turnul

Problema caseta butuc spate Novatec 2 rulmenti

Recommended Posts

Pe scurt, dupa vreo 6000 si ceva de km, a inceput lantul sa scape etc

Schimbat tot, chiar si foi, insa lantul tot alunca/scapa...

problema insa ramane, am fost la service, au desfacut caseta, cat s-a putut, s-a scos axul acela gros cu un rulment fixat pe el, si apoi s-a degresat si dat cu ulei invartind de maimulte ori de caseta pt a intra bine uleiul.

Urmeaza la potolirea ploii sa fac probe

butucul e Novatec 802 SB cu 2 rulmenti

Pana aici toate par simple, insa intrebarea e: butucii novatec (mai ales astia "ieftini" de 100 si ceva de lei pe 2 rulmenti) fac in general probleme de felul asta la caseta? Un manual zice ca totul se rezolva prin curatare si ungere, doar daca pinioanele nu sunt uzate.

Daca tot va scapa lantul, ce e de facut?

E interesanta treaba pt ca aproape toti care aud de scapare de lant zic ca trebuie pus lant nou si pinioane, insa uite ca nu a fost cazul aici. Oricum n-a fost rau ca am inlocuit toate cele.

Multam,

Pentru butucii Novatec sunt casete de schimb. Nici nu costa prea mult.

Aia de la service trebuiau sa demonteze caseta sa vada cum stau clichetii...

Nu au reusit sa scoata clichetii, au bagat un patent subtire in interior in cele doua nise - sau cum sa le zic? adancitori in pereti - ca nu ma pricep - si nu au reusit.

Da, pai o caseta e 90 lei undeva, desi sa mai caut macar in cateva locuri.

Mersi!

Ce srvice e ala de nu au cheie pentru desfacut caseta si folosesc patentul ?

Maimai vb cu cei de la service se pare ca, dupa ei si altii, tipul acesta de caseta nu se desface, pt ca e capsulata, si se baga ulei cu o pompa speciala in ea #:-S 8-| (:| azi ma arunc la pedale puternic, daca face tot asa... cumpar una noua... acum sa vad, ca sunt si de aluminiu si de otel, ce recomndati?

Mersi,

preturile par bune, comparativ cu "umflaturile" de la "marile" magazine online rumanesti

Aud ca ar fi bine sa iau cu 3 clicheti (?!) dar nu ma pricep

Am reusit sa merg 5 km, stresand cat s-a putut schimbatorul, si lantul/caseta a scapat doar odata, sper sa fie ultima data... ii mai dau o sansa!

Hope I am not make you bored :-S :|

Dezgrop si eu plin de speranta acest topic. Dupa 4000 km (majoritatea pe profil montan si conditii foarte bune - fara noroi) caseta butucului Novatec D 712SB model 2012 a inceput sa scape. Pinioane si lant nou, deci sigur e de la caseta.Scapa si la pedalatul normal, nu mai zic de cel in forta sau pe urcari. Modelul de caseta este cel cu clichetii la exterior.

Acum vin intrebarile:

1)Se intampla des la butucii Novatec aceste probleme? Pentru un butuc de 300 lei mi se par cam putini cei 4000km.

Am gasit multe modele de caseta dar pe unele ba nu se potrivea grupul de pinioane (pe care nu am de gand sa-l schimb) iar altele nu se potriveau pe axul butucului.

2)Este posibil sa se potriveasca virgula caseta noua pe axul butucului daca incerc inlocuirea rulmentilor din caseta noua cu cei din caseta veche? Se pot inlocui rulmentii ?

:) am uitat ca forum-ul e plecat pe trans weekend-ul asta. Astept un raspuns saptamana viitoare :D

Dezgrop si eu plin de speranta acest topic. Dupa 4000 km (majoritatea pe profil montan si conditii foarte bune - fara noroi) caseta butucului Novatec D 712SB model 2012 a inceput sa scape. Pinioane si lant nou, deci sigur e de la caseta.Scapa si la pedalatul normal, nu mai zic de cel in forta sau pe urcari. Modelul de caseta este cel cu clichetii la exterior.

Acum vin intrebarile:

1)Se intampla des la butucii Novatec aceste probleme? Pentru un butuc de 300 lei mi se par cam putini cei 4000km.

Am gasit multe modele de caseta dar pe unele ba nu se potrivea grupul de pinioane (pe care nu am de gand sa-l schimb) iar altele nu se potriveau pe axul butucului.

