LuluMOB

Soluţii contra penelor

Recommended Posts

Un prieten a incercat astfel de solutii si amandoi am ajuns la aceeasi concluzie : se foloseste ca URGENTA si cam atat . in timp se blocheaza orificiul de la ventil si nu mai se blocheaza bine si nici nu se umfla cum trebuie , cam dupa o luna maxim . Ingreuneaza roata cu greutatea produsului bagat in interior si partea proasta este ca , mai ales pe fata o cam dezechilibreaza , pentru ca nu se imprastie uniform , mai ales in zona ventilului . Deci dupa ce ajungi la destinatie , daca ai ocazia , schimbi camera si scapi de griji .

Si daca iei o astfel de solutie cu tine , asta nu inseamna ca nu trebuie sa iei si o camera buna . Eu ii vad rostul mai mult ca solutie de tubeless sau la folosire in caz de urgenta si nu una ca uz de fiecare zi .

Dupa ce am achizitionat respectiva licoare divina de burdusit camere ciuruite de surubelnite, piroane, placi pline de cuie peste care poti trece in mare viteza, gramezi de cioburi, rafale de mitraliera etc. etc. si absolut dar absolut nimic nu te poate afecta(in sensul ca nu poti face pana), constat ca la intrarea in casa se aude un fasait prelung urmat de stropi sub presiune ce zboara pe toti peretii dintr-o gaurica cat un varf de ac !!!

Intorc repede cauciucul cu gaura in punctul cel mai de jos in speranta ca soluti isi va face simtita prezenta :rolleyes: , dar nimic, scuipa in continuare pana la epuizarea celor 100ml de solutie fara vulcanizarea promisa

CONCLUZIA: sa ne kkam pe ele de solutii minune, maine ma duc sa-mi dea banii inapoi 27 ron ;)

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 1

Iata cum borsheste inutil si fara speranta prin gaurica pe carpa pusa special sa nu-mi inunde balconul, JOE'S SUPER sealant FAIL mai tata mai ! ;)

Imagine postată

Mai acum vreo 3-4 zile, plimbandu-ma prin Decathlon cu ochelarii de vedere pe nas (ca sa nu ma mai uit ca curca-n lemne pe prospectele traduse in romana si scrise cu caractere de 0.0025), m-am uitat la solutiile laptoase pentru pene: "A se utiliza cu atentie pe o distanta de 8-10 km". Adica, ia-ti tati camera si leviere de plastec (sic).

Iata cum borsheste inutil si fara speranta prin gaurica pe carpa pusa special sa nu-mi inunde balconul, JOE'S SUPER sealant FAIL mai tata mai ! ;)

Imagine postată

...in plus, acum dupa ce am demontat totul, am constatat ca respectiva solutie a atacat atat camera cat si cauciucul.

Ambele au o consistenta aproape gelatinoasa, camera daca intind de ea aproape ca se rupe iar zona in care solutia s-a scurs in cauciuc si cea din jurul gaurii, pur si simplu s-a dilatat. Astfel dupa ce am schimbat camera cu una noua si am umflat cauciucul(Schwalbe Marathon Supreme - aprox. 50E bucata) acesta prezinta o gogoasa cat pumnul !!! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif Evident, dupa miraculoasa solutie antipana kku-ma-n ea am aruncat atat camera cat si cauciucul..., de munca nu mai vorbesc.

Daaaa, pentru ca nu ma invat minte, am cumparat o noua solutie antipana din decathlon, acelasi rezultat !!!

De data asta dupa ce am umplut camera cu spuma respectiva, am asteptat vreo 5 minute si aud fasssssssssss http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif , am fotografiat dezastrul dupa ce am desfacut totul. Rezultat: o alta camera buna distrusa, munca si nervi pe masura. Macar de data asta am salvat cauciucul stergandu-l bine inainte sa-l topeasca ca data trecuta.

Cumparati baieti, cumparati solutii contra penelor, sunt mirifice si ce-i mai rau e ca ne bazam pe ele si poti ramane la km buni de civilizatie pe cine stie ce campuri...

LE: precizez ca respectiva gaurica era cat un varf de ac, deci nu va imaginati ca era cine stie ce taietura ;)

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 1

Unele chestii chiar nu sunt pentru amatori, nu poate chiar oricine sa facă pana cu bicicleta in casa =)) http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif la mine la aia de munte am Joe si merge perfect iar la aia de oraș si sosea am Schwalbe doc blue care e la fel de buna numai ca se bagă mai ușor in camera.

