Sign in to follow this  
Madalinutz

Biciclete Rockrider

Recommended Posts

Salut!

Vreau sa va cer o parere in legatura cu bicicletele Rockrider care din cate am vazut se comercializeaza prin lanturile de magazine Decathlon. Am vazut un fullsuspension pe la 3500 Lei din ce mi-am dat eu seama cu urmatoarea echipare: furca Rock Shox Tora, amortizorul spate nu retin din ce gama era, angrenaj Shimano Deore hollowtech, pinioanele nu sunt sigur dar cred ca tot Shimano erau pe caseta de 10, schimbatorul spate Sram X5 sau Shimano XT(nu mai retin) schimbatorul fata Sram X7,manetele de schimbatoare Shimano SLX, frane hidraulice pe discuri de 160 Hayes Stroker trail. Cam atat a observat ochiul meu de incepator. Mentionez ca vreau sa fac o comparatie cu un Cube Acid 2012 care este 3700 Lei spre care m-am orientat sa mi-l iau eu si pe la echipare mi se pare ca sta un pic mai slabut decat Rockrideru'asta de mai sus!

Cauta oferte mai bune, sunt pe afara niste oferte la biciclete de cazi. A lua sau nu un full suspension tine de tine. Ai probleme cu spatele? Esti comod? Daca nu ia un hardtail, si baga gaz.

Nu cred ca merita niciuna.

Pai tocmai cum am zis si mai sus, eu ma orientasem spre Acid de la CUBE, nu prea ma dau in vant dupa FS. Ma refeream ca si nivel de echipare daca e mai sus Rockrideru' decat CUBE.

Edited by Seb
Am mutat topicul in sectiunea dedicata

N-as lua o bicicleta din decathlon nici sa mi-o dea pe gratis. Motivul este ca magazinele "care vand electrocasnice" n-ar trebui sa vanda biciclete.Punct.

Pretul ala poate sa vina si din alte parti economisit: cuvete de calitate indoielnica, ghidon si pipa mai naspa, sa la fel mai amarata, roti si butuci.

N-as putea sa compar SLX spate generatie noua cu X7 SRAM al lui bunica, iar angrenaj iar nu scrie ce are Rockriderul pe el, si aici se poate economisi ceva daca iti pui capul la contributie.

De ce nu va uitati la variantele de la Focus si altele?

Ia-o pe asta. Cu paine.

http://www.bikexcs.ro/biciclete/biciclete-in-promotie/bicicleta-univega-alpina-sl-1-2011.html

N-as lua o bicicleta din decathlon nici sa mi-o dea pe gratis. Motivul este ca magazinele "care vand electrocasnice" n-ar trebui sa vanda biciclete.Punct.

Pretul ala poate sa vina si din alte parti economisit: cuvete de calitate indoielnica, ghidon si pipa mai naspa, sa la fel mai amarata, roti si butuci.

N-as putea sa compar SLX spate generatie noua cu X7 SRAM al lui bunica, iar angrenaj iar nu scrie ce are Rockriderul pe el, si aici se poate economisi ceva daca iti pui capul la contributie.

De ce nu va uitati la variantele de la Focus si altele?

Ia-o pe asta. Cu paine.

http://www.bikexcs.r...-sl-1-2011.html

1.DECATHLONUL nu vinde electrocasnice,doar ca nu e specializat doar pe ciclism ci pe toate sporturile

2.Angrenaju Pedalier Shimano Deore M590 22x32x44 scrie.deci nu au facut economie,

Focusul ar fii o alegere buna intr-adevar...

