gcycles

Proiect fixed gear Columbus+Dura Ace

Recommended Posts

Salut la cei ce mai arunca un ochi pe forum, si in special aici in sectiunea cu o singura viteza.

Cu ocazia asta, ma si prezint, ca nu am apucat sa o fac pana acum, desi am tot postat. Ma numesc George si locuiesc in Timisoara, un oras plat ca o fata batrana si urata. Si din aceasta cauza, gasesc foarte oportun sa ma plimb prin el cu o bicicleta cu pinion fix, adica fixed gear. Si profit de moment sa imi exprim aversiunea fata de cuvantul "fixie" care il consider ca suna "ghey" sau a exprimare de hipster.

Dar cum toti hipsterii zic ca ei nu sunt hipsteri, e usor sa cazi in acea capcana. Deci fie ca esti hipster si zici nu, fie ca nu esti si tot zici nu, de fapt...in fine, divaghez.

Interesul pentru bicicletele astea l-am dobandit printr-o intamplare nefericita, vara anului trecut. In sensul ca la redutabila varsta de 28 de anisori pe atunci, am primit cadou o frumoasa varicela, fapt care mi-a ocupat 2 saptamani din viata cu...statul pe canapea cu 2 kg de pudra, si nu la nas.

Si atunci avand timp berechet de pierdut, am gasit cultura fixed-gear pe internet, m-a apucat curiozitatea si karma face ca mi-am cumparat in scurt timp o bicicleta de genul, cu care m-am plimbat pe ici-colo insa e putin mare pentru mine, si vreau ceva mai special.

Si revenim in prezent, unde strang piese si alte acareturi pentru a-mi construi singur viitorul bolid.

Inceputul proiectului este dat de un cadru Tokyo Fixed S2, de 52 de cm, construit manual (zic ei) din tubulatura Columbus Thron, avand furca aferenta.

Si apoi avand cadrul acesta in posesie, pentru care am facut niscaiva foamete, m-am gandit eu, asa, ce as putea pune pe el sa se ridice la nivelul de Columbus Thron?

Revin...

• Upvote 3

George, povestesi frumos, dar sa nu uitam ca si pozele "VORBESTE", asa ca fa bine si baga si ceva poze pe etape de implementare a proiectului

• Upvote 1

Pozele nu sunt punctul meu forte, ca echipament am 2 becuri economice, o camera Samsung tip "sapuniera" si un telefon prost.

Continui totusi, cu povestea

Ziceam ca odata luat cadrul acela, cumparat folosit dar in stare buna, care a venit si cu 2 furci, am zis ca nu se preteaza sa arunc pe el chiar orice.

Si m-am pus pe cautat, iar de atunci am avut un somn tulburat, din cauza ca am dat cu piciorul la unele ocazii bune, dar si din cauza ca m-am framantat mult, fiindca muncesc din greu pentru banii mei si nu am familie de bani gata.

Dar sa nu ma plang.

Am zis, tot ce e mai bun, sau mai avantajos ca pret, dar in acelasi timp bun.

Incepand cu cuvetaria, am gasit un set de DURA ACE 7410, NOS, care sunt in proces de a fi montati.

Ziceam pe la unul-altul, ca inteleg fascinatia pentru asa ceva, doar acum cand le am in palma. Precizia dupa care sunt strunjiti este deosebita, pe langa faptul ca sunt usoare.

Dar nu sunt "weight-weenie", si nu imi pasa prea tare de gramaj. Grame putine=pret exagerat si fisuri.

Imagine postată

profit de moment sa imi exprim aversiunea fata de cuvantul "fixie" care il consider ca suna "ghey"

Foarte bine punctat.

ce as putea pune pe el sa se ridice la nivelul de Columbus Thron?

Nu vreau sa te dezamagesc in vreun fel dar Columbus Thron nu este un tip de teava foarte exotic si usor cu care se faceau cele mai bune cadre de otel (care se mai intampla sa se rupa cu tine cand ti-e lumea mai draga...ma vor huli fanii otelului dar asta e realitatea). Thron este o teava rezistenta, facuta sa te tina si sa suporte abuzuri.

Daca tot ai inceput cu Dura Ace cred ca asta ar fi investitia ideala Imagine postată

Neajunsurile sunt faptul ca nu se mai porduc de ceva vreme ca sa faca japonejii economie la aluminiu, si pretul destul de mare. Oricum sunt multe oferte pe net atat second hand cat si noi(nos)...

• Upvote 1

Te urasc!!!%*()@#{$(@#)$

Glumesc...M-ai lovit direct in inima, pentru ca sunt una din optiuni, si ma framant pe ebay-ul ala in fiecare zi.

