CipM

Recumbent videos

Recommended Posts

La astea cu tractiune fata merge sa te duci usor langa bordura si apesi puternic pedala sa urce roata, fara sa izbesti ca ciobanu' asta :D

Oricum urcarea bordurilor e o chestie de avitat dar daca merge la mine cu roti de 20" atunci probabil ca merge la oricine.

La astea cu tractiune fata merge sa te duci usor langa bordura si apesi puternic pedala sa urce roata, fara sa izbesti ca ciobanu' asta :D

Oricum urcarea bordurilor e o chestie de avitat dar daca merge la mine cu roti de 20" atunci probabil ca merge la oricine.

"Ciobanu'" zice ca e Dr. Jim Parker, co-fondator Cruzbike :)  .... si avea suspensii cand se "izbea" de bordura ... Sigur, acum au eliminat suspensia fata la Sofrider, deci pt.varianta 1 e mai indicat cum zici tu.

Oricum, eu te intrebam de varianta 2 ... Cum ti se pare?

PS  Nu tu erai cel cu "bicicleta futurista" intervievat de  ProTV la marsul din 22  sep., care declara ca nu poate folosi deloc pistele de pe trotuare din cauza bordurilor? E drept ca au fost cativa si cu handcycle-uri care chiar au probleme mari la borduri.

Da, interviul a fost pe Prima, ma rog, dar asa cum am spus daca esti nevoit sa urci o bordura, o urci dar nu poti merge pe piste cu asa ceva pt ca in 100m vei avea cinci borduri de urcat si alte 5 de coborat, eu am 9km pana la munca, ce fac ?!

Parker asta de mai sus are toate avantajele daca ar putea demonstra ca urca si pe pereti, adevarul insa este ca recu este o bicicleta/pozitie incomoda pt offroad, chiar si cele full nu-mi explic cum ar putea cineva sa coaboare culcat pe spate de la vf Omu !?

... nu poti merge pe piste cu asa ceva pt ca in 100m vei avea cinci borduri de urcat si alte 5 de coborat, eu am 9km pana la munca, ce fac ?!

... recu este o bicicleta/pozitie incomoda pt offroad, chiar si cele full nu-mi explic cum ar putea cineva sa coaboare culcat pe spate de la vf Omu !?

- de acord cu tine, legat de pistele alea pe trotuare - eram curios doar daca stii & merge varianta aia 2

- chiar vroiam sa te intreb, dupa ce ai experimentat mai mult ca oricine de pe aici, care din cele 3 variante, cea cu tractiune fata si cu pedalier mobil, gen Cruzbike (FWD-MBB), cea "clasica" cu tractiune spate (SWB-RWD) sau cea de acum (FWD-FBB) cu tractiune fata dar pedalier fix si cu roti mai mici  ti se pare mai buna pt.drumurile noastre (proaste si aglomerate)? Si cat de deranjanta e lipsa suspensiilor?

Apropo de off-road:

ai fost pe asa ceva?

Nu am inceract niciudata sa sar bordura sarind cu picoarele la modul ala dar mi-ar fi imposibil, eu am scaunul aproape de orizontala pe cand cel din film sta aproape ca la masa la micul dejun ! Nu am facut niciodata offroad, am fost nevoit uneori sa merg pe drumuri gen 1m patrat si 3 gropi, dar nu-mi place deloc.

Ref la avantaje-dezavantaje, as spune cu certitudine ca fiecare are punce slabe sau puncte tari, FWDMBB are multe avantaje insa uneori daca esti intre coloanele de masini la semafor e f greu sa pleci de pe loc. RWD-ul are dezavantajul lantului lung si trebuie role sau tevi de ghidaj. FWDFBB, are o mica problema de manevrabilitate in sensul ca nu poti face chiar jaloane cu ea dar nu pune nicio problema la virajele normale pe sosea.

Daca ma intrebi ce impaca cel mai bine si varza si capra, ar fi FWDFBB dar nu le depaseste cu mult pe celelalte ! :)

Din pacate arata foarte putin, dar merita felicitari pentru carbon hommade

1377223_560528610684844_466900395_n.jpg

Eu cred că are 2 camere video.

Ceea ce găsesc foarte interesant la recumbentist este modul în care se echilibrează când staționează, cu o mână pe sol.