puterfixer

Thassos MTB 2012

Recommended Posts

La participare? Nu-mi amintesc să fi fost o limită; dar încă n-au început înscrierile.

Suna tentant rau de tot.... In principiu as veni, dar nici eu nu pot spune nimic sigur inca, mai sunt totusi 5 luni pana atunci!

Dintre cei care au fost anul asta, ne spune si noua cineva cam la cat s-a ridicat taxa de inscriere? Macar sa ne facem o idee...

Deci deodata cu soseaua au bagat si un "mic" MTB de 120 km.... Fain!

O intrebare scurta: E inclus in concurs vre-un traseu de MTB, de 50-60 km lungime maxim? Ca tot ce am vazut vorbit aici e despre cel de 120Km.

Uită-te mai sus la lista celor 3 competiții, și vei găsi că e una de șosea și două de munte: MTB Thassos Cup, de aproape 60km lungime și 2000m urcare, și Ultra Challenge, de 120km lungime și 4000m urcare.

Mai clar, sunt doua zile: intr-una e cursa de sosea si cea de 120 km de MTB, in cealalta cursa de 60 km de MTB la care pot participa si cei de la sosea, dar, cine stie, si cei de la 120 km, asa, de dezincalzire....

• Upvote 1

Daca ar fi sa luam in considerare lista participantilor in ultimii ani, ar putea lejer sa scoata o pagina in romana.

Nu stiu... nu stiu... nu stiu... dar, cine stie?! Ma manca!

Ma gandesc ca e un an cam dificil pentru Grecia si uite ca pasiunea isi face loc printre probleme.Bravo! M-as arunca si eu, dar sunt multe necunoscute in ecuatie. Succes celor care merg!

Salutari si urari de bine a_mic!

foarte tentant, ultra challange, m-as baga si eu in principiu. sa vedem cum stam cu ecuatia ce implica factorii bani si timp!

vara asta am stat 1 sapt in Thassos si am pedalat zilnic ( din pacate doar sosea )

- cred ca ar fi superb sa facem escapada asta de 1 sapt, iar pentru cei care nu speram la marele titlu, sa organizam ture zilnice in zona montana

@defileuljiului: Multumesc. Stima si sa ne vedem sanatosi "pe defileu" in mai! :-c

Pentru cei ce sunt interesati: http://www.camping-pefkari.gr/contact-us

Eu sunt interesat intrucat, daca voi merge, acolo, voi dormita. Cum sunt cam nauc dup"e" cort, si cum am educat-o regulamentar si pe a mea, asta ni-i tzinta.

Pentru cei care opteaza sa doarma la cort, s-a si vorbit coleshica deja, ca vor exista cel putin doi romani ce-si vor dori monta harabaua in curte.

Zona de est a insulei e mult mai faina si salbatica ! doar ca e departe de potos unde e cartierul general

Dacă aș putea, aș sta acolo două săptămâni. Insula e plină de trasee faine, pe șosea și offroad; e și suficient de mare ca să ai diversitate, dar destul de mică pentru ca să-i poți face turul într-o zi. Sfârșitul de aprilie poate fi un pic răcoros dacă vremea e nefavorabilă, însă dacă dă un pic și soarele... cum să zic, te duci weekendul următor la Prima Evadare udă și zgribulită cu un strat de bronz pe tine ;)

Vad ca exista o informare gresita pentru Thassos,si din cauza ca eu sind Grec si cunosc si pe organizatori vreau sa va informez cum este cu

competitia la cup Thassos din 28-04-2012.

Pe data de 28-04 ziua sambata la ora 8 dimineata se va da startul la competitia de 120km de mtb cu diferenta de nivel 3800 de metri

In aceas zi sambata pe 28-04-2012 la ora 12 ziua se va da startul la competitia de sosea de 93km turul lui Thassos

Pe data de 29-04 ziua duminica la ora 9 dimineata se va da startul la competitia de 58km de mtb cu diferenta de nivel de 2000 de metri,aici mam inscris si eu

imbreuna cu fiul meu si citiva prieteni apropiati.

Daca mai sint nelamuriri pot sa va raspunt si sa va ajut cu ce pot

• Upvote 2

Ref drumul spre Thassos:

Daca va duceti cu orice mai mare de un 3 volume sa nu va puna dracu sa o luati pe scurtatura nou deschisa (Zlatograd).

