Guest again

Pot sa pun ghidon si roti de cursiera pe un mountain bike?

Recommended Posts

Guest again

Am si eu o intrebare sper ca am intrat bine aici ca sa postez

Eu am o bicicleta mountain bike cu roti groase si ghidon drept as vrea daca se poate sa pun pe ea roti subtiri de cursiera si ghidon de cursiera daca se poate sa pun pe ea sau nu sa imi spuneti va rog:)

Guest again

ok multumesc atunci trebuie sa imi cumpar cursiera puteti inchide topicul.....

Bine again; cind mai ai astfel de intrebari incearca si tu aici :

Ciclistul incepator. Sfaturi despre produse

sau aici :

Tehnica si lifestyle

se potriveste mai bine .

Spor la cumparat; dar prima data incearca sa te informezi ca nu e vorba de cumparat o pereche de chiloti sau un CD cu manele :(.

Nu, nu poti sa pui, dar se gasesc cauciucuri mai subtiri si cu mai putine crampoane, asa numitele slikuri

:D Imi aduc aminte de Univega lu` Cip cu care a si castigat un titlu national la ciclocros in '98-'99: MTB 21" full LX (ala negru pe 8 pinioane) de XC; a dat jos rotile de 26" si a bagat roti de "omor" pe 28", a dat jos V-urile punand o frana gen Mafac daca-mi aduc eu bine aminte care s-au potrivit manusa, apoi ghidonul straight l-a inlocuit cu un ghidon de cursiera cu ergopowere Dura-Ace pe 8 (ST-7700 - modelul ala de pana in '95), inlocuind excelentul GripShift SRT 800 X-ray cu succes iar bike-ul a fost gata. Deci, se poate! Nu-i bine sa pleci la drum cu ideea ca "nu, nu cred ca merge", trebuie sa inlaturi sistematic piedicile aparute, lasandu-ti imaginatia sa zboare.

Cu mentalitatea asta a ajuns rusul in Cosmos, iar romanul preluand-o, a facut din rahat bici care una peste alta, mai si pocneste. Si mai face si vraji. Biciul.

In pricipiu orice e posibil,dar pe linga imaginatie e nevoie si de dibacie.

Unii nu stiu sa schimbe un lant ,sau sa regleze un schimbator....

ba se poate! dar trebuie sa montezi frane de cursiera iar majoritatea cadrelor de mtb permit montarea de clesti de frana pt cursiera pe spate. Mai ramane sa vezi deca si furca are o gaurica pe centru ca sa poti baga un cleste de frana pe acolo! cel mai bine roaga un cunoscut care poseda cursiera sa faceti o incercare. Eu am facut si a mers;-) depinde de cadru si furca! Loc este dar se prea poate sa nu ai cum sa montezi franele.

In privinta ghidonului...... bineinteles ca se poate! ramane sa vezi cum rezolvi cu schimbatoarele.

de exemplu pe www.cyclofiend.com poti gasi cateva sugestii pentru modificarile care vrei sa le faci.La americani reconversia unor biciclete vechi e o moda si de multe ori rezultatele sunt extraordinare.

Da pai eu am inceput sa ma ocup de un asemenea proiect deocamdata am schimbat rotile(de la 26" la 28") si frinele desigur (pentru ca aveam v-brake)

Cercurile de roata sunt Remerx t330 taurus , butuc fata novatec , butuc spate shimano fh-rm90-8 , spitele nu am idee din ce material sunt facute :oops: , clestii de frina sunt de la Weinmann cu saboti Acor

Mai trebuie sa schimb ghidonul cu unul de cursa si shifterele (eu am acum shimano rapid-fire) cu unele Sora sau Tiagra , iar furca inca nu stiu cum o sa modifice geometria biclei daca ii pun una de cursa poate gasesc la un prieten sa fac o proba

Imagine postată

aceasta este bicla la ora actuala peste o sapt. o sa ma ocup de shiftere si ghidon

O singura intrebare am : pot sa ii pun furca de cursa ? sau se modifica geometria biclei

Am pus decurand furca de cursiera pe cadru de MTB, a iesit ceva care la vedere nu e chiar frumos, iar la drum de-a dreptul chinuitor. Furca e mai putin inalta ca una de MTB (cu suspentie) din care cauza pare bicicleta mai lunga si ma afecteaza la sira spinarii. Poate cu pipa mai scurta....

Dar sunt multe chestii pe care nu stiu a le spune in cuvinte din lipsa experientei care m-au hotarat sa caut cadru de cursiera. De exemplu dificultatile la montarea angrenajului 52-42 si a deraiorului fata.

dap ... sunt adevarate piese de muzeu dar inca isi fac treaba bine , eu le-am dat o mina de vopsea neagra/mat si nici nu iti dai seama ca au o virsta venerabila

eu am luat o masura , de la axul roti spate pina la piesa cadrului care trebuie sa sustina clestele de frina am 37 cm ( la distanta asta sabotii sunt pozitionati la mijlocul reglajului , dupa cum se vede si in poza de mai jos) , cine vrea sa incerce sa puna roti de 28 ar fi bine sa masoare distanta prima data sa nu aibe surprize

aici trebuie masurat :

Imagine postată

... stiu nu prea este frumos :(

ok ms mult bobanarh o sa merg cu ruleta la mag sa masor lungimea sa nu am si eu surprize