Sign in to follow this  
jules13

Reductor / Adaptor headtube de la 37mm la 34mm

Recommended Posts

Salutare,

Stie cineva de unde as putea lua de la vreun magazin din Romania un adaptor / reductor headtube de la 37mm (1 1/4 inch) la 34 mm (1 1/8 inch)

Sau daca are cineva de vanzare poate imi lasa un PM sau contact.

Merci.

In Romania nu, dar pe CRC sigur am vazut. mie mi-a trebuit adaptor de la 1'' la 1 1/8'' si atunci am vazut si pe cel care te intereseaza. cred ca prin sectiunea "controls - headsets spares" il vazusem.

Exact asa am eu un cadru. Furca era indoita, nu am gasit alta, asa ca am dat cotele unui strungar si mi-a facut doua reductoare de otel.

Aveam poze, dar nu le mai gasesc. Acum bicla e montata si merg des cu ea.

Daca iti faci bucse adaptoare, da-i strungarului urmatoarele tolerante:

- pentru diametrul exterior (cota nominala 37 mm): +0,05/+0,15 (deci diametrul exterior sa fie in intervalul 37,05 mm - 37,15 mm);

- pentru diametrul interior (cota nominala 34 mm): -0,05/-0,10 (deci diametrul interior sa fie in intervalul 33,90 mm - 33,95 mm).

Interiorul si exteriorul sa le prelucreze la aceeasi prindere.

Cadrul ar trebui sa aiba cota in domeniul: 36,90 mm - 36,95 mm (cota nominala fiind 37 mm). Daca nu se incadreaza in aceste tolerante, trebuie sa modifici corespunzator cota exterioara a adaptorului pentru a obtine un ajustaj cu strangere intre adaptor si cadru.