Si sunt frumosi, insa am gasit despre ei date diferite, in sensul ca unii zic la descriere ca au rulmenti capsulati si altii zic ca au bile.

Insa, idea de a avea dublu-fix ma incanta, nu merg pe freewheel, dar 2 pinioane fixe as dori.

Dar campa...

Imagine postată

• Upvote 1

C Record "Sheriff"? Dar ce sunt eu, printul petrolului? Pentru o pereche NOS ajungi sa-i vinzi chiloteii de pe tine. Nu se merita.

Si apoi, merg pe mana japonezilor. Am deja franele Dura Ace, si tija de sea. Dar despre ele, in episodul urmator.

Te urasc!!!%*()@#{$(@#)$

Glumesc...M-ai lovit direct in inima, pentru ca sunt una din optiuni, si ma framant pe ebay-ul ala in fiecare zi.

Si sunt frumosi, insa am gasit despre ei date diferite, in sensul ca unii zic la descriere ca au rulmenti capsulati si altii zic ca au bile.

Insa, idea de a avea dublu-fix ma incanta, nu merg pe freewheel, dar 2 pinioane fixe as dori.

Shimano nu are butuci cu rulmenţi - doar cu bile! Cred că nici măcar ăştia noi de MTB nu sunt cu rulmenţi.

Dacă vrei am un butuc faţă Dura Ace mai vechi, cu flanşă normală, nu înaltă, în stare excelentă.

Da, 100% sigur ca bucsele DA 7600 sunt pe bile si au si simeringuri anti apa spre deosebire de bucsele Campa Record de pista care sunt sensibile la umezeala. Insa nu stiu daca o sa gasesti cu filete pe ambele parti. Exist dar mai rar pt ca din cate am inteles cei "cu doua fete" au fost facuti doar pt japonia,

Campa sunt frumosi, ca de aceea si-au primit statusul de cult si costa atata. Si sunt durabili, ca de aceea nu se mai fac, deoarece nu are sens, din moment ce aceia vechi nu se strica. La fel cu Dura-Ace.

Dar nu amestec japoneze cu italience nici mort. Si asa m-am prostituat, si am un pedalier All-City. Vroiam tot un Dura - Ace, dar nu am gasit, iar All-City are recenzii bune pe net, si pot spune ca e facut sa reziste la orice, din cauza asta e si putin greu, dar nu conteaza greutatea asa mult, cum ziceam si mai sus.

Poze, poze si iar poze...vin in curand :>

I-am scris azi unuia in Japonia, ca vreau doar butucii Dura Ace NJS (ce-i drept folositi) care ii vinde legati la niste tubulare, de-a lor, de 10 grame bucata, tot NJS. Dar nu am ce face cu ele, si transportul ar fi mult, ca se ia volumetric

I would like only the hubs, if they are good for another 1-2 years of usage on the street. I think shipping to Europe would be less than 120$ !!! as the hubs are small and light, no need to pay "volumetric" package for the wheels. Please calculate and get back to me with a fair price. I live in Romania, would be grateful. Thank you, God bless you

Sper sa i se inmoaie inima, sa faca o fapta buna :))

Poze aici: http://imgur.com/a/sL5Q1#0

Nu au iesit prea grozave, am zis ca nu am cu ce poza, si nu prea stiu nici sa pozez, iar in sufragerie am lumina slaba.

Se vad in ele franele Dura Ace 7700, pedalierul All City, cadrul cu cupele de la cuveti bagate cu mana dar inca nu presate, furcile cu care am luat cadrul, si tija de sa, Dura Ace 7700, infipta deja.

Pui frana si pe spate? Stiu ca de obicei fixie'urile au pe fata sau deloc.

Spor la proiect, ne'ai facut pe multi curiosi sa vedem ce iese.

Am ambele frane, dar cred ca o montez doar pe cea din fata. Acum asa merg, si e destul de bine, cu putina atentie la cine imi taie calea. In Timisoara, daca circuli fara frana trebuie sa fi certat cu viata.

Inca nu am ajuns la partea cu ghidonul. Acolo cred ca fie voi face rabat la pret, si imi voi pune un riser Zoom de aluminiu care il polishez. Daca va fi bullhorn, as dori Nitto daca il gasesc la pret bun, pentru ca au tendinta sa coste multicel. Flat, nicidecum, cred ca sunt doar de impresie, dupa o ora de mers ma dor bratele de la ele.

Frumos cadrul, are un design sobru, in genul celor japoneze de keirin. Legat de bucsele DA7600, incearca sa gasesti unele fara inscriptia NJS, si vor fi acelas lucru dar mai ieftine. Nu cred ca are rost sa platesti pt o inscriptie banala care nu te ajuta cu nimic.