shauru

Valea Telejănelului

Recommended Posts

Salut tuturor !

Am placerea sa va prezint o vale foarte putin cunoscuta MTB-istilor dar cu avantajul locatiei foarte aproape de Bucuresti. In plus accesul este foarte usor cu auto sau tren, lucru de apreciat in special in zilele in care mersul pe Valea Prahovei presupune ore de stat in trafic pe DN 1 :) Plecarea se face din Maneciu-Ungureni, chiar din centrul localitatii, dupa care se continua peste barajul lacului de acumulare. Dupa construirea lacului de acumulare accesul in valea superioara a Telejanelului a fost mult ingreunat, neexistand drum pe conturul lacului. Asa ca, ramanand izolata, valea si-a pastrat nealterate puritatea si frumusetea. Nici urma pe aici de gratare, mici, bere si manele :D

Dupa baraj drumul forestier urca abrupt pana pe culmea unui munte, dupa care incepe sa coboare usor pana face jonctiunea cu valea in amonte de coada lacului. Dupa care se mentine pe firul apei pana la cantonul forestier Valea Stanei, situat chiar la est de Masivul Ciucas. De aici se urca usor in Pasul Boncuta ( 1078m ), de unde ne putem intoarce pe acelasi drum sau putem continua ( daca avem timp la dispozitie ) spre Vama Buzaului si orasul Sacele. Daca facem valea dus-intors traseul are 51km, ascensiunea totala 940m, putand fi facut si daca avem la dispozitie doar o dupa-amiaza. Indiferent de timpul petrecut aici efortul ne va fi rasplatit cu peisaje superbe, solitudine aproape totala si bucuria unei naturi nealterate chiar in vecinatatea mult mai galagioasei Prahova.

Fotografii aici: http://www.flickr.co...26164472/detail

Traseul pe bikemap aici: http://www.bikemap.net/route/1319815

• Upvote 7

Super poze!

Multumesc pentru inca un pont frumos pentru o dupa-amiaza cu putina lumina, aproape de capitala.

Numa' bine!

Foarte frumos traseul. Merge combinat foarte bine cu o urcare din Maneciu pana la Tabla Butii, pasul Boncuta si apoi mers pe traseul prezentat de tine.

Ai dreptate, exact circuitul propus de tine l-am facut la inceputul lui decembrie ( am avut bafta de o zi foarte faina ).

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 1

Foarte frumos traseul. Merge combinat foarte bine cu o urcare din Maneciu pana la Tabla Butii, pasul Boncuta si apoi mers pe traseul prezentat de tine.

da! frumos traseu, pe la Tabla Butii.

frumos prezentat traseul.

bravo! shauru.

foarte frumos traseul. o sa il bag in planul pentru la vara, mai ales ca e asa de aproape de bucuresti. superbe pozele, ai inverzit un pic atmosfera asta posomorata de iarna!

Am reimprospatat un pic topicul adaugand fotografiile direct aici, era pacat sa stea ascunse in spatele unui link insipid :) Pe vremea aia eram mai boboc si nu stiam cum sa postez fotografii.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 9

Multumesc, Claudiu. Si mie imi plac foiletoanele tale cicloturistice, le citesc cu placere si le gasesc savuroase :) Sper sa le reiei cu material proaspat cat de curand.

Multumesc pt. aprecieri Shauru. Voi relua foletoanele cat de curand. In ultima vreme am cam fost ocupat cu munca si antrenamentele pt. noul sezon cicloturistic.

Imagine postată

Intrebare: colea in poza asta (in special pe varful ala) s-ajunge numai pe drumuri, nu se poate si pe vreo poteca? Sau... fiindca vad ca iarba e scurta, nu as putea ajunge de-a dreptul prin iarba? (nu de alta da' chiar ma feresc de drumuri cat de tare pot)

Eventual pe drumuri la urcare insa macar la coborare sa gasesc vreo poteca. Sau macar o indicatie asa, de directie, sa nu ajung in curtea cuiva.

Ca tare m-as duce pe-acolo.

@@shauru: tati, multumesc de pont. Plecand de la tura ta, pe care ai avut amabilitatea sa ne-o faci cunoscuta, la randul meu am reluat-o de doua ori si mi-a parut mai mult decat frumoasa. Multumesc / multumim!

@@shauru Nu stiu cum de am ratat topicul asta. Poti sa imi spui te rog pe unde ai urcat pana la Tabla Butii (dinspre baraj sau din Pasul Boncutei) si cum a fost urcarea? M-am intors din drum asta vara, urcand dinspre baraj, fiindca niste ciobani de-ai locului mi-au zis ca e drumul lung si abrupt, dar am impresia sa se putea urca, si ca am ramas cu o datorie sa urc cu alta ocazie. 

Cat despre Valea Telejanelului, n-am ce sa mai adaug. E frumos, e liniste, e putina lume, drumul pana in pas nu e abrupt, e drum ideal pentru plimbari cu bicicleta. 

Inseamna ca ai ratat-o si pe asta :D :

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/17499-tur%C4%83-%C3%AEn-ciuca%C5%9F-iar-da-n-2/

@@a_mic si cu mine am facut-o avand ca sursa de inspiratie, printre altele, acest topic. Am facut-o cu rotatie in sens orar, ceea ce s-a dovedit salutar (dupa ce vei citi povestea turei cred ca vei intelege).