1X2_RWD

Restaurare semicursiera ruseasca

Recommended Posts

La cat de ieftine au ajuns cadrele clasice , chiar ca nu mai merita restaurata o dracie dinasta sovietica, mai bine cumparati ceva vestic, nu se compara la rezistenta si geometrie cu ce vindeau rusi pe vremea aia, poate doar cu astea

Si eu tot sputnik am

Am tot original la ea, dar anumite chestii mai cedeaza, cum ar fi bratul pedalier care s-a rupt de la oboseala, un con s-a spart si am inlocuit cu altul, clichetii din pinioane sunt schimbati (tot de sputnik) lantul l-am schimbat cu un kmc IG51 narrow, ghidolina noua, sea veche dar buna (selle bassano). Vopseaua originala am dat-o jos (ce-a mai ramas din ea ca era plina de zgarieturi late de 2-3-5-15mm adica aveam acoperire de max 70% din cea originala) si am vopsit-o in rosu.

Acum zilele astea urmeaza sa schimb rotile (niste remerx taurus cu ceva anvelope de 28) - cele actuale sunt foarte strambe.. nu prea mai merg facute, sunt strambe si jantele ca material nu din spite, trebuie indreptat cercul. plus ca pinioanele au joc axial exagerat (desi am adaugat niste saibe facute la strung.. tot degeaba)

Schimbatorul spate il schimb ca o sa am 6viteze si schimbatorul xb3 nu are atata cursa (am deja un shimano lark spo, cu butuci shimano hb-110, si pinioane maillard pe filet care vor veni pe noile jante)

Ok , si de unde iei rotile ? iar schimbatorul din cate stiu are cursa mare care este limitata de doua suruburi, unul pe minim si altul pe maxim.

Scuze ptr redundanta.

La cat de ieftine au ajuns cadrele clasice , chiar ca nu mai merita restaurata o dracie dinasta sovietica,

Si de ce sa cumpar un cadru cand am deja unu? cat e 10ron?mai bine cu "putinii" bani de pe un nou cadru, iau o alta piesa .... mai ales ca (vechiul cadru are valoare sentimentala, copilarie8-),julituri etc), si cei care au mai scris pe aici au o parere buna despre aceasta bicla si restaurarea sa.

rotile sunt pe bucati, butucii ii am, jantele le-am cumparat din magazin, si de spitat se ocupa "nea Gelu" total cam 130ron pe ambele roti

schimbatorul de sputnik nu are cursa prea mare. stiu de suruburile alea, dar e prea putin si daca scot toate suruburile.

Inca n-am noile roti deci nu stiu daca merge sau nu.. maine vad (sper)

OK , zi niste magazine de unde ai luat jante si butuci , am si eu butucii vechi dar stiu ca trosneau si vreu ceva nou. Incape si butuc ptr mai multe pinioane decat avea de la mama ei?

La cat de ieftine au ajuns cadrele clasice , chiar ca nu mai merita restaurata o dracie dinasta sovietica, mai bine cumparati ceva vestic, nu se compara la rezistenta si geometrie cu ce vindeau rusi pe vremea aia

Ce te faci cu valoarea sentimentala,pentru ca de cele mai multe ori bate si calitatea si pretul ?

Sputnikurile au o problema de design... ele au fost copiate dupa un model vestic, dar doar ca forma, peretii tevilor au grosime constanta si nu sunt intariti in zonele de stres, mai mult, otelul nu este chiar performant, din cauza asta apar deformarile respective, primele generatii nu aveau problema asta, pentru ca aveau teava groasa, dar cantareau ceva kilograme bune, versiunile revizuite aveau tevile subtiri, dar aveau problemele cu punctele de stres, mai mult sunt incompatibile cu piesele actuale, butucul pedalier seamana cu cel elvetian din cate stiu, cred ca si furca si cuvataraia sunt diferite, nu mai vorbesc de jante butuci si pinioane.... cred ca tot reparand si adaptand un sputnik ajungi la aceeasi bani pe care-i dai pe un SH bunicel de prin elvetia sau germania pe care-l gasesti uneori pe la 100 euro....

