Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

McDan

Recon SL modificare cursa (100-130)

Recommended Posts

Salut.

Sper ca nu ai facut ce am inteles eu ca ai facut(gen sa tai din teava aia 3cm). Din cate stiu(si eu am avut un Recon)travelul furcii se modifica scotand sau adaugand distantiere(partea aceea neagra)

gen... cred ca exact asta a facut :blink:...

WTF? Dece ai face aşa ceva? Sunt 5 lei distanţierii ăia şi tu ai preferat să tai din tijă?

Salutare. Imi poate da cineva un link la un magazin, de unde pot cumpara distantierii pentru o conversie de la 80mm la 120 mm sau macar 100 mm? Ca nu as vrea sa tai din ei/el...

Depinde ce furca ai. In principiu, pentru a mari cursa, scoti distantierii, nu ii adaugi.

Depinde ce furca ai. In principiu, pentru a mari cursa, scoti distantierii, nu ii adaugi.

Depinde ce vrei sa faci cu acea furca. Unii poate vor sa micsoreze cursa de la 100mm la 80mm si atunci da, aduga distantieri iar daca vrei sa o faci de 130mm se scot acei distantieri. Ideea era ca nu se taie din tija, ci se intervine doar la distantieri. Acum nu stiu cat de mult si in ce fel afecteaza acea scurtarea a tijei modul de lucru al furcii.

uriasu_12 a spus destul de clar ca vrea sa mareasca de la 80mm la 120mm cursa (sau macar la 100mm). Eu lui i-am raspuns. Nici eu nu m-am referit la micsorarea cursei, nici el nu s-a referit la micsorarea cursei.

Ok, baietii. Eu vad din poze ca omul taie dintr-o tija de metal vreo 2-3 cm. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif Voi mi-ati spus ca trebuie sa elimin niste distantieri, nici decum sa tai ceva. :blink:

Poate imi arata cineva precis ce modificari trebuie sa aduc la o anumita piesa.

Dispun de o furca RockShox Reba SL 80mm, identica cu cea din poza, acelasi an de fabricatie. Multumesc.

Acelasi an fiind care? Distantierul e piesa neagra dintre cele doua pistoane. Daca ai Reba mai noua de 2009 (inclusiv) si are cursa de 80mm, atunci ai doua distantiere de 20mm inaltime fiecare. Daca scoti unul, vei avea cursa de 100mm, iar daca ii scoti pe amandoi, vei avea cursa de 120mm.

Eu am un Fox F32 100 RL,insa cursa reala dupa parerea mea este undeva la 80.Intrebare:I-as putea face ceva sa-i maresc cursa?Pe unele denivelari chiar simt ca o cursa mai mare cu vreo 20 mm m-ar ajuta.

Cred ca e aceeasi chestie daca ai bratul hidraulic.

O data ce am cursa de 120mm, de exemplu, cand furca va fi compresata la maxim se va comporta ca una de 80 mm(cursa max. este de vreo 76 mm cred...stiu ca este lasata o restrictie de vreo 4mm) sau va merge absolut toata cursa de 120mm (in cazul de fata vreo 116mm). Aceasta modificare poate afecta in timp furca?(ca doar nu degeaba s-a construit reba sl de 80mm si separat reba sl de 120mm care cantareste efectiv mai mult - in cazul de fata la conversie, pentru ca eliminam niste distantiere ar trebui sa usuram furca si sa marim cursa la 120mm - mi se pare "confusing")

Daca nu aveti distantiere instalate, cursa e la maxim, nu se mai poate mari. De redus se poate reduce oricat adaugand distantiere.. Dintr-un revelation de 140 se poate face reba de 100 fara nici o problema (de altfel e aceeasi furca, difera doar stickerele).

In general orice reba merge pana la 120. Nu toate recon de 80 sau 100 merg la 130, sunt versiuni OEM care vin cu 80 din fabrica si nu au cursa redusa.

Distantier de rock shox:

Imagine postată

Distantier de fox (observati ca negativul e pe arc):

Imagine postată

NUMAI pt RECON SL ;)

Prieteni, furca asta a fost plimbata printr-un service (nu spunem unde) in care nu sa verificat ce a facut un copil sau poate un "meserias" anterior ; Distantierul cu pricina este pus de mine deoarece din piesa de cauciuc care separa cele doua pistoane a fost taiat cam 0,5cm. Din aceasta cauza pistonul mobil avea o cursa cu 0,5 mai mare. fapt care ai dauna grav, la comprimare oringul interior se agata in gaura din ax (pt cn nu stie prin care trece aerul de sus, jos) ; In mod repetat au schimbat oringul dar nu au vazut cauza. Acel distantier (cca2cm) aici are rol de tampon, fara el (la acest model de furca) furca este defecta. Revenind la solutia aratata DA !!! se taie din teava NUMAI la acest model am aplicat aceasta solutie, la Reba sau alte modele, este simplu se poate scoate un distantier sau doi daca initial a avut cursa minima.

In general orice reba merge pana la 120. Nu toate recon de 80 sau 100 merg la 130, sunt versiuni OEM care vin cu 80 din fabrica si nu au cursa redusa.

