Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

raducanmihai

Tubeless vs Tubeless Ready

Recommended Posts

D-le XX, peticele NU prind pe anvelopa! Si ai sa reusesti sa-i rupi tesatura textila cu smirghelul de pomana.

Pui petec pe anvelopa cand ai camera care sa apese pe el. Si oricum e doar o carpeala care sa mai traga de cauciucul ala cateva zeci de km.

Langa aia 3 pori vizibili mai sunt inca 50 minusculi. Baga roata intr-un lighean cu apa si ai sa vezi cate bule frumoase se nasc usor din cauciuc :D

D-le XX, peticele NU prind pe anvelopa! Si ai sa reusesti sa-i rupi tesatura textila cu smirghelul de pomana.

Pui petec pe anvelopa cand ai camera care sa apese pe el. Si oricum e doar o carpeala care sa mai traga de cauciucul ala cateva zeci de km.

e kit de petice de la weldtite pt tubeless, iar cu smirghelul nu dai ca apucatu sa rupi tesatura

Esti frate cu krazyeone? Vad ca le stiti pe toate, puneti intrebari si tot ca voi faceti. Succes! (ce sa mai zic?)

Esti frate cu krazyeone? Vad ca le stiti pe toate, puneti intrebari si tot ca voi faceti. Succes! (ce sa mai zic?)

baaai , eu sunt unul da?

Le stiu pe toate dar pun intrebari .....:)

Nu mi-ai raspuns la intrebare, cauciucurile tubless mai rasufla? ca trebuie sa cumpar unul pe spate ,

adica am o mica taietura in x king si mie teama sa nu se extinda sau sa raman pe janta :)

daca erau pt mine poate aveam rabdare dar sunt pt altcineva si trebuie sa gasesc o solutie rapida. d-aia am si intrebat, ca sa vad ce idei au si altii. ca m-am decis sa fac ca mine pana la urma e altceva.

daca ceri sfatul cuiva inseamna ca trebuie musai sa faci cum ti se zice?

Nu mi-ai raspuns la intrebare, cauciucurile tubless mai rasufla? ca trebuie sa cumpar unul pe spate ,

adica am o mica taietura in x king si mie teama sa nu se extinda sau sa raman pe janta :)

Eu am mers vreo luna cu ele fara zeama si au tinut. Taietura aia nu e mare branza, acolo se pune petic de care pomenea nenea de mai sus.

Eu am mers vreo luna cu ele fara zeama si au tinut. Taietura aia nu e mare branza, acolo se pune petic de care pomenea nenea de mai sus.

Mersi , o sa ma duc maine sa caut , asta in cazul in care ma duc duminica la concurs

Vis-a-vis, trebuie sa aveti un pic rabdare cu mine, nu fac special, asa sunt eu de fel, am darul contrazicerii :(

daca ceri sfatul cuiva inseamna ca trebuie musai sa faci cum ti se zice?

Really? chiar esti fratemiu, asta am zis si eu..,.:)

pe langa acea mica taietura mi-a zburat/tait si un crampon de la X king cu tot cu un mm de cauciuc de sub el

Răbdare, durează 2-3 zile până se etanşează. Depinde mult şi de cauciuc... Acu vre-o lună jumate i-am făcut tubeless nişte Rocket Ron Evo unui coleg de aici de pe forum şi s-au etanşat instantaneu...

De ieri sunt si eu tubeless pe Rocket Ron TL Ready. Pus cocos ceva zeama, nu stiu de care. Pana acum (plimbat putin aseara + pana la serviciu azi dimineata) roata spate pare etansa complet, roata fata scapa putin (am pierdut undeva la 0.1-0.2). Nu vad problema in a da putin la pompa din cand in cand ... e chiar placut :D

da , mie mi-a pus Radu tubless si am fost foarte multumit, si la viitoarea bicla tot tubless o sa merg. cu cat de dai mai mult priezi tot mai putina presiune. daca speli bikeul si il lasi sa stea peste noapte s-ar putea desumfla, asa ca i bine sa te plimbi 10-15 min. dupa spalare.

