Stuparul

Imunitate scazuta

Recommended Posts

La mine tine 2-3 zile, fara nici un tratament, odihna sau pauza.

Nu zic ca logica mea e infailibila, respect parerea fiecaruia. Eu stiu ce e mai bun pentru mine, asta nu inseamna ca e bun si pentru altii.

Tancul zicea de glutamina si are dreptate. Nici proteinele nu trebuie neglijate pentru ca ele stau la baza anticorpilor care ne protejeaza. Asadar, niste aminoacizi ar fi foarte utili in prevenirea utilizarii excesive a servetelelor, pe langa binecunoscutele legume si fructe care au nutrientii trebuinciosi. Stiu ca sunt sanse mari sa fiu apostrofat de cei care care au adoptat o dieta mult mai naturista, dar uneori si produsele de sinteza functioneaza.

Aceeasi replica ti-o pot da si eu, cum, in anumite cazuri, medicamentele pot fi periculoase, inutile si al naibii de scumpe. Am tras aceste observatii dupa ce le-am experimentat pe pielea mea, si nu doar o data, cu medicamente al naibii de adevarate. De asemenea, pot sa-ti spun si ce observatii am mai tras urmarind membrii familiei mele si relatia lor cu medicamentele. Unele-s bune, iar altele nu, iar cand un medicament nu e bun pt organism efectele nu sunt tocmai placute.

Sunt perfect de acord cu tine in aceasta privinta. Situatia in care ma aflu ,in recuperare dupa doua operatii pentru proteza totala de sold (la ambele picioare) se datoreaza 100% medicamentelor. E o poveste mai lunga si nu e locul sa intru in amanunte, dar aceleasi medicamente care mi-au cauzat problema asta mi-au si salvat viata. Daca nu mi-ar fi fost administrate in momentul si in doza respectiva si as fi experimentat cu "tratamente alternative" acum nu m-ai mai fi avut ca particpant la dezbaterea asta (sau oricare alta....). Am fost la limita si despre situatii de genul asta vorbesc atunci cand spun ca homeopatia poate sa fie periculoasa.

Fiecare face ce vrea,nu are decat sa-si puna bratari cu energie, sa se duca la "rupt ciocurile de pe coloana" sau ia medicamente "homeopatice",dar asta nu inseamna ca eu nu am voie sa-mi exprim parerea despre astfel de practici.

PS: Intr-o discutie asculti ce spun altii dar iti exprimi si punctul tau de vedere. Eu exact asta am facut

• Upvote 3

Glutamina, proteinele, is extrase prin filtre ceramice din zer, casenia, oua, lapte, si prin hidroliza.

Vitaminele pot fi sintetizate chimic.

Cel mai bine ii sa previi bolile, cu un stil de viata sanatoasa, mancare sanatoasa, stil de viata sanatos.

"ia un paracetamol ca-ti trece raceala", ii o gluma proasta, doar amelioreaza simptomele.nu merge la cauza, adica virusul, la fel si cu alte medicamente de genul.

Inca o prostie grosolana cu antigripalul, iti pune la pamant toata imunitatea. Exista n-spe mii de tulpini ale virusului gripal, 100% il primesti "antidotul" pentru virusul/sii care is in aer? Eu nu cred.

Nu cred ca m-am exprimat clar. Am vrut sa zic ca aceste produse nu sunt considerate naturale pentru ca au fost prelucrate destul de mult si au fost amestecate cu diversi aditivi chimici folositi in industria alimentara. De aceea le-am pus comparat cu fructele si legumele, care sunt mancaruri, in mare, neprelucrate (desi este discutabil si acest lucru avand in vedere ce minuni sunt folosite in agricultura).

Fructele si legumele din ziua de azi, care le gasesti la supermarket, iti garantez ca nu-s natural crescute :D, ele se coc pe vapor.

Intradevar, unele suplimente de proteine contin potentiatori de armona si indulcitori chimici(redis,pronutrition), in rest, alea de calitate(si scumpe, adica Now Foods), nu au asa ceva!

