Sign in to follow this  
romi

Scula multifunctionala de tura

Recommended Posts

De ceva timp cochetez cu ideea schimbarii sculei multifunctionale actuale cu una mai complexa, plata si mai usoara.

Pe langa setul uzual de inbusuri as mai vrea sa aiba (minim) un T25, presa de lant, levier si orice altceva mai poate fi util intr-o tura de sosea sau de munte.

In plus, nu trebuie sa fie o chinezarie ieftina de unica folosinta.

Evident, nu trebuie sa coste o avere ci undeva pana in 150RON.

Scula va fi folosita preponderent pentru ture, pentru acasa am scule individuale pentru reglaje si reparatii usoare.

Uitandu-ma pe net scula asta mi-a starnit cel mai mare interes: http://www.topeak.co...ini20pro_silver

Imagine postată

Voi ce folositi? Aveti alte sugestii?

Inca nu m-am decis deoarece in functie de parerile si opiniile voastre s-ar putea sa ma orientez catre altceva.Va multumesc anticipat de reply-uri.

O am de aproape trei ani (am pierdut-o pe prima dupa vreo 4 luni, am achizitionat acelasi model). In Bucuresti ar trebui s-o gasesti la BikeXCS, eu de-acolo am luat (partener oficial Maros, dar mai sunt si altii care vand chestii importate de ei - de ex. magazinu' ala de pe Nerva Traian care nush cum il cheama)

Levierele nu-s chiar ideale si necesita un pic de atentie - fiind metalice si produse prin stantare prezinta riscul de a zgaria un pic janta, dar oricum sunt mai bune decat orice improvizatie cu surubelnite sau inbusuri.

Daca ai timp si chef poti incerca sa le finisezi mai bine marginile, insa am impresia ca-s galvanizate cu ceva iar operatiunea asta le-ar strica protectia la coroziune.

Cheia de spite iarasi nu e prea fericita din perspectiva usurintei / vitezei / comoditatii in utilizare. Risca sa strice nipluri intepenite, mai ales daca nu e infipta bine pan' la capat, suprafata de contact fiind mica (chiar si asa, pe toate laturile, e totusi o lama destul de subtire cu gauri patrate).

Nah, compromisurile inerente atunci cand incerci sa bagi cat mai multe in cat mai putin spatiu si nici sa nu coste un rinichi. Dar cand e vorba de urgente pe coclauri ....

Restul sculelor sunt foarte ok.

Topeak Alien II folosesc, are si presa de lant si 2 leviere. E putin greoaie dar are 26 functii. Ce imi pare interesant e ca se desface in 2 jumatati, una cu imbusurile si alta cu presa de lant si surubelnita, un cutitas (cu care m-am taiat din neatentie:D)

LE: 270g cantareste

pentru acasa am scule individuale pentru reglaje si reparatii usoare.

Mai bine folosesti aceleasi scule si in ture. O punga, o mica geanta sau o cutie mica nu sunt asa de greu de gasit. Singurul avantaj al multifunctionalelor e ca stii ca ai toate sculele la tine. In rest doar dezavantaje: sculele sunt mai incomod de folosit, daca se strica una din scule trebuie sa le inlocuiesti pe toate, multifunctionalele de calitate sunt mult mai scumpe decat un set compus din aceleasi scule individuale (de calitate similara sau mai buna), pot sa aiba scule ce nu iti sunt de folos la bicicleta ta sau e posibil sa lipseasca scule de care ai nevoie.

Mai bine folosesti aceleasi scule si in ture. O punga, o mica geanta sau o cutie mica nu sunt asa de greu de gasit. Singurul avantaj al multifunctionalelor e ca stii ca ai toate sculele la tine. In rest doar dezavantaje: sculele sunt mai incomod de folosit, daca se strica una din scule trebuie sa le inlocuiesti pe toate, multifunctionalele de calitate sunt mult mai scumpe decat un set compus din aceleasi scule individuale (de calitate similara sau mai buna), pot sa aiba scule ce nu iti sunt de folos la bicicleta ta sau e posibil sa lipseasca scule de care ai nevoie.

ai dreptate si nu.

Nu dpdv al volumului si greutatii. De exemplu la turele scurte "utilitare" prin oras. Sa zicem ca mergi sa platesti facturile, iei ghiozdanu cu tine doar pt scule? sau iei un multitool in buzunar?

Prin oras cred ca e suficient sa ai niste leviere si o camera de rezerva (sau nici astea). Si oricum prin oras cari un lant sau un U-Lock mult mai greu decat niste inbusuri. Dar el vorbea de "tura de sosea sau de munte".

