Sign in to follow this  
Manuel

KONA DEW vs. ORBEA ERANDIO

Kona sau Orbea?  

1 member has voted

1. 1. Kona sau Orbea?

Recommended Posts

Doar una :))

Mai pune aici daca mai ai! Macar cu poze sa ma mai delectez si eu pana ajunge a mea...

Manuel, eu mi-am luat ieri o Kona Dew si am si dat o tura cu ea, normal ;-).

Sunt foarte multumit de ea si cred ca voi fi si mai multumit dupa ce ii voi monta noua sa, mai mare si cu silicon in pernute :)

Cum ti-am mai zis si cu alta ocazie :D , s-o stapanesti sanatos!

Nu ti se par cam firave rotile? Tocmai m-am cantarit si previziunile initiale s-au dovedit optimiste, acum bat spre 120 kg. :)

Ar trebui infiintata o sectiune cu ciclistii XXL Imagine postată

Firave? Nu cred. Eu am facut aseara o tura destul de lunga, cam 45 min prin parcul Kiselleff si s-a comportat ok. Iti dai seama ca alea 120 kg date de ei ca limita nu sunt calculate la mustata, sigur suporta si mai mult. :)

Eu oricum abbia astept sa vad cum e cu noua sa pentru ca saua standard e cam tare...

In sfarsit a venit!8-)

Am facut vreo 2 km, merge beton! :) Maine sper sa fie frumos ca sa pot face o tura mai lunga.

Imagine postată

Imagine postată

Platit avans pe 30 aprilie, ajuns astazi. In fine, mai bine mai tarziu decat niciodata... incepusem sa-mi pierd speranta 8-)

S-o stapanesti sanatos!

Happy riding...

Mai asteptam impresii din mers :-)

Have fun!

Dan

Sa pedalezi cu placere. Nu uita de revizia de 10 zile sau 100 Km 8-)

Multam mebe!

Azi am mai dat o tura, bicicleta merge impecabil doar ca cele 120 kg, 18 ani de fumat si sedentarismul isi spun cuvantul. Dupa ~ 20km cu o viteza medie de 21 km/h, m-au lasat pe rand fundul, picioarele si plamanii; e musai sa ma las de fumat!

Am o intrebare: la magazin mi-au montat ciclocomputerul si au uitat sa-mi mai dea instructiunile; imi apare un meniu ODO or smth cu o valoare de ~ 36 dupa drumul asta... ce reprezinta?

Incearca sa-ti spuna in moldoveneste ca tocmai ce ai adunat 36 de km parcurisi pedala dupa pedala. Stai relax ca este de bine.

Va salut si eu "Manuel de la Braila" 120 kg, 18 ani de fumat si sedentarismul ....

Urmaresc de putin timp forumul si sunt incantat de ce aflu aici.

La fel ca si Manuel doresc o bicicleta intre 1500-1800 ron ca mai scumpa nu are rost. Asfalt 90%

Problema ar fi dealerul ... asa ca daca aveti conostinte despre acestia in BR, CT, TL, CL, GL, IL. va rog sa postati.

http://www.ghost-bikes.com/2008/typ.php?bid=57&kkid=13#

GHOST CROSS1800 - cadru: 7005 prindere disc, 49 – 61 cm

furca: RST Neon ML T8 LO, 60 mm

ghidon/pipa: GID, 600 mm cuvete Ritchey

pedale: GHOST light

sa: Selle Royal Viper URC men, tija:GID 31,6

schimb.fata Alivio, spate Alivio

manete schimb./frana: Shimano Alivio STI

monobloc, foaie ped: Shimano Alivio

frane: Shimano

cauciuc: Schwalbe Fast Fred Light

jenti: Alex X 2100, butuci: Shimano, spite: DT 1,8

pinioane: Shimano

greutate: 12,9 Kg

Sper sa nu fie prea stupida urmatoarea intrebare, totusi risc...

Asadar, mi s-a pus pata rau de tot pe modelul asta http://www.stevensbikes.de/2008/index.php?bik_id=325〈=en_US§=equipment#inhalt

Pot sa fac cumva s-o transform pe a mea in ceva asemanator? Cadrul meu se preteaza la asa ceva? Si daca da, ce piese ar trebui inlocuite? Ar merge cu furca mea sau trebuie neaparat furca rigida?

Din cate se vede analizind bicicletele in paralel S C 105 si S G X3 poti pastra basca de pe sa si eventual soneria.

Te stiam om serios!

Sper sa nu fie prea stupida urmatoarea intrebare, totusi risc...

Asadar, mi s-a pus pata rau de tot pe modelul asta http://www.stevensbikes.de/2008/index.php?bik_id=325〈=en_US§=equipment#inhalt

Pot sa fac cumva s-o transform pe a mea in ceva asemanator? Cadrul meu se preteaza la asa ceva? Si daca da, ce piese ar trebui inlocuite? Ar merge cu furca mea sau trebuie neaparat furca rigida?

Welcome to the Club!

Se pare ca te-a prins si pe tine flama... mai stiu si pe altii.

Sfatul meu:

Pastreaz-o pe X3 asa cum e si cumpara si cursiera. Astfel vei avea ocazia sa compari linistit cele doua modele.

Dupa ce te vei lamuri, vinzi una din ele... Bineinteles ca pierzi la bani, dar nu prea mult.

De transformat (upgrade), piesele luate separat din magazin costa mult mai mult decat daca iti iei bicla gata echipata.

Manuel, esti la fel ca mine (inaltime/greutate). Esti atat de bun sa-mi spui de unde ai luat bicla ? Nu imi este clar, ai luat-o direct de la Stevens ? De la magazinul din Iasi ?

Daca din Iasi, te rog da-mi PM datele lor de contact, iau in calcul sa iau si eu un http://www.stevensbikes.de/2008/index.php?bik_id=380〈=en_US , cadru de 58 8-)

merci anticipat