LuluMOB

Soluţii contra penelor

Recommended Posts

Agitat flacon la ambele produse ca sa se omogenizeze fleoashtele alea in suspensie, valva demontabila(auto) in ambele cazuri.

Camera pe dimensiunea cauciucului sau fix cat cauciucul .Adica cauciuc de 2.1 camera de 2.1.Ca daca e mai mica camera orice tep face o gaura de 5 ori mai mare.Ca hint.Eu la cursiera am bagat ceva solutie si intre cauciuc si camera ,sau lipit ca un baieu. :rolleyes:

Dupa cateva luni nu mai desfaci camera din interiorul cauciucului . Eu am patit cu fostele anvelope de MTB , de care s-au lipit camerele . Anvelopele au avut solutie pentru tubeless acum 2 ani . Am tras de mi-a venit rau si pana la urma mi-am dat seama ca mai bine le las in interior , astfel incat , cand pun anvelopele de MTB sa ramana in ele si camerele de MTB . Dar daca vrei sa le scoti o sa tragi de ele RAU , de parca sunt lipite cu prenadez de bocanci .

Pai asta e si ideea ,camera sa faca corp comun cu cauciucul exact ca un tubbeles.Daca intepi camera si lichidul invadeaza interiorul cauciucului ce mai faci.

Ma rog e o parere personala .Stiu ca la cursiera cand am sa schimb cauciucul am sa schimb si camera,dar e posibil ca sa ma fi scapat de cateva pene pana acum.Sper... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif

deci sa inteleg ca aceasta solutie anti-pana este mai mult un efect placebo si multi dau bani numai pentru acea senzatie de "siguranta" decat pe efectul propriu-zis al solutiei .

Nu ,dar eu cred ca daca se poate ,tot ansamblul cauciuc camera trebuie eficientizat la maxim,si eliminate toate punctele slabe.Oricum ar fi nu exista panaceu universal.

Si eu folosesc Joe's de vreo 3 ani, prima data cu camera si apoi convertind gume Supersonic in tubeless. Acum am variantele RaceSport si sunt si mai ok.

Singura problema a fost anul trecut la Maros Mrathon cand am taiat guma cam 2 cm si zeama n-a mai facut fata. Am dat jos valva, am pus camera si m-am tirat acasa. In rest nici cea mai mica problema

Pun cate 30-40 de ml proaspeti la fiecare 2 3 luni si totul e bine.

Asa efect placebo cum e, isi face treaba

Deci tin sa cred ca recomandarile producatorilor sunt bine fondate: nu te pricepi? du-te la un mecanic. nu se pricepe nici mecanicu? stai in casa

Vlad Sabau: la solutiile anti pana

Si ptr mine si-au dovetit utilitatea ,asa incat nu as renunta la zeama ,chit ca as baga apa chioara in cauciucuri.... :D

Eram prin Macin cu niste oameni la o tura si tocmai imi vorbea un amic de axe QR cu antifurt si ca el are exact de-alea dar problema e ca daca pierzi/uiti cheia e cam nasol cand ai pana. In 10 secunde se aude FSSSSSSSSSSSSSSSSS din cauciucul lui de spate. Avea un cui infipt bine si zemosea portocaliu pe langa el. TIpul zice: ai sa-mi bag... am uitat cheia de la QR acasa. :))) A scos cuiul, a mai umflat putin roata(pierduse ceva aer), operatie repetata inca de 2-3 ori pe parcursul zilei, dar a tinut, a teminat ziua fara sa scoata roata de pe bicicleta sau sa peticeasca zona.

Am aflat ca folosea camere gata zemosite din Decathlon.

Pe mine m-a convins demonstratia asta: cui de 2-3mm diametru infipt in pneu mtb de ~2.0 si rezolvat doar cu pompa.

Personal, am pus solutie Kenda in cauciucurile mele de oras (26x1.9) si astept un Schweppes sau ceva un pic mai intepator. Pana acum nimic in ~300km .

Pe de alta parte ma documentez de ceva timp pentru o solutie eficienta pentru cursiera. Sa fie oare Joe's Road Racers ?

Exista si cazuri cand solutia nu mai face fata.

La mine lovitura a fost asa puternica sa gaurit si cauciucul dar si janta a avut de suferit.Taietura la baza jentii avea cam 1 cm.Insa tot nu sa lasat complet .Pe asfalt am putut rula pe el.

