wirespot

Ce nume de marci sau modele va plac?

Recommended Posts

Fial, "nume" e la plural in cazul asta (de obicei predicatul se acorda cu subiectul, nu cu complementul).

Ca nume:Aerozine,NoTubes,Ax Lightness,Schmolke.

Ca marci:Corratec,Formula,American Classic,Tune,Syntace,Magura.

PINARELO

COLNAGO

BIANCHI

EDDY MERCKX

CIPOLLNI

CAMPAGNOLO

SAN MARCO

TIME

SIDI

NALINI

CASTELI

ASICS

GIRO

OK, da' nişte motive? :) De ce unele nume şi nu altele? Ideea era ce v-a atras la numele în sine, dacă vă place un nume pentru că vă place de fapt bicicleta, asta cred că e ceva normal.

dap...orecum amuzant:fiecare si-a aratat preferintele,dar ideea era alta(sau cel putin asa am inteles eu).am zis Gary Fisher pt ce a insemnat el pt mountain bike si nu am facut referire la marca care-i poarta numele.

unul dintre motive ar fi ca a fost primul care a lansat ideea de 29-er,undeva prin ani '90.idee care revolutionara la acea vreme,dar care a prins mult mai tirziu.

OK, da' nişte motive? :) De ce unele nume şi nu altele? Ideea era ce v-a atras la numele în sine, dacă vă place un nume pentru că vă place de fapt bicicleta, asta cred că e ceva normal.

Deoarece respect calitatea finetea si desgnul acestor producatori .

Apoi, asta ii topic despre numele marcilor, nu produsele care le ofera.

Apoi, asta ii topic despre numele marcilor, nu produsele care le ofera.

Daca e vorba doar de nume , nu mai imi place Crank brothers .

Suna putin dubios "Fratii angrenaj" ...

Ei, tocmai Crank Brothers e un nume super inspirat...

Ar mai fi FSA, care vine de la Full Speed Ahead (pe unele produse scrie numele complet)

Rock Shox e un nume inspirat de asemenea. Tot un nume inspirat mi se pare Rockrider.

Daca ar fi sa imi deschid o afacere de biciclete, i-as zice Rock Garden Cycles. Imi place foarte mult expresia Rock Garden, imbina notiunea sublima oarecum de gradina cu bolovanii, ca si cum ar asemana bolovanii pe care rulezi cu niste flori. Adica tu ruland pe bolovani te simti la fel de bine ca si intr-un lan de flori minunate si parfumate.

Imi place Zipp pentru motto-ul lor "Speed weaponry" pentru ca aduce aminte de epoca medievala

Calfee Design- are un farmec greu de definit

A spus cineva mai sus Schmolke- suna rafinat si scump, la fel ca produsele;)

BMC Time Machine(un model de bicicleta de contratimp)-E ca si cum ar fi singurul lucru de care ai avea nevoie ca sa castigi un contratimp

Deda Elementi - e o denumire aproape stiintifica

• Upvote 1

Bicicletele italiene pentru ceea ce a adus Italia in ciclism si cam ce inseamna ciclismul in acea tara. Fara sa conteze ordinea, Bianchi, Colnago, De Rosa, Pinarello, Cinelli, Wilier, Fondriest, Fausto Coppi etc.

Dupa bicicletele italiene vin americancele si frantuzoaicele care se bat pentru locul 2 "pe natiuni". De la americani cel mai mult imi place Cannondale iar de la francezi, Time.

Am un FRW (bicicleta italiana) foarte multumit de ea, dar daca asi avea ocazia sa cumpar un SURLEY asi renunta la italianca.

Guest
This topic is now closed to further replies.