Eu daca as avea bani, mi-as lua doar de la Decathlon bicicleta. Nu exista un raport calitate pret mai bun. Dar e vorba de modelele de peste 1000 euro. Cursiera aia de carbon full SRAM Red (full pe bune, inclusiv pinioane, lant, etc...), cu roti Ksyrium SL, a fost la un moment dat la 7600 RON in Decathlon Militari. Au un MTB echipat SRAM X9, cu frane Elixir 5 si furca R7 parca, era la un moment dat 3800 RON. Hai sa zicem ca or fi de rahat cadrele, desi parerea mea e ca e o mare fita, dar le iei si le arunci cadrul la fier vechi si tot ramai in profit cu piesele. Ganditi-va la cursiera aia, cred ca e mai ieftina decat linia SRAM Red. Apoi mergeti la Giant si luati o cursiera cu 4500 RON pe 8 pinioane. Cand am intrat in magazinul lor si am vazut asa ceva, imi venea sa-i intreb in ce an suntem, ca poate doar eu am impresia ca e 2011.

Eu sunt si voi ramane un fan Decathlon. Produsele lor iti ofera, la o calitate si performanta sa zicem cu maxim 10% mai slaba decat produsele de renume, un pret cu 50-80% mai mic. 90% din ce am de la Decathlon, si am luat o gramada de lucruri, sunt de cea mai inalta performanta si fac fata cu brio celor mai dificile incercari. Inclusiv multe din produsele albastre, de doi bani. Cu banii economisiti, prefer sa ma duc sa ma dau cu bicicleta prin Alpi decat sa ma laud ca scrie nu stiu ce rahat de marca pe lucrurile mele.

• Upvote 4

cadrele Decathlon se fac in Portugalia, asa ca cei cu anxietati si/sau fobii chineze sau taiwaneze se pot da linistiti pe ele!

PS. Si au si garantie 5 ani.

Bicla aia din primul post parca a fost montata pe intuneric. Sram X5 pe caseta Shimano de 10 pinionae ?!?!?! Si pe fata X7...

Cred ca bicicleta descrisa in primul post are,in realitate,o alta configuratie.

M-am plimbat si eu prin Decathlon,am si cumparat diferite lucruri de la ei si raportul calitate/pret este excelent. Nu vorbesc numai de biciclete,unde daca faci exceptie de "renumele" cadrelor, iti iei o bicicleta noua,cu garantie si la un pret cu vreo 15-20% mai ieftina decat in alte parti, cu aceleasi componente,dar si de celelalte articole pe care le vand (pantofi sport,haine,etc..)

iti iei o bicicleta noua,cu garantie si la un pret cu vreo 15-20% mai ieftina decat in alte parti, cu aceleasi componente

Chestia e ca odata cu cresterea pretului, acest procent creste mult. Ma gandesc tot la cursiera aia: la ei e 2000 de euro, la o marca cunoscuta aceiasi echipare e peste 6000 de euro. In plus, toata lumea stie ca tot ce inseamna cadru de carbon, cu cateva mici exceptii notabile, se face in aceleasi cateva fabrici de prin Taiwan, de unde de altfel poti sa-ti iei un Pinarello pe care nu scrie nimic cu 3-400 de euro.

Apropo, nu am mai vazut-o pe raft, dar asta vara aveau la 4000 RON o cursiera cu cadru de carbon, echipare 105 8->

eu am luat de la Decathlon o sg bitza,cea cu care ma dau in oras,Triban 7 road,si nu are cine stie ce echipare,SIS/Deore,dar nu am avut absolut nici o problema cu ea.Si a fost solicitata.,credeti-ma

Cred ca bicicleta descrisa in primul post are,in realitate,o alta configuratie.

M-am plimbat si eu prin Decathlon,am si cumparat diferite lucruri de la ei si raportul calitate/pret este excelent. Nu vorbesc numai de biciclete,unde daca faci exceptie de "renumele" cadrelor, iti iei o bicicleta noua,cu garantie si la un pret cu vreo 15-20% mai ieftina decat in alte parti, cu aceleasi componente,dar si de celelalte articole pe care le vand (pantofi sport,haine,etc..)

Are aceeasi configuratie ca cea descrisa si in realitate,chiar ieri am fost la Decathlon si am studiat-o umpic...Mno nu-i cine stie ce dar la banii aia eu zic ca merita..;)

Chestia e ca odata cu cresterea pretului, acest procent creste mult. Ma gandesc tot la cursiera aia: la ei e 2000 de euro, la o marca cunoscuta aceiasi echipare e peste 6000 de euro. In plus, toata lumea stie ca tot ce inseamna cadru de carbon, cu cateva mici exceptii notabile, se face in aceleasi cateva fabrici de prin Taiwan, de unde de altfel poti sa-ti iei un Pinarello pe care nu scrie nimic cu 3-400 de euro.

