alien_24

Il Giro 2008 (10 mai-1 iunie)

Recommended Posts

Cred ca decisiva o sa fie ultima etapa de la Milano, mai ales ca diferentele intre primii clasati sunt mici.

Pana atunci probabil ca o sa ne distram cu niste evadari si sprinturi.

decisiva utima etapa de la milano ???!!!???? in nici un caz, inseamna ca asta e primul tur pe care il urmaresti (catalinm), documenteazate un pic si ai sa vezi cei care au avans chiar si cateva secunde sunt castigatori inainte de ultima etapa care este deobicei una de sampanie (pe scurt: in cele mai multe din cazuri castigatorii marilor tururi sunt cataratori iar acestia isi consolideaza pozitia pe ultimele etape de munte dintr-un tur, iar in ultima(ele) etapa(e) sunt dusi in trena - protejati foarte bine de catre coechipieri astfel incat nu poata pierde acel avans fata de urmaritor -chiar si cateva secunde-). In cazul acestui tur diferentele sunt destul de mici 41'' Ricco si 1'41'' Simoni dar si asa unii(de ex comentatorii Radu Banciu & Naum) il vad deja castigator pe Contador desi mai sunt 2 munti imensi Gavia si Mortirolo. Parerea mea ca se va ataca pe Mortirolo la greu si Ricco si Simoni dar sa vedem dc Contador va rezista atacurilor si va bea sampanie in mers spre Milano :?

Zici tu bine ...dar n-ai aflat ca ultima etapa de la Milano e contratimp?

- da aveti dreptate am uitat ca ultima e contratimp dar si asa, mai ales ca e plat nu stiu cine dintre favoriti poate sa recupereze 1 min - e foarte greu dc. nu esti sprinter; oricum dc diferentele vor fi sub 1 min dupa gavia si mortirolo atunci va fi foarte interesant acest contratimp. Dc ar merge cu 50 km/h viteza medie ar face aceasta distanta cam in 35 min - ar incapea acolo o intarziere de mai mult de 1 min pe plat?

P.S. imi cer scuze fata de catalinm - m-am bagat ca musca'n lapte - :)

Cred ca penultima etapa e decisiva. Trecatorile Gavia si Mortirolo vor face niste victime.

nu-i ia nimeni 20 de secunde lui Contador la contratimp, mai ales dintre cei care il secondeaza in clasamentul general. Daca iese din munti fara sa piarda mai mult de 1 minut il giro e jucat.

cine imi spune si mie ce s-a intamplat in etapa 17,am prins doar sfarsitul.De pe siteul oficial inteleg ca s-a scurtat etapa sau ce??

de unde stii? mai sa fie, ce informat esti, ai aflat si tu la o saptamana.