puterfixer

Thassos MTB 2012

Recommended Posts

Grija ce pe Egnatia Odos, chit ca e autostrada, sunt restrictii de viteza destul de lungi la 70 km/h!

Si, cu deosebita durere, va anunt ca la greci, pt ca e criza, politaii s-au facut mai ai dracului ca aia bulgari!

Nu stiu de unde ati scos traseu asta spre grecia,eu maduc acasa in salonic de multe ori si va recomand

drumul giurgiu-ruse-pleven-sofia-kulata-serres-kavala.

La 100 de km ininte de sofia incepe autostrada si cind intri la capitala sa finalizat si centura autostrada care ocoleste

orasul si se termina la 40 de km dupa sofia ,de acolo mai aveti 120 de km pina la kulata(granita cu grecia)

Sunt mai multe variante de ajuns in Thassos.

Ceea ce propune @iorgos este varianta optima de ajungere in Salonic sau in statiunile din peninsule si era pana de curand si varianta "optima" de ajuns in Thassos.

Doar ca e mai lung drumul cu cca 250 sau 130 km decat cele puse aici.

Nu stiu cu sa postez o poza dar imaginati-va ca Thassos este chiar sub Pitesti.

Sofia este undeva sub Craiova.

E..drumul propus de iorgos presupune in plus sa va duceti si sa va intoarceti Buc-Craiova-Pitesti cand voi vreti sa ajungeti din Bucuresti in Pitesti!

Cel mai scurt drum va fi prin Makaze (550 km) cand o sa ii dea drumul.

Momentan cel mai scurt e prin Zlatograd

Dar cel mai recomandat este cel pus mai sus prin Svilengrad.

iorgos, mulțumesc de confirmare! Astea sunt și informațiile ce le avem de pe site-ul oficial. Așteptăm noutățile privind limita de participanți, locuri de cazare, etc.

Geordan, io n-aș recomanda nimănui să facă experimente cu trasee neverificate; până nu confirmă cineva că e practicabil noul drum, putem avea surprize serioase. Și așa ne-am mai învârtit în fel și chip din cauza semnelor (sau lipsa lor)... Iaca mai jos harta traseului pe care am mers anul ăsta, se poate descărca în format KML pentru a o avea rută pe navigatoare.

http://maps.google.c...2b2286f31&msa=0

La competitia de sosea limita de concurenti este de 150 de ciclisti ,la proba de mtb limita este 180 de ciclisti.

Costul de participare este de 15 euro la sosea si la mtb de 60 de km,la competitia ULTRA 120km mtb costul este

de 30 euro,care se poate plati la secretariat in ziua cursei pentru straini,rugamintea este sa se inscrie la timp

si cine nu o sa poate sa ajunga sa anunte prin site(email organizatorului)retragerea lui pentru ca locuri sint limitate,si sa o faca din timp.

Pentru cazare o sa se anunte la sfirsitul lunii ianuarie hoteluri si pensiuni,ca pret o sa fie 10 euro de persoana la camera

de trei sau patru persoane,la camera dubla o sa fie 15 euro persoana.

S-a dat drumul la înscrieri pe site!!!

Races > alegeți cursa > Registration

Deja sint 20 inscris din care multi din Romania .

Inrati la races in cazul meu la mtb thassos cup si in dreapta jos cu galben apare Registration si puteti sa va inscrieti.

am si eu o intrebare..cum mama ciorilor diferenta de nivel 3800 metri intr-un caz si 2000 metri in celalalt caz cand inaltimea maxima a muntelui de pe Thassos este de 1300 metri?

Se cumuleaza urcarile (urci, cobori, iar urci s.a.m.d .; nu e urcare continua).

Se masoara fiecare urcare in parte si asa se ajunge la metri respectiv,si la Geiger la sibiu diferenta de nivel este de 1500 metri si

virful Magura nu are mai mult de 700-800 de metri ,la Thassos virful cred ca are maxim 1100 de metri.

Vf. Magura Cisnadiei 1304 m alt :) Anul asta la concurs nu s-a mai urcat pana sus, dar la 1200+ tot am fost

Pai mai doddou ce te carbonizezi asa cand era o discutie teoretica depre thasos ... , si inafara de asta Iorgos are dreptate : din Sibiu pana pe Magura diferenta de nivel e de cam 800 de metri. Sibiul nu e la malul marii are si el 420 de m altitudine + 800 iesi pe la 1200 .Gata las-o asa ca stricam la baieti discutia depre Thasos.

In Thasos traseul nu urca pe cel mai inalt varf (1201m parca) ptr ca practic tre sa cobori pe acelasi drum.

