Stuparul

Imunitate scazuta

Recommended Posts

Atunci revenim la sfatul initial al lui Ibzk. Nu ala cu psihologul ci:

Pai...daca stii care e cazua stresului, combate-o si rezolv-o! Tu stii mai bine care e problema si cum se poate elimina.

Somnul minim 6 ore pe noapte si sa nu mai ai nopti pierdute..sau nu exagera cu asta. :)

Abia dupa asta poti urma tratamentele sugerate mai sus.

• Upvote 1

Ai auzit de glanda pineala? E asemanatoare ochiului uman, si e foarte sensibila la lumina!

Daca pierzi noptile asta e principala cauza (pe langa toate de mai sus) a imunitatii scazute de care te plangi!

Corpul trebuie sa se refaca dupa o zi de "stress" , munca si alti factori ce nu-i fac deloc bine(vezi radiatiile electromagnetice, radiatiile microunde ale telefoanelor mobile, etc...)

Daca nu dormi , corpul nu se mai reface /nu mai face fata "reconstructiei" zilnice(un exemplu concret este parul sau unghiile).

Stiintific vorbind corpul nostru nu este niciodata mai vechi de 10 ani , chiar daca varsta "legala" este si 80 ani...

Procesul asta de "reconstructie" a corpului necesita "energie"/combustibil sub forma de mancare transformata in "chestii utilizabile" de catre "transformatorul de energie" numit stomac!

Daca bei Coca-Cola si mananci porcarii de la Mc-Donalds care sunt facute special sa-ti beleasca corpul , stomacul nu-si va mai face treaba cum trebuie , ficatul nu o sa mai functioneze normal si multe toxine din mizeria aia de la kfc sau mcdonalds vor ajunge in corp si de aici probleme mari vor incepe pentru tine!

Ai foarte mare grija ca de la o imunitate scazuta poti ajunge lejer la o imunodeficienta grava ce te-ar putea duce la cancer sau daca ai parteneri sexuali "dubiosi" posibil si HIV/SIDA!

http://www.sfatulmed...dical/sida_2342

Nu vreau sa "mananc rahat" pe tema asta dar in ziua de azi aproape totul este posibil!

Cancerul ar putea apare din cauze genetice sau imposibilitatea corpului de a se "regenera"/repara sau mai nou, de cand s-a "spart" oficial genomul uman(ca genetica militara sigur il stia de mai demult) e foarte posibil sa se creeze in laborator prin inginerie genetica orice "chestie" biologica ce prin alimentatie sau aer sa ajunga in corpul oamenilor!

M-am saturat sa vad oameni/prieteni murind de cancer (unul acum 3 ani , altul de curand la inceputul lunii la 55 ani) , si daca ai sa te interesezi singur ai sa vezi ce numar enorm de oameni mor de cancer zilnic!

Bineinteles , fiecare corp uman este unic , ce functioneaza la mine poate nu va functiona la tine sau altii dar cred ca ai inteles ideea...

De curand , unii oameni de stiinta independenti au gasit niste lucruri oficiale de-a dreptul stupefiante despre plantele modificate genetic, si nu "ating" deloc teoriile conspirationiste ci doar atrag foarte politicos si rational atentia asupra unor grave abateri din partea tocmai celor ce VAND seminte de plante modificate genetic de la declaratiile oficiale disponibile in acte oficiale de genul "Fisa Tehnica" a unui produs!

Poti vedea mai mult in filmul asta uploadat in 3 parti pe youtube de mine si de altii:

MONSANTO Genetic Conspiracy (1_3) - about Monsanto.mp4

http://www.youtube.com/watch?v=eLTBAeb24uQ

Atrag atentia asupra termenului "conspiratie" , ce inseamna a planui impreuna ,a stabili anumite lucruri pe ascuns!

Exact asta fac "baietii criminali" de la Monsanto , si o si dovedesc prin refuzul categoric de a acorda interviuri si a raspunde la intrebari perfect legitime privind plantele lor modificate genetic ce creeaza numai probleme consumatorilor si omoara animalele de test sau ale fermierilor!