• Upvote 2

Inspirat de pataniile lui Axe am sa va povestesc si io cum am facut cunostinta cu camerele gata umplute cu solutie antipana : mergeam linistit pe malul Somesului (pe pista de biciclete) cand aud un fasait si fiul meu, care pedala in spate, ma intreaba de ce improsc peste tot cu o zeama alba; am oprit si i-am explicat doct ca e solutia miraculoasa care in curand isi va dovedi eficienta; intr-adevar in cateva minute roata era pe janta dar zeama se stropsea in continuare la mine; fiind in drum spre Decathlon, am zis ca nu-i bai, imping pana acolo si-mi cumpar alta camera, evident , tot cu solutie antipana, increderea mea nefiind zdruncinata de un caz izolat; ceea ce am si facut si noua camera m-a tinut pana m-am reintors pe malul Somesului si, probabil din spirit de solidaritate cu cealalta, a facut fasss scotand deja celebra zeama alba (e drept mai putina, nefiind camera BBB ca cea anterioara); dupa ce am impins bicicleta pana acasa am tras urmatoarele concluzii:

1) daca 2 camere diferite cu solutie antipana ma fac sa imping bicicleta in aceeasi zi este evident un caz tipic de ghinion nicidecum ca ele sunt proaste

2) aerul Somesului este total potrivnic solutiilor magice antipana (ceea ce era evident chiar si in filmuletele de reclama: au evitat sa le faca pe malul Somesului!)

3) la drumurile mai lungi si intotdeauna pe offroad duc cu mine o camera de schimb (fara nici o zeama magica inauntru), petice si sculele aferente

Pfffff, nu pot sa cred :P

Ori au inceput sa fie produse contra-facute , ori au fost depozitate necorespunzator , ori au expirat ... Eu am avut in vechile cauciucuri solutie anti-pana de genul tubeless si nu a atacat deloc fostele camerele si nici cauciucul . Solutia asta trebuie sa contina mici broboane de cauciuc si trebuie sa reactioneze cu aerul de genul ca se face din lichida un feld e gel si apoi se intareste de genul siliconului , iar la presiune e de ajuns ca o mica particica de cauciuc sa ramana in acea gaurica si din cauza presiunii sa blocheze orificiul si apoi sa se "sigileze datorita reactiei cu aerul . Daca solutia nu a mai reactionat asa ... e clar ca nu este ce trebuia sa fie .

Sa ne gandim ca acum 3-4 ani aceste solutii chiar nu erau la mana oricui si te costau mult mai mult decat o camera si se foloseau f rar , iar acum le gasesti pe toate drumurile . E clar ca nu aveau sa modifice decat calitatea componentelor kitului de reparatie , pentru ca preturile au scazut simtitor de la 70-80 ron la 20-30 ron .

Banuiesc ca daca ar baga aracet in acele spray-uri , nu si-ar da nimeni seama nu ? Apoi solutia respectiva de ce ar ataca compozitia camerei si a anvelopei ? Ce e super-glue sa atace plasticul si cauciucul ?

Poate că e şi chestie de noroc? Eu folosesc Joe's NoFlats de aproape trei ani la MTB, şi mai nou şi la cursiere. De trei ani am avut O SINGURĂ pană pe care soluţia n-a putut-o astupa. În rest, de fiecare dată când schimb cauciucurile, găsesc 4-5 spini înfipţi până în cameră, fără să fi scăpat aer prin găuri. Se vede o mică zonă ude a curs un strop de soluţie dar atât.

Acum am tubeless la MTB, tot cu Joe's, şi nu am avut niciun incident.

De menţioncat că:

- nu am păţit niciodată ca soluţia să-mi atace camerele sau cauciucurile în niciun fel. Încă mai am primele camere în care am pus soluţie antipană, din 2009!, Maxxis Ultralight, şi se pot folosi fără probleme.

- întotdeauna mi-am comandat soluţia din Germania, nu am cumpărat de la noi. Deşi nu cred să fie asta de la noi contrafăcută... Ar fi destul de trist.

Nu stiu ce se intampla dar neamu' meu nu va mai cumpara asa ceva in veci de veci :(

Dar nu erau sigliate respectivele solutii ? Mi-e greu sa cred ca Decathlonul si Maros Bike s-ar apuca sa insele clientii cu din astea.

