Vali Catargiu

SCOTT SCALE 29er Expert versus...

Recommended Posts

Am o mare intrebare si aici ma adresez celor care participa la competitii si nu numai, dar care pun pe primul plan performantele si fiabilitatea.

Pe segmentul de pret cuprins intre 2200 si 2500 eur sunt 4 biciclete care ma intereseaza, dar trebuie sa ma decid doar la una (din pacate).

Prima mea optiune este: SCOTT SCALE 29er Expert (care am vazut ca poate fi cumparata si din Romania)

optiunea 2: Specialized Stumpjumper HT Comp 29er

optiunea 3: Trek Superfly 29er

optiunea 4: Cannodale Flash Carbon 3 29er - e ultima optiune datorita pretului care sare cu putin peste bugetul alocat.

Toate sunt modele de 2012, si ca si componente trebuie sa fii foarte atent ca sa faci o diferenta. Am cautat o gramada pe net, dar comparativ cu autoturismele unde gasesti teste comparative clare, la biciclete gasesti doar review-uri individuale.

Trecand peste gusturi si simpatii vreau sa am o parere bazata pe argumente clare. E vorba de multi bani in joc si stiu ca de la voi voi primi o parere pertinenta care ma va ajuta in decizia finala.

Vrei sa mai investesti si dupa sau o lasi stock? Vrei comparatie intre echipari sau doar intre cadre, geometrii etc?

Daca o iei strict pentu maraotane, ia-o pe cea cu rotile cele mai usoare.

Presupun ca ai totusi o bicicleta de rezerva, dar un alt aspect important mi se pare garantia si cat de repede ti s-ar inlocui un cadru busit.

Echiparile sunt pe plan secund dar nu de neglijat. Se pot upgrada.

Pe primul loc ne axam pe cadre. Apoi pe concept si la ce ar fi mai buna acea bicileta. Prefer maratonul, anduranta decat XC-ului si trakurile f. tehnice. Am vazut ca unii merg pe principiul 2X10 altii pe 3X10. Unii sunt echipate sram altii merg pe shimano.

Merg pe 29er pentru ca am si eu 198 cm inaltime si cred ca genul asta de cadre ma avantajeaza.

Edited by Seb
inlocuit 26er cu 29er (cred ca asta ai vrut sa zici)

Daca o iei strict pentu maraotane, ia-o pe cea cu rotile cele mai usoare.

Care crezi ca are rotii mai bune pt maratoane?

Pentru distante mai lungi este mai usor cu o bicicleta full suspention, ai un alt grad de comfort. Si la concursuri ofera un avantaj destul de mare la coborari, unde cu cele fara suspensie pe spate trebuie sa mergi mai incet, de obicei. Eu m-as orienta la un full suspention de aluminiu la pretul acela.

Am un Santacruz Superlight 26" full. Dar e destul de greu. Are aproape 14 kg. Am inteles despre carbon ca e mai soft. In fine...daca as avea banii cu caru' as merge pe un29er full.

Geometriile cadrelor seamana foarte mult la toate cele patru modele.

Echiparea se poate schimba in timp, in functie de necesitati, preferinte si bani.

Eu as alege cea mai buna furca si cele mai bune roti.

Avand in vedere ca te intereseaza strict cadrul si e importanta greutatea bicicletei, eu as lua un cadru de carbon no-name pe la vreo 4-500 usd. acu la chinezi cica exista si full de carbon de 29".

Singura problema e ca pe piese iesi destul de scump per total.

Eu as alege specialized-u fiindca este mai deosebit si mai rar la noi in tara! :D :P

ROVAL SI BONTRAGER fac roti bune.Roval este luata de Specialized,iar Bontrager de Trek.In concluzie toate sunt bune,dar trebuie sa te gandesti care iti place mai mult...

Cannondale-u este foarte pretentios la furca.

Avand in vedere specificatiile, cred ca e foarte important sa obtii un pret foarte exact pentru fiecare in parte, altfel discutia e inutila... furca cea mai buna de-acolo nu mi se pare fox ci lefty.

Nici unul din seturile de roti nu e stralucit, dar merge pentru antrenament. Poti sa iei in calcul un buget separat pentru roti de cursa, de preferat tubeless, nu neaparat ust, ceva stan's crest pe butuci hope sau novatec ar fi perfect, si cauciucuri schwalbe pacestar cu TLR si cu ceva solutie noflats.

Avand in vedere specificatiile, cred ca e foarte important sa obtii un pret foarte exact pentru fiecare in parte, altfel discutia e inutila...

Preturile cu exceptia celor de la Cannondale sunt cam la fel (diferenta de max 200 eur intre ele.). Cannondale sare de 2600 eur si asta ma face mai retinut. Furca lefty mie personal imi pare cam exotica.

...iar intre reba si fox aleg a doua varianta. Specialized are cursa de 90 si cred ca asta nu e prea bine. Scott si trek au furci mai mari. Din cauza rotilor de 29 se pare ca se pierde din lungimea cursei. Asadar mai lunga e mai bine.

Furca lefty mie personal imi pare cam exotica.

are cartus de rockshox in ea http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

mie mi-a placut ca e foarte teapana pentru greutatea ei.

avand in vedere destinatia, eu nu as lua in calcul nici o furca fara blocaj pe ghidon. evident asta tine de gust.

din pacate tot de gust tine si partea de geometrie... deci ar trebui sa mergi pe ele ca sa te decizi.

personal imi place foarte mult scott, de la specy as lua in calcul numai full suspension-ul (de altfel bicicleta campionului mondial). flash-ul am mers pe el si nu prea mi-a placut... la trek nu-mi place deprecierea foarte mare, au avut probleme cu cadrul asta la primele generatii si lumea ii cam evita in continuare, relativ nejustificat.

Daca as putea sa gasesc undeva sa vad cum merg furcile astea exotice de la cannondale ar fi foarte bine. Dar dupa aspect par ciudate, fragile.

Recomand On One Scandal (€300) ca hardtail. Daca vrei FS, cu putin noroc poti construi ceva pe Salsa Spearfish (cadrul este undeva la €1000).

Recomand On One Scandal (€300) ca hardtail. Daca vrei FS, cu putin noroc poti construi ceva pe Salsa Spearfish (cadrul este undeva la €1000).

Poti sa-mi dai niste linkuri. Mai ales din Europa? daca ar fi sa echipez Salsa Spearfish cu componente asemanatoare cu cele de la scot, trek sau specialized (din linkurile de mqai sus), trec oare de 2200 eur?

Aici gasesti On One Carbon.

Imagine postată

Cadrele Scandal nu sunt in stoc, dar mai gasesti o bicicleta configuratie SLX aici roz!

Imagine postată

Salsa Spearfish la cel mai bun pret aici.

Imagine postată

Pe Ebay gasesti din cand in cand super oferte (vezi UK, DE, IT etc), si posibil sa trimita si in RO. Recent era un cadru Pivot 429 la super pret. Chiar si Spearfish pe la €700 (marime S).

Am calculat acum si Salsa Spearfish se duce peste 2500 eur.

1000 eur cadru + 450 eur furca reba + 240 eur rotile + shimano xt groupset 450 eur + 180 eur sistem de franare hidraulic + pipa, ghidon, sa, anvelope etc