uriasu_12

Problema butuc spate - desfacere caseta pinioane

Recommended Posts

Uite ca asta nu stiu... N-am demontat nici un Joytech de spate. Dar poti sa pui linistit un distantier pe caseta de 8-9 si sa folosesti grupul de 7 pinioane.

Am incercat niste incrucisari intre Shimano si Point si nu au mers.

• Upvote 1

Si eu vreau sa-mi curat caseta, dar nu stiu sa desfac o piesa. Atasez o poza cu ea. Nu-mi dau seama daca e presata acolo sau insurubata, am apucat-o cu un patent cu varf subtire si am incercat sa o rasucesc dar nu se misca. S-a si indoit buza aia care e ca o ciuperca. M-a puteti ajuta? Multumesc!

Scula necesara e o piesa din otel de 29x29x4mm. M-a costat 5lei. Cu dalta si ciocanu ai incercat?

Chiar nu exista de cumparat o astfel de cheie?

Am incercat cu o bucata de fier taiata dintr-un patrat cei drept doar e 3mm grosime si s-a indoit fara sa pot desface piesa respectiva. Am incercat rotind in sens orar.

Sau imi puteti sugera un strungar in Bucuresti care are si otelul necesar? Fierul s-a dovedit prea moale.

Aia este cupa care protejeaza bilele. Cred ca se poate scoate cu o surubelnita cu cap plat. Cu varful ei in interiorul inelului tragi inafara. E un fel de dust-cover.

O sa incerc si asa, cu surubelnita pe post de parghie. Numai de nu s-ar deforma mai rau. La tine tot o aparatoare de-asta a fost?

oare asta o fi cheia :-S ? din descriere zice ~25mm outside-outside iar eu am masurat pe butuc si am 25mm inside-inside iar pe outside am 29mm exact cat a zis si Lucian mai sus

Imagine postată

Nu stiu sigur daca cu o cheie de desfacut pinioanele Suntour http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=3998 se poate desface si o caseta de pinioane ca sa ajungi la bile.

Dar eu am dubii in ce priveste unealta asta:

http://sculegero.ro/scule-bicicleta-scule-pentru-demontare-c-223_448_513/cheie-reglabila-cu-stifturi-2-3-3-8-mm-unior-253-2dp-p-1867

Cred ca asta ar fi cea mai potrivita pt treaba.

Nu merge nici cu scula aia. Stifturile alea sunt prea scurte si nu ajung unde trebuie. Chiar daca ar ajunge sunt subtiri si nu cred ca ar rezista.

E utila pentru cuvetele axului pedalier. Mai precis la cuveta stanga, unele modele vechi au patru gauri sau doua crestaturi in care s-ar potrivi cheia cu stifturi.

@qwerty - baga fara friuca o surubelnita lata sub inelul ala si impingel afara. De obicei nu se deformeaza, dar oricum nu e o piesa vitala poti sa-l bagi fortat inapoi sau poti sa nu-l mai bagi deloc.

Asa o sa fac. Cred ca o s-o demontez iar luni, ca zilele astea nu stau de ea.

Va mai intreb ceva: cheia asta e universala? Adica se pot desface cuvetele de la orice pedale sau sunt de dimensiuni diferite? Seamana cu cheia de flex.

Imagine postată

Eu as vrea in timp sa-mi fac rost de unele scule cu care sa demontez bicicleta, pentru schimbat piese, curatare, reglaje si in momentu' de fata nu prea am habar de tipurile lor si dimensiuni.

Vezi ca in poza pe care ai pus-o sageata indica cupa si nu dust-coverul pe care trebuie sa-l scoti. Dust-coverul este ala negru mai din interior.

Astazi am reusit desfacerea unui butuc care ma chinuia demult...sincer vroiam sa -i fac cunostinta cu flexul"...poate la cele 11.000 de turatii ceda in sfarsit!Intamplarea de astazi se leaga de un eveniment:pe scurt fiind intr-un magazin de bike vine un tip (necunoscator in ale biciletei -lucra la un service auto) care avea in mana un butuc de spate iar separat desfacuse caseta pinioanelor...raman masca si zic sa -mi spun secretul...nici vorba nene cat m-am chinuit eu! dar zic , la clicheti,ai ajuns domne? nu pot..e acolo o cuveta si nu o pot scoate!plec acasa dezamagit..pun butucul cu gandul ca numai flexul ma va ajuta .Azi l-am desfacut complet cu grija iar unele din scule chiar rudimentare!Cuveta cu "sant" se desface in sens invers-spre dreapta adica,prin folosirea unui bolt otelit(28x4 mm),un inbus de 10 mm,cheia franceza si o dalta cu profil patrat spre capat cu grosime de 6 mm de pe vremea...cine mai stie...in care am facut un sant de 4 mm ...tot cu flexul. Am adaugat degripant inainte W D 40. Rezultatul se vede in poze. SUCCES! http://www.flickr.co...7827@N07/page2/