Sunt perfect de acord cu tine in aceasta privinta. Situatia in care ma aflu ,in recuperare dupa doua operatii pentru proteza totala de sold (la ambele picioare) se datoreaza 100% medicamentelor. E o poveste mai lunga si nu e locul sa intru in amanunte, dar aceleasi medicamente care mi-au cauzat problema asta mi-au si salvat viata. Daca nu mi-ar fi fost administrate in momentul si in doza respectiva si as fi experimentat cu "tratamente alternative" acum nu m-ai mai fi avut ca particpant la dezbaterea asta (sau oricare alta....). Am fost la limita si despre situatii de genul asta vorbesc atunci cand spun ca homeopatia poate sa fie periculoasa.

Homeopatia poate fi periculoasa pt ca nu vindeca? Sau de ce?

Nu vreau detalii, dar n-am inteles un lucru...problema ta a fost cauzata de medicamente, iar apoi, dupa ce ti-au fost administrate aceleasi medicamente, te-ai facut bine?

Iti dau perfecta dreptate in acest caz si inteleg de ce nu sustii tratamentele alternative, intrucat tratamentul "obisnuit" te-a salvat si nu cel "alternativ". Dar asta nu inseamna ca tratamentele alternative nu sunt bune.

In cazul meu, problema a fost in sens invers, tratamentul obisnuit nu a avut nici un efect, pe cand cel alternativ a avut, numai ca problema mea a fost infima pe langa a ta. Pt a scapa de cosuri m-am tratat cu cel mai puternic medicament, si toxic in acelasi timp, fara absolut nici un efect de durata (sub indrumarea medicului dermatolog, bineinteles). Abia dupa ce am inceput sa iau suplimente am reusit sa-mi rezolv problema. N-am ramas decat cu o cicatrice pe mana de atunci (m-am taiat usor la mana, insa avand pielea foarte sensibila in acea perioada, aceasta nu s-a mai putut regenera), insa nu stiu ce efecte a avut medicamentul asupra organelor mele interne, intrucat medicamentul e foarte toxic, cum am spus. Am urmat acest tratament dupa ce am vazut rezultatele excelente pe care le-a avut asupra unui prieten de-al meu, care s-a vindecat complet de acnne. Acum urmeaza sa fie tatic si sper ca urmele tratamentului sa fii disparut din sistemul lui.

In tinerete, de-a lungul tratamentului meu pt astm a trebuit sa folosesc si un spray cu care imi dadeam in gura. Din cauza acelui spray astazi am in gat o ciuperca, stafilococ, din cauza careia sunt nevoit sa expectorez de sute de ori pe zi. Oamenii care ma cunosc s-au obisnuit cu mine, dar ceilalti se uita ciudat la mine de fiecare data cand trebuie sa grohai. Am fost la nu stiu cati medici si am facut tot felu' de tratamente pt a-mi rezolva problema, insa fara vreun rezultat. Mi s-a intamplat chiar ca acelasi medic sa-mi puna 2 diagnostice diferite in 2 saptamani ;))

Cm am spus, in tinerete m-am tratat de astm, de la 14 la 18-19 ani. Am facut tot felu' de vaccinuri, mi-am dat cu tot felu' de spray-uri si am luat tot felu' de pastile (sub indrumarea unui bun medic alergolog) si am cheltuit o groaza de bani. Toate acestea doar mi-au ameliorat simptomele, insa nu mi-au si rezolvat problema. Tin minte ca atunci cand am dat bacu' la sport (la 18 ani) abia mai puteam respira dupa ce am incheiat, cu greu, proba de rezistenta (1 km de alergare). Astazi, dupa 10 ani de cand am intrerupt tratamentul nu mai am multe din probleme de atunci, insa nu stiu daca datorita ditamai tratamentului pe care l-am urmat sau datorita sportului si a trekking-ului montan. Acum 2 ani m-am apucat de trekking, acum 1 an am luat serios bicicleta de coarne, iar acum pot sa alerg cat ma tin picioarele pt ca nu mai am probleme cu respiratia si pot sa pedalez si sa marsaluiesc pe munte zi-lumina fara sa ma simt rau. Si cand ma gandesc cat m-am rugat de tata sa-mi ia bicicleta, iar el nu "voia" pt ca n-aveam bani...