Suna tentant cei doar 550 km pana in Keramoti din Bucuresti dar! dar!

In zona de trecere a frontierei BG-GR drumul are O SINGURA BANDA pentru ambele sensuri, extrem de ingusta si aia si fff virajata.

Un Transporter nu se conduce ci se face neurochirurgie ca sa treci pe acolo!

Iiiin pluuus, deoarece drumul nu e inca terminat de ambele parti, sunt cam 10 km in Grecia (deh..criza) de cratere si crevase ca gropi nu se pot numi.

Iiiin pluuus in partea bulgareasca drumul e ff virajat, serpentine bla bla..ceea ce dauneaza condusului cu bicle pe accoperis sau pe suportul de carlig.

Za niuz sunt vechi de 1 luna, timp in care nu cred ca s-a modificat nimic

• Upvote 1

iorgos, mulțumesc de confirmare! Astea sunt și informațiile ce le avem de pe site-ul oficial. Așteptăm noutățile privind limita de participanți, locuri de cazare, etc.

Geordan, io n-aș recomanda nimănui să facă experimente cu trasee neverificate; până nu confirmă cineva că e practicabil noul drum, putem avea surprize serioase. Și așa ne-am mai învârtit în fel și chip din cauza semnelor (sau lipsa lor)... Iaca mai jos harta traseului pe care am mers anul ăsta, se poate descărca în format KML pentru a o avea rută pe navigatoare.

http://maps.google.c...2b2286f31&msa=0

Ma, drumul e practicabil (minus portiunea de la intrarea in Gr unde daca mergi cu 20km/h nu dai cu burta de asfalt) e semnalizat extrem de bine..doar ca, asa cum spuneam, e mai pentru...mazda MX5.

Noi am fost cu un Transporter si prin zona aia pe sofer il cam luase sughitu ca trebuia sa plieze oglinzile cand ne intalneam cu alta masina..slava Domnului ca nu trec TIR-uri..

bun

s au lamurit unele lucruri

eu si inca un prieten dorim sa ne alaturam oricarui grup care merge la concurs si are locuri libere in masina si deasupra ei :D(2 oameni 3 biciclete)

As veni si eu dar nu am experienta in competitii, nu m-au atras pana acum. De fapt nu as veni decat pentru traseu, locatie, etc, adica agrement :) .M-am uitat acum la galeria de pe site-ul lor, terenul pare foarte greu, tehnic, adica exact ce nu ma avantajeaza. Mi-ar fi placut ultrachallenge-ul dar cand am vazut pe ce bolovanisuri se merge m-am cumintit, as lua traseul normal de 60 km.

@puterfix: de la Edime la Chrysoupoli este autostrada sau european?

Din Bulgaria se trece în Grecia pe lângă Svilengrad, ieșind de pe autostrada (scurtă) ce merge din Bulgaria direct spre Edirne, în Turcia.

în Grecia, traseul merge pe DN51 grecesc (parte din E85), lat și bun, dar nu e autostradă. Pe ăsta se merge spre sud paralel cu granița turcească, fără a intra în Turcia.

în sud, DN51/E85 se intersectează cu autostrada Egnatia Odos (E90) ce vine din Turcia și merge spre vest pe toată lățimea Greciei până la Mediterană, în vest, imediat în sudul Albaniei. Pe această autostradă mergi pe lângă Alexandropolis și Xanthi în direcția Kavala.

De traversat de pe continent pe insulă se poate face atât din Keramoti cât și din Kavala. Keramoti-Limenas (nord-est) e un traseu scurt și se face cu două companii, fiecare având plecare alternativă la fiecare jumătate de oră. Din Kavala, ruta maritimă e mai lungă și acostează în Prinos (Ormos Prinou), în nord-vestul insulei.

Atenție: programul plecărilor e diferit în zilele lucrătoare și weekend, dar și în zilele cu număr impar și cele cu număr par din lună. Uite aici programul și costurile celor două companii: Thassos Ferries (în română) și Aneth Ferries (greacă). în principiu ar fi bine să ajungeți în port cel târziu pe la 6 jumate sau 7 seara ca să mai prindeți o cursă spre insulă. Anul ăsta a fost reducere de preț de 10% la cazare și feribot, trebuia doar să menționezi că mergi la cupa Thassos MTB.