 ani) si Master(peste 30 ani).

Se vor respecta aceste categorii?

La ce ora trebuie sa fim acolo?

9 este ok?

Daca aveti nevoie va pot ajuta si la elementele de organizare(partea de arbitraj).

De la Sibiu o sa fim cel putin 5 oameni.

Felicitari pentru initiativa!

Ciao,

in mod normal acele categorii voiam sa le respectam si noi, dar desi avem numerosi sponsori (apropos, ati uitat sa mentionati LOSS, Johnny Ballony Company si LanciaDelta.ro), n-am avut fondurile necesare pentru premii, astfel incat toti vor concura intr-un clasament "open". Cu parere de rau nu avem cum sa corectam asta pana la editia urmatoare.

Inscrierea se face incepand cu ora 8:30 la Baza Sportiva Olimpia din capatul Strazii Castelului (acolo unde ai desenat tu terenul acela). Inscrierile dureaza pana la 9:30, asa ca e bine sa ajungeti in acest interval.

Multumim pentru felicitari (speram sa le si meritam din punct de vedere organizatoric...) si de sprijin. Cu arbitrii suntem ok. Ne ajuta patronul de la MyBike, fost campion national la sosea.

Va asteptam cu draga inima!

Horia

HM!!!!

O sa incerc sa nu fiu rautacios dar nu ma pot abtine. Daca cu toti acei sponsori nu reusiti sa dati o diploma si o tinichea de pus la piept la 12 oameni(cate 3 la fiecare categorie) eu aleg sa renunt la deplasarea pana la Brasov.

Din punctul meu de vedere nu exista nici o satisfactie in lupta cu un pusti de 14 ani care vine cu un pegas la concurs.

Nu este o critica, imi mentin aprecierile legate de faptul ca organizati un asemenea eveniment dar parerea mea este ca degeaba a fost facut efortul daca cei care participa nu sunt rasplatiti.

Cand vorbesc de rasplata nu ma refer la o recompensa materiala. Eu cred ca este o idee buna ca toata lumea de acolo sa primeasca macar o diploma de participare. In acest fel o sa ii incurajati pe juniori sa vina si anul viitor.

Sper sa fiu inteles corect si sa considerti ce am scris mai sus o critica constructiva.

bafta

hello

una peste alta mi-au trecut nervii si am sa scriu doar ca sunt de acord cu Ovidiu, si as vrea sa intaresc faptul ca intotdeauna lipsa de motivetie duce exact nicaieri.

si sa-mi fie cu iertare : dar macar o diploma oameni buni..e un A4 si nu costa mare lucru..

cine e acest patron de la MyBike, fost campion national la sosea? adica daca are renume trebuie sa aiba si un nume.

Dragi prieteni,

ma bucura faptul ca aratati un atare interes fata de cursa organizata de noi! Va asigur ca din punct de vedere al organizarii, cu amendamentul ca de la Raliuri incoace n-am mai avut o asemenea tentativa, lucrurile nu stau atat de simplu cum vedeti in filme. Organizatorii de curse cunosc acest "detaliu" cu siguranta, dar eu in locul dumneavoastra as fi mai rezervat in a "ataca" pe cei care chiar incearca sa faca ceva.

Pe scurt: cu cei de 14 ani nu ai cum sa te lupti, ca nu au voie decat cei peste 16 ani. Evident, daca tu consideri ca concurenta de la Brasov (echipele din orasul acesta) e prea puternica pentru tine, poti sa decizi sa nu mai vii... e alegerea ta. Mai mult, ai avea ochazia sa te lupti si cu sportivi din alte discipline, ceea ce cred, totusi, ca este inedit.

Deci poti sa vii sau poti sa te uiti la TV si sa urmaresti imagini de la cursa pe TVR... e decizia ta. Oricum, va multumesc pentru atentia acordata si va vom tine la curent cu rezultatele.

Cu respect,

Horia

PeSeu: pe patronul de la My Bike il cheama Ciprian si a mers pe la mai multe echipe din tara. Atat in Brasov cat si la Ploiesti, spre exemplu. Da, la sosea.

Asa cum am spus este doar opinia mea. Nu este un "atac".

Nu sunt nebun sa lovesc in cei care fac ceva in acest domeniu. Sunt chiar fericit ca exista si persoane care se implica in organizarea unor curse de ciclism.

Nu este vorba de concurenta pentru ca este normal sa castige cei mai buni. Eu sunt amator si doar colegii mei sunt legitimati la federatie.

Dar tocmai asta este problema...eu nu doream o categorie speciala pentru cei care sunt profii. Spuneam sa se faca categorii pentru cei mai micuti.

Chiar credeti ca pustanul de 16 ani o sa reuseasca sa ii faca fata unuia de 25? Acel copil a pierdut din start.

Dar nu are sens sa mai lungim vorba. E bine si asa...chiar mai bine decat in alte orase unde nu se misca nimic.

Am inteles ca nu este posibil in acest an un clasament pe categorii de varsta. Poate anul viitor.

Oricum..noi am participat la duatlonul care a fost organizat tot de Ciprian si a fost super.

Sper sa fie la fel si la aceasta cursa.

Sa ne povestiti si noua cum a fost....Bafta

hmmmm,

Draga HF, eu mi's fata si nu's asa de draguta si impaciuitoare ca Ovidiu.

As vrea sa lamuresc ceva si sper sa fii in stare sa-ti asumi comenatriul cu obiectivitate, ca nu sriu post-ul asta ptr mine sau ptr tine, ci pentru subiectul in sine.

Asa..fata de comentariul despre "atacul" la adresa celor care incearca sa faca ceva : intentia nu a fost nici pe departe asta, dar sustin in gura mare ca decat sa faci ceva doar de dragul de a face, si fara a avea la sfarsit un rezultat pozitiv atat in inima participantilor cat si a organizatorilor, mai bine ....

si cand zic asta nu o zic sa-ti stric tie ziua : uite noi importam bitze de la Orbea, si chiar daca nu avem castiguri cine stie ce am preferat sa mentinem preturile care le avem decat sa punem niste adaosuri nesimtite si sa nu se bucure nimeni de ele.

eu nu-l cunosc pe Ciprian - dar felicitari pentru performantele lui - dar daca tot e un campion, ar trebui sa stie ca nimic nu egaleaza momentul cand cineva iti recunoaste meritele fie si cu o tabla agatata de gat si un amarat de A4

Cu respect, a dv http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Draga firestarter,

mesajul tau nu are, imi pare rau sa-ti spun, efectul scontat de tine. Nu ma deranjeaza cat de putin. Am si alte probleme in ziua dinaintea cursei decat sa bag in seama astfel de remarci!

mda, vad ca ai luat-o personal

pacat

intr-adevar nu asta a fost efectul scontat

bafta in contiunuare : o sa ai nevoie!

Am participat si eu ... locul 18 - ca n-am fortat. Daca nu era piatra cubica, reuseam mai mult. Dar n-am vrut sa-mi stric bicla, avand in vedere ca aveam jenti si cauciucuri noi de 1 saptamana ...

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this