Anul trecut, prin iarna, am zis sa fac dusuri cu apa mai rece pt a ma cali. Rezultatul nu a fost intocmai cu asteptarile pt ca am racit usor la plamani. Am luat Paracetamol si Peniciclina V (ma durea si in gat). Am scapat de raceala, insa nu si de durerea in gat. La sfatul unei farmaciste am luat nu mai stiu ce antibiotic care mi-a cauzat dureri de gat mult mai mari. Mi se albise limba si nu mai puteam inghiti nici macar in sec. A trebuit sa merg la ORL si in cateva zile, cu alte medicamente, m-am facut bine.

De aceea am spus ca ma abtin sa fiu transant cand vine vorba de a da sfaturi cu medicamente sau suplimente, pt ca fiecare dintre ele au beneficii mai mult sau mai putin. In cazul de fata discutia a plecat de la un sistem imunitar slab si de aceea s-a pomenit de homeopatie, suplimente si medicina alternativa. Din punctul meu de vedere e mai bine sa incepi cu tratamente usoare decat sa iei, din prima, ce e mai puternic. Mai ales ca efectele adverse ale medicinei alternative sunt mult mai slabe decat ale celei "obisnuite".

La simptome usoare, tratamente usoare. La simptome grele, tratamente grele. Sau poate nu...

• Upvote 1

Homeopatia poate fi periculoasa pt ca nu vindeca? Sau de ce?

Nu vreau detalii, dar n-am inteles un lucru...problema ta a fost cauzata de medicamente, iar apoi, dupa ce ti-au fost administrate aceleasi medicamente, te-ai facut bine?

Iti dau perfecta dreptate in acest caz si inteleg de ce nu sustii tratamentele alternative, intrucat tratamentul "obisnuit" te-a salvat si nu cel "alternativ". Dar asta nu inseamna ca tratamentele alternative nu sunt bune.

Exact,pentru ca nu vindeca si dau sperante false. Intr-o situatie limita ,cum am fost eu, intarzierea unui tratament adecvat poate sa fie fatala.

Eu am facut o septicemie care a fost tratata cu antibiotice foarte puternice (admininistrate in urma unei antibiograme,nu dupa ureche),intravenos si pe o durata lunga. Antibioticele mi-au salvat viata (la propriu) si orice intarziere ar fi fost fatala (si asa am fost cam la limita) dar toxicitatea lor mi-a afectat capetele femurale provocandu-mi necroza aseptica de cap femural bilateral si coxartroza,adica pe "romaneste" : osul din capul femurului a inceput sa moara si sa-si piarda forma rotunda si cartlajul s-a mancat pana a ajuns sa se frece os pe os,atat la piciorul stang cat si la dreptul. De aici si necesitatea celor 2 operatii de proteza totala de sold in care articulatia naturala a soldului a fost inlocuita cu una artificiala din titan si cu componentele care se freaca din ceramica (cuplu ceramic,in literatura de specialitate).

Ma repet si spun ca in astfel de situatii limita in care timpul este esential,si orice intarziere poate dauna,un tratament alternativ poate sa fie periculos,tocmai pentru ca nu face nimic si pana iti dai seama ca nu face nimic s-ar putea sa fie prea tarziu.

PS: Unul din cei care a incercat ,la inceput,sa vindece cancerul cu legume si fructe(nu stiu ce regim minune) a fost chiar Steve Jobs si dupa multe luni de zile cand s-a convins ca boala de fapt a inaintat a acceptat operatia. Unii zic ca tocmai intarzierea aia s-ar putea sa-i fi fost fatala,pentru ca daca accepta operatia de la inceput cancerul era extirpat inainte sa se extinda si sa-i afecteze si ficatul.