Recunosc, nu am luat in considerare partea emotionala, dar parca un sputnik arata mai bine, restaurat cu piesele originale slefuite, pe un perete, fara a fi functional, sunt sigur ca cineva care vrea sa mearga mai serios pe o cursiera, nu va ramane mult timp pe sputnik...

Este doar parerea mea...

Edited by jules

Ce te faci cu valoarea sentimentala,pentru ca de cele mai multe ori bate si calitatea si pretul ?

O pui frumos in vitrina si o admiri in timp ce bei o bere cu amicii, depanand amintiri din vremuri demult apuse :((

Intr-o era a vitezei si a supercomputerelor unii mai gasesc resurse pt a restaura biciclete atat de vechi. Ar trebui organizat un concurs cu premii pt astfel de nostalgici :D

Nu m-am indoit nici odata ca tehnologia a avansat mult, am inteles idea unora chiar si ironia altora si tot ironic ma inscriu in concurs dar nu mai dau banii si pe vitrina :). Un lucru e cert, nu ma las, astazi am grunduit-o si maine o vopsesc.

Foarte bine faci dupa parerea mea. Daca bicicleta asta inseamna ceva pentru tine adu-o intr-o stare functionala si estetica cat mai buna cu resurse materiale cat mai mici si munca (cat mai multa :D ).

Pentru mine, cel putin, e mai bine sa regret ceva ce am facut decat ceva ce nu am facut.Cu alte cuvinte mai bine ajungi intr-un final la concluzia ca (poate ) nu a meritat toti banii si munca decat sa ramai cu gandul la ea si la cat ti-ar fi placut sa o reconditionezi si sa mergi cu ea.

Bafta!

Ok , si de unde iei rotile ? iar schimbatorul din cate stiu are cursa mare care este limitata de doua suruburi, unul pe minim si altul pe maxim.

Roti de 28" pt Pustnik ? Erau in Obor gata facute la aprox 60 roni/buc, doar sa le montezi pe bicicleta. Erau de la DHS. Nu stiu daca spitele erau sau nu inoxidabile dar butucul cred e de calitate, aliaj din plastic ff rezistent :D.

Totusi, e posibil sa te tina cativa ani daca te porti frumos cu ele

De 28" zici? pai jantele cele vechi au 25" si cauciucuri de 32.622.

Nu inteleg, MTB-urile au roti de 26" (majoritatea, cel putin) iar Sputnik-ul tau are jante de 25 " ?? :D

Cand spui roti te referi la janta+cuciuc, eu ma refeream doar la janta. Sincer nu prea mai stiu cum e cu dimensiunile la bicla , de , e mai comod la volan. Le-am masurat de n ori si jantele au 25".

Pustnik-ul n-are cum sa aiba janta de 25". In caz ca nu stii exact despre ce este vorba te duci cu roata veche la magazin si ceri una de acelasi diametru. Dar de ce vrei sa le schimbi, nu se mai pot repara, sunt ruginite?

Eu zic ca le-am masurat bine , uite niste dimensiuni de la cauciucuri, poate-ti dai seama mai bine: cauciuc spate,28x13/8x15/8 34,622 si fata 27x11/4 32,622. Cat despre schimbat... butucii trosnesc, pinioanele au joc mare, arata urat etc. Da e o idee sa gasesc butuci fata/spate, spite noi ,dar cred ca mai scump ies asa.

Ia-ti alte roti. Pentru astea pe care le ai si cauciucuri noi se gasesc foarte greu.

Si eu prefer unele noi dar daca se modifica dimensiunea ce fac cu franele?

Franele se pot schimba sau modifica destul de usor.

Iti iei si niste roti noi asortate si o sa te intrebe toti de unde ai cumparat-o:-bd