puterfixer

Thassos MTB 2012

Recommended Posts

Am aflat de la Yannis că a opta ediție a Thassos MTB va avea loc în weekendul 28-29 aprilie 2012. Mai vine cineva? Dacă ne strângem mai mulți, am putea organiza transportul în comun cu un microbuz de 8+1 locuri și 8 suporți de biciclete Thule vârf de gamă. La așa drum lung, clar ieșim mai ieftin și mai puțin obositor decât cu mașini mici.

Ținând cont că marți în săptămâna ce urmează concursului e 1 mai, am putea face un sejur mai lung, cu plecare miercuri-joi, 25-26 aprilie, și întoarcere luni pentru ca marți, de 1 mai, să ne odihnim. Cu asta am avea un pic de timp înainte de concurs să ne aclimatizăm, să facem niște plimbări ușurele pe insulă și să ne bucurăm de un pic de expunere la soare înaintea altora. Ar fi și o pregătire numa' bună pentru Marea înnămolire Prima Evadare, care presupun că e în primul weekend din mai, adică 5-6.

S-ar putea ca Yannis să ne pregătească o surpriză. Pe contul lui Garmin Connect a apărut un traseu nou MTB, Ultra Thassos 120, de 120 km lungime și aproape 4000 metri elevație, care urcă (și) pe cel mai înalt vârf al insulei. Dacă lui i-a ieșit în 13 ore și un sfert, sper că planifică grătare de pui ȘI saci de dormit :D

Deci, io pe cine contez?

Suna super mega interesant :D:D:D .

Ar fi tare sa organizeze cineva ceva , io cel putin as merge anu asta in thassos numai ca nu pot spune nimic sigur de acum !

Mi-am pus concediul cum trebuie, anul asta nu mai ratez treaba.

@puterfixer Ai tu de unde sa faci rost de microbuz la care sa impartim costurile? Adica nu cineva care face afaceri pe spatele nostru.

Pai sunt baietii care se ocupa fix cu treaba asta...

In alta ordine de idei, vino cu o propunere ptr datele de plecare si sosire, sa vedem cum ne aranjam apele in perioada aia. Ca si pe mine ma cam bate gandul. Inca nu m-am decis la care din curse m-as baga... inca nu m-am obisnuit cu cursiera, dar never say never... :)

Am un amic care are o agenție de turism și cu asta se ocupă; e ghid și șofer, dar și ciclist și alergător de maraton. Când am urcat la Penteleu a ținut pasul cu corrado ;) De câte ori am umblat prin țară cu el (Maratonul Vinului - Urlați, Maratonul DHS - Hunedoara, etc.) am ieșit ceva mai ieftin decât dacă am fi mers cu 2 mașini mici, și considerabil mai ieftin decât dacă ar fi trebuit să închiriez vreo mașină și să o conduc singur. Vezi-i profilul și ce plimbări a mai făcut :)

Pentru cine are mașină deja, probabil că diferența la cost nu e uriașă și pentru ea o să prefere confortul și libertatea transportului propriu. însă într-un grup mai mărișor e foarte distractiv - cum drumul dus-întors durează două zile, e timp să socializăm fără să ne obosească șofatul.

Am fost si eu cu Mircea si confirm ce a spus @puterfixer . In plus am ramas si prieteni ;) Oricum cred ca Mircea poate sa ne dea chiar el detalii , ca de acum il cunoaste multa lume :)

E un ciclist care-l respect, pe teme de ciclism, dar tin minte ca a cerut o data 100 RON de persoana pana la Cartisoara, ceea ce mi s-a parut strigator la cer. Daca vine cu o oferta mai buna decat sa merg cu masina mea, ma bag si eu.

Cu masina mea, costurile cu deplasarea sunt generos rotunjite 650 RON, pot duce pana la 5 persoane cu bagaje si 6-8 biciclete - 130 RON de persoana, cu taxe de pod si alte prostii probabil 150 RON. Nu stiu cat costa bacul, mai trebuie adaugat si ala.

Intru linistit pe forum si dupa ce constat cu surprindere ca se discuta, printre altele, despre mine.... zic sa ma bag si eu in vorba :)

Asadar, inainte de toate salutare tuturor... si apoi:

@puterfixer

- Spune-mi te rog, eventual pe mail, exact data de plecare/sosire la care te-ai hotarat sa organizezi excursia ca sa pot sa iti spun concret detaliile despre costuri.

- zici tu ca m-am tinut de Corrado... mai degraba a lasat-o el mai moale ca sa ma tin de el, plus ca avea ceva probleme la genunchi din cate imi aduc aminte ;-)

@hcampian

- intotdeauna mersul cu masina personala, impartind benzina, este cel mai ieftin... asta e clar. Atunci cand inchiriezi o masina sau apelezi la o agentie de turism pt o anumita excursie apar si alte costuri suplimentare de care firma respectiva trebuie sa tina cont si care se regasesc in pretul facturat (chirie sediu, asigurari, marja de profit, impozit si din pacate un TVA urias de 24%). Pe de alta parte ai si alte avantaje, unele dintre ele deja mentionate de voi mai sus. Cei care au mers cu mine pana acum pe la diverse ture stiu foarte bine ca am propus de fiecare data niste preturi decente astfel incat toata lumea sa fie ok.

