nemo_sps

Furca otel vs. Furca aluminiu

Recommended Posts

Salutare,

Am nevoie de o noua furca pentru cursiera mea de otel.

Am gasit 2 variante:

- http://www.marosbike...270mm-5083.html

- http://www.marosbike...220mm-5068.html

Intr-o lume perfecta as fi luat furca de otel fara sa imi pun intrebari existentiale dar se pare ca filetul este prea surt din ce mi-au comunicat telefonic(60mm) si daca o sa tai la 210mm cat am eu nevoie raman fara. Furca de aluminiu ar fi perfecta ca lungime, de aici si dilema.

Asa ca apelez la experienta voastra si cer cateva informatii sa ma pot decide.

Merita sa iau furca de aluminiu renuntand la presupusul "confort" dat de cea de otel?

Exista solutii pentru filetarea celei de otel? Ce masura de filiera este necesara?

Precizez ca folosesc bicicleta pentru oras si nu tin la greutate deci nu ar fi un factor de luat in calcul. Prefer mai degraba sa absoarba socurile.

Ar mai fi problema estetica , tin la imaginea clasica a damei .

Astept pareri, voi ce ati alege in locul meu?

Parerea mea e sa mai cauti si prin alte locuri. Daca esti din Cluj, fa un drum pana la BykeService (pe Barbusse). Acolo ai sanse mari sa gasesti o furca potrivita, de otel, e drept ca second-hand, dar foarte probabil intr-o stare excelenta. Am luat de acolo o data o furca cromata de otel pentru city-bike-ul meu, e drept ca cu gatul ceva mai scurt.

Eu n-as pune-o pe aia de aluminiu pe un cadru clasic. Argumente: aspect, confort, chiar si siguranta (daca urmeaza sa fie folosita la greu in oras, cu gropi, borduri si alte nebunii, se prea poate sa nu se comporte bine in timp). Dar, daca nu gasesti nicaieri altceva, asta este. Aluminiu.

De filetat nu stiu. Poate LucianTheOne sau Seb sa stie mai multe. Eu n-am vazut filiere pentru furci sau pentru diametre asa mari, oricum. Aia nu inseamna ca nu exista.

Eu am luat furca de pe Koga de la bykeservice. Este din oțel cromat, are gâtul de 240mm singurul dezavantaj pentru tine ar consta în curbură. Nu este o furcă dreaptă.

Dacă vrei una curbată, vezi că avea LucianTheOne la vânzare la un preț mai mic de jumatăte și cu transport inclus.

Am vazut furca lui LTO si mi-a raspuns la un mesaj pe care il pusesem pe market mai demult : este scurta si nu ma pasioneaza suportul de dinam. Nu caut una dreapta, din contra a mea e curbata (acum prea curbata :))) dar variantele de la maros sunt cam singurele gasite de mine in tara. Intr-adevar o varianta second ar fi perfecta dar nu am gasit in cautarile mele ceva de 220mm.

Poate mai vine cineva cu o idee pentru solutia de filetare - ieftina :P

Multumesc pentru raspunsuri! Mai sunt oameni pentru varianta aluminiu?Sau contra...

Chiar azi am cautat la un coleg o furca cu gat mai lung. Am gasit doar pentru roata de 26".

Pentru cursiera doar gaturi pana in 200...

Eu am avut pe tandem furca ridida de aluminiu si s-a comportat extraordinar. Depinde mult construcita si aliajul,

Salut daca gitul e destul de lung nici nu mai trebuie sa-ti faci probleme iti schimbi si cuvetaria pe sistemul ahead (prindere fara filet) si iti pui si pipa pe sistemul respectiv.Eu asa am facut la bikla mea.

Iaca dezgrop acest topic din cauza unor probleme existentiale.

Se da bicicleta mea de toate zilele - cadru de cyclocross de aluminiu, roti de 28", folosita la de toate de la ture pe sosea perfecta la ture prin padure si cicloturism cu 20j de kile de bagaje. Eu cantaresc vreo 80-85 de kile, bicicleta intre 9 si 11 in functie de cat e de "accesorizata", iar bagajele, cand se aduna, ajung pe la 15-20 de kilograme in total.