Am vorbit cu organizatori si sint foarte suprins de evolutii bune ciclistilor din romania,si anul asta o sa fie sustine ei mai greu pentru ca

o sa gaseasca o echipa a grecie mai pregatita.

Eu le am anuntat ca nu au nici o sansa,si de mult ii provoc sa vina si ei la un concurs in Romania,Geiger,Medias, si ei sustine ca e prea usor

in Romania ca solul este de pamint si nu din piatra ca in Grecia,sper sa aduc niste Grecii la vara si aici.

Sper ciclisti din Romania sa faca o figura frumosa si anul asta.

• Upvote 2

Salutare Iorgos! cu surprindere constat ca esti membru nou...pai se poate? E bine ca ai venit si pe forum ca sa ne infruntam si aici nu doar pe la curse. Am sa-ti platesc o datorie...dupa trivale. si tie si coechipierului meu, Cristi Draghici,cum v-am scapat eu din vedere in trivale,nu m-am dumirit nici acum...

Abia astept sa vad cum e in Thasos ca in Skiathos a fost sublim. Ne vedem acolo!

iorgos - un mic schimb de experiență, atunci: după Thassos să vină în weekendul următor la Prima Evadare. Tot vreo 50km, dar plat :D Și pământ. Da' ce pământ! O să-l scoată din furci și molari vreme de o săptămână. :))

Pentru doritori: v-ați hotărât dacă mergem împreună cu un microbuz, să ieșim mai ieftin? Nu de alta, da' ar fi bine să-l rezervăm de acum cu ceva bani jos, că altfel ne trezim cu bagajele în parcare uitându-ne unii la alții.

Salutare Iorgos! cu surprindere constat ca esti membru nou...pai se poate? E bine ca ai venit si pe forum ca sa ne infruntam si aici nu doar pe la curse. Am sa-ti platesc o datorie...dupa trivale. si tie si coechipierului meu, Cristi Draghici,cum v-am scapat eu din vedere in trivale,nu m-am dumirit nici acum...

Obiznestete cu sitoatia asta ca o sa te mir mereu de aici incolo.

Glumesc ,sa fim sanatosi si sa ne vedem cu bine la toate competitii din 2012,o sa fie greu pentru mine sa te depasesc dar si tie

nu o sa iti fie usor,or cum categorie +40 devine foarte competitiv ca tot mai multi consacrati ciclist incet incet se alatura de ea.

As veni si eu dar nu am experienta in competitii, nu m-au atras pana acum. De fapt nu as veni decat pentru traseu, locatie, etc, adica agrement Imagine postată .M-am uitat acum la galeria de pe site-ul lor, terenul pare foarte greu, tehnic, adica exact ce nu ma avantajeaza. Mi-ar fi placut ultrachallenge-ul dar cand am vazut pe ce bolovanisuri se merge m-am cumintit, as lua traseul normal de 60 km.

vei pedala in fiecare zi cat vei sta acolo, nu doar in concurs...

Am bagat si eu o fisa. Iorgos trebuie sa stam de vorba. Poate ne vedem la o tura saptamana asta.

Doc ne vedem cu singuranta.

Problema este ca organizatori de la Geiger au anuntat un concurs frumos TRIADA si prima etapa

este la Targoviste si cade in aceas zi cu Thassos ,poate o sa incerce sa schimbe data cu o saptamana inainte.

Asta ar fi frumos, daca ar vrea...

Thank you for your submision. Your details are:

Name: Constantin

Surname: Stefan-Razvan

Email: razvan.constantin59@gmail.com

Category: Men

Area: Romania

Team: no

Sponsor: no

Telephone: 0040723669010

T-shirt Size: XL

your number is: 31

==========================================================

Ta-na-na!!! Oldies but goldies!!!

1 mai in Grecia :-

Thank you for your submision. Your details are:

Name: Strafalogea

Surname: Bogdan

Email: straff17@yahoo.com

Category: Men

Area: Romania

Team:

Sponsor:

Telephone: 0040735785835

T-shirt Size: L

your number is: 35

@straff: sa li umplim tati categoriili !!! :nerabdator:

noi deja am pus-o din microbuz plin de osteni :))

Voi merge cu frantuzoaica, cu consensuala, cu Helga, cortul, izoprenele, sacii de dormit, scaunele pliante, masa asijderea, ceva conserve, 1 tona de medicamente ale consensualei (in care, daca am nevoie, nu gasesc niciodata ce am nevoie :D ), un Jaeger sa mearga metabolismul mai cu ardoare, farfurii, tacamuri, pahare, lampa cu oloi, trusa de scule en francais und deutsch, frigiderul de voiaj.... si asta e de-abia inceputul! :)