dragosbanica

Despre bike park-uri

Recommended Posts

Salut! Nu am stiut unde sa trec topicul acesta, asa ca imi cer scuze administratorilor daca este publicat in categoria gresita. Suntem din Campina si am inceput demersurile pentru construirea unui bike park in zona. Fiind un lucru nou pentru toata lumea, ne confruntam cu tot felul de probleme de organizare. Daca cineva are ceva idei/solutii, si vrea sa ajute este binevenit.

Avem sustinerea autoritatilor, si momentan lucram la proiectul pentru consiliul local.

• Upvote 1

La ce te referi cand spui Bike Park? N-am cu ce sa te ajut, decat sa-ti tin pumnii, dar sunt curios ce inseamna asta. Adica poate fi o chestie faina, cu trasee de coborare prin padure, amenajate pe diferite nivele de dificultate si ingrijite mereu, cu o parcare, un barulet si, peste ani, poate un telescaun pentru lenesi - ar fi ceva remarcabil ce inca nu s-a facut pe la noi. Dar poate fi si un dirt park din ala cu damburi de dat peste cap, din alea sunt cu zecile, poate chiar cu sutele prin Romania, nu cred ca e mare filozofie.

• Upvote 1

Pot spune ca ai dreptate in ambele cazuri, va fi si una si alta...

O sa fie o zona pentru toti iubitorii de bicicleta indiferent ca este vorba de dirt, bmx,sau xc (cam atat se poate face in zona noastra).

Va fi o zona (centrala) cu piste pentru pumt trak si toate celelalte, inclusiv barulet pentru cafea-gogosi. Zona aceasta va fi inconjurata de trasee xc, de lungimi si grade de dificultate diferite. In mare cam asta este ce ne dorim sa facem.

• Upvote 1

Este un vis frumos care poate deveni realitate si va tin si eu pumnii.Nu pot ajuta cu nimic din pacate doar sa ma bucur de asemenea idei.Cand am fost in GERMANIA am vazut cum un parc imens facea legatura intre 2 orase.Si pe acolo aveau biciclisti piste superbe si zone naturale presarate cu flori si copaci.Superb si poate este cel mai linistit si sigur loc de mers cu bicicleta .Distanta dintre cele doua orase se facea in aproximativ 1h de mers rapid

sanatate si bafta

Felicitari pentru initiativa si multa bafta sa finalizati ceea ce ati inceput. Dar ca si curiozitate dupa ce o sa finalizati acest park cum o sa il si intretineti , ma refer cheltuielile ulterioare (intretinere, ecologizare, ceva baieti care sa fie in zona pentru monitorizare....), sau o sa fie cu taxa de utilizare si de acolo o sa il mentineti si sa il dezvoltati. Te intreb deoarece nu stiu exact cati dintre ciclisti ar fi disponibili sa plateasca o taxa si daca ar fi sa o plateasca cam cat de mare ar fi ca sa li se para ok.

Avand in vedere ca se vrea un proiect in parteneriat cu primaria, va fi facut pe domeniul public, asa ca nu se pune vorba de taxa de intrare.

Dupa modelul din vest, nu se taxeaza intrarea in park, este ca si cum ai cere bani pentru folosirea partiilor de ski (unde daca alegi sa urci pe jos, nu platesi nimic toata ziua), platesti in schimb vinul fiert, gogosile etc. O sa fie vorba de o zona "comerciala" unde vor exista diverse servicii( spalere biciclete, atelier reparatii etc), precum si un mic loc unde sa bei o cafea?sucsa mananci o gogoasa. Cam asta este ideea.

Felicitari pentru idee ! Zona este perfecta pentru asa ceva. In primul rand pe viitoarea autostrada se va ajunge in maxim o ora la Campina din Bucuresti. Tocmai am fost la un mini concurs de MTB si din discutii se pare ca la anul se vrea un traseu mai lung undeva pe "Drumul Hotilor" - poate e o idee pentru traseul de XC. Eu stau prin zona in weekend si chiar as fi interesat de traseul asta daca il stii. Cel mai usor, presupun ca idei poti "fura" intr-o vizita la un astfel de park. Succes !

Salut!

Multumec de aprecieri, da zona este potrivita pentru asta.

Concursul de acum a fost organizat de un ONG de mediu, anul viitor intradevar dorim sa organizam un concurs cat se poate de serios.

Stiu toate variantele propuse pt asta, pentru ca fac parte din cei care incearca sa stabileasca exact traseul.

Noi ne dam in fiecare weekend, asa ca daca doresti sa ni te alaturi esti binevenit.

Pt mai multe detalii id mess: dragosoutdoor@yahoo.com

Ok am inteles :), bravo ca ati reusit sa faceti un parteneriat cu primaria si va ajuta cu ceva, in rest spor la treaba si sa ne vedem la anu si la un concurs de xc.:)

felictari pt initiativa ,sa aveti tot timpul cu voi ;SPIRITUL DE INVINGATOR; ca sa puteti razbi in piedicile birocratice .Multa bafta si spor la treaba

Din pacate sedinta de consiliu care urma sa fie pe 21 12 2011, nu a mai avut loc, asa ca trebuie sa asteptam pana in ianuarie 2012 sa vedem cum stam cu aprobarile.

Oricum in luna iunie 2012 vrem sa organizam o competitie MTB cu scopul de promovare a zonei, si poate cu atragere de voluntari pentru marcarea de trasee prin padurile din jurul orasului.

Va multumim pentru urari, si va dorim SARBATORI FERICITE! si un AN NOU PLIN DE IMPLINIRI.

[...]In primul rand pe viitoarea autostrada se va ajunge in maxim o ora la Campina din Bucuresti.

Da, sigur, in anul 2030, cand autostrada va fi gata, dupa ce isi vor fi tras toti cate 10mil spaga din ea. Deocamdata autostrada asta are numai cel mai mare cost pe km dintre autostrazile din Europa, dar de ce sa ne oprim aici, de ce sa n-o facem mai scumpa decat kilometrul de Bentley-uri. Aaaah, ce, autostrada are 3 benzi pe sens? Pai atunci corect ar fi sa comparam cu kilometrul de Bentley-uri puse tot asa, cate 3 pe sens, nu?

"Hai ca se poate, e loc. Oricum astia n-au pe cine altcineva sa voteze, clar" (zise marinarul. Sau prostanacul. Sau oricare altul, tot aia e)

[...]va fi facut pe domeniul public, asa ca nu se pune vorba de taxa de intrare. [...]platesti in schimb vinul fiert, gogosile etc. O sa fie vorba de o zona "comerciala" unde vor exista diverse servicii( spalere biciclete, atelier reparatii etc), precum si un mic loc unde sa bei o cafea?sucsa mananci o gogoasa. Cam asta este ideea.

Paca deja vad ce se va intampla... Voi va stresati cu organizarea chestiei, va rupeti in autorizatii, trasee, treburi, va faceti magazinelul ala cu gogosi/sucuri si, in maxim 6 luni, apare fix langa magazinelul vostru un ditamai mall-ul fiindca un jmecher s-a prins ca pot veni bani, a dat o spaga mai mare decat ati dat voi si aia e. Bikerii care vin la parc nu vor sti ca trebuie sa-si ia o cola de la butica voastra, ca voi sunteti aia care au amenajat treaba, nu, isi vor lua trei sucuri, o sticla cu vin, 20 de mici, trei gratare si cate-o ciorba de la mall-ul de langa, oferta va fi mai variata si macar aia vor avea marfa, nu ca la butica aia mica la care, ghinion, n-au venit distribuitorii cu cola si beri weekend-ul asta fiindca cineva a dat doua telefoane.