Apropo, nu am mai vazut-o pe raft, dar asta vara aveau la 4000 RON o cursiera cu cadru de carbon, echipare 105 8->

as vrea si eu un cadru din acela de 3-400 parai:)

S-a discutat pe un topic pe-aici sa se faca o super comanda de grup. Nu mai tin minte cu ce marca semanau cadrele, dar cu ceva de renume. Erau 400 de euro bucata, comanda direct din China. Pana la urma nu stiu cum s-a finalizat. Cu siguranta insa, fabrica produce si vinde in continuare, doar trebuie gasit topicul. Treaba e ca tot asa merita, daca se aduna mai multi, ca e o seama de bani si transportul. Sunt unii de pe aici de pe forum care au cadre din alea si sunt foarte multumiti. Personal nu am nici un dubiu ca sunt doar cadre nebranduite care se vand apoi la marii producatori.

Bineinteles, modelele de top s-ar putea totusi sa si le faca fiecare, dar cele de duzina, care la marci gen Colnago sau Pinarello inseamna cele de 2-3000 de euro, sunt cele ce le poti lua si tu direct de la chinezi.

Material de studiu (poti sa scrii si altceva la search, eu am scris carbon road frame):

http://www.alibaba.com/trade/search?Country=&SearchText=carbon+frame+road&IndexArea=product_en&fsb=y

Or sa o mai bage la reducere, cu siguranta. Doar ca Decathlon sunt firma serioasa, care fac reduceri la inceput de sezon, cand se vand produsele, nu ca romanii, in extrasezon cand nu le ia nimeni. Pacat ca nu mai tin minte cand a fost reducerea, dar cred ca in primavara.

• Upvote 1

Or sa o mai bage la reducere, cu siguranta. Doar ca Decathlon sunt firma serioasa, care fac reduceri la inceput de sezon, cand se vand produsele, nu ca romanii, in extrasezon cand nu le ia nimeni. Pacat ca nu mai tin minte cand a fost reducerea, dar cred ca in primavara.

Si in plus nu fac ca altii... Cu 5 zile inainte de reduceri scumpesc produsul cu 20% si pe urma ii fac reducere cu19%... La astia chiar sunt reduceri...

Iar la echipamente de alergare sau ciclism, bat la popou cam orice alt magazin... Mai dau si minim 2 ani garantie la produsele din gama lor...

Fac un mic offtopic ca si comparatie... Am cumparat de la Craimont o pereche de pantaloni de munte cu tesatura elastica si dupa prima purtare am remarcat ca au fost cusuti cu ata prea tenisonata si a plesnit in peste 10-15 locuri... Am vrut sa-i schimb ziua urmatoare. Nici gand de asa ceva, Ei nu-ti schimba... Iti repara... Si dura 3 saptamani sa-i trimita nu stiu unde... La Decathlon nu o sa vezi asa ceva, Odata ca au alta calitate si chiar daca as fi patit ceva similar ar schimba produsul imediat.

Referitr la biciclete acum... Au si ei game si game de biciclete... In general in zona de pret de 1000EUR bicicletele lor au echipari de regula mai bune decat brandurile consacrate. Problema este ca multi isi iau bicicleta dupa nume si culoare decat dupa echipare. Pe altii ii roade la fund si-i rusineaza sa mearga pe un B'twin de 3000 RON si prefera sa mearga pe un brand echipat mai slab dar mai scump... Ca de... haina face omul...

