CipM

Recumbent videos

Recommended Posts

Incep sa inteleg de ce inca de la inventarea lor aceste biciclete nu au prins la public: as numi-o "frica de pozitie"

Desi le explici avantajele acestor biciclete, ei s-au obisnuit pe cea clasica si nu concep sa mearga invers, ca "nebunul" cu picioarele inainte.

Pozitia clasica ne este atat de tare inradacinata in cortex, la unii inca de pe la 4ani ca e ca si cum ti-ar explica cineva ca acum trebuie sa mananci tinand farfuria la spate si sa stai cu spatele la masa chiar daca tu mananci cu fata la masa de cand erai mic !!!

Axe tine totusi cont ca atunci cand eram mici ni se spunea sa nu mai stam asa aproape de televizor ca ne stricam ochii. Acum stam la 50 cm de un ecran toata ziua....

Cu infrastructura buna cred ca incepe lumea sa si caute altceva. Nici nu vreau sa-mi imaginez cum e sa intri intr-o portiera deschisa pe recumbent...

Incep sa inteleg de ce inca de la inventarea lor aceste biciclete nu au prins la public: as numi-o "frica de pozitie"...

Le-am aratat parintilor candva, pe net, poze cu ceva recumbent-uri faine, posibil si trike, nu mai stiu exact, dar parca era si Maria Parker, recordmena, pe Cruzbike Silvio sau Vendetta. Reactia lor: "astea sunt pentru handicapati". M-am enervat si le-am zis ca pentru handicapati sunt masinile ... Cand faci sute de km in 24 h pedaland, esti exact opusul handicapatului.

Si apropo de pozitie, imi vine sa urlu cand vad zilnic pe strada pusti, si nu numai, pedaland pe scaunul mult prea jos, stand cool, cu spatele drept dar cu picioarele contorsionate si infipti cu toata greutatea in saua aia mica .... Ce bine ar putea merge kit-ul Cruzbike, mai ales ca sunt atatea "full-suspension"-uri ieftine si transformabile ...

Mai conteaza si pregatirea psihica pe care trebuie sa o dobandesti daca vrei sa circuli cu asa ceva pe la noi !

Nu stiu cum este pe acolo pe la tine dar aici in sudul tarii, este grav de tot !

Eu m-am imunizat de mult, si nici nu imi mai ascut urechile sa ascult ce se comenteaza

Probabil pe aici sunt mai acceptivi dar oricum in oras sunt singur, mai am un prieten in apropiere la brasov

si mai iesim impreuna sa ne vada lumea

Imagine postată

Nici nu vreau sa-mi imaginez cum e sa intri intr-o portiera deschisa pe recumbent...

Nici eu dar presupun ca iesi mai putin sifonat intrand cu picioarele in loc sa dai cu mufa !?

Spectaculoasa dar e buna fix pt zonele in care a fost prezentata, in trafic fiind prea inalta si trebuind sa sari practic peste ghidon la fiecare oprire ar fi un calvar

... ete ce stabila este bicicleta lui Milos, asta !

stie si omu ce are de facut :)

Omul o arde la rece ca sa zic asa ! Niciodata nu m-am  gandit sa iau cauciucuri de offroad, la mine recu sta iarna daca e zapada pe jos ! :)