Sign in to follow this  
hcampian

La Marmotte - Alpe d'Huez, 7 iulie

Recommended Posts

Marmotte este un concurs vechi, care se desfasoara pe catarari celebre: Col du Glandon, Col du Telegraphe, Col du Galibier si un finish in catarare pe Alpe d'Huez. Taxa de participare: 47 de euro, fara trageri la sorti. Din pacate, traficul nu este oprit, dar intr-o tara civilizata asta nu e o mare problema...

Imagine postată

Eu mai mult ca sigur, anul viitor, voi fi acolo...

am facut acest traseu in iulie, nu am ajuns la concurs dar l-am facut totusi dintr-o bucata [e 23 iulie imediat dupa ce am fost pe margine sa vad etapa din Le Tour pe Alpe D'Huez...

traseul este minunat, de vis, criminal, terminator...devine cosmar pe ultimii km !!!!!!!! traficul nu reprezinta in Franta nici o problema insa :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

pe galibier monumentul marco pantanni

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us

in luna iulie sus gasesc minus 2 grade. sunt fericit ca ajung in varf. mai am inca multi km pana la final insa.

Imagine postată

urmeaza coborarea catre le bourg d'oisans unde incepe catararea mitica alpe d'huez:

Imagine postată

• Upvote 4

Han va fi sfatuitorul sef pentru tura asta :rolleyes: Intr-un fel, ma bucur ca n-a iesit cu Dolomitii nici anul asta. Imi doresc mult sa pedalez in Franta, e tara mea de suflet iar franceza e limba mea preferata, nu o sa ma simt ca in China, cum ma simt pe la nemti/austrieci (nu ca as avea altceva sa le reprosez austriecilor, nu e vina lor ca nu stiu eu nemteste).

• Upvote 1

Ma bucur Han ca ai pedalat prin zona asta, poate cea mai legendara din intreaga istorie a ciclismului. Si eu am facut traseul cu o luna inaintea ta. Eate fantastica zona.Trebuie sa luam legatura sa-mi spui ce pasuri BIg ai mai facut. Trebuie neaparat sa ti le notezi pe site-ul BIg sau macar sa mi le spui mie si ma ocup eu cu reclamarea lor.

Ma bucur HCampian ca vei participa la acest concurs. Ma bucur ca-ti place Franta si suava sa limba. Trebuie sa ne intalnim ca avem multe in comun. Va fi super tare! Multa bafta!

Chiar la anul sper ca voi ajunge si eu din nou in Franta.

• Upvote 2

pai draga Claudiu uite pe astea le-am urcat:

col de la croix de fer

col de glandon

col de sarrene

col de parquetout

col d'ornon

col de sabot

col de telegraphe

col de galibier

col de lautaret

curand voi face si un topic cu fotografii :)

Te rugam Han sa faci topicul, este important pt. noi.

Felicitari ca ai pedalat pe urmele campionilor!

Mersi mult de lista pasurilor!

Era macare pacat sa nu le declari daca tot le-ai facut.

Trebuie sa-mi cer public scuze ca-n perioada aia nu am raspuns la telefon cand m-ai sunat, eu eram la Budapesta si eram putin suparat pe tine caci nu mi-ai raspuns la SMS-urile cand eram in Franta si te rugam sa-mi dai nr. de telefon al domnului Florescu si incercam sa gasesc pe cineva sa-mi puna 5euro credit.

Mii de scuze, l-am lasat si pe prietenul Mircea sa-ti scrie un SMS din partea mea si l-am lasat pe el sa zica ce gandeste si probabil te-ai suparat pe mine.

cu prietenie,

Claudiu

• Upvote 1

Eu mai mult ca sigur, anul viitor, voi fi acolo...

Mai mult ca sigur e mai putin sigur decit sigur.

Horatiu, cind stim sigur ?

• Upvote 3

Pai na, in 14 cand intra salariul platesc inscrierea :) Intr-un fel, imi doream sa nu iasa Dolomitii si sa ma duc in Franta, mi-e dor de Franta si n-am mai fost de cativa ani pe-acolo. Iar la Dolomiti s-a mai adunat o tragere la sorti nereusita, care intr-un final o sa imi permita sa ma duc automat.

Horatiu, ai reusit sa te inscrii?

Am in vedere si eu Marmotte, sa vad cum e si prin Fr.

N-am reusit inca, am fost tot in lipsa de "fonduri". Sper sa reusesc anul asta.

Oameni buni, ce se intampla? Am ramas pe dinafara si la Marmote? Zicea mai demult ca inregistrarile se fac in decembrie, dar nu mentionau cand anume.

http://www.sportcommunication.info/web2010/inscription.php?langue=2

Zice „Marmotte Registration Closed” si singurul mod de a participa este sa te mai inscrii la cel putin alte 2 evenimente ciclosportive organizate de ei. Scandalos :)

F*&^%!!!

M-am inscris acum, ca oricum doream si la Vaujany! Dar m-au obligat la inca 3, deci in total 4 - daca puneai 2, nu iti activa bifa, daca puneai 3 o activa si daca stergeai unul o dezactiva. Am mai pus Grimpee d'Alpe, cu 12 euro, a doua zi dupa Marmote si inca unul la plezneala, tot 12 euro, la care nu ma duc. Am pierdut practic 24 de euro :-W si am castigat inca un concurs la care nu stiu ce o sa pot sa fac.

In total, 156 de euro din care 20 ii primesc inapoi.

Pe ce site te-ai inscris Horatiu? Eu nu am gasit decat sold-out si closed.

Pe ala din link-ul de mai sus. Te duci la inscriere online, bagi datele, bifezi alte 3 concursuri (Marmota nu se poate selecta), accepti conditiile si apoi, pe pagina urmatoare, iti apare si Marmota. Eu am bifat Le Vaujany si Grimpee de l'Alpe la care o sa ma si duc si, de umplutura, CLM la Grandfondo des 2 Alpes. Din pacate, daca debifezi oricare din concursuri pe pagina a doua, dispare si Marmota. Eu intentionez sa stau 2 saptamani inclusiv drumul, cam de miercuri pana miercuri, sa cuprind intre ele si Vaujany si Marmota.

Mersi Han pt. raspuns. Puteai sa-mi trimiti atunci un SMS sa-mi spui ca nu-mi poti da nr. Mersi oricum, ramanem amici.

Felicitari romanilor care vor participa la aceasta prestigioasa competitie si poate ne vom vedea la anul prin Alpii francezi pe unde sunt sanse mari sa ajung si eu.

Multa bafta!

http://claudiumoga.blogspot.com/

Da, in final am pus impresiile in topicul pentru Trophee de l'Oisans, pentru ca Marmotte face parte dintr-un trofeu ce cuprinde 2 curse lungi si 2 mai scurte, iar eu m-am inscris si am participat la toate. Povestea e aici:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/13528-trophee-de-loisans-4-probe-400-km-11450-

Iar restul povestii din Franta aici:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/13803-vive-la-france-10-zile-la-pedala-n-alpe-dhuez/