Imagine postată

cand te-am vazut sambata la cat timp ajungi dupa Ciocan, jur ca m-am gandit ca ai facut pana. si ma gandeam la topicul asta. Pana la urma ai mers pe pana sau ai pus camera sub cauciuc?

Am pus camera pana la urma ,dar in disperarea mea nu am cautat de tepi cauciucul.Avea unul,care cred ca mi-a gaurit-o din prima dar sa lasat ince incet,am umflat-o ,iar sa lasat ,ma facut cu nervii.Ultimii 20 de km am mers in picioare ,lasat pe roata de fata.Era singura posibilitate sa nu ma haleasca vulturii pe acolo.

Inca fac spume cand ma gandesc ca eu maestrul emerit al solutiilor antipana am comis-o .Insa nu e chiar prima ci e chiar a patra .Trebuie sa regandesc ceva ,dar nu stiu ce... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Oh ,da ai dreptate .Insa ma gandeam asa ca doar solutiile singure nu ajuta .E nevoie si de ceva mai multa tehnica...

Nu am folosit nici una din cele doua,dar, din descrierea lor : "super sealant" este pentru cauciucuri tubeless si camere, pe cand "yellow gel" este facut special doar pentru camere.

De la inceputul anului folosesc Slime, solutia aia verde pentru camere. Am avut tepi luati pe la Garboavele, Prima Evadare. Cauciucurile au ramas tari. Daca nu ar fi trebuit sa schimb cauciucurile, nici n-as fi observat spinii. La Medias mi s-a taiat camera la valva din cauza montarii proaste. Totusi n-am ramas pe janta, cand am vazut ca cauciucul se lasa, am mai bagat cateva pompe si cauciucul a ramas tare si am putut termina cursa. N-am incercat altii solutii, dar Slime pur si simplu si-a facut datoria cu prisosinta.

Eu am folosit acum solutie de la NoTubes si am reusit sa sigilez foarte repede un set de Continental X-King RaceSport pe jante NoTubes Alpine.

a folosit cineva asa ceva? impresii? e buna de ceva (comparativ cu alternativa: camera foarte usoar + solutie) sau ingreunezi roata degeaba? Pe CRC e la pret destul de bun.

Schimbat recent cauciucurile 700X35 Kenda Kwest (mai aveau ceva profil dar, probabil, a imbatranit compozitia deoarece ajunsesem sa fac pana in fiecare zi).

Am pus cauciucuri Maxiss Fuse de 40 lei bucata 700X25 si camere corespunzatoare (nu am gasit pe dimensiunea asta ceva mai scump si cu protectie antipana - inca o data am descoperit cat de prost sunt aprovizionate magazinele noastre, iar o comanda de afara ar fi durat destul de mult. Michelin Krylion Carbon recomandate pe forum si cu protectie, la 120 lei, se gaseau numai pe 700X23 si am ezitat sa cobor direct de la 700X35 la 700X23).

Rezultatul:

- 4 camere distruse intr-o saptamana de rulat numai in Bucuresti. Doua camere au fost distruse prin snake bite. Adica chiar daca le tin la presiunea maxima recomandata de 8,5 atm, nu mai pot sa fac glumele cu bordurile pe care le faceam inainte deoarece aproape invariabil camerele cedeaza prin snake bite;

- ce este mai ingrijorator este faptul ca acum nu pot sa peticesc nici celelalte 2 camere care sunt numai intepate. Solutia si peticele de la Decathlon care dadeau rezultate foarte bune pe 700X35 (6 atm), acum cedeaza la cele 8 atm cerute de noile cauciucuri. Iar peticele autoadezive de la Muc Off sunt o prostie, nu tineau nici la camerele anterioare.

In ultimele 2-3 saptamani am facut la pene pe vechile si noile cauciucuri cat n-am facut toata viata... Operatiunea respectiva a intrat deja in rutina de seara. Dar am ajuns la capatul rabdarii dupa ce a trebuit sa mai merg si pe langa bicicleta...

Ce solutii ar fi pentru regimul de folosire urban?

Niste petice mai bune pentru 8 atm?

Ca ultima solutie, ca nu mai am alti bani de bagat in cauciucuri acum cand sezonul pentru amatori se apropie de final, sa cumpar alte cauciucuri cu protectie la pana mai late, eventual 700X28, deoarece mi-ar permite sa-mi pastrez stilul de pedalare si sa nu mai fiu expus la snake bite?

