LuluMOB

Soluţii contra penelor

Recommended Posts

Folosiţi aşa ceva?

Sunt eficiente?

De exemplu: Schwalbe Doc Blue Puncture Protection Liquid

Imagine postată

Dacă am un baieu cu un por (se dezumflă într-o zi) îl repară?

În cazul în care scot aerul din cameră (pentru a schimba pneul, de pildă) mai funcţionează şmecheria?

Hai noroc nea lulu.

Recomandarea mea.

1. Cumpara niste baieuri sanatoase. Eu am luat unele de top si nu am absolut nici o problema. Deja am facut peste 500 de km, am fost in cursa de la Pecs si am intrat in zone super nasoale. Este foarte adevarat ca astea folosite de mine sunt foarte scumpe .

Totusi...poti cumpara ceva cu raport calitate pret ..de genul acesta.

2. Solutia prezentata de tine mai sus este excelenta pentru MTB cu cauciucuri tubeless. De ce spun asta. In maxim 3 luni solutia aceea se intareste si daca o bagi in camera sau baieu dupa 3 luni trebuie sa bagi o noua portie dupa 3 luni din nou...si uite asa bagi 200 de grame in roti.

La tubeless dai cauciucul jos, cureti solutia si bagi alta.

3. Recomandarea mea, dupa ce am studiat adanc problema:D, este urmatoarea:

Vittoria Pit Stop

Tubul merge fixat pe tija de sa cu niste banda adeziva sau cu niste benzi de cauciuc.

Nu mai trebuie sa dai jos baieul, sa il desfaci, sa il cosi la loc..etc.

Se repara in 3 minute fara mizerie si fara batai de cap.

Este destul de scump si nu merita sa il folosesti daca ai cauciucuri normale.

Concluzie:

Pt baieu folosesti vittoria

Pt tubeless bagi lichid inainte (e super mai ales in concursuri, cand nu ai probleme).

La restul e mai bine cu metoda clasica, petec si pompa.

De aproape un an folosesc si eu Docblue.Am bagat si la cursiera in camere,si am bagat apoi o teapa de 1,5 mm in diametru (ptr test),pe care a reparat-o ,si am mers bine mersi pana mi-a venit de hac o tabla care mi-a taiat cauciucul si camera transversal.Adio cauciuc si camera.

Eu sunt multumit de de solutie.Pe cutie scrie ca se termina in 3 luni.

Eu am dat cauciucul jos dupa 6 luni si solutia era acolo bine mersi.Am aspirat cu seriga si l-am refolosit.

Eu ma declar super multumit,ptr ca nu era tura mai tepoasa sa nu fac pana(la mtb ma refer),iar acum am prins tupeu .Stau tepii in roata ,calc pe chestii cu tepi,inca nu am facut pana.In iulie fac un an de cand am luat masuri drastice impotriva penelor.Asta nu inseamna ca nu pot sa o comit cand mie lumea mai draga.

Auguri.

Imi puteti explica si mie mai detaliat ce face exact acea solutie?

OK...am inteles ca se introduce in camera prin ventil..dar cum actioneaza ea?

Multam pentru cine se ofera:D

Imi puteti explica si mie mai detaliat ce face exact acea solutie?

OK...am inteles ca se introduce in camera prin ventil..dar cum actioneaza ea?

De AICI am inteles ca solutiile ar functiona dupa urmatorul principiu (stiu ca site-ul arata o solutie pentru "tubeless tires", dar cred ca la fel functioneaza si solutiile pentru camere):

- lichidul, din cauza rotatiei rotii "unge" interiorul camerei cu un strat subtire de solutie

- in caz de gaurire, din cauza fortei centrifuge si mai ales a presiunii din roata, lichidul intra in "gaura" si o umple. o parte din lichid ajunge afara si in contact cu aerul se intareste astfel creand un "dop" permanent.

Ceea ce n-am inteles exact este de ce lichidul nu se intareste in roata, doar si in roata exista deja aer. Presupun ca din cauza ca in camera aerul e "statut" (adica nu se schimba, nu e aerisit), si astfel nu se poate evapora substanta care tine solutia sub forma lichida.

Daca am gresit pe undeva, sa ma corecteze cei cu mai multe cunostiinte in domeniu :rolleyes:

Io vara trecuta am folosit un spray de raparat pene la mashini. Faceam foarte multe pene din cauza tepilor, gaseam si cate 5 intr-un cauciuc. Dupa ca am bagat solutia aia scoteam tepi fasaia un pic se astupau gaurile si mergeam mai departe cateodata mai era nevoie sa mai umflu cauciucul dar solutia nu se intarea in camera.Dezavantajul e greutatea, bagam cam un sfert de spray de 300 ml intr-o roata.