Initial, cand mi-am construit bicicleta, i-am luat o furca de cyclocross de carbon. Una destul de ieftina, dar (credeam eu) solida. Dupa un an si jumatate de folosinta, in urma unui transport pe avion si a ambalarii mai neatente, unul dintre pivotii de frana ai furcii s-a rupt. Am aruncat furca la gunoi si, partial din graba si din economie (era la oferta), am cumparat o furca de aluminiu cu gat tot de aluminiu in locul ei, tot de cyclocross, mai exact un Kinesis Crosslight 3, pe care o am deja de aproape doi ani.

Tehnic, sunt perfect multumit de ea. E la fel de confortabila pe cat era fosta furca de carbon, as zice chiar ca flexeaza surprinzator de mult la denivelari. Am mers cu ea pe toate coclaurile si s-a comportat excelent. E si usoara (undeva sub 700 de grame in contextul in care cea de carbon cu gat de aluminiu cantarea usor peste 600) si pana acum nu da semne de oboseala. Cu toate astea am citit zeci de articole, opinii si postari despre cum aluminiul oboseste in timp si cum, intr-o buna zi, ma pot trezi ca ori gatul furcii ori bratele ei cedeaza catastrofal de la o groapa luata mai serios sau o frana pusa la viteza mare. Asa ca le-am scris celor de la Kinesis, intrebandu-i daca nu abuzez totusi prea tare de furca respectiva, iar ei mi-au raspuns (foarte prompt de altfel) ca:

This fork passes CEN testing and we have not had one return to date with any loading related issues, although we have been sent many photos’, readers rides and blog posts on people touring the world with their 5T with this fork fitted, fully loaded with racks enjoying their bike very much.

The fork has also proved popular for the Scandavian winter commuter, we get good feedback as these guys get to work over many moles in harsh conditions with the bike fully loaded so good testing conditions. 

Si ca:

Hand on heart have never had a return on this fork and it pretty much has been real world tested to the limit. 

Bun, foarte probabil ca raspunsul lor e unul standard dat clientilor care au dubii cu privire la calitatea produselor lor. Dar de apreciat totusi ca s-au sinchisit sa imi raspunda in cateva ore.

Acum intrebarea e urmatoarea: se justifica sa inlocuiesc preventiv furca asta cu una de otel, de exemplu un Surly Cross Check? Sunt justificate temerile mele cu privire la riscul unui incident grav si neprevazut datorat materialului din care e facuta furca? Cam dupa cati ani de utilizare (in conditii nu tocmai favorabile si cu potentiale abuzuri in urma transportului) devine periculoasa o furca de aluminiu? O discutie separata se poate face despre gatul furcii, facut tot din aluminiu - am citit de destule incidente legate de furci de carbon ale caror gaturi din aluminiu au cedat din senin.

Evident, furca de otel are trei dezavantaje: faptul ca trebuie sa fac o investitie nu neaparat necesara si deloc neglijabila (undeva spre 100 de euro cu tot cu transport), faptul ca e cu 300-400 de grame mai grea si faptul ca ar trebui sa-mi fac griji (ce-i drept pe termen foarte lung) cu privire la rugina. Ce castig e "linistea sufleteasca" oferita de faptul ca voi avea o furca de otel facuta de un producator arhicunoscut pentru calitatea furcilor si cadrelor lor.

Daca e asa, ma faci sa cobor pantele cu viteza cu care le urca sotia. Acum vreo 3 ani am cazut naspa, la vreo 40 la ora, roata fata s-a facut zdrente in cadere dar furca (de carbon) n-a avunt nici pe naiba, merg cu ea si azi. 

In vremurile astea nici nu stii dupa ce studii sa te mai iei. Cele mai multe sunt sponsorizate ca sa ajunga la concluzia care trebuie. Si dupa un timp auzi de alt studiu care il rastoarna pe cel dinainte. Nici la doctor cand te duci si iti da o reteta nu mai stii daca ti-o da ca sa te faci bine sau sa le faca vanzare unora din care isi ia si el ceva. Tot asa auzeam si despre casti, ca la 1-2 ani sa le schimbi ca materialul nu mai prezinta siguranta. Normal ca la cate biciclete sunt in utilizare vor apare si probleme. O fi si imbatranirea aluminiului un fenomen real, dar nu cred ca in cativa ani sa-si faca cineva probleme din asta. Nici saua nu imbatraneste asa repede. Mai degraba alte incidente sa le slabeasca, lovituri, fortari, vicii de fabricatie etc.  Parerea mea.