2)Este posibil sa se potriveasca virgula caseta noua pe axul butucului daca incerc inlocuirea rulmentilor din caseta noua cu cei din caseta veche? Se pot inlocui rulmentii ?

Salut George,

Se pot inlocui rulmentii din caseta, chiar saptamana trecuta am avut o roata la reparat cu aceleasi simtome ca la tine, tipul care mi-a adus alearga foarte mult pe sosea si incepuse sa-i scape din cand in cand.

Daca ai drum la Braila te astept sa rezolvam problema.

Cum s-a rezoovat problema rotii? A adus caseta de schimb?

Eu ma gandeam ca problema ar putea fi din clichetii casetei (dintii tociti sau arcul slabit/fisurat). Lucrul acesta s-ar rezolva prin inlocuirea cu o caseta noua si compatibila.

Dar daca dintii de pe interiorul butucului sunt tociti atunci nu prea este alta solutie, decat inlocuirea butucului. E posibil sa fie a 2-a varianta?

Nu a adus nicio caseta la schimb, am dat-o jos de pe ax am spalat-o cu diluant pentru ca era foarte murdara in interior[vaselina in combinatie cu praful pur si simplu blocheaza clichetii] am depresat rulmentii uzati din caseta[intre timp clientul a cumparat rulmenti noi seria 6901 2RS].

Mentionez ca butucul este personalizat URSUS[made in Italy] cu grup de pinioane CS 7800 DURA ACE.

Daca ai nelamuriri sunama pentru mai multe detalii.

Nu mai sunt nelamuriri. Rulmentii erau in stare buna si am incercat si o curatare a clichetilor care se prezentau foarte curati insa. La mine singura solutie este inlocuirea casetei. Sper sa se rezolva asa.

PS: A nu se curata cu diluant. Solutia este coroziva. In cel mai rau caz se poate folosi motorina sau cel mai indicat degresant pt mecanisme.

Eu ma gandeam ca problema ar putea fi din clichetii casetei (dintii tociti sau arcul slabit/fisurat). Lucrul acesta s-ar rezolva prin inlocuirea cu o caseta noua si compatibila.

Sau schimbi doar clicheţii.

Dar daca dintii de pe interiorul butucului sunt tociti atunci nu prea este alta solutie, decat inlocuirea butucului. E posibil sa fie a 2-a varianta?

Teoretic şi la Novatec se poate schimba piesa aceea cu dinţi. Practic nu găseşti nicăieri să o cumperi şi nu găseşti nici scula necesară.

Ma gandeam sa schimb doar clichetii. Dar nici pe aia nu ii gasesti.

:-??

Nu am căutat recent clicheţi aşa că nu ştiu.

Dacă cumperi caseta completă, aia vine cu tot cu rulmenţi.

Stiu ca vine cu tot cu rulmenti. Problema era ca am gasit una care nu intra pe ax. Am banuit eu ca ar fi din cauza rulmentilor. Intre timp am vorbit cu cei de la pro bike si mi-au spus ca vor tuna ei o caseta astfel incat sa se potriveasca de D712SB-ul meu

Salutare hegoat! :)Mi-am pus si eu de curand un butuc spate D712SB. Inteleg ca are freehubul din magneziu.

As vrea sa stiu daca folosesti caseta de pinioane cu spider de aluminiu. Mie asa mi-au recomandat la service, ca pinioanele normale (din otel, pe caseta) pe care lea am, ar putea toci din canelurile butucului.

Tu ai patit asa ceva?

Ieftin, rezistent si usor sunt vise sparte-n bile. Ai fost indrumat corect. Altfel ajungi sa schimbi caseta cu una de otel. Ieftin... usor... rezistent...

Salutari !!

De ceva zile ma confrunt cu o problema la butucul spate, nu am butuc Novatec dar am postat aici.

Este vorba despre un butuc Shimano WH-R500..am desfacut butucul in totalitate, am gresat tot cu vaselina alba pe baza de litiu, conurile si cuvetele din butuc nu par uzate, axul nu este stramb, joc inexistent.

Problema este urmatoarea: Cand invart de roata se aude un huruit aproape insesizabil de la butuc, pentru a-mi da seama mai bine am pus urechea pe sa. Zgomotul se amplifica in functie de viteza, si se aude un huruit de zici ca am nisip in butuc. Nu imi pot da sema de la ce provine "cum imi pot da seama  daca conurile respectiv cuvetele sunt uzate?" la prima vedere sunt ok, adica nu prezinta fisuri sau asperitati.

Va multumesc !!