ilpirati

Exista cadre produse in Romania?

Recommended Posts

Are cineva idee daca vreunul din producatorii de biciclete din Romania fabrica cadrele in Romania sau toate sunt aduse din Asia? Mai concret as dori sa aflu daca exista un fabricant care produce cadre din otel pentru biciclete de oras(similare cu cele care se inchiriaza in parcurile bucurestene).

Multumesc anticipat pentru eventualele informatii.

Am incercat sa contactez telefonic firma DHS, dar tipic tiparului firmelor dubioase(de apartament) lucrul asta a fost imposibil.

Multumesc pentru link. Scria expres in articolul acela: "DHS nu construieste cadre in propria fabrica ci le importa." M-am lamurit cu DHS-ul. Intrebarea e inca valabila, desi inclin sa cred ca nu exista un fabricant de cadre la RO.

Multumesc pentru link. Scria expres in articolul acela: "DHS nu construieste cadre in propria fabrica ci le importa." M-am lamurit cu DHS-ul. Intrebarea e inca valabila, desi inclin sa cred ca nu exista un fabricant de cadre la RO.

Eu produc pentru recumbent ;)

Or sa fie sau sunt cadre mai specializate (cum ar fi recumbenturile lu' Misa si alte chestii "pe vine" :D )

La productie de masa, majoritatea producatorilor (de peste tot) le dau la fabricat in China.

Or sa fie sau sunt cadre mai specializate (cum ar fi recumbenturile lu' Misa si alte chestii "pe vine" :D )

La productie de masa, majoritatea producatorilor (de peste tot) le dau la fabricat in China.

Da e adevarat dar eu il pot face cum vrea inimioara ta ,personalizat la maxim te las sa-l si sudezi ca de se rupe dau vina pe tine :rolleyes:

Eu nu pot cum vrea orice inimioara, ca unele personalizari duc in directii gresite si dupa-aia te vorbeste lumea de rau daca vede ca ai facut una de-asta :D

Eu nu pot cum vrea orice inimioara, ca unele personalizari duc in directii gresite si dupa-aia te vorbeste lumea de rau daca vede ca ai facut una de-asta :D

Aia e lume ,fi serios :D

Da e adevarat dar eu il pot face cum vrea inimioara ta ,personalizat la maxim te las sa-l si sudezi ca de se rupe dau vina pe tine :rolleyes:

Uite vezi, asta face diferenta, ca un manufacturier care se respecta n-ar spune niciodata asta nici in gluma.

Te lasa sa iti alegi culori la cadru si eventual furca spate daca e FS. Dar niciodata n-ar accepta ca un cadru creat de el si care poarta numele lui de fabricant sa fie sudat de fitecine .

• Upvote 7

Uite vezi, asta face diferenta, ca un manufacturier care se respecta n-ar spune niciodata asta nici in gluma.

Te lasa sa iti alegi culori la cadru si eventual furca spate daca e FS. Dar niciodata n-ar accepta ca un cadru creat de el si care poarta numele lui de fabricant sa fie sudat de fitecine .

nu ai inteles ...e un fel de a spune ...cine a inteles a inteles...Ai intrat macar o singura data intr-un atelier unde se fac biciclete la comanda?

Ai inteles vreodata ce-i aia bicicleta "la comanda" ? :)

Iti masori clientu', stai cu el de vorba despre cum ii place sa mearga si pe unde, intrebi niste preferinte de echipare, faci sugestii unde e cazu', propui o geometrie si explici de ce, ajustezi daca e necesar, apropbi, apoi incepi sa tai si sa sudezi.

Ar mai fi partea de "bijuterie" - finisaje, decoratiuni (la biclele ce tin cont mult de aspect), aici de obicei se practica precum in arta - fiecare are un stil si niste caracteristici proprii in zona estetica.

Daca clientu' e tampit si vrea ceva care se rupe / il loveste la oua / ii sparge dintii / contravine total principiilor tale estetice etc., il trimiti acasa. Ca daca dai o gherla, toata lumea o sa stie ca 'aia de s-a rupt / i-a spart ou' stang / e urata cu spume a fost manufacturata de Cutare. Huaaa Cutare !!

Daca e "da firma" e in grantie, nah, se mai intampla, nu e custom, are voie sa se rupa :rolleyes:

nu ai inteles ...e un fel de a spune ...cine a inteles a inteles...Ai intrat macar o singura data intr-un atelier unde se fac biciclete la comanda?