Asa ca , ai mare grija la alimentatie , somn , si in general la ce bagi in tine ca pana la urma este viata ta in joc aici!

Eu de cand m-am "descotorosit" complet de prajeli , si alte porcarii ambalate ma simt incredibil de bine si sunt in forma la orice ora si in orice zi, n-am mai racit deloc de vreo 2 ani si atunci , acum 2 ani doar mi-a curs nasul putin si n-a durat mai mult de 3 zile "treaba" , cauza fiind o plimbare cu bicicleta "cam extinsa" , m-a prins ploaia si am facut vreo 25-30 km prin ploaie si vreo 10 grade Celsius in tricou , pantaloni scurti si o sapca pe cap...

Altii cred ca ar fi ajuns la spital cu pneumonie...

In locul tau as exagera imediat cu usturoiul si catina alba , fructe chiar si uscate(proaspete ar fi ideal ca au de 10 ori mai multa vitamina C decat citricele/sunt "acre rau de tot", dar vitale).

Bafta si numai bine!

• Upvote 3

Hm..Hai ca speriem omu' cu treburi urate.

In ziua de azi am auzit / vazut tot mai des problema asta cu imunitatea scazuta. Chiar eu am patit-o. Cum s-a mai scris mai sus este vb in primul rand de o carenta de energie. Un medic bun este bineinteles solutia cea mai indicata. Intr-adevar este foarte importanta o reintoarcere la alimentele naturale, mai ales la fructe si legume in stare cruda. Acum e inca toamna si se gasesc prin piete de toate. Sa le si numim ca poate unii au si uitat cum le cheama :) : MERE, PERE, PRUNE (chiar si uscate si rehidratate in apa peste noapte), STRUGURI (mai ales cei negri), GUTUI, GRAPEFRUIT, LAMAI, ANANAS, KIWI. Legume: MORCOVI, TELINA, PASTARNAC, PATRUNJEL, CEAPA, PRAZ, VARZA, SFECLA, RIDICHE NEAGRA, GULII, BROCCOLLI. Sunt doar cateva dintre fructele si legumele care consumate in stare cruda pot ajuta in orice situatie/boala/recuperare.

Sunt recomandate a se prepara in salate, cat mai bogate (renuntam la potrivirea de gust) si , foarte important, impartim cantitatea in mai multe mese. Organismul asimileaza mai mult de ex. din 500 de g de salata impartita in 2 mese la diferenta de 2 ore, decat daca ai ingurgita toata cantitatea de-odata. Deci mese mai mjulte pe zi, cel putin 5.

F bune sunt si semintele, nucile, migdalele dar si acestea bineinteles netratate termic, adica cat mai ca la mama lor.

Si daca tot te apuci de treaba nu strica sa cauti pe la plafar ceva cereale (boabe) selectate. Eu foloseam un ovaz pe care il lasam la germinat in apa plata 12 ore si-l foloseam amestecat in salata de fructe de dimineata.

Nu trebuie sa te sperii daca stomacul iti va face nazuri la inceput (aciditate , arsuri...etc). Este absolut normal sa nu mai fie obisnuit cu cruditati dupa ce i-ai dat numai carne si paine devalizata. Incet-incet te vei obisnui si te vei simtii din ce in ce mai normal. E indicat sa reduci si consumul de carne la minim. Nu ai nevoie de mai mult de 100-200g de carne pe zi o data la 2 zile.

Daca nu uiti si de produsele apicole naturale, de la sursa adica, io zic ca te pui la punct in mai putin de o luna ! :)

Nu uita de medic! Tot ce ti-am sugerat eu este de genu' vinului rosu: face bine la orcine, si la domni si la domnisoare! :)

Bafta!

• Upvote 1

problemele mele sunt somnul insuficient(maxim 6ore/noapte), noptile pierdute la poker, ceve necazuri pe la serviciu. Cel putin asta cred eu.