Merci!

P.S. Preciez ca nu-mi plac solutiile lichide anti-pana (acum sunt si pe Presta).

Maxxis Fuse 700x25 sunt cauciucuri de cursiera si pentru mers pe sosea, nu pentru borduri. Nici cu 700x28 nu o sa obtii schimbari semnificative.

Peticele trebuie sa fie evident mai inguste, in rest observatia ta legata de presiune e corecta.

Daca totusi ai facut atatea pene, si nu numai snakebite, n-ar strica sa verifici un pic jantele si sa schimbi taloanele.

Banuiesc si faptul ca nu ai jante adecvate pentru cauciuri subtiri, exista o corelatie intre latimea jentii si latimea cauciucului: http://sheldonbrown.com/tire-sizing.html (tabelul rim width - tire size)

Depinde si de stilul cum mergi, sub tabelul indicat este urmatoare nota: "Note: This chart may err a bit on the side of caution. Many cyclists exceed the recommended widths with no problem."

Dupa masuratoarea mea, jantele mele au 22mm (suspect pentru ca in tabel se merge din impar in impar) si as vrea sa incerc un cauciuc de 35mm, putin la limita, dar pentru inceput zic eu ca nu e foarte riscant. Pareri?

Multumesc pentru raspunsuri. Potrivit tabelului, jantele mele nu sunt compatibile cu anvelope 700X25. Am revenit la vechile cauciucuri Kenda Kwest si voi scoate la vanzare pe marketplace cauciucurile Michelin Fuse care sunt aproape noi.

Chiar daca merg in proportie de 95 % din timp pe carosabil, am nevoie de cauciucuri mai late pentru diferite giumbuslucuri in oras in afara carosabilului.

Off topic: Asta se intampla cand tii seama de sfaturile unor vanzatori care vor sa-si vanda marfa si care te incurajeaza ca jantele sunt compatibile cu cauciucurile chiar daca te prezinti cu bicla la magazin sa fii sigur ca nu gresesti (Sportwin - Bucuresti: mai ales ca vanzatorul cerea pe un cauciuc Michelin Fuse 48 de lei, pana i-am atras atentia ca pe site e numai 42 de lei...). Oricum, pe mine m-au pierdut de client.

Am doua seturi de anvelope si camere.

Cu astea actuale am patit "pana prostului"dar in sensul bun, dupa un traseu de 55km am spart exact la 100 metri de casa iar cu 10m inainte de poarta am ramas pe janta. Bun am zis, acum sa va intreb...

Pina in urma cu 2-3 zile umflam cca 6 bar deoarece mai mult nu parea sa intre apoi m-am infuriat si m-am lasat cu toata greutatea pe minerele pompei reusind un pest 7bar conform manometrului. Poma e certificata 11 atm iar anvelopa rezista 6-8bar fiind Lithion 2, camerele tot Michelin Light.

500KM cit am mers cu 5-6bar nu am avut pana iar acum, dupa ce am umflat pina se auzea cum se intinde janta am spart. Unii spun ca trebuie sa fie "pietroi"(cu avantaje si dezavantajele cunoscute), altii merg pe la 5-6 bar.

Am spart exact linga valva unde e peticul ala mei inhis la culoare si ma gindesc ca de la presiunea prea mare sa nu se fi frecat de marginile gautii pe unde iese valva... ce-mi recomandati?

Dupa ce am rupt un lant si am stricat bunatate de tura raminind si la mama naibii numai de pana nu am chef mai ales ca nu iau nici o scula cu mine, prefer siguranta.

Am luat de la Park Tool un set de petice dar dupa ce am citit pe aici cu presiunile de peste 8 bar parca mi-e teama...

Nu cumva de la presiunea prea mare s-a piscat camera? Merg numai pe sosea iar in rest foarte foarte incet si atent.

dupa cateva mii de km, eroul nostru se gaseste fata in fata cu pericolul: coaja de castana infipta bine de tot in cauciucul de pe fata. . Aveam solutie de la Kenda in camera, a fasait 5-10 secunde, a iesit 1mm de zeama si gata. Acasa am verificat presiunea si nu pierdusem nimic vizibil - aveam 3.2bari dupa ce o umflasem cu o saptamana in urma la 3.5bar. Nu o sa peticesc camera, merg cu ea asa sa vad cum tine in timp. Ma declar multumit de solutia anti-pana, cel putin pentru intepaturi.