diorgulescu

"Muzicanti"

Recommended Posts

Canta vreunul la chitara/tobe/bass/orice pe aici? :)

Cititori avem, audiofili avem..sunt curios daca avem si d-astialalti ;)

Pian. De la 4 ani jumate. Intr-o vreme am participat si la ceva concursuri, acum o fac doar de placere.

Iar de cand mi-am luat MIDI controller m-am apucat si de compus muzica electronica. Asa, timid de tot.

• Upvote 2

Ar fi misto daca am si posta cate ceva din ce cantam, asa cum suna. Mai ne stim intre noi.

Well... In ultima vreme nu m-am mai prea atins de clasice. Dintre piesele pe care le mai stiu canta lately:

Florin Chilian - Zece

Maksim Mrvica - Claudine

Richard Clayderman - Ballade pour Adelline, Nostalgy, Souvenir d'Enfance

Vama Veche - Epilogue

si cateva piese folk pe care le mai cantam la festivitatile liceului cu un coleg chitarist si vocalist, dar acolo nu cantam pian per say ci acompaniament cu diverse instrumente.

Altfel... Asta ar fi ultima piesa pe care am compus-o, intr-o versiune care probabil va mai suferi modificari.

Iar asta e o piesa mai veche, facuta in colaborare cu o prietena:

Dupa cum se vede, nu am nici aparatura nici rabdarea necesara sa fac chestii de foarte mare calitate. Dar e fun :D

• Upvote 5

Atent lucrata, suna bine!

Mult spor in continuare!

Si eu tot de pe la 4-5 ani. La vioara. Eram mica, foarte emotiva, aveam doua maini stangi si-un profesor care isi pierduse demult rabdraea.

Dupa cateva luni de reprosuri si tipete pe alocuri, i-am zis mamei ca nu ma mai ating de vioara in viata mea. :))

De atunci, totul se produce in capsor. Cant in minte, ascult cu foarte multa placere tot ce poate sa produca acest instrument si da, regret ca nu m-am ambitionat sa invat din nou.

Ma multumesc, totusi, cu statutul de ascultatoare si iubitoare a muzicii sale.

Atent lucrata, suna bine!

Mult spor in continuare!

Multumesc! Nu prea mai am asa mult timp pentru muzica lately, dar incerc sa pastrez "flacara" vie.

Altfel, astept cu nerabdare sa ne spuna Mr. Pit, membru pe forum, mai multe despre el si muzica lui :D

Hint: e unul dintre producatorii trance cunoscuti pe plan mondial :P

O sa va impartasesc si eu cate ceva, dar sa mai puna lumea :)

M-am chinuit cu pianul și teoria muzicii vreo 7 ani, după care am renunțat de a mai încerca să ajung un robot ce poate interpreta perfect partituri. Dar muzica a rămas apropiată sufletului. :casti: Uneori mai exersez vocal în duș da' insuficient pentru o prestație decentă la un karaoke. Sunt convins de asta fiindcă nu aud vecinii să aplaude.

Când nu cântă la aparatul de sudură, E-1 face și niște electro interesant și destul de rafinat. Iată-l în

acu' nu mulți ani. E băiat de gașcă și cu mult bun simț, de-aia-l laud io că merită :)

Acordeon si flaut; sax-ul a ramas un vis.

Myextreme2012 - tobe

Dani-Pasager - chitara

Ambii sunt profi, canta sau au cantat in trupe rock "de-adevaratelea".

Era sa uit de Slick: clape - Compact.

Ar fi de o trupa. Eu ma bag la backing vocal sau la cor daca o punem de ceva. $-)

• Upvote 1

Frumos frumos, imi place ce citesc :).

Nu ma asteptam la E-1 :)

Eu sunt mai galagios, si merg pe ideea de "atmosferic". Am facut si niste electronica d-ea lungul anilor, pe la inceputuri, ulterior trecand pe chitara. Sunt ceva ani, am avut ocazia sa mai cant si sa si compun diverse balarii... de fel, de aproape 2 ani sunt bassist si mai dau si la tobe :D. Am avut treaba cu o trupa, am dat un concert, apoi s-a lasat treaba pe tanjala. Acum mai am de-a face cu niste prieteni, care canta ceva dragut, digerabil (un soi de rock simplist).