Bye, uite cauza. Scapa de primele 2, noptile si pokerul in timpul saptamanii, si avem baza de discutie.Pana atunci, stii vorba aia, ajuta-te singur.

Mucești 24 din 24, din mucit o dai in răcit la primu' vânticel, te simți slăbit și obosit, gripa altuia va deveni cât ai clipi și gripa ta și doamne feri să aibă cineva din jurul tău pojar, rubeolă sau alte chestii bulinoase că te vei pricopsi și tu cu ele.

Poate si o viata sexuala mai activa va mari imunitatea.

Mai ales oral :majoreta:
  • Upvote 6

Bine ... nu poti pierde noptile si sa vrei sa fii ca nou .Oboseala merge mana in mana cu imunitatea. Si... nu poti trata boala cu polen, fara sa combati cauza .

nu poti baga o portocala dupa supa! asta e clar. Dar jur ca o supa la o jumatate de ora dupa o portocala o sa mearga ca unsa! :)

Supa aceea este facuta din legume proaspete sau este din aceea "instant"?

:-

Eu nu as fierbe legumele decat in oala de presiune unde datorita presiunii ridicate punctul de fierbere a apei scade iar multe substante nutritive din legume nu sunt distruse prin fierbere la 100 de grade celsius!

De fapt , eu nu fierb nici o leguma, le mananc asa "fresh" dupa o spalare zdravana!

Salatele din legume proaspete vara sunt nelipsite iar daca vreau sa bag ceva carne , frig carnea la gratar cu lemne sau la un gratar pentru aragaz care-si face treaba aproape la fel de bine(la cel cu lemne parca iese si mai gustoasa carnea, in special pestele).

Unii sustin ca gatitul la soare intr-un cuptor solar ar oferi un gust si mai bun mancarii; trebuie sa testez si asta!

Am zis ca o fac de vreun an dar n-am avut timp de "Fa-ti singur"/DIY...

Prajeala daca mananc acum , nu-mi pica deloc bine la stomac si , ba imi vine-napoi mancarea ba ma ustura stomacul ba mie rau , deci e clara treaba :

mancarea prajita nu e buna de nici un fel!

Fripta da; sau legume proaspete!

Nu uita si de sucul pe care-l poti face din legume!

Eu am un storcator centrifugal care isi face treaba uimitor de bine(practic sucul e super-gustos iar pasta ce ramane nu are absolut nici un gust).

Ai putea sa incerci si sucurile astea cu adevarat naturale sa vezi ce efect au!

Nu incerc sa te "fac vegetarian" dar chiar nu vad nimic rau in a manca "derect din natura" , ca doar nu ne-am nascut cu tigai din "teflon" care nu-mi inspira nici o incredere, ca pana la urma bucatarii adevarati ar folosi si ei "tefloane de-astea" si nu si-ar "pierde timpul" cu tigaile din cupru( unde mai pui ce proprietati antibacteriene are cuprul ...).

Eu daca fac vreo ciorba , o fac ori intr-un tuci de fonta , ori in tigaie de tabla emailata!

In de-astea am mancat de cand sunt eu , si nu vad nimic rau in ele!

De fier corpul uman are nevoie , dar de aluminiu chiar deloc!

Un exces de aluminiu(de 3-5 ori mai mult decat in mod normal) a fost gasit in aproape toate creierele bolnavilor de Alzheimer din vestul Europei sau din tarile asa-zis "dezvoltate"!

Coincidenta sau nu , aceleasi tari "dezvoltate" au o natalitate in picaj aproape la 90 de grade...

Deci daca ajungi sa traiesti mult ori nu mai stii cine esti si ce faci din cauza Alzheimer-ului ( ce sunt 100% sigur ca apare din cauza alimentatiei > produsele din supermarketurile ce s-au inmulti si la noi ca ciupercile), ori copii tai nu "prea" vor avea copii sau daca vor avea , vor fi bolnavi de mici cu probleme de vedere , diabet (atentie la E476 care forteaza secretia de insulina(pancreasul endocrin) rapid ceea ce in timp duce la diabet).

