hpio

crossride sau x1900?

Recommended Posts

Sal all.

Am o dilema la care nu am gasit inca un raspuns, vreau sa-mi schimb roata de spate si nu stiu care ar fi buna pentru mine.

Am 1.82 si 88kg, as vrea o roata buna de XC si light AM.Am tot cautat si am gasit, bine-nteles si in bugetul meu, max 500ron, Mavic Crossride si DT Swiss x1900.

Voi ce mi-ati recomanda sau poate aveti ceva de vanzare?

Am „dimensiuni” comparabile cu ale tale si am folosit ambele modele. Mavicurile le am pe bicicleta de oras si chiar dupa 4 ani nu dau nici un semn de oboseala. Nu a fost nevoie nici de centrare, nici de gresare, desi numai cu mila nu le-am tratat. DTSwissurile le am pe bicicleta de munte, pe care am folosit-o mai putin, dar tot fara probleme.

Dat fiind ca au spite mai multe si mai „normale”, poate ar fi de preferat DTSwiss-ul: la Mavic cred ca descentrarea rotii / ruperea unor spite e mai greu de remediat (doar cred, nu mai bazez pe informatii exacte).

Mavic nu am avut dar DT Swiss da.Sunt excelente si nu m-as fi despartit de ele,daca nu gaseam niste ZTR-uri.Asa cum a spus si colegul vali_aldea,cred si eu ca sunt mai rezistente si mai usor de service-at,avand spitele mai "comune".

Nici eu n-am avut Mavic insa sunt un fan DtSwiss, produsele lor entry level sunt fiabile si de o foarte buna calitate. Eu insa as trage un ochi si la X 1800. Un pic mai usor si un pic mai scump insa urmeaza reducerile de iarna.

depinde si ce vrei de la roti.mavic crossride sunt roti mai rigide comparativ cu DTswiss-ul.ambele variante sunt fiabile,dar ca un plus pt DT ar fi ca butucii au o "curgere"mai buna decit cei de la mavic(celebra bucsa de teflon de pe partea interioara a rotorului)l

Vezi ca la bikexpert.ro e oferta 75 la suta reducere la roata de fata , daca cumperi un set de roti! Spor! Eu inclin spre Dt swiss , am avut xr1800 , acuma am trecut la xr1450!Toate cele bune!

merci tuturor, deci spuneti ca ar trebui sa aleg DT Swiss x1900, dar sa astept reducerile de iarna, am gasit roata spate la 500 roni.

eu am set fata-spate Mavic Crossride si sunt f multumit

sunt vreo 9-10mil setul; singurul dezavanataj este greutatea putin cam mare si spitele care nu se gasesc.

recunosc cu nu am stricat nici o spita pana in prezent...totusi, mi-am comandat de pe bikecomponents un set de 12 spite sa am de rezerva.

si totusi, ce sa aleg intre mavic crossride http://www.bike-comp...ufradsatz-.html si

fulcrum red metal 5 http://www.bike-comp...ufradsatz-.html

greutati cam la fel, as inclina spre crossride (par mai "consacrate", prefer valva auto, freehub de otel, eventual consumabile mai usor de gasit), dar pretul e mai bun la rm 5 - un fel de oferta

multumesc de sugestii

aoleu, m-ai lovit in moalele capului.. X_X

oscilez intre sa zic 85 si 90 de kilograme si vreau un upgrade fata de configuratia actuala( mavic 317/dt champion/rockrider - formula hubs)

iar mai mult nu vreau sa investesc in roti

multam

atunci nu investi acuma, ca asta nu e upgrade, n-o sa-l simti deloc.

rotile actuale au probleme, se descentreaza usor?

• Upvote 1

nu, deloc

ideea este ca nu o sa imi iau niciodata roti sub 1800 de grame iar aceste optiuni mi se par la momentul actual cel mai bun raport pret/calitate

Upgrade la rotile tale mi se par in momentu asta ceva care sa iti permita sa mergi pe tubeless, alt motiv nu vad. Altfel nu baga bani daca nu castigi mai mult de 200gr.

Si la greutatea ta, poti sa-ti iei crossmax linistit. bani sa ai :))

Ma uitam ca FRM5 pe bike-components au 1920g iar pe bike24 au 1805g. Care e greutatea reala?

Ma uitam ca FRM5 pe bike-components au 1920g iar pe bike24 au 1805g. Care e greutatea reala?

In cele din urma imi raspuns singur la intrebare, daca mai intereseaza pe cineva, FRM5 au 2010g (varianta centerlock) cu tot cu quick releasuri.