jmen_roby01

Doresc lista cu substante dopante!

Recommended Posts

Va rog sa ma ajutati!

Consum creatina,glutamina si taurina in POWER DRINK,si nu stiu daca acestea sunt omologate de ciclism!Ma puteti contacta prin id-ul:jmen_roby01

Stiu eu pe unii care alergau cu piramidon de rupeu pamantul. Credeau ca-i adus de...dincolo :cool:. Placebo...

Nu ai voie cafeina?:confused:

* Următoarele substanŃe incluse în Programul de monitorizare pe 2008 (bupropionă, cafeină, fenilefrină,

fenilpropanolamină, pipradol, pseudoefedrină, sinefrină) nu sunt considerate substanŃe interzise.

* Următoarele substanŃe incluse în Programul de monitorizare pe 2008 (bupropionă, cafeină, fenilefrină,

fenilpropanolamină, pipradol, pseudoefedrină, sinefrină) nu sunt considerate substanŃe interzise.

am vazut. De asta eram si confuz

Cafeina consumata in cantitati mari poate provoca grave probleme de sanatate. Sau inregistrat chiar si decese. Un sportiv francez chiar a murit din cauza consumului de bauturi energizante, Red Bull. Deasemenea un irlandez a murit dupa ce a consumat 4 doze, inaintea unui meci de baschet. Franta a interzis comercializarea de bauturi energizante Red Bull (bautura energizanta cu cel mai mare continut de cafeina 80mg) pe teritoriul ei. Nu sunt sigur, dar cred ca si in Norvegia e interzis consumul de red bull. :confused:

Franta a interzis comercializarea de bauturi energizante Red Bull (bautura energizanta cu cel mai mare continut de cafeina 80mg) pe teritoriul ei.

Atunci ce mai ramine pentru : http://www.ciclism.ro/forum/member.php?u=1664

Votez pentru nitroglicerina :(; un p.. mai putin :).

(bupropionă, cafeină, fenilefrină,

fenilpropanolamină, pipradol, pseudoefedrină, sinefrină)

:) stiti la ce m-am gandit cand am citit asta:

la episodul ala din Tom si Jerry in care face Jerry un cocteil fumigen si ciudat, cade in el si dupa aia il ia la bataie pe motan de ii sar fulgii...

nu ma pot oprii din ras...

Cafeina/cofeina e, cum se mai zice, frectie.

Taurina.... asta e una din cele mai mari prostii. Problema energizantelor este ca mecanismul lor de actiune nu face decat sa inlature senzatia de oboseala facandu-te sa suprasoliciti organismul. Poate fi folosit la un moment dat dar nu in mod frecvent pentru ca nu face decat sa duca probleme grave si decese.

Cafeina/cofeina e, cum se mai zice, frectie.

Taurina.... asta e una din cele mai mari prostii. Problema energizantelor este ca mecanismul lor de actiune nu face decat sa inlature senzatia de oboseala facandu-te sa suprasoliciti organismul. Poate fi folosit la un moment dat dar nu in mod frecvent pentru ca nu face decat sa duca probleme grave si decese.

corect.

asta stiam si eu, faptul ca cofeina/cafeina nu face decat sa acopere cumva oboseala.

;) stiti la ce m-am gandit cand am citit asta:

la episodul ala din Tom si Jerry in care face Jerry un cocteil fumigen si ciudat, cade in el si dupa aia il ia la bataie pe motan de ii sar fulgii...

nu ma pot oprii din ras...

:D:D:D si dupaia cand trece efectu bauturii, jerry se miceste si tot ia bataie de la tom. Se poate desprinde o mica invatatura de aici ;)

• Upvote 1

oare in Ro , la concursuri se fac teste antidopping ? Sau premiile din RO sunt neinteresante , incat nu conteaza cati vor sa castige ceva , iar unul mai "destept" se indoapa cu substante , de alearga pe langa ei cu bicla in spate si la sfarsit ii mai arde si de intors acasa pe bicla ...

Din cate stiu, teste antidopping se fac doar la cerere, de Federatie sau reclamanti. Atata timp cat nu se joaca pe bani seriosi, care ar fi interesul (lasand la o parte etica si deontologia)?

Nu ai voie cafeina?:confused:

imposibil......tot timpul vad ciclisti in marile tururi care beau cola care contine cafeina

oare in Ro , la concursuri se fac teste antidopping ? Sau premiile din RO sunt neinteresante , incat nu conteaza cati vor sa castige ceva , iar unul mai "destept" se indoapa cu substante , de alearga pe langa ei cu bicla in spate si la sfarsit ii mai arde si de intors acasa pe bicla ...

Se fac,pt sportivii legitimati,dar destul de rar pt ca sunt scumpe. Anul asta stiu ca s-au facut la turul Romaniei si cel al Sibiului,dar sunt f superficiale si se pot vicia usor. Din cate stiu anul trecut l-au prins pe castigatorul turului Romaniei Koev drogat,dar ala a cerut analiza la proba dar dobitocii i-au pierdut proba b,cu asa cretinii la autoritatea antidoping iti dai seama ce relaxat a venit omul de a castigat anu asta turul Sibiului.

La maratoane nu te verifica nimeni,mai baga baietii in ei,stiu ei care :)

@andrew41 - cafeina este admisa pana la o anume valoare,pana cand nu sporeste performantele. nimeni nu cred ca o sa bea 2l de cafea concentrata fara efecte secundare,la fel si cu bicarbonatul de sodiu si ala e dopant in cantitati industriale.

• Upvote 2

La maratoane nu te verifica nimeni,mai baga baietii in ei,stiu ei care :)

Am mai auzit asta dar,de fiecare data,doar pe argumente gen : "pai nu vezi ce bine merge,trebuie sa bage ceva !?!" sau "anul trecut mergea mult mai prost,anul asta a lasat tot in urma,nici macar X nu i-a facut fata". Eu ,sincer,am indoieli mari ca cineva al carui scop este sa iasa pe podium la un maraton din Romania ,baga ceva in el/ea.

Daca cineva vrea sa se dopeze si trece peste posibilele(probabile) probleme de sanatate ce pot aparea si priveste problema : vreau pe podium,podiumul imi aduce bani,atunci tot nu merge treaba pentru ca dopingul costa si nu prea vad motive financiare pentru care sa o faca (premiile sunt mici,mult prea mici ca sa acopere cheltuielile).

Deci,de ce s-ar dopa cineva in aceste conditii ? Doar ca sa se suie pe podium ,sa fie in centrul atentiei si sa aiba impresia ca e mai bun ca ceilalti? Daca raspunsul la ultima intrebare este da,atunci nu dopingul este cea mai mare problema a lui(ei) ci o problema psihica.