Romi, nu e o treaba de snobism. E o treaba despre cum vede lumea bicicleta din punct de vedere tehnic. Unii sunt de parere ca un cadru de la o marca recunoscuta e cel mai important lucru, chiar daca toate componentele de pe bicicleta sunt praf, in ideea ca dupa ce crapa, fiecare piesa va fi schimbata cu una performanta. Altii (aici ma includ) prefera sa puna accentul pe componente performante. Mie mi se pare mai mare castigul financiar. Apoi, daca chiar nu te intelegi cu cadrul, mai ales daca nu e ceva complicat cu suspensie, sau carbon, gasesti SH la 2-300 RON cadre super-performante de Al de la Trek, Merida, etc... Aici apare o mica problema: cea a perfectionsitilor (nici aici nu e vorba de fitosi, e un mod de viata pe care-l inteleg perfect chiar daca nu-l adopt). Acestia nu suporta sa vada o zgarietura pe cadru, isi pun tot felul de autocolante transparente sa nu se roada vopseaua in dreptul camasilor, etc... Acestia nu ar suporta un cadru SH de 2-300 RON intr-o stare estetica mai precara, chiar daca tehnic e impecabil. Si ei, din motive evidente, se indreapta spre marcile consacrate.

Uite, eu am construit incet un MTB cu piese bunicele pe un cadru de capatat, primit pe gratis. Recent, mi s-a ivit ocazia si l-am schimbat cu un Merida HFS 3000, un aluminiu de top, cu doar 200 RON. Iata ca m-am facut cu o bicicleta mult mai valoroasa. Daca era din start sa merg pe o Merida HFS, cheltuiam nu 200 ci 3-4000 RON in plus.

O concluzie a mea din studiul constant al pietei, in legatura cu bicicletele de firma: punctele lor slabe sunt intotdeauna rotile si angrenajul, doua componente la care toti se zgarcesc ca la usa cortului. Niste roti banale low end cum sunt Mavic CrossRide le gasesti doar pe biciclete de peste 1000 de euro, iar CrossMax SLR doar pe modelele de la 4-5000 de euro in sus. La angrenaje, multe modele de pe la Cannondale sau Specialized, de exemplu, destul de scumpe, vin inca cu tot felul de mizerii de angrenaje pe octalink.... De asemenea, se tiganesc prin metoda "deraiorul spate sa ia ochii". Pun pe spate un Deore XT si restul e echipat Deore, ba la firme foarte mari am vazut si Deore XT cu grup de 8 pinioane si manete Alivio. Tiganeli din astea nu o sa vezi la Decathlon niciodata.

• Upvote 1

O concluzie a mea din studiul constant al pietei, in legatura cu bicicletele de firma: punctele lor slabe sunt intotdeauna rotile si angrenajul, doua componente la care toti se zgarcesc ca la usa cortului. Niste roti banale low end cum sunt Mavic CrossRide le gasesti doar pe biciclete de peste 1000 de euro, iar CrossMax SLR doar pe modelele de la 4-5000 de euro in sus. La angrenaje, multe modele de pe la Cannondale sau Specialized, de exemplu, destul de scumpe, vin inca cu tot felul de mizerii de angrenaje pe octalink.... De asemenea, se tiganesc prin metoda "deraiorul spate sa ia ochii". Pun pe spate un Deore XT si restul e echipat Deore, ba la firme foarte mari am vazut si Deore XT cu grup de 8 pinioane si manete Alivio. Tiganeli din astea nu o sa vezi la Decathlon niciodata.

Exact de-asta am intrebat eu mai sus care dintre cele 2 bitze merita,pt ca ,cube-ul arata estetic de 10,dar ca echipare vad ca are ,slx pe spate iar pe fata are alivio...

-Rockrider 8.1 --> http://www.decathlon...2011-175329827/

-CUBE ANALOG 2012 --> http://www.bikexpert...rde-p-4896.html

Exact de-asta am intrebat eu mai sus care dintre cele 2 bitze merita,pt ca ,cube-ul arata estetic de 10,dar ca echipare vad ca are ,slx pe spate iar pe fata are alivio...

-Rockrider 8.1 --> http://www.decathlon...2011-175329827/

-CUBE ANALOG 2012 --> http://www.bikexpert...rde-p-4896.html

Nu stiu daca te ajuta cu ceva dar estetic vorbind mie imi place mai mult Rockriderul,