b82oby

Sfaturi furca aer VS. arc

Recommended Posts

Buna ziua, am sa incep prin a va multumi pentru existenta acestui forum foarte util.

Sunt un ciclist incepator, aflat la prima experienta cu bicicleta.

Am nevoie de putina indrumare si as aprecia foarte mult daca m-ati putea ajuta. Acum 2 luni am cumparat un mtb Kelly's Radius cu furca fixa. Fiind prima mea bicicleta in decurs de 25 de ani, am vrut un entry-level (de care ma declar pe moment foarte multumit). Eu sunt din Bucuresti, bicicleta este folosita pentru transportul catre si dinspre serviciu, plimbari prin parc, in curand si pe la munte (nu chestii extreme).

Problema este ca am inceput sa simt gropile din Bucuresti, bordurile edilului nostru drag, asfaltul cariat etc.. De aceea as dori sa achizitionez o furca cu amortizare. Ma gandeam la un Rock Shox Tora 318 (tot un entry-level). Dilema mea este urmatoarea: la aceasta furca exista 2 variante de amortizoare-unul pe aer si altul pe arc. Avand in vedere ca nu am mai avut contact cu aceste tehnologii pana acum v-as ruga sa ma ajutati in alegerea pe care trebuie sa o fac. Din experienta voastra, ce varianta este mai fiabila? La ce alte aspecte mai trebuie sa ma gandesc (in afara de compatibilitatea franelor)? Ce ponturi mi-ati putea da?

Va multumesc anticipat, astept cu nerabdare sfaturile voastre.

Radius accepta doar furci 'non-oversize' de 1". Tora si celelalte din aceeasi gama sint cu git de 1 1/8", pentru cadre oversize.

Din pacate nu exista adaptor sau altceva de genul asta, pur si simplu gaura pentru furca e prea mica.

Iti recomand sa perseverezi cu furca fixa, e solutia ideala pentru Bucuresti si imprejurimi ;). Si e mult mai eficienta la pedalat decit o furca ieftina (sau chiar mijloc de gama) cu amortizare.

Multumesc mult pentru raspuns.

M-ai facut curios cu oversize-ul :confused: asa ca i-am sunat pe cei de la 2roti de unde am cumparat bicicleta. Raspunsul lor a fost ca radius este oversize, pe filet, dar ca trebuie schimbate odata cu furca si pipa si cuvetele.

V-as ruga in continuare sa ma ajutati vis-a-vis de aer Vs. arc.

@Ovidiugm: multumesc pentru sfatul cu perseverenta, am sa ma gandesc mai bine.

Salut. Poate sa-mi spuna si mie cineva cum sunt furcile pe aer? Cineva imi spunea ca trebuie destul de des sa le reumfli si sa le reglezi o data la 2 3 luni maxim. Garniturile se uzeaza si pierd aer si iar este nevoie sa umfli foarte des la ele. chiar asa dificile si greu de intretinut sunt? Adica as vrea o furca care sa o tin 1 2 ani fara sa-i fac nimic, merg cu ea doar pe strada, si dupa un an 2 sa mergi si maxim sa o cureti si aia e. . multumesc mult

Stai linistit. Furcile pe aer sunt mult mai usoare si mult mai fiabile fata de cele pe arc. Daca le folosesti pentru scopul in care au fost create,  te tin ani de zile fara interventii. Ai grija sa stergi bratele de mizerie si sa aiba presiunea corespunzatoare greutatii tale.

Salut!

Dacă mergi pe stradă nu prea ai nevoie de suspensie. Atât de rele sunt drumurile pe unde mergi de obicei?

Dacă totuși ții neapărat, atunci să știi că o furcă bună pe aer nu are nevoie să stai după ea cu pompa de furcă atît de des.

Acuma depinde câți bani ești dispus să cheltui.

Fara frane pe disc, cauciucuri cat mai late, discuri cat mai mari nu se poate merge pe șosea.

Așa e.moda 

• Upvote 1
  • Haha 2
  • Sad 1

4 hours ago, imurgu said:

Salut. Poate sa-mi spuna si mie cineva cum sunt furcile pe aer? Cineva imi spunea ca trebuie destul de des sa le reumfli si sa le reglezi o data la 2 3 luni maxim. Garniturile se uzeaza si pierd aer si iar este nevoie sa umfli foarte des la ele. chiar asa dificile si greu de intretinut sunt? Adica as vrea o furca care sa o tin 1 2 ani fara sa-i fac nimic, merg cu ea doar pe strada, si dupa un an 2 sa mergi si maxim sa o cureti si aia e. . multumesc mult

Intrebare - ce faci cu bicla? Daca e strict pt sosea e doar un pitic scump si inutil. O furca fixa e mai mult decat suficienta. Daca vrei sa iti satisfaci piticul - nu e dracu asa de negru. Adica service-ul se face la un numar de km - km pe care ii gasesti in manualul online al furcii. De altfel cam la toate furcile se face un service la un nr de km - dar acu' multi "uita" asta. Service-ul - ca pret - era pentru o Reba Rockshox undeva la 150-170..nu mai stiu exact. 120 parca kitul de servie si restul manopera. La ce ti-am recomandat ma astept sa fie mai ieftin un pic.

Entry level iti recomand gama recon de la Rockshosx - https://www.sram.com/rockshox/family/recon sau Raidon de la suntour - http://www.srsuntour-cycling.com/components/fork/Raidon-29-5855.html. Astea le gasesti sub 100 EUR la reduceri (bike-discount/rcz). Cand zic entry level - ma refer ca sunt cele mai ieftine pe aer - nu ca ar fi proaste - ba din contra.  Daca ai de ales merge spre rockshox - service mai ieftin si se pricep mai multi la ele + piese de schimb mai dese. Odata cu ele ia-ti si o pompa de furca. Chit ca nu pierd aer - si nu prea pierd - o sa ai nevoie sa ajustezi presiunea in functie de greutate. A, si nu uita sa iti iei cu blocare - Remote Lock. Vei avea nevoie pe sosea de el..ca sa o blochezi.

• Upvote 2

Offtopic.
Acesta este un răspuns model.
Felicitări @tzunoi!

• Upvote 1

Nici un producator nu recomanda service in functie de nr de km, ci in functie de ore (perioada de timp) de utilizare.

Cu cat faci mai des service la furca, cu atat vei schimba mai tarziu simeringurile/bucsele/garniturile. Iar daca faci singur service-ul (nu-i deloc rocket science) te costa doar uleiul/vaselina.

Daca furca pe aer nu are probleme, trebuie foarte rar sa-i ajustezi presiunea.

as vrea o furca care sa o tin 1 2 ani fara sa-i fac nimic

Nu-ti lua furca cu suspensie. Daca 2 ani nu-i faci service se va comporta aproape ca o furca rigida...

• Upvote 1

Nu neaparat,furca mea nu vazut service de aprox.4 ani si se comporta impecabil.

• Haha 1