Si o Reba RL 2011 de 100mm [merge la 120]? Intreb de curiozitate ca am "sapat" un pic pe net si n-am gasit pe nicaieri ca s-ar putea.

99% merge, desfa furca si scoate distantierul... e usor de umblat la partea de aer, nu trebuie sa fii foarte precis cu volumele de ulei si blocajul va fi neafectat.

Procedura e simpla, da click pe imaginea din postul anterior.

Si o Reba RL 2011 de 100mm [merge la 120]? Intreb de curiozitate ca am "sapat" un pic pe net si n-am gasit pe nicaieri ca s-ar putea.

Confirm si eu merge fara nici o indoiala am facut asa ceva cand aveam Reba SL 2010, distantierul (ii) arata exact ca in poza de mai sus ;) este o solutie buna pentru un rider mai greu, practic castigi cursa pierduta prin sag... sau permite un plus in camera negativa (care mai reduce un pic cursa utila) pentru a o face mai sensibila la socurile mici (drum de paitra, macadam) ;)

NUMAI pt RECON SL ;)

Prieteni, furca asta a fost plimbata printr-un service (nu spunem unde) in care nu sa verificat ce a facut un copil sau poate un "meserias" anterior ; Distantierul cu pricina este pus de mine deoarece din piesa de cauciuc care separa cele doua pistoane a fost taiat cam 0,5cm. Din aceasta cauza pistonul mobil avea o cursa cu 0,5 mai mare. fapt care ai dauna grav, la comprimare oringul interior se agata in gaura din ax (pt cn nu stie prin care trece aerul de sus, jos) ; In mod repetat au schimbat oringul dar nu au vazut cauza. Acel distantier (cca2cm) aici are rol de tampon, fara el (la acest model de furca) furca este defecta. Revenind la solutia aratata DA !!! se taie din teava NUMAI la acest model am aplicat aceasta solutie, la Reba sau alte modele, este simplu se poate scoate un distantier sau doi daca initial a avut cursa minima.

La Recon SL si XC (curse 80mm, 100mm sau 120mm) distantierii sunt similari cu cei de la Reba (adica sunt pozitionati intre cele doua pistoane). Recon 327, Recon 335 si Recon 351 (modelele Recon ce au cursa mai mare: 130mm sau 140mm) au intr-adevar un tampon (bumper) in locul in care se gasesc distantierii la Reba si la celelalte furci similare. La Recon 327, Recon 335 si Recon 351, distantierul - de 10mm inaltime - (daca exista) e plasat intre pistonul camerei negative si base plate (piesa ce inchide in partea de jos tubul/cilindrul camerelor de aer).

Hai ca se deschide acum marketul si merge la vanzare, va faceti probleme aiurea ! :D

Salutare Seb, chiar mi-au prins bine o-ringurile alea ;)

Referitor la subiect : incercand sa ami explic ce se intapla cu furca asta am tot cautat diverse modele de Recon si am studiat diferentele pistonului pneumatic, dar nici unul nu era exact cu ce vedeam eu in furca asta.

fig.1

Imagine postată

fig.2

Imagine postată

fig.3

Imagine postată

eu ar fi trebuit sa gasesc ce se afla in fig.3

Apoi am inteles ce sa intamplat si ca acel "distantier" era un tampon necesar sa limiteze culisarea oringului intern al pistonului peste gaura din ax. Totusi fara distantierul propriu-zis, aceasta furca avea o cursa de 100cm !!! si cu ce taiase "meseriasul" din tampon 110cm, de unde rezulta ca standard o fi fost de 80cm si cineva a incercat cu disperare sa o modifice mai mult decat prin scoaterea unui distantier.

Asa ca am recurs la solutia din topic dupa ce am evaluat efectul redimensionarii tevii de la piston.

fig.4

Imagine postată

Vezi ca toate cele patru link-uri sunt identice.

E posibil ca cineva sa fi amestecat componente de la mai multe modele de furci?

Tije, distanțiere, tăieturi, dar ai verificat daca brațele superioare mai sunt introduse complet în bucșe în poziția de repaos? Dacă furca era inițial de 80-100 sunt șanse ca brațele superioare să fie mai scurte.

DA, se pare ca functia de atasare imagini ma cam depaseste :)) si corect, asta este primul lucru care trebuia verificat daca jambele culiseaza in limita celor 2 bucse din lower, este ok lowerele si jambele sunt identice cu cele pe care le aveam la Reba ;) si mai este si marimea tijei de la rebound care are si ea o limita maxima ;)

https://picasaweb.google.com/105126752248554792319/RECONSLTravelTuningDIY#5676762389685273602

Imagine postată

In pozele din primul post eu nu vad tamponul. Doar distantierul.

Da, Seb tamponul identic cu cel din fig.3 (a fost cioplit), l-am inlocuit cu un distantier standard, care nu se afla initial in furca, pentru a bloca pistonul mobil sa culiseze pana la gaura din ax si sa detelioreze oringul intern. In fig.4 se vede un tampon intact de la alt Recon identic, eu am adugat comentariile ;)