- mi-ar placea sa ne cunoastem si personal intr-o zi la o pedala si poate mai povestim atunci pe tema asta.

In rest, ca idee despre drumul pana acolo:

- tarifele de bac se gasesc aici: http://www.thassosinfo.gr/en/post/73

- sunt maxim 750km dus, 750km intors (depinde de varianta de drum aleasa), fara alte plimbari in zona.

- taxa pod giurgiu 6 euro parca, vigneta bulgaria 5 euro, taxe autostrada grecia 4-6 euro

Anul ăsta am fost doar eu cu Daniel cu mașina lui, un Subaru Legacy superb, da' al cărui motor boxer suge benzina din rezervor mai ceva decât... ok hai să nu fac comparații la supt :P Cert e că la un consum de 15l/100km am băgat benzină de 300€ pe vremea cât încă era acceptabil de ieftină. Un pic cam costisitor, aș zice, doar pentru doi oameni. Din acest punct de vedere, orice altă variantă probabil e mai ieftină.

Alte cheltuieli au fost așa:

• taxa de pod la bulgari: 25 lei dus, 25 lei întors;
  • feribot pentru 2 persoane și mașină mică: 86,4 lei dus, 86,4 lei întors;
  • vignetă în Bulgaria pentru o săptămână: 40 lei;
  • cazare, mâncare, taxă de înscriere.
Per total, anul ăsta participarea la concurs (cu transport, cazare pentru câteva nopți, mâncare, tot) m-a costat cam 1700 lei.

Mircea, mă gândeam să plecăm miercuri (25) sau joi (26 aprilie) și să ne întoarcem luni (30 aprilie). Asta înseamnă 4-5 nopți de cazare și 2 zile de șofat.

[edit] Anyway, sunt două chestii care le urmăresc cu topicul ăsta:

1) Cine mai vrea să vină în Thassos?

2) Cum am putea să ne organizăm transportul împreună într-un mod mai convenabil? Dacă mai sunt unii care merg cu mașinile lor, ar putea anunța aici câte locuri libere au pentru oameni și bicle, dacă trebuie suporți etc.

• Upvote 1

In ton cu Dan,daca vine pensica...s-a dus huzurul pe bani multi la stat,ne intindem cit ne este plapuma. Tentant,in vina ma simt,la cascaval stau eu mai nasol dar,cine stie,poate cistig la loto!

am facut 619 km din crangasi pana in Limenaria. am avut un tip cu noi care stia bulgara si am luat-o prin niste munti. anul trecut nu se platea autostrada in grecia. insula e perfecta pt ciclism, atat mtb cat si sosea. am vrut sa inchiriez o bicicleta, dar vremea era sufocanta in iulie, chiar si pt plimbari in timpul zilei. se poate sta si cu cortul in anumite zone pt cine prefera varianta asta. :D

Bine, cu consumul, adevarul e ca si eu am Fiat-ul ala Doblo in care incap 5 oameni cu multe biciclete si care are motor diesel de 1,3 si, daca stai cuminte pe la 80-90, iesi fantastic de bine.

Oricum, sa ne vedem cu bine in Thassos, care cu ce ajunge...

Vad ca se vorbeste de mine, va salut! Sa vedem cine se mai tine dupa mine acum dupa vreo 3-4 luni de stat:)) in alta ordine de idei ar fi frumos un thassos daca sunt parale pana atunci!

• Upvote 1

Hmm....suna bine, si ar fi o sarbatorire inedita a zilei mele de nastere (30.apr.) :) Nu pot insa sa ma adaug pe vreo lista pana nu stiu ce si cum va fi la anul. Ramane insa sa ma pronunt din timp daca o sa pot venii si eu. O sa urmaresc cu interes restul discutiilor. Sunt de parere ca 8+1 cu un microbuz ar fi solutia perfecta, poate chiar de 2 microbuze ne strangem si o sa facem super echipaj :D

Nici eu nu vreau sa ratez la anu' iesirea in Thassos. Deci, ma bag.

Asa cum le-am spus lui puterfixer si Daniel la Comana, acum 2 saptamani, m-as baga si eu cu mihaighimpu, dar este mult pana in aprilie 2012 si nu pot sa previzionez cum vom sta cu timpul si banii. Vointa exista. Sa vedem cum stam cu putinta.

Cu mare placere voi participa si eu daca voi reusi sa gasesc loc in masina cuiva,am fost in 2009 in Thassos(concediu cu familia) si mi-a placut enorm locatia,dar mai este suficient timp pana atunci,pot interveni f multe probleme

E PE BUNE!! După o zi de absență misterioasă, site-ul http://mtb-thassos.com/ e din nou online, acum cu un aspect mai modern și... anunțând 3 competiții:

Încă mă uit cruciș că-i totul doar În greacă, da'... :nerabdator: