Sign in to follow this  
AlexPoe

Ochelari Oakley

Recommended Posts

As vrea sa cumpar ochelari oakley(originali)..Am cautat pe mai multe site-uri si nu livreaza in Romania.Ma poate ajuta cineva?Stiti alte site-uri unde pot comanda?MULTUMESC!

Ti-au scapat bike-components, bike24, chainreactioncycles, wiggle, evanscycles...

Inainte sa-i comanzi, ar fi indicat sa mergi la un magazin specializat de la noi si sa incerci mai multe modele, dupa ce ai gasit ce-ti place si ce-ti sta bine si comod pe fata, poti sa-i comanzi pe net. Nu te sfatuiesc sa cumperi ochelari pe neincercate, nu poti stii cum iti stau si daca sunt comozi, oricum fii atent la trei dimensiuni: bridge-partea care sta la tine pe nas si care face legatura intre lentile, lungimea lentilelor si lungimea bratelor.

salutare

Inainte sa-i comanzi, ar fi indicat sa mergi la un magazin specializat de la noi si sa incerci mai multe modele, dupa ce ai gasit ce-ti place si ce-ti sta bine si comod pe fata, poti sa-i comanzi pe net. Nu te sfatuiesc sa cumperi ochelari pe neincercate, nu poti stii cum iti stau si daca sunt comozi, oricum fii atent la trei dimensiuni: bridge-partea care sta la tine pe nas si care face legatura intre lentile, lungimea lentilelor si lungimea bratelor.

salutare

foarte frumos sfat... mergi la magazin pui 1000 de intrebari pierzi timpul personalului si apoi pleci si ii comanzi pe net,asta e ca si cum te-ai da la nevasta celui mai bun prieten si apoi sa mergi la o bere cu el.

ce sa nu se potriveasca ? daca nu esti kinez cu bârna aerodinamica nu trebuie sa te ingrijorezi. la orice pereche de ochelari respectabila primesti "nosepiece" de 2 dimensiuni

totusi,fanii oakley ar trebui sa vada si alte modele... la 200eur ar trebui sa fie perfecti,radar de ex mai tzacane,prezinta imperfectiuni,am vazut si cojiti dar aia nu sunt sigur ca erau originali.

la firme gen rudy project,specialized produsele sunt excelente si pretul mai mic.

la orice pereche de ochelari respectabila primesti "nosepiece" de 2 dimensiuni

asta e parerea ta, am avut multe perechi respectabile, la care nu se preteaza nosepiece, majoritatea ramelor de plastic, rame turnate care incorporeaza lentila sunt fara nosepiece ( vezi la Okley medelele Gascan, Wind Jacket, Split Jacket, sau la Prada - colectia sport, sau modele sport de la Julbo,etc) , celelate au nosepiece, in afara de asta mai este unghiul facut de brate cu rama, deci problema nu se reduce doar la dimensiunea "bridge"

vis a vis de 1000 de intrebari la magazin, poate se intampla asta daca vrei tu sa "agati" vanzatoarea, altfel nu ai ce intreba la ochelari decat de pret si garantie, ii incerci si gata, celelate specificatii le gasesti "full" pe net

foarte frumos sfat... mergi la magazin pui 1000 de intrebari pierzi timpul personalului si apoi pleci si ii comanzi pe net,asta e ca si cum te-ai da la nevasta celui mai bun prieten si apoi sa mergi la o bere cu el.

Oricum sunt numai niste bisnitari care vor sa scoata toata chiria dintr-o pereche de ochelari vanduta , am gasit rudy project Rydon la 8.5 mil la un magazin pe Bd. Timisoara si ei pe net sunt 100-120 de euro , asa ca nu vad de ce ar trebui sa fim asa de corecti cu niste oameni incorecti .
  • Upvote 1

la 200eur ar trebui sa fie perfecti,radar de ex mai tzacane,prezinta imperfectiuni,am vazut si cojiti dar aia nu sunt sigur ca erau originali.

Sunt sigur ca erau replici(facaturi) mai mult sau mai putin reusite. Oakley sunt cei mai copiati ochelari, iar modelele originale fii sigur ca nu scartaie si pocnesc la articulatii sau se cojesc. Fara sa ii vad personal nu ma pot pronunta dar am suspiciuni ca au fost puse si la vanzare replici pe marketplace la un moment dat. Cand vezi Radar nou la 100 de lei iti pui intrebari...iar daca au si mici imperfectiuni de turnare concluzia e clara ca lentilele Oakley.

pana sa vad niste oakley jawbone nu intelegeam pentru ce poti sa dai 200 de Euro pe o pereche de ochelari.

De atunci tot visez la ei ;) .... o veni si vremea mea candva

Pai cu ochelari oakley mi-am luat si eu teapa..Am dat comanda pe okazii de la un tip din brasov,mi-au spus ca ochelarii sunt originali si sunt scosi din fabrica ca si cum ar fi stricati(o problema la cauciuciucul care vine pe ureche)..L-am crezut,si mi-am comandat si eu si varul meu 2 perechi de ochelari oakley radar.Ai lui s-au rupt cand ii tinea in casca la spate.apoi ai mei cand am vrut sa schimb lentila cu lentilele de la ochelarii loi.Deci de pe site-uri din Romania nu as mai vrea sa imi iau.Si cei de pe marketplace sunt la fel.Se vede cum sunt vopsiti,sare vopseaua de pe ei,chiar daca scrie pe ei MADE IN USA:))..

Oricum sunt numai niste bisnitari care vor sa scoata toata chiria dintr-o pereche de ochelari vanduta , am gasit rudy project Rydon la 8.5 mil la un magazin pe Bd. Timisoara si ei pe net sunt 100-120 de euro , asa ca nu vad de ce ar trebui sa fim asa de corecti cu niste oameni incorecti .

asta imi aminteste de protestele alea penibile de la benzinarii de stateau aia 15 min sa stearga geamu etc...

nu mai compara preturile de pe chainreaction cu cele de la local bike-shop,site-urile online cumpara cu containerul le preturi imposibil de egalat de magazinele mici.

Sunt sigur ca erau replici(facaturi) mai mult sau mai putin reusite. Oakley sunt cei mai copiati ochelari, iar modelele originale fii sigur ca nu scartaie si pocnesc la articulatii sau se cojesc. Fara sa ii vad personal nu ma pot pronunta dar am suspiciuni ca au fost puse si la vanzare replici pe marketplace la un moment dat. Cand vezi Radar nou la 100 de lei iti pui intrebari...iar daca au si mici imperfectiuni de turnare concluzia e clara ca lentilele Oakley.

aia de tzacaneau erau luati de pe chainreactioncycles,nu prea vand aia fake.

ceilalti cojiti aveau un finisaj naspa la "balama" se vedea cand statea rama inchisa.

Pai cu ochelari oakley mi-am luat si eu teapa..Am dat comanda pe okazii de la un tip din brasov,mi-au spus ca ochelarii sunt originali si sunt scosi din fabrica ca si cum ar fi stricati(o problema la cauciuciucul care vine pe ureche)..L-am crezut,si mi-am comandat si eu si varul meu 2 perechi de ochelari oakley radar.Ai lui s-au rupt cand ii tinea in casca la spate.apoi ai mei cand am vrut sa schimb lentila cu lentilele de la ochelarii loi.Deci de pe site-uri din Romania nu as mai vrea sa imi iau.Si cei de pe marketplace sunt la fel.Se vede cum sunt vopsiti,sare vopseaua de pe ei,chiar daca scrie pe ei MADE IN USA:))..

pai pe aia ai tai erau "OAKEY" :)) n-ai vazut ca nu se poate schimba lentila ?

eu tot zic ca oakley e monstru de marketing care mananca multi bani,si ca sunt si alte firme care ofera produse la fel sau chiar mai bune la pret mai accesibil. parerea mea.

Poți lua fake-uri și din magazine renumite: cineva cumpără ochelarii originali și trimite înapoi unii contrafăcuți. E unul din motivele pentru care detest politica magazinelor de a accepta să le fie returnate produsele fără motive întemeiate - de ex. specificații/poze/descrieri greșite.

Am avut o pereche de Flak Jacket cu ramă gri (cumpărați de pe CRC) de pe care începuse să se șteargă vopseaua în zona balamalelor, acum am unii negri. Sunt faini Oakley ca formă & stuff, dar tot plăsticoși sunt, lentilele se zgârie și ele...nu te aștepta la cine știe ce.

Cu "Oakey" de pe Okazii aș zice că e clară treaba.

Nu m-am lasat pagupas si prin intermediul unui prieten care a fost plecat in Italia am cumparat 2perechi oakley jawbone livestrong (una pentru mine,una pentru varul meu):D..deci asa a fost cel mai sigur.

Pentru cei interesati de ochelari si alte produse Oakley, va recomand un site-ul

www.oakleystore.ro

Eu am observat ca nu sunt deloc diferente la ochelarii Rudy Project intre preturile de afara si cele din RO(poate foarte mici), cred ca e mai mult problema ca unii nu se documenteaza in legatura cu ochelarul dorit, adica pt. 100-120 euro ce lentila primesti, mai mult ca sigur ca era una simpla(fara fotocromatic sau polarizat), iar pt. 8.5 mil, mai mult ca sigur ca era mai speciala, fotocromatica, polarizata, samd, asa incat dif. de pret se justifica! Deci, inainte sa scriem prostii, poate e mai bine sa ne documentam in ce constau dif. de preturi(lentila, rama, samd), sa nu inducem in eroare lumea! Credeti-ma ca ce am scris are baza,sunt in domeniu!

e adevarat ca pretul ridicat poate fi pus si pe seama cheltuielilor de marketing,dar dupa parerea mea ,ochelarii oakley sunt cei mai buni din lume.am folosit ochelari de la o multime de producatori(modele care nu erau chiar ieftine) si pot spune ca sunt net inferioare ochelarilor oakley.am folosit o pereche de oakley sport jekets,3 ani,iar rama nu s-a decolorat sau cojit si nu au scirtit niciodata(poate doar atunci cind am trecut cu bicicleta peste ei).totusi lentilele se zgirie foarte usor.

Va multumesc pentru raspunsuri.Pana la urma mi-am luat o pereche de oakley jawbone livestrong prin intermediul unui prieten care era in italia...iar acum urmeaza sa primesc o pereche de oakley radar ichiro suzuki :D