h3x0r

Reconfigurare Bicicleta

Recommended Posts

Arata super bine. Ce daca sunt 30 de euro? Esi cat sunt?

>>21.09 $ << cu tot cu transport. La valoarea asta nu se plateste vama sau tva.

dar, cand omul dispune de cascaval isi face bicla dupa cum vrea muschiul si ochiul lui ;)

"dar, cand omul dispune de cascaval isi face bicla dupa cum vrea muschiul si ochiul lui "

Maxim de adevarat. :) Sau, ca sa reformulez, daca tot e Alu, macar sa fie una faina, ce naiba. :D

Despre ESI Chunky nu am citit niste lucruri tocmai faine, cum ca ti-ar aluneca palmele pe ele cand e ud/transpirata palma.

In plus, fiind Chunky...cica pierzi un pic din feedback-ul care ti-l ofera ghidonul, ceea ce-mi pot inchipui.

In plus, am niste ESI acum pe bicicleta si s-au aplatizat de tot, si-au pierdut forma.

Asta e o discutie ca si "De ce iei Durin si nu-ti ajunge Reba?". :)

Am vrut niste grips cu lock-uri, si de ce sa iau grips cu cauciuc sau alte minuni, si sa nu-mi mangai palmele cu fineturile astea? :)

I got them... :) Altceva n-am găsit la capitolul design

Imagine postată

Important: trebuie musai să folosești mănuși cu gel serios, asta pentru că nu sunt foarte extraordinare - în special la drum lung - și aici mă refer strict șosea. La off-road s-ar putea să fie și mai nasol, nu știu... :-

Imagine postată

Materialul este foarte fin și plăcut la atingere, bine lucrat și se șterg repede de jeg ;) Pe timp de ploaie, nu știu cum se comportă - dacă sunt alunecoase - ... înclin să cred că nu!

Baftă ;)

Paule, la tine le-am vazut prima data pe viu si mi-au facut o impresie foarta buna. Normal ca tu stii cel mai bine cum e cu ele.

;) nu încerc să-l descurajez pe h3x0r ci îl pregătesc mental :) Nu cred că există cu adevărat manșoane perfecte. Am tot schimbat de-a lungul anilor și m-am lovit de aceeași problemă! Pân`la urmă cu mănuși mai bune ne scoatem ;)

Ceva de genul ăsta - la gel mă refer -

Imagine postată

Yup, printre altele! Folosind și alte mănuși pe manșoanele astea, am putut face comparația ;) Castelli sunt cele mai bune până acum!

Shaize..cum ar zice neamtul. :- Eu nu obisnuiesc sa port manusi, nici la sala, nici nicaieri.

Tradu, nu sunt extraordinare, te rog; :)

Vibratiile ar trebui sa le rezolve furca, deci cu incheieturile plec intregi si fara artrita.

Raman durerile in palme....ca vad ca sunt subtiri, altfel n-ar fi si light.

Ma uitam si eu de niste manusi, dar, nu-i prea mult gel pe acolo? Nu se simte prea pufoasa treaba ? Mansoanele mele de acum, se simte ghidonul prin ele, sa confirme Krazy, dar nu ma deranjeaza. In fine, si ghidonul e de carbon. Am facut si drumuri lungi.

Poate ar trebui sa execut miscarea asta pentru un oarecare confort, sa iau ghidon de carbon, cu mansoanele astea, sa nu loveasca fierul de aluminiu in palme.

Daca vorbesti de mansoane, din cate stiu eu, au aproximativ 100 g. La greutatea asta nu prea sunt light. Daca le compari cu unele de 300 de g sunt ok. Dar in comparatie cu unele de 20 g?

„Tradu, nu sunt extraordinare, te rog” - faptul că tu de fel nu obișnuiești folosința mănușilor, le vor face nu extraordinare ci extrem de nesatisfăcătoare, mai ales vara, când transpirația mâinilor își va face prezența. în cazul ăsta sigur va apărea și „alunecarea” ;)

„sa iau ghidon de carbon, cu mansoanele astea” - inelele de prinderea manșoanelor pe ghidon sunt din aluminiu și necesită o strângere destul de fermă pentru a evita deplasarea lor în timpul mersului, nu mai spun la condițiile de off-road ;) Există un risc la mijloc: cum pe manșoane nu specifică regimul maxim de strângere, exprimat în NM, trebuie să ai mare grijă la ghidonul de carbon ;)

„nu-i prea mult gel pe acolo? Nu se simte prea pufoasa treaba?” - nope, sunt ideale!

Ok, castelli sa fie. :D

De pantofii astia MTB ce parere aveti? http://www.bike24.co...,58;mid=0;pgc=0

Par destul de flexibili incat sa se poate merge cu ei relativ lejer ? Ca asta cam caut in definitiv.

Ca grips, m-am reorientat: http://www.bike24.co...,90;mid=0;pgc=0

N-are rost sa iau grips Fizik XC, ca sa-mi iau si manusi de 30e , ajungand la 60e pentru astea 2.

Manusi as lua doar in eventualitatea in care cad, dar n-am avut cine stie ce probleme sezonul asta in afara de-o cazatura pe asfalt care mi-a razuit palma nitel mai tare. O sa vad cu manusile.

Există un risc la mijloc: cum pe manșoane nu specifică regimul maxim de strângere, exprimat în NM, trebuie să ai mare grijă la ghidonul de carbon ;)

Parca era trecut pe cutie. Pe ele nu se trece din motive estetice. Nici la Rolls nu este montata eticheta cu presiunea in roti ;;)

Nope, m-am uitat acum (mai am un set) și nu specifică nimic referitor la „NM” doar din ce sunt făcute și gramajul. M-am uitat și la alte manșoane pe care le am (Token)... același lucru ;)

App pe astea am să le vând - sunt noi nouțe -

pantofii zic sa ii probezi intai, nu corespund chiar ok numerele, sau te orientezi in functie de aia ai mei care iai purtat

erau 45

nu stiu ce Esi ai tu (ultima data aveai niste mizerii) dar ale mele le-am taiat lem brutalizat am fost cu ele si la prima evadare si nu sa aplatizat nimic, iar fara manusi senzatia e bestiala , ai senzatie de confort si control

Mihai, daca iti iei pantofi Shimano, fii atent ca nu se potrivesc numerele cu ce porti la incaltamintea normala. Nu stiu daca si la alte marci se intampla acelasi lucru. Eu port 40 si Shimano mi s-au potrivit 42.

N-are rost sa iau grips Fizik XC, ca sa-mi iau si manusi de 30e , ajungand la 60e pentru astea 2.

Poate te imprietenesti cu ceva din casa Ergon.

Compizitia "cauciucului" a fost schimbata / imbunatatita iar coarnele nu mai sint din magneziu ci din aluminiu.

http://www.bike-comp...kergriffe-.html

Eu am un model vechi care din punct de vedere ergonomic m-a satisfacut; materialul (cauciucul) lasa mult de dorit.

@Frank: Am vazut ca Ergon a prezentat la un targ international, prin toamna daca nu ma insel, o sa. Ai idee daca a inceput sa se vanda in magazinele din Germania? Multumesc.