Pai tocmai ca am inteles, si exact aia spuneam, ca nici in gluma...

Dar tu ai intrat?

Eu nu, ca sunt slab de inima si am probleme si cu capul, si nu m-ar mai scoate din atelier decat cu mascatii.

Imi cunosc limitele, asa ca am preferat sa ma zgaiesc prin geam si sa nu intru. E grav?

nu m-ar mai scoate din atelier decat cu mascatii.

Exact de asta nu mi-am tras eu curent electric in atelier. De obicei spre seara dupa ora 19 ma cuprinde un fel de frenezie creatoare si daca as avea curent as sta jumate de noapte la munca. In perioada asta sunt foarte frustrat ca se intuneca pe la 19 si trebuie sa merg acasa. Dar tot imi iau "tema acasa" vreo roata de montat sau altceva.

Eu am o vaga banuiala ca First Bike isi face ceva cadre prin Romania. Nu de alta dar sunt prea proaste pentru China.

• Upvote 1

Exact de asta nu mi-am tras eu curent electric in atelier. De obicei spre seara dupa ora 19 ma cuprinde un fel de frenezie creatoare si daca as avea curent as sta jumate de noapte la munca. In perioada asta sunt foarte frustrat ca se intuneca pe la 19 si trebuie sa merg acasa. Dar tot imi iau "tema acasa" vreo roata de montat sau altceva.

Eu am o vaga banuiala ca First Bike isi face ceva cadre prin Romania. Nu de alta dar sunt prea proaste pentru China.

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Asta-i chiar buna!

Merita bagata la sectia cu bancuri!

Deci DHS e chinezarie?

Damn , chinezii astia le fac din ce in ce mai bune!

Lumea-i a lor!

Pai tocmai ca am inteles, si exact aia spuneam, ca nici in gluma...

Dar tu ai intrat?

Eu nu, ca sunt slab de inima si am probleme si cu capul, si nu m-ar mai scoate din atelier decat cu mascatii.

Imi cunosc limitele, asa ca am preferat sa ma zgaiesc prin geam si sa nu intru. E grav?

Am intrat si am lucrat 7 ani intr-un atelier in Italia dar acolo lumea e mai putin stresata si mai are chef de glume sa sti ca e o atmosfera foarte placuta si relaxata si sincer cateodata regret ca m-am intors in tara asta frumoasa dar plina de oameni seriosi care nu sunt in stare sa tina o surubelnita in mana dar se cred mari priceputi .Asta e ne meritam soarta noi le stim pe toate facem de toate dar importam tot nu suntem in stare sa facem nimic cu mainile noastre ,consumam si atat si cand unul ca mine face ceva este mai mult criticat decat incurajat...
  • Upvote 3

Vino la atelier la mine sa vezi ce veselie este. Unii clienti vin special pentru asta. Daca vreun client nu stie de gluma il dau afara si nu-i mai repar in veci bicicleta.

Am intrat si am lucrat 7 ani intr-un atelier in Italia dar acolo lumea e mai putin stresata si mai are chef de glume sa sti ca e o atmosfera foarte placuta si relaxata

Aici nu cred ca poti spune ca Italianul X patronul atelierului zicea de produsele lui ca le da pe mana lui Giuseppe de intinde foi de pizza la restaurantul din colt sa le strunjeasca, alezeze, sudeze si ce operatiuni de lacatuserie si prelucrari prin aschiere facea...

Sau mai rau, vreunui albanez de spala barbrize in intersectie.

si sincer cateodata regret ca m-am intors in tara asta frumoasa dar plina de oameni seriosi care nu sunt in stare sa tina o surubelnita in mana dar se cred mari priceputi.

Daca iesi la Metrou la Unirii si faci un sondaj, ai sa vezi ca 99,9% din romani(femei si barbati deopotriva) isi schimba un bec si o priza singuri. Asadar stiu sa tina surubelnita in mana si nu admirativ doar :)

Daca te intorci in Italia, treci un pic prin Spania, poate traversezi si in G.B, o sa vezi ca prelucratorii de elita care ingroasa serios randurile meseriasilor de acolo sunt romani. Deci sunt Romani plecati de foame nu de nepriceputi. Si n-au plecat toti, sau s-au reintors unii din ei. :)

Asta e ne meritam soarta noi le stim pe toate facem de toate dar importam tot nu suntem in stare sa facem nimic cu mainile noastre ,consumam si atat si cand unul ca mine face ceva este mai mult criticat decat incurajat...