Ma repet si spun ca in astfel de situatii limita in care timpul este esential,si orice intarziere poate dauna,un tratament alternativ poate sa fie periculos,tocmai pentru ca nu face nimic si pana iti dai seama ca nu face nimic s-ar putea sa fie prea tarziu.

Poate ca tratamentul alternativ nu face nimic in situatii limita, dar in situatii obisnuite face, asa cum ti-am aratat eu mai sus si cum altii pe aici au sustinut. Desi, am gasit pe internet marturii ale unor oameni care s-au aflat in situatii destul de tensionate si care s-au facut bine cu ajutorul metodelor alternative.

Medicina alternativa nu trebuie infierata pt ca nu face minuni in situatii limita, si nici nu stiu cum ar putea tinand cont de faptul ca medicamentele sunt cu muuult mai puternice decat homeopatele, suplimentele si altele asemenea lor, dar nici nu trebuie neglijata in situatiile obisnuite in care vrei sa te faci bine fara a experimenta si efecte adverse.

Iar situatia prezentata de Stuparul, initiatorul topicului, nu cred ca este una din acele situatii limita in care trebuie sa se imbuibe de pastile. Omu' are imunitate scazuta, nu cancer, totusi...

Dar de ce nu se poate face în acelaşi timp şi tratament "convenţional" şi cel "alternativ"?

Păi din căte am înţeles, punctul forte al tratamentului alternativ îi că nu are efecte adverse, deci nu prea văd cum s-ar bate cap la cap cu cel convenţional.

Mi se pare deprimant topicul acesta. Mi se pare complet aiurea ca atatia "barbati" sa se adune pe un topic si sa discute despre cratite si modalitati de gatit...Nu stiu daca ati observat, dar pana si femeilor de pe topic le-a fost rusine sa se asocieze la proiectul asta.

Inteleg preocuparile pentru alimentatie ale acelora care au probleme reale de sanatate.

Inteleg nevoia alimentatiei preventive pentru adultii sanatosi.

Inteleg nevoia de a te documenta intr-o oarecare masura asupra a ceea ce este bine sa mananci si asupra a ceea ce nu este bine.

Inteleg ca cea mai mare parte a cancerelor sunt produse de alimentatie, apoi urmeaza stresul, poluarea, mostenirea genetica etc. (nu am retinut ordinea exacta din statistici).

Insa, nu inteleg:

- de ce sa-ti faci un scop in viata din alimentatie?

- de ce sa-ti irosesti viata in diverse experimente culinare traumatizante pentru organism, incercand sa ti-o prelungesti?

- de ce sa-ti faci cultura in domeniu dupa ureche pe internet, intr-un mediu atat de primitor cu habarnistii si cu promovarea exponentiala a prostiilor?

- de ce sa mai bati un cui in cosciugul maculinitatii speciei noastre, si asa afectata la nivel de cromozoni (efeminizare progresiva, scaderea masiva a numarului de spermatozoizi viabili dintr-o ejaculare in ultimii 70 de ani, reducerea diferentelor fizice la nastere intre bebelusii de ambele sexe - adica B semana din ce in ce mai mult cu F si nu invers etc.) folosindu-ti abilitatile intr-un context cultural precum gatitul care nu-ti pun in valoare, de exemplu, orientarea in spatiu - tu fiind construit genetic pentru vanatoare in primul rand si nu pentru pregatirea prazii?

P.S. Stiu, cei mai buni bucatari sunt barbatii. Dar v-ati pus, cumva, intrebarea de ce cuplurile gay sunt atat de dedicate artei gatitului?

• Upvote 2

Nu cred ca a spus nimeni sa-ti faci un scop in viata din alimentatie dar atentia la ce bagi in gura este un lucru necesar. Pentru asta nu trebuie sa fii maestru bucatar.

