diorgulescu

"Muzicanti"

Recommended Posts

Felicitari, Paule! Super tare!In ceea ce priveste nasul rosu, poti sa te inscri cu incredere la cititori. :)

@hcampian - Ca intrumentist consider că orice stil pe care îl execut (cu condiția să înțeleg și fenomenul) este un adevărat challenge. Asta am căutat tot timpul - diversitate - Sunt trecut prin trash speed metal, heavy metal, hard rock, power metal, pop-rock, până la retro - de fapt muzica disco este doar un teren de joacă pentru influențele electro, pop, soul și chiar rock, rezultatul putând fi un sound fresh, reconfortant și îmbietor :)

Acum sunt cu o trupă, tribute Joy Division. Aici se repetă acel challenge. Mi-a trebuit câteva zile să mă acomodez dar mai ales să înțeleg muzica celor de la Joy Division - actualmente New Order, asta după ce vocalistul lor s-a sinucis. N-a mai suportat crizele de epilepsie -

@diorgulescu - interesant ce-am auzit ;)

@sole42 - :))

Interesant sound Paule. Multe note psihedelice la flacaii astia si ceva intruziuni de E.,L. & P.

;) Recunosc că a fost o muncă titanică și cu găsitul sound-ului ăsta! Dar problema cea mai importantă pentru noi la acea vreme era cum să păstrăm sound-ul respectiv (din studio), în prestațiile live (?)... cum facem trupa să sune bine (?) fiindcă în România încă se mergea pe sistemul „lasă băăă, ce, merge și așa” NU, se poate și altfel cu puțină bătaie din coate! Am reușit să ieșim din modul ăsta balcanic de gândire, fapt pentru care ne-am pus pe documentat/investit scule cât mai diverse, actuale (la acea vreme) și profii!

Toba era cam cel mai greu de făcut să sune mai sintetic - așa cum ne doream - și dinamic în același timp. în urma vizionării Dvd-ului „Rammstein Aus Berlin” 1999, punând camera doar pe tobar, am descoperit scula care literalmente m-a/ne-a salvat (cea din poză) se și vede în clip la un moment dat, cu niște cabluri roșii ;)

Imagine postată

și triggerele, ce se pun pe tobe... poți să bați pe orice nenorocită de tobă cu duda asta, ea va suna întotdeauna dinamic și bestial (asta în funcție și de sunetele alese și încărcate de tine în modul) ;)

Imagine postată

în timp ce vizionam Rammstein înțelesesem de ce la ăia toba suna întrun mare fel :)) Mă rog, întro săptămână am avuto acasă, luată printro combinație super-mega-rapidă din State, (erau niște reduceri substanțiale față de Europa) Scula este de fabricație Suedeză de către cei de la Clavia, la acea vreme. De câțiva ani brand-ul DDrum a fost vândut americanilor.

PS Scula asta mi-a oferit și ocazia să „cânt” Oda bucuriei, atunci când aveam momentul meu în prestațiile live, un adevărat challenge :)

• Upvote 3

Mijto jucariile de la Clavia, sa-ti traiasca. Io balesc la un Nord Modular, ca iubitor de butoane si cabluri ce ma aflu 8->

Puterfixer, sarumana :>

Dragilor deci ma complexati! :)) Spre deosebire de voi io sunt in extrema cealalta, adica sunt complet afon... Inca din generala am inceput sa fac playback cand ne chinuiau aia sa cantam diverse chestii! 8-)

Orcum pentru echilibrul universului io sunt de partea ai'lalta a baricadei, io doar ascult si o fac cu mare bucurie! :)>-

Salut.Ma alatur si eu "grupului" format din pianisti.Cant la pian de vreo 3 ani,am avut 2 concursuri pana acum iar sambata aceasta il voi aveam pe cel de-al 3 lea la Palatul Copiilor.

• Upvote 1

Multumesc.Sambata voi fi "in action" cu o melodie de Stefan Banica-Un Craciun doar cu tine.

