LuluMOB

Soluţii contra penelor

Recommended Posts

Ai mai pus întrebarea în alt loc, unde era mai potrivit.

Aici, ca să nu o șterg și să rămânem la subiect, îți recomand să îl umfli la presiune corespunzătoare (cum ar fi 80% din maximul nominal înscris pe el), și să pui o cameră **normală**, nu ultra-light, ca să eviți pana pe spate.

Aici am pus din greseala si  nu am stiut cum sa sterg postarea.

Mereu gumele rapide se pun pe spate, asa ca lasa Mountain King pe fata si Race King pe spate.

Tocmai cumparasem si 2 camere light...

Salutare!

Hai ca scriu si eu o prostie mai mare decât mine, dar sunt curios dacă a mai încercat cineva. Azi am făcut a 10-a pana cred de la 8000 la 10000 de km. Cum niciodată nu mi-am bătut capul cu repararea penelor, deșii aveam petece mereu la mine, îmi era mai ușor sa schimb camera. Azi ajungând acasă am vrut sa vad si eu cum merge cu petece, dar surpriza, tubul cu soluția de lipit era gol. Asa ca am cautat prin casa superglue si am găsit. Am lipit petecul si am pus camera la loc cu o presiune de 8-9 bari. Deocamdată tine, nu se aude nimic, dar ma gândesc maine, când voi rula cu ea, știu ca lipiciul superglue nu e elastic si posibil si casant la îndoituri. In cazul asta cât de tare risc sa zbor in cap, ținând cont ca e si pe roata din fata? Mai am o camera de schimb, dar pe mâzga și sarea asta cred ca va fi ziua si pana. 

acum 25 de ani  foloseam superglue cu petice facute din coperti de caiet si tineau fara probleme luni de zile dar la presiuni de MTB...

Am făcut acum de dimineață 15 km. Peste noapte a mai pierdut aer, dar am lăsat-o asa ca îmi era teama sa nu explodeze. De mers merge, dar cum superglue nu e elastic, zona cu petecul a rămas mai subțire și roata numai rotunda nu mai este, mi-a zdruncinat umerii și creierii. In caz de urgenta merge cât sa ajungi pana acasă.