PS: Nu consider gatitul o preocupare nedemna de genul masculin. Nu stiu sa gatesc,sunt bata la capitolul asta si nu ma atrage dar mi-as dori uneori sa stiu cum sa fac una -alta.

Ai dus bine post-ul ala pana la ultimul paragraf. Acolo ai sarit de pe o stanca. :D

Gatitul rulz, la fel ca si mancarea bine facuta care te duce pe noi culmi ale placerii culinare. Daca nu iti place mancarea buna, deh, I pitty the fool.

Pe langa asta, nu toti avem sotii/prietene pe care sa le tinem in bucatarie toata ziua ca azi mi s-a facut chef de pui kiev si shepard's pie.

Barbatii adevarati stiu sa fie independenti, nu stau si se uita la un cartof crud murind de foame.

• Upvote 1

Raportul dintre costuri si beneficii... Imi place mancarea buna, pot sa spun ca sunt chiar gurmand. Imi plac restaurantele cu specific. Mi-am gatit singur. Imi gatesc si acum uneori singur. Dar nu-mi fac un scop in viata din asta. Adica nu risipesc 5 - 10 ore pe saptamana cautand in magazine si piete nu stiu ce ingrediente magice, apoi portionandu-le, cantarindu-le, lasandu-le nu situ cate zile la fedanzat, macerat, strecurandu-le, pisandu-le pe luna plina etc. si apoi schimband retete pe internet cu membrii aceleeasi secte.

• Upvote 2

Nu stiu cum sa ajuns sa o dati in haleala.Insa da ,nu tre sa fie prea procesata ca sa fie sanatoasa .Ca sa fie buna tre sa fie unsa cu toate alifiile.

De bautura nu se leaga nimeni .Vinul rosu creste imunitatea.

Rosu si sec. De acord.

Corect si la a doua observatie. Intarirea imunitatii inseamna si infuzii si ceaiuri (vezi articolul de pe prima pagina a site-ului), nu numai haleala.

Dezacord la chestia cu procesarea. Dimpotriva, maestrii bucatari zic ca hrana trecuta prin mana lor, adica procesata prin diferite metode mai mult sau mai putin conventionale, devine mai concentrata si mai benefica pentru organism. Adica, nu va uitati ca portia de mancare pregatita de ei pare minuscula in farfurie, ea inglobeaza de fapt "vitaminele" unei intregi cratite cu sarmale...Problema ramane timpul si banii pe care ii ai la dispozitie pentru a te apropia relativ cotidian de performante de genul acesta. Altfel, s-ar putea sa iesi mai bine pentru sanatate si calitatea vietii cu alimentele normale, preparate normal si cu putina atentie la grasimi, prajeli etc.

Ba și berea.

Io mă tratez zilnic cu 3-4 doze... :D

și de ceva vreme bag usturoi cât cuprinde ( chiar nu mă interesează de colegi :> ) pt că am avut ceva episoade nasoale cu tensiunea.

A, și am un regim de viață complet aiurea.

Nu mănânc dimineața... nu mănânc nici la birou de prânz- a coz du stres..... bag doar seara, inclusiv bombe cu sodiu și E-uri (mezeluri - ce să fac?, îmi plac :-J)

Dar pt. că e vorba de imunitate: fac o gripă/răceală pe an... în rest habar n-am - colegii de serviciu și prietenii cad pe capete pe lângă mine.

Dar v-ati pus, cumva, intrebarea de ce cuplurile gay sunt atat de dedicate artei gatitului?

Din acelasi motiv pt care si cuplurile de heterosexuali fac impreuna diverse activitati casnice. Gatitul impreuna este un act romantic, erotic, hranitor si folositor...imaginatie sa ai.

Inteleg ca cea mai mare parte a cancerelor sunt produse de alimentatie, apoi urmeaza stresul, poluarea, mostenirea genetica etc. (nu am retinut ordinea exacta din statistici).