In rest, un proiect solo actualmente inchis (http://www.myspace.com/souloverload) si altul nou, din care "a aparut" (a se citi "am scos in regie proprie" :D) un mic EP. Proiectul vechi erau diverse experimente, cel nou e un stoner metal minimalist asa, ce va beneficia, aparent, de contributiile unui chitarist de post-metal/ambient-rock cat de curand, pana sa apara "albumu' full, pe sistem TURBO!" >:P

Din noile balarii:

P.S.: cum inserezi clipuri pe noul forum? :D ca nu mai gasesc "botonu'"

Acordeon si flaut; sax-ul a ramas un vis.

La flaut, doar clasice sau ai apucat sa incerci si altceva? Eventual, traditional sau folk.

De la Someone else pentru amatorii de muzica doom si de animatie experimentala :

• Upvote 5

De la Someone else pentru amatorii de muzica doom si de animatie experimentala :

Ca sa zic asa... "HOLY SH*T!"..foarte tare, ma gadila in mod placut doom-ul asta mai experimental nitel (iar faptul ca este insotit si de animatie experimentala, e un plus).

P.S.:Acum vad ca sunt romani. Frumos!

Am gasit pe calculator un film de acum vreo 3-4 ani, cand am fost invitat impreuna cu colegul cu care cantam la festivitatile de la liceu la un eveniment organizat de o televiziune locala (NCN).

Evident, nu m-am putut abtine sa nu tremur din cauza emotiilor si sa nu o iau pe ulei de cateva ori. Evident, multi vad, putini pricep, dar eu n-am fost impacat cu mine insumi dupa ce-am sfeclit-o, fie si subtil.

• Upvote 3

am inceput (copil) cu madolina ›› apoi chitara clasica ›› apoi electrica si bass. din pacate, din lipsa de timp, s-a cam pus praful pe chitara, iar intre degete "am facut panze de paianjen"

Ca sa zic asa... "HOLY SH*T!"..foarte tare, ma gadila in mod placut doom-ul asta mai experimental nitel (iar faptul ca este insotit si de animatie experimentala, e un plus).

P.S.:Acum vad ca sunt romani. Frumos!

Atat muzica cat si animatia sunt creatiile unui singur om, Someone else, biciclist din Cluj in timpul liber si fiul meu tot timpul; am postat eu pentru ca pe el nu-l intereseaza notorietatea.

• Upvote 1

Felicitari sincere ;)

@Frank: se intampla sa ai vreo inregistrare? :D Eu stiu, vreo caseta audio salvata pe calculator sau ceva...

Super topic! Cel mai "desconspirant" topic de pana acum! Toti userii nostrii muzicieni sunt super tari!

Despre mine, fara sa pun flautul de la muzica din scoala generala, eu am cantat mult la pian (cativa ani, am crescut cu un pian mare in camera), apoi la chitara clasica, electrica si bass. M-am lasat din motive de spatiu, dar acum ca mi s-a rezolvat problema asta, am in plan achizitia echipamentului necesar sa ma reapuc de chitara.

Spatiul poate deveni o problema, intr-adevar :).

Eu am acaparat o jumatate de camera cu toate "jucariile" :D. Din fericire, nu prea era folosita, deci nu mi-am luat critici.

Singurul dezavantaj oarecum, dar nu impediment, este ca trebuie sa folosesc castile, fiind la bloc. Pentru galagie exista salile de repetitii, din fericire :D

Dacă tot s-a deschis acest topic și am fost „dat în vileag” :P ... well... that`s me la „aparat”. Ah, era să uit, nasul roșu l-am „recuperat” din cauza soarelui :))

• Upvote 4

Singurul dezavantaj oarecum, dar nu impediment, este ca trebuie sa folosesc castile, fiind la bloc. Pentru galagie exista salile de repetitii, din fericire :D

Hahaha, eu m-am mutat in camp, juma' de kilometru in jur nu e nimeni, asa ca ROCK ON!!! Dupa ce reusesc sa imi cumpar una alta, cine are chef poate veni la mine la un spritz si o cantare...

@myxtreme2012 Esti tare!!!