De la alimentatie pleaca toate problemele sau stilul de viata "agitat" (nopti nedormite, alcool in exces, fumat , sau mai rau droguri...).

Pana la urma si cafeaua si tigarile sunt incadrate la "droguri usoare"...

De alcool nici nu mai e nimic de zis : pana si in publicitatea agresiva de care nu scapi nicaieri e clar ca barbatul este tinta principala , incurajat sa consume alcool si de parca n-ar fi de ajuns la cutie de aluminiu...

Retine ca berea este usor acida si berea in combinatie cu aluminiul rezulta un "cocktail" foarte nociv pentru corp prin natura lui : alcoolul ataca creierul iar aluminiul dizolvat de bere (ca doar sta ceva timp berea in cutia aia de aluminiu pana o bea cineva) se depoziteaza in creier ducand in timp la probleme de memorie si pana la urma la Alzheimer!

Eu incerc sa "le deschid ochii" tuturor cu care am de-a face dar de multe ori sunt luat la misto , ignorat si ridiculizat...

Care are ochi sa vada si urechi sa auda o sa aiba numai de castigat , care nu...

Sa-i fie de bine!

;;)

My solar oven

• Upvote 3

Madre de Dios, da' stiu ca esti insistent! E clar ca ai cazut in extrema cealalta, care e posibil sa fie la fel de rea :) . Respectiv teama exacerbata de substantele chimice care ne inconjoara. Cu cat crezi mai tare ca-s nocive, cu atat vei fi afectat mai rau de ele atunci cand, inevitabil, vei veni in contact cu acestea. Pentru ca, trebuie sa fim realisti, doar parasind lumea 'civilizata' in care traim poti scapa de E-uri, noxe, aluminiu, etc. (Si, atunci, vei trai sanatos dar izolat. Si probabil ca tot n-o sa apuci 100 ani, asa ca unde-i hazul?! Nu e cazul sa derapam cu discutia in directia asta, ca e trolling pe fata.)

• Upvote 1

poate n-ai avut acces la niste butoaie cu ceva ca gelatina care o pui in mancare si aceasta capata gust deosebit si cere apa ca si camila.sau esenta de fum de al carei miros nu mai poti scapa daca ti-a cazut un singur strop pe haine-poti sa le speli pana se gauresc ca tot a fum mirosi.pot sa-ti spun ca acum 20 de ani astea nu le prea mancam.

Si probabil ca tot n-o sa apuci 100 ani, asa ca unde-i hazul?!

Si care e problema daca omul incearca?

Sfaturile lui Dark Rider sunt foarte interesante si multora le poate da de gandit, mai ales daca sunt interesati de subiect. Fiecare isi traieste viata asa cum crede de cuviinta si cum ii e mai bine, nu cum ii spune unu' pe internet. Iar cu cat un om stie mai multe despre ceea ce poate sa faca cu viata lui, cu atat mai bine, pt ca are de unde sa aleaga si pt ca e un om informat > puternic.

Desigur ca nu poate scapa de noxe, aluminiu si E-uri, traind in sanul societatii, dar cu ce greseste daca incearca sa ia cat mai putin din fiecare, adica nu se resemneaza?

Dark Rider, ai auzit de slow cooker-e? ;)

Doar ca odata cu presiunea creste si punctul de fierbere ,si ca studiile sunt ca si sondajele de opinie ,facute la comanda .In rest e bine. <):)

Imunitatea scazuta poate fi data de o deficienta .Orice deficienta majora poate prabusi sistemul imunitar .Daca stii unde ai gresit poti repara .

Stilul de viata e altceva.Si nu mi sa parut ca initiatorul topicului sa aiba defecte majore ,inafara noptilor pierdute.

• Upvote 1

lbzk , nu te agita degeaba...

Ma asteptam sa fiu "abordat" si asa :rolleyes: ; m-am obisnuit si ignor!

De slow-cookere nu am auzit , par interesante dar le consider riscante!

Ca orice aparat ce foloseste curent electric , acesta mai si radiaza radiatii electromagnetice!