Eu am de la Joe, zace in camere de aproape un an, am facut si Suceava - Transfagarasan cu ele.

Tin minte ca s-a intarit foarte repede. Dupa ce am pus in prima camera, m-am mutat la a doua si in cateva secunde s-a format un dop in gatul flaconului. A trebuit sa-l sparg cu o sarma ca sa mai pot turna restul solutiei.

Daca faceti pana , nu va opriti din pedalat, forta centrifuga impinge solutia spre exteriorul camerei, astupand mai eficient gaura. Parerea mea.

Am invartit la roata de mi-a venit boala si a continuat sa improaste pana si-a dat duhul, a iesit toata.

Joe nu are sigiliu de fabricant iar spray-ul de la decathlon nu putea fi umplut cu altceva.

Fiind "consumabile" nu au garantie , asa ca producatorii isi permit sa faca si produse si serii slabe . Nu cred ca vre-un neamt sau franceza a patit problema asta , dar cum noi suntem o tara bananiera ... normal ca la noi ajung cele mai praf si contrafacute produse . Se "copiaza" si spray-urile de 10 ron , asa ca de ce sa nu se falsifice si solutiile anti-pana de 30 - 80 ron ? E de ajuns ca acea solutie sa fie mai diluata decat trebuie , pentru ca sa nu-si mai faca treaba si sa nu se mai solidifice la timp .

nu am inteles prea multe din acest topic,asa ca o iau direct:merita sau e un mare fas(la propriu)?

care sunt cele mai bune solutii care au dat roade?

Eu zic că merită clar. Joe's no Flats a mers excelent la mine.

• Upvote 2

Am invartit la roata de mi-a venit boala si a continuat sa improaste pana si-a dat duhul, a iesit toata.

Joe nu are sigiliu de fabricant iar spray-ul de la decathlon nu putea fi umplut cu altceva.

Maestre cred ca ai gresit undeva.Din ce am sesizat eu joe nu merge daca valva nu e demontabila.joe nu merge daca flaconul nu e agitat inainte.Inafara lichidului are cava particule care daca nu ajung si ele in camera /cauciuc nu face 2 bani.Prin gaura de 1mm nu poate sa treaca ca se infunda imediat. ;)

Agitat flacon la ambele produse ca sa se omogenizeze fleoashtele alea in suspensie, valva demontabila(auto) in ambele cazuri.

Încă mai am primele camere în care am pus soluţie antipană, din 2009!, Maxxis Ultralight, şi se pot folosi fără probleme.

Chiar le mai ai? :D

Eu folosesc de aprox 2 ani camere Bontrager cu solutie anti pana. La 300g nu sunt ele cele mai usoare, dar si-au facut datoria foarte bine pana acum.

Ai vazut ca ai avut camera intepata pe undeva si ca acea solutie si-a facut treaba , sau totul tine de noroc si vrei sa spui ca nu ai avut pana de 2 ani ?

Crezic a acea solutie mai este buna dupa 2 ani ?

De care ai Florine? Din alea cu solutie verde brotacel, io am avut una din aia si am troznit-o o data urat de tot snakebite, am continuat insa spartura era mai mare decat putea indura solutia asa ca ajuns acasa i-am pus un petec insa adezivul cu solutia n-au facut casa buna si cu timpul solutia s-a infiltrat pe sub petec a creat o mica vinisoara si am fost nevoit s-o arunc (atunci cand ne intorceam de pe malul Argesului).

In camera fata aveam Joe's No Flats dar camera din fata a troznit de una singura a doua zi dupa ce ma intorsesem dintr-o tura, a cedat camera de batranete probabil pentru ca am gasit-o spintecata inauntrul cauciugului dar am gasit si multe urme de "auto-etansari".

In fine acuma mi-am luat doua camere Bontrager de la Surmont sunt deja pregatite si eu inca sunt pe Presta asa ca aspectul confort a primat, insa in astea am observat (pe la valva) ca solutia este alba... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Am făcut 4-5 pene cu ele + 2 demonstratii prietenilor care nu credeau ca funcționează. Ultima pana e făcută de ~2 luni. Din moment ce am văzut-o Acasa când am schimbat cauciucul eu cred ca mai este buna soluția.