• Upvote 1

Aluminiul imbatraneste, dar problema este e de pus dupa 5 sau chiar 10 ani. 

Daca exista un defect de fabricatie cedeaza mai repede, dar au trecut deja 2 ani si ai solicitat-o serios fara probleme.

Foloseste-o in continuare.

• Upvote 1

Mai degraba alte incidente sa le slabeasca, lovituri, fortari, vicii de fabricatie etc.  Parerea mea.

Daca exista un defect de fabricatie cedeaza mai repede, dar au trecut deja 2 ani si ai solicitat-o serios fara probleme.

Intr-o buna masura de asta ma tem si eu - de faptul ca exista o sansa deloc neglijabila ca in decursul timpului furca sa fi suferit lovituri sau solicitari extreme, de exemplu in timpul transportului. In primul an de la achizitie m-am trezit cu niste zgarieturi destul de evidente la baza ei, aproape de dropouturi. Le-am inspectat atent si materialul nu pare afectat deloc, dar habar n-am prin ce a trecut exact de-au ajuns zgarieturile alea acolo. Dilema mea nu e legata neaparat de oboseala aluminiului folosit corect (conform cu ce si-a imaginat proiectantul) si ferit de lovituri sau abuzuri, ci de ce se poate intampla dupa ce furca a primit niste lovituri de care nu mi-am dat seama iar eu am incarcat bicicleta cu peste 100 kg.

Exact aceeasi problematica e si la furcile de carbon - folosite corect pot tine o vesnicie, dar daca au suferit un impact care a dus la delaminarea structurii fibrei de carbon (fie si de la un obiect mai greu "scapat" direct in bratele furcii), te poti astepta la orice dupa asta. Din punctul asta de vedere furcile de otel indura mult mai multe.

Aluminiul imbatraneste, dar problema este e de pus dupa 5 sau chiar 10 ani. 

Asta e bine de stiut.

Nu stiu daca e relevant ce scriu, dar primul meu MTB prin 2007 a fost un Cannondale pe care l-am identificat intr-un catalog din 1983 cu exact aceeasi echipare, vopsea etc. Evident, cadrul din aluminiu (din cate stiu Cannondale niciodata n-a lucrat cu otel, de la infiintare au trecut direct la alu). Am folosit bicicleta fara probleme 1 an sau 2, cand am observat ca s-au uzat dropouturile din spate. Roata statea stramb, freca pe chainstay aproape de intalnirea cu seat tube etc. Cu cunostintele de acum l-as da la sudat, reparat, rectificat intr-un fel sau altul, dar atunci l-am pensionat de urgenta. In afara de hiba asta, cadrul era intact, plin-plin de zgarieturi minore, insa fara indoituri, fara puncte notabil slabe din orice punct de vedere. Si avea cati ani, nu 5-10, ci... 25? Timp in care facuse oare cati, minim 15-20.000 km, nu?

Bine, dar era si o piesa de calitate, Cannondale scotea niste cadre de alu lucrate manual in State, ceva deosebit (mai sunt inca niste bicle prin bazaruri, mai bune decat MTBuri de-astea entry-level). La piesele mai recente lucrurile s-au schimbat :).

• Upvote 1

Problematica la cadre e putin diferita. In situatia in care cedeaza din senin o teava sau o sudura a cadrului, cam oricare ar fi ea, ai sanse destul de bune sa te opresti la timp fara sa-ti aduni dintii intr-o punga de pe asfalt. Daca in schimb se rupe unul dintre bratele furcii sau, mai rau, gatul ei, e mult mai nasol. Plus ca in ziua de azi foarte putini producatori mai fac furci (rigide) de aluminiu, ar trebui sa existe un motiv altul decat economic pentru asta. Am citit multe pareri cum ca furcile de aluminiu ar fi mai putin confortabile decat alea de carbon sau otel, dar sincer furca asta nu e cu absolut nimic mai putin confortabila decat cea de carbon pe care am avut-o inainte. Poate ca cea de otel de pe bicicleta de oras pe care o am sa fie ceva mai "moale", dar acolo si cadrul e de otel, asa ca nu ma pronunt.