Eu o folosesc pe asta http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=2607;page=1;menu=1000,185,186;mid=56;pgc=0

Imagine postată

de vreo 4 ani. Foarte practica si intradevar ergonomica. Poti folosi orice trusa de buzunar. Eu nu le prefer pe cele cu presa de lant incorporata. Daca ajungi sa te lase lantul in drum, inseamna ca nu prea faci intretinerea cum trebuie. Extrem de utile sunt insa powerlinkuri de rezerva. Intotdeauna port una la indemana :)

Eu folosesc acest produs: Linkul meu

Chiar daca pare chinezarie sunt multumit de calitatea otelului din care este facut. L-am folosit de cateva ori (imbusurile si surubelnitele) si nu dau semne de uzura. Am citit in comentarii ca presa pentru lant este de slaba calitate, nu pot confima si nici infirma, nu am folosit-o inca.

Eu pe asta o am în plan de prin primăvară dar din păcate tot timpul s-a găsit altceva mai necesar.

Deci nu-ţi pot spune cum rezistă în timp dar ţinând cont că piesele sunt din Cr-V nu cred că se uzează rapid.

Este corect ce spui si ai dreptate. Eu insa nu am fost foarte explicit. Ma refeream la tura de sosea de cateva ore, max. 8-9. Ideea este ca in acest gen de ture nu iau decat strictul necesar ce incape in buzunarul tricoului/jachetei si in borseta de sub sa. Adica o camera de 23, pompa, jacheta de vant/ploaie, multi-tool-ul, kit de pana si alte cateva nimicuri necesare.

Mda... destule scule faine... :)

Eu folosesc setul asta de scule:

Imagine postată

Nu stiu din ce material este, cred ca crom-vanadiu, pentru ca l-am folosit intensiv si niciuna din scule nu s-a deformat/tocit/rasucit. Nu a aparut nicio uzura in timp, cum am patit cu alte scule din metal indoielnic. Contine toate imbusurile, surubelnita in cruce si normala, presa de lant pentru toate lanturile, plus un torx pentru discurile de frana.

Eu folosesc SKS T-Worx Multitool cumparata de pe CRC prin iunie anul asta.

Imagine postată

Multumit de ea, are tot ce am eu nevoie, dar este cam grea, 203g.

In caz ca mai e cineva care crede ca si ceva (foarte) ieftin e la fel de bun, pun o poza care poate fi considerata echivalentul tehnic al cunoscutei expresii: "sa=ti moara la intrare" http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Cam ai dreptate... Tocmai de aia vreau sa iau o scula "de firma"... :) Nu ca asta ar fi infailibila dar sansa sa se strice repede este mai scazuta.

Un SKS T-Worx Multitool am distrus si eu, dacă strângi un pic prea tare, cum ar fi la șinele de la sa riști sa ramai cu scula in mina împrăștiata, e foarte slab sistemul ala de plastic in care sta șurubul ala pe care sunt prinse imbusurile, nu face bani deloc.

Daca cedează cândva aia de la BBB o sa iau asa ceva ca are si cutit :) http://bikefun.ro/product/scule-merida-17-functii-1763

Eu am tot avut probleme cu tija de la sa in ultima vreme (s-au tocit ridurile) si am strans surubul ala de multe ori cu scula de care am pomenit mai sus

si nu am avut nici o problema, a ramas intacta.

Poate ai strans tu mai tare decat trebuia sau era mai veche scula, folosita mai intens.

E clar ca nu te tine o vesnicie, dar trebuie avut grija si la modul de intrebuintare.

eu eram la un pas sa iau un SKS cu presa de lant, dar cand am pus mana pe el m-a dezamagit finisajul inbusurilor: nu erau lucioase, line, ci mai degraba aspect de fonta turnata. Nu mi-au inspirat incredere, si era si mare si greu ca dracu. Am luat asta mai ieftin (35 lei, parca) si o folosesc doar la ture lungi, e foarte anapoda sa lucrezi cu ea, e mare si atarna presa de lant, te incurci in inbusuri etc. Inbusul de 8 e degeama, m-am lamurit pe propria piele ca nu poti strange nimic (adica surubul axului de monobloc) cu parghia aia scurta, deci poate fi omis fara griji. Prin oras port dupa mine cheia antifurt de la QR-urile de cursiera, care are doar inbus de 4,5,6 si phillips. Daca ar fi sa cumpar o scula pentru carat prin oras/ture as alege ceva asemanator, adica asta.

Eu am un bikepositive care are si presa de lant. Il folosesc de vreeo 3 ani si mai recent am folostit si presa de cateva ori. Caliatatea inbusurilor cam lasa de dorit si a si ruginit saracu putin dar mai rezista :)

aham, bun, deci sa ma bazez pe ea doar pana cand am nevoie sa o folosesc :D