De fapt orice conductor de cupru prin care trece un curent electric va radia si radiatie electromagnetica!

Este ceva similar cu acele aragaze electrice cu plite cu inductie electrica sau chiar si cuptorul cu microunde , care "agita" moleculele din mancare si le incalzeste dar in schimb distruge multe substante nutritive din ea!

Efectul asta al microundelor poate fi "simtit pe propria piele" daca vorbiti mult la telefonul mobil si tineti telefonul doar la o ureche!

S-au descoperit si cazuri de tumori din cauza telefoanelor mobile/microundele generate de el!

N-as gati la asa ceva din motive personale si pentru ca de vreun an asa am constat imensul potential energetic oferit de soare si pe care noi il ignoram complet!

Practic , pentru cine are destui bani sa investeasca in captarea energiei solare , ar putea deveni independent energetic!

As gati solar daca este soare destul pentru asa ceva , daca nu , as folosi gaz sau lemne!

De mancarea gatita la gratar cu lemne sunt 100% sigur ca iese foarte gustoasa deci nu se pierd substante nutritive pe parcurs si zic asta pentru ca am gatit o jumatate de peste la gratar cu lemne si jumatatea cealalta la gratar cu gaz plus peste tot din aceeasi "mostra" la tigaie din fier emailat iar rezultatele au fost asa :

1.pestele gatit la gratar cu lemn era foarte gustos si relativ uscat

2.pestele gatit la gratar pe aragaz nu chiar la fel de gustos ce la cel cu lemne

3.cel din tigaie , a fost relativ bun dar nici pe departe la fel de gustos ca primele doua!

Asta a fost doar un test facut de mine alaturi de sora-mea, cumnatul si mai multe neamuri asta-vara cand dintr-una intr-alta am inceput sa ne contrazicem care-i metoda cea mai buna de gatit pestele si in urma careia pestele va fi mai gustos!

Le-am "inchis gura" la toti! B-)

Lemnele folosite au fost de fag , ce au stat la uscat vreo 2-3 ani...

@maus : corect...

"m-ai prins" aici...

M-am informat mai mult aici:

http://www.engineeringtoolbox.com/boiling-point-water-d_926.html

Vezi ca "nu mi sa parut" se scrie "nu mi s-a parut" :P

Da' tot mi se pare mai gustoasa mancarea gatita la oala de presiune!

Pana la urma , mancam ce vrem , dar mie mi se pare normal ca mancarea sa fie cat mai aproape de starea naturala si doar in cazuri "extreme" sa fie fripta la foc si nu prajita!

"Cred" ca asa a fost de multe mii de ani si nu vad de ce am folosi cuptoare cu microunde plite electrice sau "slow-cookere"!

Iei marul il mananci , iei gaina , ii iei gatul si o frigi la foc!

Mai simplu de atat nu se poate! :D

In sfarsit trebuie sa fiu de acord cu Dark-Rider. 90% din boli sunt provocate de alimentatie.

Eu cred ca in timp organismul uman se va adapta la toate aceste substante chimice, E-uri, metale grele si toxine. Multi vor muri, dar cativa vor supravietui, iar urmasii lor vor fi imuni la toate.

• Upvote 1

Nu oricine isi permite sa gateasca folosindu-se de soare, ori de gratar cu lemne. Unde sa faci focu', la bloc, seara pe la 7?

Am pomenit de slow cooker-e intrucat mi se par foarte faine ca si aparate de gatit. O fi si cum spui tu, cu undele electromagnetice asupra mancarii (ca altfel n-as mai inchide toate prizele din casa cand dorm), dar cum nu le putem avea pe toate, zic eu ca merge si solutia asta. Ideea cu gatitul e ca aromele si toate cele bune din ingrediente se pastreaza mai bine cand mancarea e preparata la o temperatura cat mai scazuta. Spre exemplu, aceeasi mancare mi se pare mult mai gustoasa cand e facuta la cuptor, la foc mic, decat pe aragaz, in clocot. Pe langa asta, gatitul la cuptor mai are si alte avantaje: nu trebuie sa stai tot timpul langa aragaz si nu mai umpli casa de mirosul mancarii.

