susi_san26

Alegere cursiera

Recommended Posts

Pana acum am mers doar pe un fier tipic romanesc ( dhs/ first bike ) de 18 kg si am inceput sa sufar cu spatele din cauza cadrului mic, geometriei proaste si multe alte inconveniente. De vreo 3-4 luni tot calaresc internetul si magazinele din ro dupa o cursiera entry level si am gasit in cele din urma o bucata formata din:

-cadru alu + furca alu ( nu cunosc aliajul )

-echipat full shimano 2300 ( angrenaj, butuc pedalier, pinioane, ergopw, frane, lant )

-butuci novatec pe caseta spate cu QR

-gume schwalbe lugano 23x622

Caseta cu pinioane de 8 11-21/24 ( nu sunt sigur ) , angrenaj dublu 53-34

Am 1.78 iar marimea cadrului este 56.

As dori sa stiu ce pareri aveti, avand in vedere ca vreau sa o folosec pt antrenament de 3 ori pe sapt. Am gasit-o la 1440 roni bugetul meu fiind de 1500.

O poza cu ea:

post-11217-0-66220000-1322767348_thumb.jpg

Nu stiu daca e aceeasi echipare, dar eu am gasit cross peloton intre 990 si 1250 lei, noua. E un dhs bulgaresc.

La 350-400 eur second ar trebui sa poti lua ceva pe 10 pinioane shimano 105 sau campa veloce, si cu furca de carbon.

Mah, mie imi place, e frumoasa. Totusi cred ca la suma aia, second hand ai putea gasii ceva mai bun, desi probabil ca nu intr-o stare atata de buna.

Cross peloton ala de care vorbesti este cu downtube, echipare de mtb si nu ma atrage deloc. Sunt genul care vrea nou.

Inca o aparitie a bulgarilor care nu mi-a lasat impresia de dhs mai ales dupa ce am calarito :P.

Imagine postată

Are 10.8 kg cantarita de mine la magazin, e chiar asa mult? Greutatea ar fi ultima mea grija cum umblu cu rucsac in spate si cu fieru de 18 kg, orice ar fi o imbunatatire. Asta se cheama mai precis Cross Peloton SE. Dracia cealalta este acelas lucru dhs lightning care nu prea ma atrage.

De asta am bani, si sh nu ma risc.Dintre triban 3 de la decathlon si asta, inclin spre bulgari. Mai incolo daca evoluez in ritmul de pana cum trec la cadru ce carb dar coco la 17 ani nu prea vezi des :)).

in aceeasi propozitie te plangi de bani dar vrei sa-i arunci pe o petarda cu 8 pinioane care valoreaza in mod real maxim 200 eur... noi am zis ce se putea zice, daca tu crezi ca stii mai bine nu vad de ce mai intrebi.

Daca-i fieroi inseamna ca o sa iti faci niste bulane calumea. Ceea ce inseamna ca peste ani cand o sa treci la carbon sau ceva mai usor gen "fulgi-din-perna" o sa ai un antrenament mai bun. Eu as zice sa ti-o iei si sa imi dai un pm cand o ai acasa ca sa facem o tura :D

Niste argumente totusi... ce nu-mi place la frantuzoaica este ca are angrenaj triplu, butuci pe bile cu care am cosmaruri si gumele slabe. Ar mai fi si faptul ca franele sunt branduite btwin desi cred ca tot 2300 sunt. In schimb furca aia de carbon parca ma atrage desi umblu de 3 ani pe fixa cromo :)).

Iti recomand sa nu te grabesti fiindca dupa o vreme vei dori imbunatatiri,ba vrei sa aiba 10 pinioane,ba vrei roti mai bune,ba vrei o sa mai comoda,ba etc etc...ceea ce inseamna alti bani

Vorba unui coleg de forum..la 1300-1700 lei iti iei "troaca" cu 10 pinioane,un Tiagra sau 105 si poate si o furca de carbon. Te multumesti cu putin...atat iti va oferi si bicicleta...PUTIN

De unde domne 105/tiagra 10sp la 17 bulioane?!??? poate sh.

Vreau sa tocesc ce vine pe ea si sa pun un chorus/ centaur. Si nu cred ca gasesc asa ceva prea ieftin.

O bicla second hand cu piesele mai sus mentionate va functiona mult mai bine decat una noua cu Shimano 2300

Daca vrei sa pui alte piese ulterior de nivel mediu,e ca si cum ai avea o Volga pe care pui motor de Audi A6

desi cum spun si colegii mei mai bine iti iei ceva sh dar cu echipare mai buna, gasesti la sectiunea marketplace niste cursiere bune daca mai pui ceva bani sau pe okazii era ceva..

raleigh-ul asta e un stiker lipit pe un "fieroi",nici macar ergo-power nu are,fara a mai discuta de echipare!cross-ul e acelasi "fieroi" dar macar mai are pe ea niste piese.

cu bani astia gasesti pe marchet places ceva decent,poate chiar pe campagnolo.

Glumesti, nu?

Cate viteze are? Unde sunt shifterele??

am avut-o ... se prezenta bine, schimbatoarele erau pe ghidon langa pipa parca... evident ca glumeam vruiam sa evidentiez faptul ca este tot o bicla slaba ca si cross-ul mai bine isi ia ceva sh cu echipare mai buna :)

raleigh-ul asta e un stiker lipit pe un "fieroi",nici macar ergo-power nu are,fara a mai discuta de echipare!cross-ul e acelasi "fieroi" dar macar mai are pe ea niste piese.

cu bani astia gasesti pe marchet places ceva decent,poate chiar pe campagnolo.

singurele "chestii bune" la raleigh sunt cadul de aluminiu si jentile duble(la cate gropi am luat nu au avut nimic)

Niste argumente totusi... ce nu-mi place la frantuzoaica este ca are angrenaj triplu, butuci pe bile cu care am cosmaruri si gumele slabe. Ar mai fi si faptul ca franele sunt branduite btwin desi cred ca tot 2300 sunt. In schimb furca aia de carbon parca ma atrage desi umblu de 3 ani pe fixa cromo :)).

La banii astia nu cred ca gasesti varianta nouă mai buna decat cea de la Decathlon. Restul sunt niste fieratanii obosite.

Butuci cu bile au cam toate in gama asta de pret, cauciucurile le poti schimba ulterior cand se uzeaza, iar angrenajul triplu s-ar putea sa te ajute enorm daca ai de gand sa mergi si pe trasee montane.

Oricum, clar e mai buna o varianta second-hand in banii astia.