Nush dar asa patesc si la tubeless UST, nu pot sa-mi dau seama. Mereu mai pierd cate putin.

De ieri sunt si eu tubeless pe Rocket Ron TL Ready. 

Vazut, cat de cat placut... Un fel de NN mai soft, insa tre sa ne mai dam sa vedem care, ce si cum.

Era de vazut pe coborarea care nu am facut-o cum se comportau :D

@@h3x0r

solutia care etanseaza este solubila in apa, si de cate ori speli superficial se ia. :) Trece dupa cateva schimburi de solutie.

Vazut, cat de cat placut... Un fel de NN mai soft, insa tre sa ne mai dam sa vedem care, ce si cum.

Era de vazut pe coborarea care nu am facut-o cum se comportau :D

Are suport foarte bun pe laterale si chiar isi face treaba. Pe trenul de rulare sta cam prost cu crampoanele intr-adevar. Am mers un an pe NN inainte si pana acum nu pot sa zic ca am simtit vreo diferenta. Sper sa nu-mi schimb parerea cu o cazatura :D

Bine de stiut cu apa, azi o spal si eu bine. O sa incerc sa ies la o plimbare dupa, daca se opreste ploaia.

Bun, merg cu Rocket Ron Evo 29 TLR pe fata in varianta cu camera de mai mult de jumatate de an, si in perspectiva trecerii la tubeless mi se pare cam subtirel peretele...

E cineva care a incercat tubeless varianta cu SnakeSkin de Rocket Ron Evo TLR, pe 29 sau 26? Opinii?

Incearca, nu ai ce sa pierzi, banii pe lichid....

mai e un detaliu, Ron-ul actual are deja o gaura, deci urmeaza sa il schimb daca trec la tubeless... :D si daca tot il schimb, ma gindesc ca poate iau unul mai nimerit pentru tubeless, in varianta SnakeSkin. (ultima pana cu Evo simplu + camera extralight + zeama a fost un snake bite...)

Dc are gaura atunci e cam riscant, poti pune un petic pe interior si rezolvi o parte din problema

Eu pe fata am Nobby Nic Double Defence fara TR sau TT si tine excelent , pe spate am pus un Hutchinson Toro TR care si el tine foarte bine 

Daca tot il schimbi, eu as lua cu SnakeSkin, am avut o perioada tubeless cu Evo simplu (Ron faţă, Ralph spate, tot 29) si dupa cateva ture m-am lasat păgubaş, prea poroase lateralele. Adică in timp ce mergi nu-i nici o problemă că ţine, dar cât stă pierde rapid presiunea. De vreo 3 ori le-am găsit sub 1 bar, iar de vreo 2 ori se dezumflaseră complet, aşa că comoditatea şi-a spus cuvântul şi am trecut înapoi la camere.

Am SnakeSkin - super ok tubeless.

Dar e FOARTE greu de urcat pe janta.

Trebuie de fiecare data sa urc o parte cu o camera normala, scot camera, pun valva si pe urma cu staruinta urc si cealalta parte.

Da odata sus, totul e ok.

Eu am urcat o pereche pentru cineva cu compresorul - 30 de secunde bucata

Am pus Nobby nic Snake skin cu balonaj de 2.25 cu pompa de podea foarte usor, am ramas surprins, eram hotarat sa merg la compresor si am zis sa dau totusi un pic la pompa, si surpriza. Dar aici conteaza cred si jantele, la vechile jante nu am putut fara compresor. 

Depinde mai mult de tipul jantei cât de repede poți urca cauciucul pe janta. Pe jentile anterioare, Ztr Arch puteam sa le urc cu pompa de podea, pe cele actuale nu reușesc decât cu CO2.
Eu am Rocket Ron 29 tubeless pe față și n-am avut nici o problema până acum