Asa cum ai spus si tu, alimentele proaste sunt daunatoare sanatatii, iar o sanatate deficitara presupune doctori>spitale>bani multi. Ca sa nu ajungi la bani multi>spitale>doctori trebuie sa te ingrijesti de sanatate si, deci, sa mananci alimente bune.

Insa, nu inteleg:

- de ce sa-ti irosesti viata in diverse experimente culinare traumatizante pentru organism, incercand sa ti-o prelungesti?

Ca sa mananci alimente bune si sa duci un stil de viata sanatos trebuie sa te documentezi si sa-ti faci timp pt procurarea alimentelor si gatirea lor asa cum trebuie. Astfel, inevitabil, mancarea devine o parte importanta a vietii de zi cu zi, asa cum sunt serviciul, familia, copii, hobby-urile.

Unul dintre scopurile vietii oricarui om intreg la minte este mentinerea sanatatii si cum o sanatate de fier presupune si o alimentatie sanatoasa, se poate spune ca alimentatia este un scop al vietii.

Insa, nu inteleg:

Cum adica "experimente culinare traumatizante pentru organism"?

Din ce am citit pana acum in acest topic, cei care si-au descris obiceiurile alimentare n-au spus ca au vomitat dupa ce au mancat ceea ce si-au gatit, ori ca au avut dureri de burta si alte alea. Daca le-a placut ceea ce au mancat si nu au experimentat efecte adverse, ce este traumatizant in experimentele lor culinare?

O mancare sanatoasa nu-ti prelungeste viata in mod neaparat, dar in mod sigur te ajuta sa stai departe de boli si spitale. Experienta internarii intr-un spital romanesc nu este una tocmai fericita. Nu multi isi permit sa se interneze intr-un spital privat, asa ca daca incerci sa te feresti de spitale ducand o viata sanatoasa dai dovada de inteligenta si nu de prostie cum mi se pare mie ca sugerezi prin afirmatia ta. Spitalele romanesti nu arata nici pe de parte precum cele din filmele americane, iar asistentele nu sunt la fel de sexy.

Eu personal am ales sa am mai multa grija de sanatatea mea pt ca imi este SILA sa intru intr-o camera de spital (daramite sa mai si stau acolo cateva zile la rand) si pt ca prefer sa-mi cheltui banii pe mentinerea sanatatii si trairea unei fericiri depline, decat pe tratarea sanatatii si trairea unei fericiri mai putin depline.

Iar un om sanatos se poate bucura de viata mai intens decat o poate face unul bolnav.

Insa, nu inteleg:

- de ce sa-ti faci cultura in domeniu dupa ureche pe internet, intr-un mediu atat de primitor cu habarnistii si cu promovarea exponentiala a prostiilor?

Unde in alta parte gasesti atat de multe informatii despre sanatate daca nu pe internet. Desigur, exista literatura de specialitate, dar ea nu se gaseste si pe internet? Desigur ca exista multi habarnisti si prosti, dar un om cu capul pe umeri ii recunoaste repede.

Insa, nu inteleg:

- de ce sa mai bati un cui in cosciugul maculinitatii speciei noastre, si asa afectata la nivel de cromozoni (efeminizare progresiva, scaderea masiva a numarului de spermatozoizi viabili dintr-o ejaculare in ultimii 70 de ani, reducerea diferentelor fizice la nastere intre bebelusii de ambele sexe - adica B semana din ce in ce mai mult cu F si nu invers etc.) folosindu-ti abilitatile intr-un context cultural precum gatitul care nu-ti pun in valoare, de exemplu, orientarea in spatiu - tu fiind construit genetic pentru vanatoare in primul rand si nu pentru pregatirea prazii?

Daca un barbat gateste, el e mai putin barbat?