Nu am folosit vreun slow cooker pana acum, insa am citit numai lucruri de bine despre mancarea gatita de el si de aceea am zis sa-l pomenesc, ca poate ii vine vreo idee lu' Stuparu :)

Organismul uman este afectat in primul rand de dezechilibrele chimice, care sunt cauza la disfunctionalitati inclusiv hormonale si de endocrin, fermenti naturali si alti compusi.

Toate operatiile de mentinere a echilibrului sistemic tin de compensari.

Sunt militari care sunt supusi unui stres intens si continuu, nopti nedormite, exagerari ale limitelor fizice si fisiologice in timpul antrenamentelor si operatiunilor, etc.

Toate efectele pot fi compensate chimic, dar asa cum s-a dovedit si este deja stabilit, nu sunt suficiente. Intrucat doar mintea poate repara ceea ce ea strica sau sufera, are nevoie si de interventia unor psihologi, atasamente religioase si diverse surogate mentale care ii tin pe linia de echilibru, pentru ca altfel exista multi nebuni sanatosi tun.

Periodic sunt supusi la sesiuni fortate de eliberare mentala. Isolare in mediu natural, fara electricitate si comunicatii, fara factori de stres. In medie intre 14 si 24 de zile dureaza o descarcare a condensatorilor mentali si endocrini.

Asa ca din pacate si daca bei numai apa din roua si te hranesti cu miez de papura si muguri de bambus tot nu rezolvi fara liniste, mers la ceasornicarul de tacalii sa iti regleze avansul, samd.

Orice coompusi metalici sau de alta natura se pot elimina curativ daca sunt depistati in cantitati peste limitele admise, prin cure de dezintoxicare, care sunt de diferite tipuri si cu diferite efecte. Cei cu timpi mari de injumatatire, diverse radiatii de camp, expunerile la unde de joasa si inalta frecventa dureaza evident un timp indelungat pana te eliberezi de sub influenta lor de la nivel celular si pana la nivel functional.

Imunitatea este doar un indicator conventional care spune ca exista dezechilibre care nu pot fi compensate natural si nici in mediul de manifestare. Asa ca se intervine asupra cauzelor si se schimba mediul. Ca prima interventie. Un factor destresant este alcolul si trebuie consumat in doze mici si continuu. Pescuitul este un factor destresant. Mersul in aer liber departe de civilizatie, si traiul lipsit de "beneficiile" electricitatii perioade de 25-30 de zile fac minuni. :)

• Upvote 5

Ai bre ca nu tine la mine asta cu distragerea atentiei de la gresala lu matale la liniuta mea .Evident ca si pe siteul indicat de tine temperatuta creste cu presiunea.Voiam sa scot in evidenta ca ,in ciuda faptului ca omul stie care e problema , se fac romane pe seama lui sau pe topicul lui.Am zis ca ,ca stil de viata esti super ok ,si trebuie multi sa schimbe stilul ca sa le iasa pasenta.Vezi ca fumul de la gratar nu e tocmai ok daca vrei 100% cu liniute si pescuitul nu e un factor destresant ci dincontra ,mi se pare stresant sa inoti intr-o apa plina de carlige.As putea sa scriu asa pana dimineata ,sa beau 5 kile de vin si sa-mi praf imunitatea care la mine din cauze necunoscute e prea crescuta,si uneori tre sa iau medicamente ca sa o tin in frau.

[...] pescuitul nu e un factor destresant ci dincontra[...]

Pai daca-l practici cu trotil sau electric cu siguranta nu...

Dar psihoterapeutii se refera la pescuitul ala in care se aude doar onomatopee si tu privesti ore in sir o pluta daca se misca au ba. Nu conteaza daca prinzi ci reintoarcerea la mediul calm si nedisturbat de zgomote artificiale ;)

Asa mergi in Fagaras pe langa balea si numeri oile de sub pescuitul lui buteanu... 3:-O