Altfel da, point taken, durata de viata a aluminiului ar trebui sa fie macar de ordinul ~10 ani. Si cred ca tin minte cadrul de care zici, ne-am intersectat o data prin Faget acum multi ani, cand eu aveam un MTB Merida alb-albastru.

Aluminiu daca face vreo fisura undeva, va scartai permanent, nu ai cum sa nu te prinzi ca ai o problema.

@@majikstone Surly au niste furci de fier tare fainute. M-as fi incurcat si eu cu una din alea dar nu mai gasesc pe 1 inch.

Cadrul si furca (oare tot aluminiu? sau otel?) erau negre cu 'lime splatter' paintjob, adica picatele verde fosforescent. Sudurile erau slefuite, netezite cum vedem in ziua de azi pe carbon. O frumusete! Na, asta ar fi proiect de restaurare pt mine acum. Dar nu mai am cadrul de mult, de fapt nu l-am pensionat ci l-am dat in consignatie la un magazin si cineva l-a cumparat. 

Aluminiu daca face vreo fisura undeva, va scartai permanent, nu ai cum sa nu te prinzi ca ai o problema.

Nu stiam chestia asta, esti sigur ca intotdeauna da semne de genul asta si cu suficient timp inainte sa fie prea tarziu?

Surly au niste furci de fier tare fainute. M-as fi incurcat si eu cu una din alea dar nu mai gasesc pe 1 inch.

Da, sunt destul de misto, iar Surly e un producator cu foarte multa experienta in domeniul cadrelor si furcilor de trekking / cross / alte strutocamile.

Tie de fapt iti trebuie asa ceva sau asa ceva dar te mai las vreun an-doi sa te prinzi tu singur.

esti sigur ca intotdeauna da semne de genul asta si cu suficient timp inainte sa fie prea tarziu?

Nu-i musai, dar am avut in fata ochilor un exemplu asa cum spune mumus.

Am fost la o tura in Leaota cu @@Edi si in timpul turei se auzeau din cand in cand niste zgomote de la bicicleta lui (un FS Trek). El a continuat sa se dea tare.

Peste o zi-doua a pus pe fb poza cu cadrul crapat pe ST, in dreptul shockului. Il inspectase acasa mai atent inainte sa plece intr-o alta tura.

Il inspectase acasa mai atent inainte sa plece intr-o alta tura.

Daca suntem la capitolul asta, exista vreo metoda de inspectie a cadrelor/furcilor de aluminiu mai "stiintifica" si accesibila muritorului de rand pentru a descoperi microfisurile? Ca daca se vede deja fisura cu ochiul liber e putin cam tarziu in cazul unei furci.

Scartaitul cronic pare un semn usor de urmarit, mai ales in cazul meu, ca sunt obsedat de orice zgomote suspecte pe care le scoate bicicleta. Ar mai fi si altele?

O coste. Inutil, aș adăuga.

Da, de acord :)) ma gandeam la ceva mai apropiat de ciocanitul in rotile vagoanelor de tren.

@@majikstone Nu zic ca nu dar tocmai acum cand m-am invatat sa vopsesc cadrul? Cam tarziu.

Am avut citeva piese de aluminiu care au cedat, unele erau foarte vech, dar altele chiar noi. Cele noi au cedat in sectiunile subtiri si poate au avut defecte de fabricatie.

Furca de ciclocros de aluminiu de la Merida am avut si eu si am vandut-o dar nu mi-am pus niciodata problema ca as fi in mai putina siguranta cu ea.

Sincer, cred ca la o furca de ciclocros, spre deosebire de una de cursiera, nu simti decat plusul sau minusul de greutate in functie de material, mi se par gandite sa fie solide si rigide. Spun asta pentru ca pe cadrul meu de aluminiu de ciclocros am tot schimbat, ba furci de ciclocros de carbon, ba de aluminiu, ba furci de cursiera full-carbon, alu-carbon sau aluminiu.