LuluMOB

Soluţii contra penelor

Recommended Posts

în urmă cu 2 ore, gibonu said:

@Traveller

Pur si simplu m-a mancat in cur...

Exact! :)

Am avut si eu pe bicla de oras, m-am linistit repede!

Mi-am luat cauciucuri cu protectie antipana, mai grele, dar merita.

De atunci nu am mai facut decat un snakebyte din prostia mea!

Mi-a venit si mie randul sa ma manance-n ... Am cumparat doua seturi de banda antipana, albastra Zefal, am pus un set-doua benzi pe roata fata, intregi, nu am decupat din ele. Astept sa vad cum se comporta, daca face bum sau poc! Celalat set pentru roata spate l-am pastrat, inca n-am avut curajul sa-l montez.

în urmă cu 25 minute, megabicicleta said:

am pus un set-doua benzi pe roata fata

Vreun motiv anume pentru asta?

Sa nu spui si noua cum se comporta banda antipana de la Zefal.

Pai am insurubat de proba in banda un cui si a intrat greu, vedeam cum banda se intindea, nu lasa cuiul sa intre.Flexa. Apoi am luat spinul din cauciucul vechi, spinul l-am luat pe ruta Eforie-Mangalia si l-am infipt in banda. Intrare instantanee, fiind f. subtire si ascutit. Asa ca am decis sa pun doua benzi suprapuse, iar acum ma gandesc le le lipesc de cauciuc,sa nu joace sau sa se deplaseze in mers.

@megabicicleta

Banda este presata de camera pe interiorul anvelopei, nu cred ca sa poate deplasa in mers.

@gibonu Astfel de dungi apar la contactul dintre camera si diferite benzi. Eu pateam asta la contactul cu patul de geanta cu dimensiune nepotrivita (latime in raport cu geanta). Din cauza asta, o vreme, in loc de fond de geanta puneam cateva straturi de powertape cu latime potrivita.

Parerea mea e ca dungile alea apar din cauza benzii antipana care se deplaseaza la montaj.

Am incercat azi sa pun o camera suplimentara in cauciuc, in ea am fixat benzile,sa nu mai se deplaseze. Nu am reusit nici sa montez camera normala, nici sa lipesc benzile pe cauciuc. Am incercat cu cativa adezivi, nu merge,sunt foarte lucioase si ''fug''. Momentan le-am pus la loc nu-i bai.

On 08.10.2017 at 8:24, iacobdoc said:

@gibonu Astfel de dungi apar la contactul dintre camera si diferite benzi. Eu pateam asta la contactul cu patul de geanta cu dimensiune nepotrivita (latime in raport cu geanta). Din cauza asta, o vreme, in loc de fond de geanta puneam cateva straturi de powertape cu latime potrivita.

Parerea mea e ca dungile alea apar din cauza benzii antipana care se deplaseaza la montaj.

Si eu sunt de parere ca dungile au aparut din cauza benzii antipana plus presiune prea mica, existand un mic joc intre camera si banda/cauciuc in timpul mersului

@iacobdoc & @by.ebis

Nu ma contrazic cu voi, insa imi pare greu de crezut ca acele dungi au aparut de la banda antipana.

De presiune prea mica nu se pune problema, chiar am fost atent la asta. In plus, ambele biciclete erau incaracate cu bagaje (genti laterale, saltea, sac de dormit, cort, etc). Adica ar fi mers foarte greu daca in roti aveam presiune mica.

In plus, problema mea erau gaurile care apareau in camera pe la imbinare, nu acele dungi.

Oricum, am renuntat la banda antipana. Am mai mers ceva cu bicicleta de cand am renuntat si n-am mai avut nicio pana.

@gibonu  Mie mi s-a parut ca gaurile au aparut la punctul cel mai slab, respectiv intersectia intre dungi si linia de imbinare dar poate nu am observat bine.

la camere exista o singura imbinare si aia e transversala

O fisura in diagonala am avut si eu la o camera, fara a fi patrunsa, am impresia ca era camera mai mare decat cauciucul, sau nu s-a umflat ea corespunzator si a facut pliuri. Am pus ambele benzi din cel de-al doilea set pe roata spate,  2 benzi de 29 pe roata de 26, sa vedem ce se intampla...