bedstefan

Sudura cadru aluminiu

Recommended Posts

Stefane, nu exista decat o singura solutie. Foarte durabila. Sa iti iei un cadru nou.;) Pe asta doneaza-l lu domnu Gogosar sa-si faca reclinata si fa cat mai repede o vizita, unde am fost noi doi si intraba-i cum stau cu cadrele de Pyxis. Nu merita sa te risti. Ai comis-o, asta este. Bine ca nu ati patit voi ceva.

Deja sunt acasa.

Ia vezi mai sus cine l-a cerut primul. SI oricum tie nu ti-l da ca ii schimbi firma :P

O sa treaca la Gogonteam.http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Mah dar nu-i spune nimeni de faptul ca o sudura in AL trebuie ulterior tratata in cuptor pt ca altfel se rupe ca hartia ?!

Se va decali toata zona, apoi se rupe spre spate cu toata prinderea de la tija de sa.

Precis stii asta din auzite,nu e adevarat!:)

o sudura cu tehnologia potrivita si cu adaos mare de material e foarte durabila. o sa arate ca un muc de tzigara dar o sa tina. am vazut cadre/leviere frana/patine de schimbator reparate asa.

magellan-ul este intradevar terminat. merita facut din el un city bike si mers pana cedeaza complet.

magellan-ul este intradevar terminat. merita facut din el un city bike si mers pana cedeaza complet.

Doar daca te asiguri ca il faci cadou unui dusman inainte sa "cedeze complet". Pentru ca asta se va intampla foarte brusc intr-un moment foarte nepotrivit :)

o sudura cu tehnologia potrivita si cu adaos mare de material e foarte durabila. o sa arate ca un muc de tzigara dar o sa tina. am vazut cadre/leviere frana/patine de schimbator reparate asa.

Si sti cumva unde au fost facute respectivele suduri?

Precis stii asta din auzite,nu e adevarat!:)

Ai dreptate, din auzite,..., am auzit de la un inginer specializat in orice fel de sudura, cel mai renumit de fapt din Bucuresti care cand i-am zis ca vreau sa fac ceva asemanator mi-a raspuns ca el nu-mi ia banii pe asa ceva. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif

Doar daca te asiguri ca il faci cadou unui dusman inainte sa "cedeze complet". Pentru ca asta se va intampla foarte brusc intr-un moment foarte nepotrivit :)

Eh,nu cred ca o sa se rupa bicicleta in 2. Totusi in poze n-am vazut crapaturi,doar niste infundaturi mari. Intai crapa,apoi scartaie...

De ex,stiu un caz in care un cadru de trekking avea o fisura neobservata jos,intre downtube si headtube (loc tipic) care tot scartaia,dar omul a dat "remind me later". Mergand prin oras pe un drum neted i s-a retezat complet downtube-ul,a oprit s-a uitat si apoi si-a continuat drumul http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif . Pana a ajuns la magazinul de bike toptube-ul arata ca unul de Scalpel mai vechi,adica asa :

Imagine postată

Ma gandesc ca atat timp cat nu cobori muntii la viteza,mai merge tras de rupturi.

Si sti cumva unde au fost facute respectivele suduri?

Prin Ploiesti pe undeva,pot sa fac rost de un nr de tel daca te intereseaza.

Ai dreptate, din auzite,..., am auzit de la un inginer specializat in orice fel de sudura, cel mai renumit de fapt din Bucuresti care cand i-am zis ca vreau sa fac ceva asemanator mi-a raspuns ca el nu-mi ia banii pe asa ceva. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif

da' ce inginer e ala de umbla cu aparatul de sudura ? asa rau e in Bucuresti,cei mai renumiti "ingineri-sudori" stau la carpit ?

nu e nevoie de asa ceva,tot ce trebuie e un mester cu instalatie TIG si niste aluminiu pt ranforsare. Invata sa exploatezi lucrurile 100% inainte de a da banii pe altele.

O sa incerc sa pun o poza cu sudura de pe bicicleta mea de iarna/vreme proasta care din 2006 incoace tine f bine.

Prin Ploiesti pe undeva,pot sa fac rost de un nr de tel daca te intereseaza.

Da sunt interesat. S-a crapat chiar sudura in sine. Ea are sa zicem un cerc complet, si 1/4 - 1/3 din el e fisurat. Fix la imbinare.

off.. promisesem omului un nr de telefon la sudor si am si uitat.

@axe iar cu baietii si inginerii de pe net ?

alt cadru sudat acum multi ani de zile:

post-6663-0-51691300-1322419076_thumb.jpgpost-6663-0-15549100-1322419065_thumb.jpg

marti pun poza si cu al meu sa vezi acolo ciomu.