O fi cum zici tu, cu cromozomii si asemanarea dintre B si F, dar faptul ca vanatorul se adapteaza conditiilor din jungla il fac pe el mai prost? Este sub demnitatea vanatorului sa-si prepare prada? Din punctul meu de vedere prepararea prazii nu este o activitate exclusiv feminina, caci orice vanator trebuie sa stie si sa fie in stare sa aiba grija de el (si de "bijuteriile" lui - bijuterii sanatoase intr-un corp sanatos). De asemenea, prepararea prazii poate fi si o activitate stimulatoare a intelectului si imaginatiei, insusiri pe care un vanator inteligent le are si pe care nu trebuie sa le ignore. Iar cand vanatorul este si un gurmand rafinat, gatitul nu inseamna decat imbinarea utilului cu placutul.

Stau si ma intreb, oare cei care s-au "jucat" mai putin cu arcul si sagetile si mai mult cu pensula, stiloul, arcusul, dalta si ciocanul, mai pot fi numiti vanatori? Activitatile "sensibiloase" (in comparatie cu alergarea dupa prada) la care s-au dedat in defavoarea vanatorii le stirbeste statutul de barbat? N-am fi fost noi oamenii mai saraci fara aceste "tradari" ale lor?

Spre exemplu, pt ca bunicul meu (vitreg), un vanator de soi, n-a stiut sa-si prepare prada atunci cand a ramas vaduv si cu doi copii, acum, la batranete, are de-a face cu lipsa de experienta de atunci. Din cauza ca are probleme cu stomacul este nevoit sa faca tot felu' de tratamente si sa ia pastile din cauza carora in prima jumatate a zilei trebuie sa stea in pat pt ca are ameteli.

Stiu, cei mai buni bucatari sunt barbatii.

Dar ti-ai pus, cumva, intrebarea "De ce barbatii sunt cei mai buni bucatari?" ?

Nu stiu cum sa ajuns sa o dati in haleala.Insa da ,nu tre sa fie prea procesata ca sa fie sanatoasa .Ca sa fie buna tre sa fie unsa cu toate alifiile.

De bautura nu se leaga nimeni .Vinul rosu creste imunitatea.

Pai cu o alimentatie sanatoasa ai o imunitate puternica :D

Deci,

I.Factorii care influenteaza negativ imunitatea:

1. Alimentari:

a.Substantele toxice: Tutun,e-uri,medicamente chimice(algocamin),droguri,cafea,alcool, etc.

b.Glucide rafinate: zahar alb, toate dulciurile rafinate(ciocolata,napolitane,sucuri)

c.Lipide animale in exces: genereaza colesterolemie crescuta(untura,mezemuri,racituri)

d.Proteinele: Carnea cu sange

De ce carnea cu sange?

Deoarece in momentul sacrificarii, in sangele animalului se descarca inconstient de catre creier doze enorme de hormoni ai stresului(cortizol,adrenalina), care intra in corpul nostru, producand efectele specifice.

2. Externi:

a. Poluarea atmosferica(mediu urban)

b.Radiatiile atmosferice(antene gsm,microunde)

3. Psihoemotionali si mentali:

-starile

-emotiile

-Trairi negative(mania,ura,rautatea,egoism,stres,pesimism

4. Atitudinea si comportamentul:

-Sedentarismul

-Inertia

-Prostia

-Lipsa odhinei(Surmenaj)

-Agitatia

II. Factori care influenteaza pozitiv imunitatea:

1.Alimentari:

Alimentatia care sa se apropie cat mai mult de caracterul bio

a. Glucide nerafinate: mierea,zaharul invertit

b. Glucide complexe: legume

c. Lipide nesaturate: oleaginoase,ulei de in/canepa/palmier/cocos/masline

d. Proteine vegetale: oleaginoase,polen, produse apicole,ciuperci. Soia este de evitat(scade fertiliatea si potenta la barbati, datorita efectului estrogenic)

2. Externi

-Mediul rural

-Aerul de munte(conifere):ulei volatil

-Aerul de salina

3.Psihoemotionali si mentali:

-Starile pozitive

V-am facut un rezumat despre imunitate, ca sa va ajut si eu :D, deoarece de la o imunitate proasta vin toate bolile, mai ales cancerul.