De nevoie am pus solutie de masina in camere si n-a prea tinut, posibil sa aibe o legatura si faptul ca presiunea in pneurile masinilor este in general mai mica decat cea din pneurile bicicletelor. Apropos de asta ai vazut ca joe's no flats are produse diferite pentru biciclete XC si pentru cele de sosea.

Astept cu nerabdare sa incerc joe's no flats.

Eu folosesc de masina ca sa-mi si umfle roata,destul cat sa ajung undeva ,intr-un loc cu oameni :))

Din cate stiu eu presiunea la masini este cam aceasi cu presiunea la MTB, la mine cel putin ambele sunt pe la 2.5atm deci n-as crede ca asta e totusi motivul. Nici din punct de vedere al greutatii ce apasa pe roti nu sunt diferente.

Da, JOE's are varianta mai scumpa pentru cursiere, presiuni considerabil mai mari (nu stiu cat se umfla o cursiera dar banuiesc ca are peste 5 atm).

La cursiera intre 8 si 10 atm. Si am incercat si eu cu solutie ,insa nu prea sunt multumit.Am niste jenti pe care am sa incerc sa le pun fara camera sa vad ce panarama iese.

Eu am pus o banda dubla adeziva pe interiorul cauciucului si merge brici...cat timp nu stiu, dar fata de momentele cand faceam pana si ziua, acum astept...:)

Un prieten a decupat calea de rurale de pe un cauciuc slick si a bagat-o in interiorul cauciucului de la cursiera.

A spus ca nu-l intereseaza greutatea suplimentara, vrea doar sa fie protejat de pene.

'poi de ce nu baga un furtun ,ca scape ptr totdeauna de pene?=))

Sa nu razi, ca am vazut.

Un consatean nu avea camera la bicicleta si a bagat un furtun in cauciuc. L-a infasurat de mai multe ori pana a umplut cauciucul si a mers asa pe ea.

Am mai auzit ca cineva a bagat coceni (ciucalai) de la porumb in cauciuc.

Iar varinta cu doua cauciucuri complete unul peste altul pe aceeasi janta, e ceva obisnuit pe la noi.

• Upvote 1

@Luciantheone:Ce dimensiune ar trebui la cauciucul interior daca cel exterior este de 2.10?Mai pun si camera pe sub cel de dedesubt? Ma gandeam sa incerc si eu cu toate ca fac roata de 5 kile!!

Poti sa bagi sub cauciucul tau de 2.1, un altul de aprox 1.9, slick.

Sa ii decupezi sârmele si va intra destul de usor. Bineinteles ca trebuie si camera, umflata cat mai tare.

Dar se poate sub ala de 1.9 si unul de 1.3.8->

O solutie care te va costa 2 kilograme in plus...<):))

Eu sper ca lumea va evolua ,nu involua... si ca solutiile fara camera vor lua locul celor cu 3-4 cauciucuri intrunul.♠

Aia cu ''se zice furtuM '' nu am intes-o deloc ...Poate ma lumineaza autorul ca singur nu ma dumiresc si pace.

Cauciuc sub cauciuc foloseam la cursiera prin 1988....tot asa,decupam calea de rulare de la un cauciuc(de LUDUS)si il fixam pe interiorul cauciucului rotii;empiric,primitiv dar eficace.Problema mai delicata atunci era la camerele de LUDUS:dupa cateva luni de utilizare pur si simplu se desfaceau acolo unde erau lipite din fabrica.Acum sa revenim la subiect,cred ca pentru a evita/rari penele printre multe alte solutii,una ar fi folosirea unor cauciucuri de calitate,mai grele intr-adevar dar au densitatea mai mare si implicit sunt mai greu de invins de tepi.O alta solutie este o presiune cat mai mare in camere,spre maximul recomandat de producator.Cea mai sigura metoda ramane insa rularea pe trainer.....Numa'bine tuturor!

Ce solutie ati folosit contra penelor , mai ales pe tubeless si chiar si-a facut efectul ? O marca / model ?

Azi am vazut cateva cauciucuri care erau "runflat" :D adica puteai sa mai mergi pe el cativa zeci de km , dar normal ca mergeai mai greu , el in sine era mai greu , dar nu te papa ursul in padure . Cele normale tubeless erau peste 140 ron / buc ( adica ceva cu profil bun era cam 160 ron ) , iar astea runflat cred ca depaseau 300 ron .

Eu am pus acum vreo 4 luni Joe's No Flat in camere, in specificatiile recomandare pe recipient (parca am dat 60 de lei pe 500 ml).

Nu am facut nicio pana in astea 4 luni (sau 5 daca ma gandesc mai bine) si am mers cam 1700 de km, incluzand multe maratoane.

Bine, anul asta problema la maratoane au fost noroaiele, nu tepii :)

La 6 luni o sa inlocuiesc camerele, asa cum e recomandat. Oare am fost eu norocos sau chiar e buna solutia asta? :)