• Upvote 1

Am înțeles, mă așteptam să spui de vreo operă clasică un Haydn, Mozart, Beethoven... :D Ai scăpat lejer cu piesa lui Bănică :P

Succes ;)

• Upvote 1

Bănică? Hu ză fac iz Bănică? :-? (nu mă faceți să postez a 4-a oară clipulețul cu Ozi Osborn care întreabă "hu ză fac iz Giastin Bibăr", că mă pârlește laseru')

• Upvote 1

Am aflat! :D/

E soțul soției sale!!!

Zâna.

@myextreme2012 As fi vrut si eu o piesa mai cunoscuta dar ceva mai bun care sa se cante si la pian si la chitara nu am gasit,iar cei mentionati de dvs. nu au compus melodii pt. Craciun.

@MAC A-ti ghicit! :))

:) Nu știam că se merge strict pe „tema” Crăciun! Și da, e clar că nu :D

Vin cu pareri dupa acest concurs.A fost incredibil,"Band-ul" meu s-a descurcat foarte bine in pofida emotiilor.Datorita unui cameraman foarte bine instruit :)) (tata) pute-ti vedea cum ne-am descurcat.

http://www.youtube.com/watch?v=DMT0bS3pFnw&feature=channel_video_title

. Trupa aceasta improvizata deoarece la inceput am fost doar eu si chitaristul (Vlad) este formata din:

Radu (Blondu')

Stefania

Daniela ( Blonda )

Vlad (Chitaristul)

Madalin (pianistul) - oare cine o fii baiatul asta...hmm....a..stiu..eu! :))

Abia astept parerile voastre!

• Upvote 1

Altfel, astept cu nerabdare sa ne spuna Mr. Pit, membru pe forum, mai multe despre el si muzica lui :D

Hint: e unul dintre producatorii trance cunoscuti pe plan mondial :P

WOOOOW majikstone ..... prima melodie care ai postat-o este suuuuuuper, vezi ce schimbari ii faci sa no ''strici'' ........ promit ca am sa introduc piesa ta in urmatorul meu set, alaturi de mari nume din sfera muzicii electronice.

:))))) bun, acum lasand gluma la-o-parte ...... nu stiu daca ai spus-o la misto sau nu, dar DIN PACATE, NU eu sunt adevaratul MrPit :( .... asa ca nu pot sa va povestesc mai nimic.

Prima data am auzit de el la Next Level, in vremea cand emisiunea aia insemna ceva pt mine, si am ramas asa de impresionat de ceea ce a facut incat atunci cand mi-am facut contul pe ciclism i-am folosit numele de scena. :)

Extremule ...... NO Comment ... jos palaria, .... chiar nu ma asteptam :o

!!!!!!!!!!!!Bravo si celorlalti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

majikstone, melodia chiar este pe gustul meu, .... super!!!

Damn, scuze de confuzie :)) chiar eram convins ca tu esti Mr. Pit. Stiu ca mai demult, pe topicul "Melodii preferate" citisem un post de-al tau din care intelesesem ca tu esti acel Mr. Pit pe care l-am ascultat de atatea ori cu placere.

Ma bucur ca ti-a placut melodia. N-am de gand s-o stric, numai sa mai lucrez putin la mastering. Sunt anumite parti in care nu-mi place cum suna mixajul instrumentelor.

Hmmmmmm ... stiu ca pe topicul acela am pus o melodie de-a lui si am scris cva de genu' ca imi place muzica trance, drept dovada nickname-ul meu, care apartine unui producator de trance roman. Dar nu cred ca am scris ca eu as fi acela. :)))))

No, in fine, am inteles eu gresit atunci. Scuze de confuzie, dar banuiesc ca nu te-a deranjat :))

@Mr Pit - „Surprize surprize” :P

Văd că n-ai făcut nimic cu porcușorul... damn it boy, make it dance :))

@majikstone ..... cum sa ma supar? .... stii cat a fost de mare inima in mine cand ti-am citit postul ? ... :)))) da-mi pare rau ca te-am dezamagit :)))

@extreme ...... nus' ce sa-i fac .... am vorbit si cu unul din moderatori la intalnirea de pe trans ... dar nimic .... :(