In ziua de azi, fiind asa de poluat mediul,imunitatea poate deveni si prea agresiva, si ne trezim cu temutul Lupus.

Si cel mai important, ne previne de boli si suntem sanatosi, daca avem un stil de viata sanatos. Ideea este sa evitam cat mai mult dintre factorii negativi enuntati de mai sus.

Apropo de postul de mai sus :

va recomand 2 carti (as zice de referinta) :

- Anticancer - învinge prin mijloace naturale

Autor: Dr. David Servan-Schreiber

Autorul, dr. David Servan-Schreiber s-a îmbolnăvit de cancer şi a reuşit să se salveze prin mijloace proprii. Acest lucru, dublat de faptul că el era deja un cercetător al acestei maladii încă dinainte de a se îmbolnăvi, a făcut ca această carte şi mijloacele pe care le propune pentru învingerea bolii să suscite un imens interes din partea publicului.

Autorul cărţii „Anticancer“, dr. David-Servan Schreiber, este medic şi profesor universitar, cu un bogat bagaj de experienţă în domeniul medicinii integrative. El ne va demonstra modul în care, prin intermediul unor simple modificări aduse regimului alimentar, stilului de viaţă şi atitudinii generale, putem aborda în forţă boala canceroasă, în paralel cu urmarea strictă a tratamentelor clasice, sau cum la fel de bine am putea evita cu totul apariţia acesteia. Acesta nu este un tratat de biologie, ci un ghid practic de uz individual, inteligent alcătuit, care ne va permite să facem cele mai bune alegeri în ceea ce priveşte propria noastră sănătate şi bunăstare.

- Studiul China

Cel mai complex studiu asupra nutriţiei

Autori: dr. Thomas Colin Campbell; Thomas Campbell II

„Studiul China“ este o extraordinară carte despre nutriţie, care a devenit rapid un bestseler vânzându-se în peste 100.000 de exemplare în ţări precum SUA, China, Japonia, Rusia, Turcia, Ungaria, Germania, Franţa, Brazilia, Serbia, Polonia, Nigeria etc. Cartea „Studiul China“ descrie cel mai complet studiu asupra nutriţiei din ultimii 50 ani. Acest studiu a fost efectuat de un cercetător american independent.

Rezultatele „Studiului China“ sunt uimitoare şi îngrijorătoare în acelaşi timp.

încă din antichitate se ştia că alimentele devin corpul nostru şi că suntem ceea ce mâncăm. Calitatea hranei pe care o consumăm determină starea noastră de sănătate.

Nu trebuie să fii medic ca să-ţi dai seama că tot mai mulţi copii sunt bolnăvicioşi sau sunt născuţi cu diverse handicapuri, tineri sunt deja obosiţi şi astenici, adulţii au multe boli cronice, iar mulţi dintre bătrâni sunt aproape invalidaţi de bolile lor. Consumul de medicamente a crescut atât de mult încât s-a ajuns la aberanta situaţie în care multe persoane au uitat că sănătatea este starea normală a fiinţei şi cred că sunt bolnave pentru că nu consumă medicamente. Oamenii petrec mai mult timp la cozi la cabinetele medicale şi la farmacii, decât la un spectacol sau o plimbare în parc.

Din cartea „Studiul China“, aflăm pe baze statistice bine documentate că alimentaţia nesănătoasă este cea care favorizează apariţia unor boli severe precum cancerele, diabetul, obezitatea, bolile de inima şi bolileauto-imune. De aici aflăm că excesul de alimente animale provoacă tulburărimetabolice importante, atât la copii cât şi la adulţi.

Ba, gata, io de-acu' nu mai mananc. Din cate vad aicea, daca mananci risti sa mori dupa cateva zeci de ani.

• Upvote 2