Nu te cunosc. Nu stiu ce si cat faci. Ceea ce stiu din relatari e ca ai promis ca ii faci unui flacau o bicla, ti-a trimis niste piese si n-ai facut-o.

• Upvote 2

Un cadru de bicicleta trebuie facut de indivizi cu experienta ca sa mai si iasa ceva din el si nu o panarama stramba si din cauza caruia ai putea sa-ti rupi gatul...

AU FOST sudori buni in Romania , unii au ramas altii au plecat unde se platea (si se plateste) mai bine , unde mai pui ca mai au parte si de RESPECT!

Anyway...

Luciane , hai zi-mi te rog o treaba ca tare-s curios :

unde anume locuiesti tu de fapt?

In Suceava sau Veresti?

Am ceva ani de plimbareala prin zona aia (Suceava, Veresti , Botosani , Radauti , Darabani si cam rar Cernauti :P ).

Daca as veni prin zona pentru vreo cateva zile as da de tine sa te cunosc personal?

Daca vrei si tu ; ca si asa sunt "userul ce munceste pentru warnuri" pe forumul asta(si nu numai :D ).

Mercy si bafta!

Aici nu cred ca poti spune ca Italianul X patronul atelierului zicea de produsele lui ca le da pe mana lui Giuseppe de intinde foi de pizza la restaurantul din colt sa le strunjeasca, alezeze, sudeze si ce operatiuni de lacatuserie si prelucrari prin aschiere facea...

Sau mai rau, vreunui albanez de spala barbrize in intersectie.

Daca iesi la Metrou la Unirii si faci un sondaj, ai sa vezi ca 99,9% din romani(femei si barbati deopotriva) isi schimba un bec si o priza singuri. Asadar stiu sa tina surubelnita in mana si nu admirativ doar :)

Daca te intorci in Italia, treci un pic prin Spania, poate traversezi si in G.B, o sa vezi ca prelucratorii de elita care ingroasa serios randurile meseriasilor de acolo sunt romani. Deci sunt Romani plecati de foame nu de nepriceputi. Si n-au plecat toti, sau s-au reintors unii din ei. :)

tu ai putea construi o bicicleta pt cineva care vrea sa puna pe ea un nume al unei marci x ??? Eu nu .

Nu te cunosc. Nu stiu ce si cat faci. Ceea ce stiu din relatari e ca ai promis ca ii faci unui flacau o bicla, ti-a trimis niste piese si n-ai facut-o.

Tu ai putea construi o bicicleta pt o persoana care vrea sa puna pe ea numele unei marci X cand tu ai lucrat la ea ???eu nu am putut,pe bicicletele facute de mine pun numele meu ce face altul nu ma priveste .Acum sti ce fac si poate te voi avea si ca client :D ca sa ma cunosti ;)

post-2389-0-89230800-1319221332_thumb.jpg

Nu-s atras deloc de orozontale si variatiuni, dar daca m-o apuca vreodata meteahna te asigur ca am unde sa o produc la cel mai mare nivel de acuratete.

Si ca geometrie si ca aparatura.

Dar vorba inteleptului, sa nu zici niciodata, "niciodata".

Exceptand fireste situatia de a merge vreodata pe vreun cadru inscriptionat cu vreo marca, alta decat a producatorului real.

De aia, pot sa te asigur ca nu se va intampla niciodata. :)

• Upvote 2

Daca nu ma insel, Velors folosesc cadre facute la noi...subdivizie Rich Bikes parca.

Mai nou site-ul nu prea mai exista, nu ma prind, deoarece in magazine ele sunt prezente.

nu stiu daca am vazut sau am auzit eu bine, dar la un moment dat o firma - nu stiu cum ii zice -  si-a propus sa reinvie Pegasul, apropo de biciclete/cadre produse in Romania.

Da, da, noul Pegas cu ochii mici făcut în 中华民国 :))

"Cadrele sunt făcute în Taiwan, butucii sunt luaţi din Cehia, practic bicicleta este făcută în toată lumea momentan, dar sperăm ca până la anul în martie, când vom scoate noile modele, să fie produse nu 100%, dar cât se poate de mult, aici"

Adicătelea, măcar etichetele... că atît se poate...

Și noul concept, grozav de original,de "producție efectivă":

"Producţia efectivă s-a făcut în mare parte în Taiwan"

Care va să zică, există și o "producție neefectivă" ?! :-?
  • Upvote 1

Dar fabrica aia de langa Brasov, Tohan Zarnesti, nu mai produce nimic legat de biciclete?